EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-12-2016, 12:36)thedevils4 : eyvallah hocam. şimdiki sıkıntım.cenevizlilerle oynuyorum.aslında bu cenevizlileri kasdetmiyor.birini vasallaştırıyorum.sonra annex ediyorum.-3 diplomatic repuration yiyorum.çok sinir bozucu bi durum.osmanlı ile savaşmamı önleyecek tek bi ülke var oda fransa onunla ittifaktayken bu diplomatik repuration cezası yüzünden ittifakım bozuluyor. ne yapmalıyım nasıl düzeltebilirim bu cezayı

Onu düzeltemezsin hocam oyunun mekaniği o.Bir vassalı annexleyince 10 yıl boyunca -3 diplomatic repuration yersin.Repuration u yükselten şeylere yönelmen lazım.Bunlar da Diplomatik ve İnfluence idea sında +2 dip rep veren fikirler var, ayrıca papa dan 50 influence karşılığı +1 dip rep alabilirsin papa sayfasından, 100 meşruluk puanı da +1 dip rep getirir, ek olarak belli görevlerden de +1 alabilirsin ve advisor kısmından diplomatik olarak dip rep +1 veren advisor alabilirsin.
Yani basitçe vassal annexlenmeden hemen önce 100 meşruluğun varsa papa dan da +1 alıp, ekstra olarak advisor alırsan 0 dip rep sahip olursun bu da müttefikliğin bozulmamasını ve sana saldırıldığı durumda yardım etmesine yeter.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kültür mekaniğine geldim şmdide. bu kadar ilerleyemediğim için çok önemli görmüyordum.ancak gördüm ki kabul edilmeyen kültür çok fazla - cezalara sebebiyet veriyor.şimdi harita modlarından kültüre tıkladığımda bütün italya latin olarak gözüküyor ama yer yer bölge bölge kültürler farklı bizim doğu batı kültürü gibi.şimdi sorum şu. bazı vilayetlerdeki kültürler değiştirilemiyor. seperatism yazıyor. zannımca milliyetçi görüşü olan bölgelerin kültürünü değiştiremezsiniz.(tabikide tr yamadan öyle görmüştüm :D) peki ilk sorum bu milliyetçi görüş nasıl yok edilir.2. sorum yok edilemez ise illaki o kültürü kabulmü etmeliyim.
Ara
@thedevils4 Seperatism in olduğu şehre tıklayıp orada bulunan unrest kısmına getirirsen ne kadar sürede biteceği yazar.Yoketme gibi birşeyi yok, Humanist idea alıp süresini kısaltabilirsin.Kültürü illa ki kabul etmene gerek yok zaten aynı kültür grubundansınız İtalya ile, eksi puan alırsın ama kültür değiştirmeye gerek yok bence zaten İtalya da kültür değiştirmek çok aşırı puan yer.Güncel yama ile oynuyorsan Goverment kısmından kültürleri ve oranları görebilirsin, 100 diplomatik puan karşılığı bir kültürü kabul edebilirsin.Ek olarak imparatorluk olman halinde aynı kültür grubunda olan yerlerin hepsi kabul edilen kültür olur.Yine humanist idea alarak kabul edilen kültür sayısını arttırabilirsin ama Ceneviz de gerekli midir tartışılır.
Ara
Aynı kültür grubuna sahip toprakların kültürlerinin kabul edilmesine veya değiştirilmesine gerek yok. Ayrıca yönetim seviyeleri (Düklük - Krallık - İmparatorluk) Common Sense Dlc'si ile geliyor.
Ara
(01-12-2016, 03:07)iberkay15 : 580727E38B6DF29CE394835DABD6F50D9B1E94F4

Oyunu tekrar başlattıktan sonra event le pu ma girdi Prusya.Bu oyunda var olan birşey mi, Brandenburg ve Prusya nın aynı anda bulunması durumunda biri diğerini pu luyor falan mı yoksa bug mu nedir bu ?Görüntü alamadım pu halini bu arada.
Ara
Eventle oluyor. Vassal olduğunda gerçekleşir. Ayrıca tarihte de öyle olmuştur.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar Burgundy beni afaroz etti nasıl kurtulucam bu durumdan? (Fransa'yım)
Ara
Belli bir süresi var aforozun.
15 yıldı galiba.O süre bitince geri dönüyosun dine.Pek bir şey olmuyor zaten ben papalık elimde olduğunda çok ülkeyi aforoz ettim ama aforoz ettiğim ülkelere pek bir etki olmadı.
Ara
Kral ölünce dönersin. Papayla ilişkileri 0'ın üstünde tutman lazım.
(02-12-2016, 17:57)Duman : Kral ölünce dönersin. Papayla ilişkileri 0'ın üstünde tutman lazım.

Benim desteklediğim papa başa gecerse ne olur?
Ara
Aforozken papayı ele geçirebilirsen büyük iş başarmış olursun sanırım. Aylık PI ne kadar alıyorsun?
Beyler apache ülkesi haritada yerini değiştirip duruyor.Çok şaşırdım.Oyunda devletini taşıma özelliği mi var?
Ara
Tek topraklı yerli ülkeleri göç edebiliyor.
Yerlilerin şehirlerini nasıl fethedebilirim.Fabricate claim yapmama izin vermiyor.
Ayrıca bu yerlileri gözlemliyorum;şehir sayısı artmadan,şehirlerin gelişmişliğii artmadan asker limitleri artıyor.Tek toprağa sahip bir yerli benden çok asker bastı.Bunu nasıl yapıyorlar :))
Ara
(02-12-2016, 18:24)Duman : Aforozken papayı ele geçirebilirsen büyük iş başarmış olursun sanırım.  Aylık PI ne kadar alıyorsun?

Benim birikmiş 114 puanım vardı hepsini bastım :grinn:
Ara
(02-12-2016, 19:42)captivesoul : Yerlilerin şehirlerini nasıl fethedebilirim.Fabricate claim yapmama izin vermiyor.
Ayrıca bu yerlileri gözlemliyorum;şehir sayısı artmadan,şehirlerin gelişmişliğii artmadan asker limitleri artıyor.Tek toprağa sahip bir yerli benden çok asker bastı.Bunu nasıl yapıyorlar :))

Exploration (Keşif) idea grubunu bitirerek tüm amerikan yerlilerine karşı savaş sebebi alabilirsin. Ayrıca yerlilerin asker sayılarının artmasının sebebi, yerlilere özel olan binalar. Bu binalar Conquest of Paradise ek paketi ile geliyor.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Din Ligin de nasıl lider olabilirim şuan lider Bohemia ben Prussia yım . Bu liderlik Developmant a göre mi yoksa asker sayına göre mi belirleniyor
Ara
Elektörler öncelikli, gerisi ülkenin genel gücüne bağlı.
Hangi güce bağlı ? Mesela Developmant olarak Bohemia dan yükseğim ama ordu olarak düşüğüm askerlerim recover oluyor
Ara
Onun için oyunun kodlarını bilmek gerek, tahminim askeri gücün ön planda olduğu şeklinde ama asker sayısında geçince hemen liderliğin sana geçmesini bekleme.

Konuyu Okuyanlar: Voidian, 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.