EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Din savaşlarında katolikler olarak neler yapılabilir ?
Ara
Hindistan'da bildiğim kadarıyla Sihizm sonradan ortaya çıkıyor. Herhangi bir devlet ile başlasak (Hindistan'da) Sihizm çıktıktan sonra Sihizm'e geçebilme gibi bir durumumuz var mı? Benim Delhi ile devam eden bir oyunum var, yıl 1490. Henüz Sihizm yok. Çıktıktan sonra Sihizm'e geçebilir miyim?
Ara
Tabi ki.Sihizmli bölge veya bölgeleri aldıktan sonra misyoner gönderip misyonerin de giderlerini 0 a indirirsen seperatistler çıkacaktır.Sonrası ülkeyi onlara bırakmak ve kalelerin giderlerini kısarak kolayca almalarını sağlamak.
Ara
(07-01-2017, 16:08)iberkay : Tabi ki.Sihizmli bölge veya bölgeleri aldıktan sonra misyoner gönderip misyonerin de giderlerini 0 a indirirsen seperatistler çıkacaktır.Sonrası ülkeyi onlara bırakmak ve kalelerin giderlerini kısarak kolayca almalarını sağlamak.

Şu anda yıl 1512, güneyde Sihizm tek bir bölgede çıkmış ama bana bayağı bir uzak ve oralara kadar genişlemem en azından 1600 yılını bulacaktır. Bu süreçte Sihizm'in bulunduğu o bölgenin sahibi olan Bahamanis orayı kendi dini olan Şia'ya döndürürse tekrar başka bir yerde Sihizm çıkma ihtimali var mıdır?
Ara
Yok olunca çıkmıyor diye biliyorum. Eğer hindu dinlerinden birine sahipsen din penceresinden Sikhizm'e çıktığı zaman geçebiliyor olman lazım.
Ara
(07-01-2017, 17:01)scs5 :
(07-01-2017, 16:08)iberkay : Tabi ki.Sihizmli bölge veya bölgeleri aldıktan sonra misyoner gönderip misyonerin de giderlerini 0 a indirirsen seperatistler çıkacaktır.Sonrası ülkeyi onlara bırakmak ve kalelerin giderlerini kısarak kolayca almalarını sağlamak.

Şu anda yıl 1512, güneyde Sihizm tek bir bölgede çıkmış ama bana bayağı bir uzak ve oralara kadar genişlemem en azından 1600 yılını bulacaktır. Bu süreçte Sihizm'in bulunduğu o bölgenin sahibi olan Bahamanis orayı kendi dini olan Şia'ya döndürürse tekrar başka bir yerde Sihizm çıkma ihtimali var mıdır?

Başka bir yerde çıkma ihtimalini bilemem ama Bahmanis in o bölgeyi 1600 e kadar dönüştürmesi neredeyse imkansız.Ai Bahmanis yarı humanist sayılabilecek ulusal idea larının üstüne humanist idea alıyor ve oyun sonuna kadar başkent çevresi hariç hiçbir yeri çevirmiyor.Demem o ki devam et halen Sihizm olacaktır o bölgede eğer eventle vs çevrilirse tam şanssızlık olur senin için ama bu çok küçük bir ihtimal.
Hindudan çevirmek zealot lardan ülkesinin yarısını bedavaya çevirme şansını kaybedeceğin için çok zaman kaybettirir bence
Ara
(07-01-2017, 22:32)iberkay :
(07-01-2017, 17:01)scs5 :

Başka bir yerde çıkma ihtimalini bilemem ama Bahmanis in o bölgeyi 1600 e kadar dönüştürmesi neredeyse imkansız.Ai Bahmanis yarı humanist sayılabilecek ulusal idea larının üstüne humanist idea alıyor ve oyun sonuna kadar başkent çevresi hariç hiçbir yeri çevirmiyor.Demem o ki devam et halen Sihizm olacaktır o bölgede eğer eventle vs çevrilirse tam şanssızlık olur senin için ama bu çok küçük bir ihtimal.
Hindudan çevirmek zealot lardan ülkesinin yarısını bedavaya çevirme şansını kaybedeceğin için çok zaman kaybettirir bence

Anladım. Aynen şu anda 2-3 ülke hariç Hindistan'da ki devletler müslüman, Delhi olarak benim dinim de Sünni İslam. Bakalım yavaştan tekrardan toparlanmaya başladım (aslında bu oyunu geçen ay açmıştım, Bengal sağolsun bizi bir savaşa soktu ve yardıma gelmedi 4 koldan ülkeyi mahvettiler. O zaman çok sinirlenip bırakmıştım. Bugün şu mücadeleyi gördüm ve şansımı bir deneyeyim dedim. Ayrıca, ben bu oyuna başlamadan önce Sihlerle ilgili bir video izlemiştim, oradan merak edip şu Sihizm'i bir göreyim demiş ve başlamıştım. Hatta, Sihizm Pencap'da ortaya çıktığı için Delhi de o taraflarda ya, Pencap bölgesinde çıkar Delhi ile direk Sihizm'e geçerim diye düşünmüştüm. Çok pis fake yemişim yav.). Bakalım neler olacak...
[+] 1 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vasal oluşturmak istediğimde bazı ülkeleri vasal oluşturabiliyorum ama bazıları protectorate olarak oluşuyor. Bu neye göre belirleniyor? Protectorate olunca ileride diplomatik olarak annexleyemiyorum sanırım.
Ara
Teknoloji maliyeti olarak senin ülkenden en az %50 daha fazla bir maliyete sahipse vassal değil protectorate oluyor. Yani sen %110 gibi bir miktar öderken bir diğer devlet %165'le teknoloji açıyorsa o devlet protectorate oluyor.

Protectoreleri diplomatik olarak ilhak edemesen de onlara has farklı mekanikler mevcut örneğin protectorate ülkelerden toprak talep edebiliyorsun.

BvgoXL.jpgordu morallerine baktigimda rakiplerimin  arti 16 antrenman bonus varken benimki sadece arti  3 de bunu nasil artirabiliriz yada rakiplerimde ayni seviyede olsada olur

sp: arti tusu calismiyor bende yazmak sorunda kaliyorum

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Bilen yok mu ?

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Antrenmandan kasıt ne acaba onu bilmek lazım, ingilizce olarak antrenman bonusu diye bir şey hatırlamıyorum.
Bir ihtimal oyunu ingilizce yapıp bakabilir misin karşılığına?
(14-01-2017, 18:03)kebab oyuncu : Bilen yok mu ?

army tradition olabilir mi acaba?

5em1jV.jpg
Sağ altta HRE ve Papacy simgelerinin yanındaki China 80 nedir?
Sic Parvis Magna
Ara
Hatırladığım kadarıyla event ile geliyor. @kebab oyuncu
Ara
o0lnM7.jpg

millitary drill ... koskaca devlet-i aliyede 0 iken rakiplerinde arti 15 %

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Defensive ideagroup'tan geliyor. Sen o ideayı açmamışsın.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Boğazın iki tarafını da elinde tutan bir ülkeye karşı gemiler etkisiz, en az bir tarafını da elimizde tutmamız gerekiyor diye hatırlıyorum. Olayın doğrusu nedir?

Rival atmak "province warscore cost"u etkiliyor mu? Yani rivalimizle savaşta normalden fazla toprak alabiliyor muyuz?
Sic Parvis Magna
Ara
oyun 1821 de bitiyor.dünya fethi başarımı o tarihe kadar sığmıcak gibi görünüyor.peki 1821den sonra wc yapılsa sayılırmı? başarım kazanılır mı?

ayrıca şuan elinde ironman mod da world conqueror başarımını kazanmış birisi varsa bana acilen ulaşsın.save i olan elinde wc yapmış kim varsa acilll
Ara
Oyun 1821 de bitiyor.Daha ilerisi yok.
Save dosyasını sonradan klasöre atarak başarım kazanılmıyor diye biliyorum ayrıca.
Ara
(16-01-2017, 23:48)Royal Guard : Oyun 1821 de bitiyor.Daha ilerisi yok.
Save dosyasını sonradan klasöre atarak başarım kazanılmıyor diye biliyorum ayrıca.

Son versiyonların birinde gelen özellik sayesinde oyunun ironman değilse ileri gidebiliyorsun.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.