EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Osmanlıyı Hre'ye sokabilmek için hileyle bir kaç deneme yapıyorum. Bu şartlar altında nasıl hre'ye girebilirim acaba ?
12171343_10207852405977253_1780978449_o....e=562BFBDD

12176329_10207852406017254_1242497637_o....e=562ADDB2
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Katolik olman gerekiyor.
Orthodox olmak yetmez mi ?
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Ortodoks´ta olur.En azından eskiden öyle yapılıyordu.Son sürümlerde değiştirmişlerse bilemem.
Ara
Yetmez. Şuanda HRE'nin resmi dini Katoliklik. (2. resimde görülebileceği gibi)
Aggressive expansion değeri sabit mi yani her savaş sonunda eklenerek mi gidiyor, yoksa zamanla azalıyor mu? Birde mevcut AE değerlerini öğrenebilir miyim? Yani benim ve diğer devletlerin.
Ara
Savaş sebebine göre değişiyor. Her devlet kültürüne, yakınlığına göre farklı değerde AE kazanıyor.
Koalisyon harita modunda kendi ülkene tıkladığında mouse'u diğer ülkelerin üzerine getirerek onların sana karşı sahip olduğu AE değerini görebilirsin.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Osmanlı ile Hre'ye girebilmek için katolik olmak ve duchy olmak lazım. Kingdom iken giremezsin. Ayrıca girip ne yapacaksın ki
Ara
Duchy olmak gerekmiyor ancak HRE'ye girildiğinde ülke otomatik olarak duchy'e dönüşüyor diye biliyorum.
Goverment Rank'larını birisi açıklayabilir mi.
Ara
Goverment ranklar 3 tane :

-Duchy (Düklük)
-Kingdom (Krallık)
-Empire (Imparatorluk)

Eğer Common Sense DLC'sine sahip isen bu rankları yükseltebiliyorsun . Yükseltmek için ;

Duchy'den Kingdom'a = 300 Development / 50 Prestij
Kingdom'dan Empire'a = 1000 Development / 75 Prestij gerekiyor

Rankların Bonusları :

Duchy = 25 Yılda bir National Focus değiştirme
Kingdom = 20 Yila bir National Focus değiştirme ve +1 Diplomat
Empire = 15 Yıla bir National Focus değiştirme ve +1 diplomat , +1 lider kapasitesi

Bizans , Almanya , Bharat , Hindustan , Inca , Mughals , Qing , Rusya ve Kutsal Roma Imparatorluğu kurulurken Imparatorluk olarak başlıyorlar .
Osmanlı ve Iran ise oyun sırasında decision ile imparatorluk olabiliyor .
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japan var bide :P
Ara
arkadaşlar benim şöyle bir sıkıntım var. oyunda birkaç yüzyız geçtikten sonra etrafımdaki birçok ülkenin 3 yıldızlı generali oluyor, savaşlardaa katliam yapıyorlar. ordumu son adamına kadar öldürüyorlar. mesela ispanya ile oynarken fransa'ya savaş açtığımda sürekli 3 yıldızlı bir generali var, asker sayılarımız 1'e 3 diyelim 1 askerle 3 askerimiz öldürüyor.

bildiğim kadarıyla generallerin iyi olması army tradition ile alakalı. army traditions nasıl artırabilirim? ya da 3 yıldıza sahip generale nasıl sahip olabilirim?
Ara
(07-11-2015, 23:55)Dioguardi : arkadaşlar benim şöyle bir sıkıntım var. oyunda birkaç yüzyız geçtikten sonra etrafımdaki birçok ülkenin 3 yıldızlı generali oluyor, savaşlardaa katliam yapıyorlar. ordumu son adamına kadar öldürüyorlar. mesela ispanya ile oynarken fransa'ya savaş açtığımda sürekli 3 yıldızlı bir generali var, asker sayılarımız 1'e 3 diyelim 1 askerle 3 askerimiz öldürüyor.

bildiğim kadarıyla generallerin iyi olması army tradition ile alakalı. army traditions nasıl artırabilirim? ya da 3 yıldıza sahip generale nasıl sahip olabilirim?

Army tradition ı savaş kazanarak arttırabilirsin.Defansif ideada onun azalmasını azaltan idea mevcut.Birde ofansif idea grubu senin generallerine fire ve shock özelliklerine ekstra destek sağlar.Yani army tradition az olsa bile ofansif idea ile iyi bir general çıkarabilirsin.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Idealardan alabilirsin.Bakarsan hangilerinin vereceğini görürsün.Idealarda 2 türlü var.Birincisi yıllık arttıran, diğeri ise yıllık azalmasını yavaşlatan olarak.Quality ve Defensive yıllık +1 gelenek veriyor.Aristokratik ise yıllık %1 azaltıyor.Artı olarak Expansion-Quality, Humanist-Quanity de 0.50 yıllık arttırıyor.Fortları açık tutarsan onlarda veriyor.Her ele geçirdiğin kalede +1 veriyor.Ben Osmanlılarda bir kaç kombo yapıp ordu geleneğini 90´dan aşağı tutmuyorum.Fakat 3 yıldızlı general gelme şans işidir.Fakat ordu geleneği arttıkça bu şansta artıyor.
Ara
3 yıldız generaller için boşuna askeri idealar almayın, askeri kontrolünüzü geliştirirseniz büyük ülkelerle zaten hiçten askeri idea almanıza gerek kalmaz, ufaklarla da quantity her şeye yeter gerisini de onun yerine daha faydalı idealarla doldurursunuz.
Ara
(08-11-2015, 00:17)ferevon : 3 yıldız generaller için boşuna askeri idealar almayın, askeri kontrolünüzü geliştirirseniz büyük ülkelerle zaten hiçten askeri idea almanıza gerek kalmaz, ufaklarla da quantity her şeye yeter gerisini de onun yerine daha faydalı idealarla doldurursunuz.

cevaplar için teşekkür ederim. 

askeri kontrolü genişletmek kısmını anlayamadım.
Ara
(08-11-2015, 02:04)Dioguardi :
(08-11-2015, 00:17)ferevon : 3 yıldız generaller için boşuna askeri idealar almayın, askeri kontrolünüzü geliştirirseniz büyük ülkelerle zaten hiçten askeri idea almanıza gerek kalmaz, ufaklarla da quantity her şeye yeter gerisini de onun yerine daha faydalı idealarla doldurursunuz.

Genel anlamda orduyu kontrolün yani savaş girdiğin arazi, merc kullanımı vs.
Ara
(08-11-2015, 02:54)ferevon :
(08-11-2015, 02:04)Dioguardi :

Genel anlamda orduyu kontrolün yani savaş girdiğin arazi, merc kullanımı vs.

faydalı bilgileriniz için teşekkürler.   :-I
Ara
http://www.eu4wiki.com/Military_traditio..._tradition
http://www.eu4wiki.com/Military_traditio..._tradition

Komutan için army tradition lazım.Bu puanın tavan yaptığı zaman savaş sonrasıdır.Bu yüzden komutanları savaş öncesi değil savaş sonrası çıkarmak, iyi komutan elde etmenin yollarından biridir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.