EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Disaster tamamlandıktan sonra dismantle etmekten başka çaren yok. Yada o etkilerle beraber yeniçerileri kullanırsın ama tavsiye etmem. Ticaret konusunda ise ticaret haritasını atarsan daha detaylı yardımcı olabiliriz. Ticareti etkileyen çok şey var ama çok genişlemeye dayalı bir oyun oynuyorsan Hindistanı erken fethetmeni öneririm.

Başlangıç konusunda pek birşey söyleyemeyeceğim. İttifaklar ve düzen farklı başladığından başlangıç genelde sürekli farklı olur ama ben genelde Rusya kurdurtmamaya ve Persia'yı kapmak üzerine oynuyorum. O yüzden sana Irak feedlemek biraz boş geliyor. Zaten direk alsan şii bölge olduğundan koalisyon riski olmuyor. Suriye-Persia-Kırım vassal olarak uygun olur.

Development'i yüksek olan yerleri state yapman uygun olur. Tabi kabul ettiğin kültürleri ilk state yapmanda önemli. Çünkü kabul ettiğin kültür olan bölgelerden tam verim alabilirsin.

State atamak için bağlantı olmasına gerek yok benim bildiğim. En azından ben bağlantısız yerleri state olarak kullanıyorum. Şuana kadar bir zararını görmedim.

İlk her zaman admin ideasını öneririm. -58 core creation cost müthiş bir avantaj. Bir an önce elde edilmesi gerekli.

Multiple war seçeneğini sadece yapabilecek gücün varsa yapmalısın. Başarısız olursan kaybettiğin zaman çok daha fazla olur.

17-23-27 adm idea grupları adm eff verir. Yani hem şehirlere vermen gereken adm puanları azalır hemde alabileceğin şehir sayısı artar. Ayrıca WC hedefliyorsan diplomatik idea grubuda alman gereken bir grup. Province warscore cost azaltır. Daha fazla vassal için ilişki slotu verir. Hemde ilerleyen yıllarda truce bozarak saldırmanı sağlar.

Army Tradition idea gruplarndan ve kalelerden kasılır. Aynı zamanda savaşarakta elde edersin.

Eventleri dikkatli okuman lazım bazı eventler heiri değiştiriyor veya heirinin isyan etmesini sağlıyor.

Hostile core creation senin topraklarının core masrafını arttırır. Bazı devletlerin idealarında vardır bu durum. Mesela kuzey afrikadaki ülkelerin core masrafları baya fazladır.
Ara
(13-03-2017, 16:06)jax61 : defansif aristokratik ve quality idealarını alan osmanlı , özürlü padişahı da olsa eventi kaybetmez. bunu da ben ekleyeyim :D

O nasıl oluyor ya? En az bi özelliği 5 olan bi Padişah'ın yoksa, Disaster sayacı başlıyor, diye biliyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
sayacın başlaması için at nin 70 den düşük olması gerekiyor fakat bahsedilen ideaları alıp kalelerden de yıllık en az 0.5 artışı sağlarsanız veya savaşarak at kasarsanız yeniçerileri hiçbir zaman kaybetmezsiniz
[+] 1 üye Muhafız nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ticaret sekmesi http://images.akamai.steamusercontent.co...E5953895F/

ekonomi sekmesi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910597

kiev tic mapi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910404

istanbul tic mapi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910354

iskenderiye tic mapi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910546

aleppo tic mapi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910494

kırım tic mapi http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910456

ülkenin tamamı http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=882910267

ragusayı unutmuşum

yine göründü bana yeni save
başlangıç önerisi beklerken şöyle.misal memlüke ilk suriyeyi beslemeye giriyoruz ama ordan fazla toprak almalıyız ki kıbrısa dalarken oda geldiğinde alacak daha az toprağı kalsın. ben genelde sina gazze kudüs ve yanında bir şehir daha alabniliyodum yanlış hatırlamıyorsam.sinaya uzatmamın nedeni hicaza dalınca bidaha gelsin ama hiç öyle yapmadım.suriyeyi beslerkende levantı alıyorum ki diplo cezası yemiyelim.core lu alayım yani.levant suriyeyi yiyince bitiyor.ondan sonra qq ya ırak için giriyorum cizre filan 1 toprak çıkarıyorum yani fazladan monark harcamamak içiin. onun yerine persia için hangi şehirler alınmalı onu söyleyebilirsiniz.aldıktan sonra persiayı sıkıntısız savaşsız corelarını alma yöntemini anlatabilirsiniz misal.sonra kırımı vasal yapınca hiç lehistana ilerlemiyorum.biraz korku biraz uğraşması zor.çünkü ben genelde hep koridor savaşı yapıyorum 300 spartalı gibi :D arkadan sağdan soldan asker gelince illa gidip mountainde dalmak durumunda kalıyorum. başlangıçta ne yapılmalı derken ufak tefek püf noktalar istiyorum.misal kırımı savaşsız nasıl vasal alabilirim.tabi bu biraz şans eseri ama. o şansı arttıracak belki bi faktör vardır ne bileyim.

persiadan sonra horosanı afganistanı hortlatmalımı misal? ilk hindistanı erken fethetmen daha yararlı olur dediniz.buralarda nasıl strateji görülmeli.her ne kadar her oyun farklı olsada belli b istandart vardır memlükün kıbrısa protectoresı gibi.bunları istiyorum sizden. misal arnavutluk bosna filan ondan sonra rodosla venedike dalmayı hiç canım istemiyo.tamam çok fazla trade çalıyolar ama çok uğraştırıyor venedik.ta gidiyo polonya üstünden geliyo çıldırtıyo beni.(şans yok işte ya yüzde 90a kadar siege çıkıyo :D) erken biten muharebelerim çok azdır.şimdi hindistana erken conquer dediniz ozaman 3. ideada ne almalıyım relig almak biraz abez kaçıcak ozaman ? çünkü hep rusya ve doğuya ilerliceğimiz için. ws düşüren diplo ideasını hangi sırada almalıyım 4demi 5 demi

daha sonra mısır fethi için 2 tane şehir kahire iskenderiye dehşet ws istiyor.bu şehirleri claimler kaybolmadan nasıl toplarız mısır fethi için.

ama en önemlisi para.ayarlardan ai nin enstitüleri kabul etmesini engellemek bana yarar sağlarmı?
udt için hangi ülkelere hangi şehirlere atmalıyım?(yani claimsiz hangi şehirleri almalıyım? genelde devi fazla olana claim atarım ilk) memlük ve qq için

unuttuğum bişi var rusya savaşı sırasında gold rush diye bi eventle karşılaştım 1.6k dukatla 1 enf kazanmıştım.bunu nasıl tekrar kazanırım hangi şehirden geçmeliyim :D
Ara
Meşguliyetimden dolayı çoğuna cevap veremeyeceğim fakat ben o tarihlerde Halepten İstanbul'a 17-20 ducat gönderiyordum. Kırım'dakini de Kiev'e değil İstanbul'a çevir.
Sic Parvis Magna
Ara
(13-03-2017, 19:41)altnkurt : Meşguliyetimden dolayı çoğuna cevap veremeyeceğim fakat ben o tarihlerde Halepten İstanbul'a 17-20 ducat gönderiyordum. Kırım'dakini de Kiev'e değil İstanbul'a çevir.

nasıl çeviricez hocam 2 tane tüccar var.hem şu 17 20 altın gönderiyorum diyosun.işte bende onu soruyorum.illaki ticaret ideasımı kasıcam çok saçma ya:S
herkes yapıyor deli gibi gelir bendemi sıkıntı var anlamadım bugmu olmuş nolmuş yok Allah yok.millet 1600e kadar her şehre cami ticaret atölye atıyor üstüne 30k dukat biriktiriyor.ben sürünüyorum 100 dukatlarda
Ara
Trade ideası çok faydalı olur tabi. Kasmanı tavsiye ederim.

Kırım'dan 2 tane çıkış noktası var. Krakow ve İstanbul sanırım. Sadece Transfer demen yetmiyor. Nereye transfer edeceğini de Trade haritasında Kırım bölgesinin üstüne gelirsen görürsün.

Para konusuna gelirsek, ben 3. idea olarak ECO, 4. idea olarak Trade alıyorum. Hiç paralı asker kullanmıyorum. Kale kullanmıyorum. Hatta belli bir yıla kadar top dahi kullanmıyorum. Danışmanları genelde +1'lik alıyorum. Ekstra indirimli danışman olursa onları da alabilirim +2, +3lük. Genelde ekonomik ağırlıklı ilerliyorum. Ticaret şehirlerinin fethine önem veriyorum. Filomu İskenderiye'de Ticareti Koru'ması için gönderiyorum. Çünkü en çok kaçak oradan oluyor. Savaşlarda çok toprak alarak agresiflik toplayacağıma para ve savaş tazminatı alıyorum. Onun dışında param oldukça önce cami, sonra ticaret binaları daha sonra fabrikaları kuruyorum. Tabi hangi şehirden çok gelir geliyorsa ona kuruyorum. Gelirim ve param arttıkça diğer şehirlere de kuruyorum. Atolye pek kurmuyorum. Stabilitem genelde +2, +3 falan oluyor. Bu da corruption azalması sağlıyor. Bunun boşa gitmemesi için corruptionum sıfırdaysa devaluasyon yaparak corruption artırıyorum. Hem buradan da para geliyor. Yine bunlara ek olarak, ülkeyi yoracak savaşlara girmiyorum. Bosna, Sırbistan, Ragusa, Wallachia dışında batıda fetih yapmıyorum. Ülkenin dinini %100 Sünni yapmaya çalışıyorum. Dhimmi Estatesinden de alabildiğim kadar para alıyorum. Varsınlar huzursuz olsunlar. Ben huzurluyum. Böyle böyle geliri ve parayı artırıyorum ki zaten 2-3k DEV olduğu zaman enstitüleri benimsemek için 3er 5er k para veriyosun. Böyle bi gelirin olmazsa enstitüler hayal olur. En son 7k verdiğimi hatırlıyorum enstitüye.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-03-2017, 12:36)altnkurt : Trade ideası çok faydalı olur tabi. Kasmanı tavsiye ederim.

Kırım'dan 2 tane çıkış noktası var. Krakow ve İstanbul sanırım. Sadece Transfer demen yetmiyor. Nereye transfer edeceğini de Trade haritasında Kırım bölgesinin üstüne gelirsen görürsün.

Para konusuna gelirsek, ben 3. idea olarak ECO, 4. idea olarak Trade alıyorum. Hiç paralı asker kullanmıyorum. Kale kullanmıyorum. Hatta belli bir yıla kadar top dahi kullanmıyorum. Danışmanları genelde +1'lik alıyorum. Ekstra indirimli danışman olursa onları da alabilirim +2, +3lük. Genelde ekonomik ağırlıklı ilerliyorum. Ticaret şehirlerinin fethine önem veriyorum. Filomu İskenderiye'de Ticareti Koru'ması için gönderiyorum. Çünkü en çok kaçak oradan oluyor. Savaşlarda çok toprak alarak agresiflik toplayacağıma para ve savaş tazminatı alıyorum. Onun dışında param oldukça önce cami, sonra ticaret binaları daha sonra fabrikaları kuruyorum. Tabi hangi şehirden çok gelir geliyorsa ona kuruyorum. Gelirim ve param arttıkça diğer şehirlere de kuruyorum. Atolye pek kurmuyorum. Stabilitem genelde +2, +3 falan oluyor. Bu da corruption azalması sağlıyor. Bunun boşa gitmemesi için corruptionum sıfırdaysa devaluasyon yaparak corruption artırıyorum. Hem buradan da para geliyor. Yine bunlara ek olarak, ülkeyi yoracak savaşlara girmiyorum. Bosna, Sırbistan, Ragusa, Wallachia dışında batıda fetih yapmıyorum. Ülkenin dinini %100 Sünni yapmaya çalışıyorum. Dhimmi Estatesinden de alabildiğim kadar para alıyorum. Varsınlar huzursuz olsunlar. Ben huzurluyum. Böyle böyle geliri ve parayı artırıyorum ki zaten 2-3k DEV olduğu zaman enstitüleri benimsemek için 3er 5er k para veriyosun. Böyle bi gelirin olmazsa enstitüler hayal olur. En son 7k verdiğimi hatırlıyorum enstitüye.

hocam wc için uğraşıyorum.ve aynı zamanda kime sorduysam osmanlıya ticaret ideaları kasmak çok gereksiz zaten dehşet para kazanıcaksın denildi.işte bende o dehşet olmasa bile zarara girmeden ilerlemenin peşindeyim.rönesans dışındaki hiç bir enstitüyi borç çekmeden embrance edemedim.savaşlarda alabildiğim kadar toprak alıyorum alabildiğim kadar para ve tazminat alıyorum.ama yok yüksek meblağlara ulaşamıyorum.3. ideaya ya relig yada offansive olmazsa.çok zorlanıyorum.estateleri sonuna kadar kullanıyorum zaten.bi püf nokta varki şu ticarette benim kaçırdığım, onu bana söyleyebilecek çıkmadı daha.herkesin dediği bende o tarihlerde atıyorum 100k gelir geliyodu sadece istanbuldan.dediği.bunu bi ben yakalayamadım.hayır bendemi bi bug var her oyunda aynı şey. lütfen biride çıkıp desin şu şu etkenler yüzünden o geliri kaçırıyorsun.idealar haricinde korsanlık haricinde.ambargo haricinde.
Ara
Yazıyoruz . Production düşük sebebi ADM tek geride . Tüccarı biri Halepte diğeri İskenderiye yani 3 bölge çekiyorsun. Ticaret rhberinde de yazdım ticareti etkileyen sadece güç değil üretim sahip olduğun bölge ve taşıdığı n miktar. İstanbula gelen +10 ticareti %75 le xarptiginda 17 . Üstüne istanbuldan gelen . Çok normal rakam . Halep kaldır Kırım a koy . Persia ele geçir . Semerkanta kadar git. Hindistan'dan bölge al +1 tüccar gelsin . Global Trade ile 4 tüccar . Ve Üretim kas tekde geriye dusme
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-03-2017, 13:26)jax61 : Yazıyoruz . Production düşük sebebi ADM tek geride . Tüccarı  biri Halepte diğeri İskenderiye yani 3 bölge çekiyorsun.  Ticaret rhberinde de yazdım ticareti etkileyen sadece güç değil üretim sahip olduğun bölge ve taşıdığı n miktar. İstanbula gelen  +10 ticareti %75 le xarptiginda 17 . Üstüne istanbuldan gelen . Çok normal rakam . Halep kaldır Kırım a koy . Persia ele geçir . Semerkanta kadar git. Hindistan'dan bölge al +1 tüccar gelsin . Global Trade ile 4 tüccar . Ve Üretim kas tekde geriye dusme

hocam :D adm tech geride diyosun. +60 +40 cezalardayken basıyorum nereyse nası geride.üretim düşük diyorsun.üretimi arttırabilmek için bina basmam lazım.100lerde sürünüyorum diyorum borçla enstitü basıyorum diyorum.gelen ard arda 2 kralın özelliği cons pahalılığı yüzde 10 100 120 altına bi bina 2 tane bina anca basabiliyorum.nasıl basayım borç alsam dahada kötü olucak gelir.

birde al sana saveimi atıyorum. 
http://s6.dosya.tc/server8/t68n2l/1582_o...a.rar.html

hatta bi tanede arkadaşın bana attığını atayım.
http://s6.dosya.tc/server8/brtnab/arkada...n.rar.html
son olarak courthouse her şehre yapılmalımı yoksa area mapina göre her areaya bi tanemi atmalı.(her areaya bi tane atınca yetiyorsa o areda her şehre atarsak stack yaparmı?)
Ara
Courthouse hiç yapmadım. Hiç WC de kasmadım. ECO ve Trade idea olmadan o kadar bina nası yapılır, o kadar para nası kasılır hiç bi fikrim yok. Özellikle ECO bence her ülke için erken alınması gereken idealardandır. Ben genelde Builder ve Economic karışık bi kafaya sahibim. Fazla savaşa uğraşmam. Direk girip alıp çıkabileceğim savaşlara girerim sadece.
Sic Parvis Magna
Ara
Sürekli savaşırsan o parayı asla bulamazsın. Ülkeni dinlendirmen gereken zamanlarda dinlendirmen gerekir. Monark Point akışı zaten durmuyor. Tum kalelerini yık. Asker masraflarını kıs. +50 ye yakin bir artis olur zaten. Azcik bekle yeteri kadar bina dikmiş olursun zaten. Trade ve economic idealarina gerek yok.
Ara
(14-03-2017, 14:34)altnkurt : Courthouse hiç yapmadım. Hiç WC de kasmadım. ECO ve Trade idea olmadan o kadar bina nası yapılır, o kadar para nası kasılır hiç bi fikrim yok. Özellikle ECO bence her ülke için erken alınması gereken idealardandır. Ben genelde Builder ve Economic karışık bi kafaya sahibim. Fazla savaşa uğraşmam. Direk girip alıp çıkabileceğim savaşlara girerim sadece.

:D:D gördünmü adam neler yapmış.o tarihte diplo ideası bitik.üstüne 100de yüz merchantilism var.
Ara
%100 mercantilism bende yapmıştım. Hiç vassal annex yoluna gitmedim. Persia'yı da Irak'ı da elimden kaçırmıştım. Sürekli şehir coreladığım için artan puanları merchantilism bastım. Bi WC değildi fakat 3k DEV puanım vardı. Hindistan'da sadece ticaret şehirlerini almıştım. Afrika'da Tunus'a ve Zanzibar'a kadar yayılmıştım. Orta Afrika'ya da girmiştim. Kırım taraflarına pek yayılmamıştım. Kırım ticaretiyle yetindim. Piyadeleri paralı asker 300k ordum vardı ve gelirim hala 15-20lerdeydi.
WC kasmak çok farklı bir olay. O yüzden WC istiyosan benim yorumlarıma bakma. Ben aşırı "Safe" oynarım.
Sic Parvis Magna
Ara
bak dostum. saveni inceledim. savende en küçük isyan edecek bir durum yok. gelirde açık ara öndesin. bulunduğun yıla göre çok çok normal bir rakam. hatta üst düzey.. en yakın rakibin aylık 75 duka kazanabiliyorken sen 160 ları görüyorsun. ne bekliyorsun o tarihte 300 kazanmayı mı ? ticarete gelince. zaten gücün istanbulda %100 olmuşken orayı gemiyle korumaya gerek yok.

tüm gemileri alexandriaya ticaret korumaya gönderiyorsun. halepteki tüccarını kırıma çekiyorsun.istanbul ve halep bölgesine üretim binaları yapıyorsun. ve direk ticaretin 32 den 43 e fırlıyor. buyur.

tekde geri değilim dedin ama gerideydin. bu kadar pahalı tek basacağına (yeniçeriden dolayı da %25 zamlı tek atlıyordun. üstüne bir de printing pres .. toplamda %60 pahalı tek atlıyordun.. bunca puana çoktan prnting presi developmentle basardın)

Eg5OXB.jpg

yaptığım ilk şey. halepteki tüccarı kırıma aktarmak ticaret hemen 38 i gördü.ilk başta 32 idi

j8Vq9D.jpg

istanbul ve halepe üretim binaları yaptık

2r8ODd.jpg

sonuç ortada..

ZZ758o.jpg

şimdi ne yapacaksın? bak basra zaten sende ama persiaya akıyor hiç bir şekilde yararlanamıyorsun. aynı zamanda adeni de alamıyorsun. omanı yokedeceksin. persiayı yokedeceksin sindi yokedeceksin. global tradeyi embraceliceksin. toplamda 4 tüccarın olmuş olacak. base den 2 global tradeden 1 ve hint ticaretinden 1 .. bunların biri kırımda biri iskenderiyede zaten yeni gelen 2 tüccarın biri semerkantta diğeri de adende duracak. sorna bakacaksın ticarete..

arkadaşının savesi hiçbir şekilde bende görülmüyor. bozuk olma ihtimali olabilir ama söylediğin tarihlerde yeni versiyonda 100 lü rakamlar mümkün değil. hele mercantilism 100 asla mümkün değil.

bir diğer husus paralı askerleri kaldırıp kale masraflarını kısıp ordu giderini de kıstığında ülken + 80 lere varan gelir artışı alıyor. bu artışla yılda 10 bina dikersin. bu artışla herşeyi rahatça yaparsın ;)

çok zorlanıyorsan cash 100000 yazacaksın olacak bitecek :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61 Abim olayı gayet güzel anlatmış.

Bu da benim Osmanlı oyunum. O kadar güzel bi imparatorluk kurduktan sonra 1821'de veda etmek istemediğim için bişeyler yapıp Iron Man'ı bozdum ve 1821'den öteye devam ettim. Aslında 1780'den beri Afrika dışında bi ilerleme kaydetmedim. Afrika'da asimilasyon yaptım durdum. Onun için 1821'den sonra pek bi değişim olmadı denebilir.

Edit: En son bi ittifak yüzünden Rusya'yla savaşa girmiştim. Manpowerı orda yedim hunharca. 600k asker vardı toplam. 480k falan da manpower.

Edit 2: Şu mal Bukhara ile müttefiktim. Adamı Ruslara yedirmemek için ne savaşlar verdim.

Edit 3 : Ticaret filom da 400 küsür gemi ve tamamı Hint denizlerinde takılıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-03-2017, 15:40)jax61 : bak dostum. saveni inceledim. savende en küçük isyan edecek bir durum yok. gelirde açık ara öndesin. bulunduğun yıla göre çok çok normal bir rakam. hatta üst düzey.. en yakın rakibin aylık 75 duka kazanabiliyorken sen 160 ları görüyorsun. ne bekliyorsun o tarihte 300 kazanmayı mı ? ticarete gelince. zaten gücün istanbulda %100 olmuşken orayı gemiyle korumaya gerek yok.

tüm gemileri alexandriaya ticaret korumaya gönderiyorsun. halepteki tüccarını kırıma çekiyorsun.istanbul ve halep bölgesine üretim binaları yapıyorsun. ve direk ticaretin 32 den 43 e fırlıyor. buyur.

tekde geri değilim dedin ama gerideydin. bu kadar pahalı tek basacağına (yeniçeriden dolayı da %25 zamlı tek atlıyordun. üstüne bir de printing pres .. toplamda %60 pahalı tek atlıyordun.. bunca puana çoktan prnting presi developmentle basardın)

Eg5OXB.jpg

yaptığım ilk şey. halepteki tüccarı kırıma aktarmak  ticaret hemen 38 i gördü.ilk başta 32 idi

j8Vq9D.jpg

istanbul ve halepe üretim binaları yaptık

2r8ODd.jpg

sonuç ortada..

ZZ758o.jpg

şimdi ne yapacaksın? bak basra zaten sende ama persiaya akıyor hiç bir şekilde yararlanamıyorsun. aynı zamanda adeni de alamıyorsun. omanı yokedeceksin. persiayı yokedeceksin sindi yokedeceksin. global tradeyi embraceliceksin. toplamda 4 tüccarın olmuş olacak. base den 2 global tradeden 1 ve hint ticaretinden 1  .. bunların biri kırımda biri iskenderiyede zaten  yeni gelen 2 tüccarın biri semerkantta diğeri de adende duracak. sorna bakacaksın ticarete..

arkadaşının savesi hiçbir şekilde bende görülmüyor. bozuk olma ihtimali olabilir ama söylediğin tarihlerde yeni versiyonda 100 lü rakamlar mümkün değil. hele mercantilism 100 asla mümkün değil.

bir diğer husus paralı askerleri kaldırıp kale masraflarını kısıp ordu giderini de kıstığında ülken + 80 lere varan gelir artışı alıyor. bu artışla yılda 10 bina dikersin. bu artışla herşeyi rahatça yaparsın ;)

çok zorlanıyorsan cash 100000 yazacaksın olacak bitecek :D

hocam yorumun için sağol eyvallah.ama arkadaşın saveine bakmadığın/bakamadığın için yineliyorum.arkadşaım 1540-60 arası bir yerde.istanbul ticaret geliri 80 dukat. her şehirde binaları var her şehirde.34k toplam elinde bulundurduğu altın var. 120k filan askeri var yarısı paralı asker.hiçbir kaleyi yıkmamış.bakımı kapalı. 2 tüccarı var admn full influ. full offansive full .expansionmu ne admin koloni ideası işte o var ilk 3ü açıktı sanırım.merchant 100de 100.şimdi senin dediğin şey zaten kaçınılmaz.halepten çık kırıma yolla diyorsun.bina bas diyorsun askerileri paralılıktan çıkart diyorsun.bu adam o tarihe kadar o kadar binayı o kadar parayı ve o kadar toprağı nasıl elde etmiş.ben bunun peşindeyim.sizin dediğiniz olayların hepsi 1600den sonraya sarkıyor zaten otomatikman.hindistanı elegeçir arap yarımadasını elegeçir.istanbulu elegeçir.kırımı elegeçir.bunları yaparken o kadar parayı elde etmek istiyorum ben.bunları yaptıktan sonra elde etmek değil.bitane oman bitane persia benden 40 dukat altın çalamaz hocam.nası mümkün böyle bişi.ben bunun peşindeyim.yanlış anlama.

ayrıca printing press geçerdin dev basıp diyorsun.ben zaten o enstitülerden ayrı müzdaribim.bu saveini attığım arkadaşımın dediğine göre.millet rönesansa geçerken ben kolonismi benimsiyorum osmanlıyla dedi.ne kadar doğru bilemem.ama doğru yanlış olması önemli değil.rönsans sıkıntı değilde kolonizim çok geç geliyor.printing pressde.bunları çıkış noktasıyla aynı zamanda olmasada hemen ardından nasıl çabucak embrance edebilirim.dev basmak buna nasıl bi yarar sağlar.hangi şehirlere basmalı devi? (enstitü ülke genelindeki şehirlere göre maal oluyor yani ne kadar çok şehir varsa o kadar çok altın ister :S savoyla osmanlının embrance etmeden rönesansı benimsemesi bir olmaz yani savoy az toprağa sahib olduğu için bedava sahip olur)
Ara
Çok basit cevabı var bak kaçan ticaret trade eff katsayin le birlestiginde 80 li rakamları kaçırma mmkundur Persia deyip geçme o civarda Persian yanında Basra semerkant gibi yerler var . Arabistan Fethi ile buna Aden Etiyopya gibi bölgeler eklenir . Sen gidişat olarak Polonya almanya tercih etmişsin buralardan ticaret alamazsın . Development basarak enstitü embracelenebilir . Enstitüler ile ilgili rehber olmasi lazim orada nasıl alınacağını izah ettim . Şuan telden yazdığım ıcın link veremem . Akşam eve gittiğimde link atabilirim. Osmanlının başlangıç mercantilismi çok yüksek değil . Bunu 1600 lere kadar 100 yapmak hile kokuyor. Her mercantilismi n 100 dip yediğini düşünürsek. Save açılmadı bende. Eski bir versiyon diyecem . Ya da modu olabilir bilemiyorum. Senin savelerde sıkıntı yok.

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-enstitu-rehberi enstitü rehberi . Dev basarak enstitü alma burada var
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-03-2017, 12:16)jax61 : Çok basit cevabı var bak kaçan ticaret  trade eff katsayin le birlestiginde 80 li rakamları kaçırma mmkundur Persia deyip geçme o civarda Persian yanında Basra semerkant gibi yerler var . Arabistan Fethi ile buna Aden Etiyopya gibi bölgeler eklenir . Sen gidişat olarak Polonya almanya tercih etmişsin buralardan ticaret alamazsın . Development basarak enstitü embracelenebilir . Enstitüler ile ilgili rehber olmasi lazim orada nasıl alınacağını izah ettim . Şuan telden yazdığım ıcın link veremem . Akşam eve gittiğimde link atabilirim. Osmanlının başlangıç mercantilismi çok yüksek değil . Bunu 1600 lere kadar 100 yapmak hile kokuyor. Her mercantilismi n 100 dip yediğini düşünürsek.  Save açılmadı bende. Eski bir versiyon diyecem . Ya da modu olabilir bilemiyorum. Senin savelerde sıkıntı yok.

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-enstitu-rehberi  enstitü rehberi . Dev basarak enstitü alma burada var

kime sorduysam 1600den önce 100 merc hile denildi.ama ironman mod işareti var.tabi rar olarak yollanınca ironman gidiyo ama ironman ile yapılmış :D
Ara
Valla fotoshop olabilir. Çünkü ne kadar iyi hükümdarda olsa event de olsa yemeden içmeden Merchantilism de bassan zor. Tüm oyunu ona odaklı oynaman gerekebilir. Ama 100 merc varsa zaten ticaretin o kadar yüksek olması da normal. Merc şehirlerin ticaretini artırıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.