EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
AI'ı o şekilde yönlendirmek ne derece mümkün bilemiyorum. Bir güncellemeden sonra AI aforoz etme mekaniğini çok daha fazla kullanmaya başlamıştı ama dine geri almayı ne derece kullanıyor bir bilgim yok malesef. Kralının ölmesini beklemek (veya çok önemliyse ölmesini sağlamak) en sağlıklısı.
institüleri embrance etmek için dev lazım evet ama hangi şehirlere dev basmalı.şimdi rehber linki vermeyin lütfen kafam patlıyo o rehberlere bakınca ve hiç bişi anlamıyorum.osmanlıyla oynarken örnek veriniz.çoğunlukla mil monark arttığı için general değiştiriyorum paso.ama institülerede geçmek için bi kaç şehre basıyorum da, hangi şehirlere basmalıyım.yani rönesans italyada başlıyo misal.gidip balkanlaramı ağırlıklı basmalıyım.yoksa yüksek devi olan şehirleremi?
Ara
Neyse boşver .. development puanı enaz isteyen yerlere basılır.  Tek şehre basacaksin. Enstitüyu alana dek basacaksin. Çevresindeki şehirler büyük ise daha klay yayilir
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Carib diye bir amerikan ülkesi ile başladım.
Brezilya bölgesine göç ettim.7 developmentlik bir liman kenti var oraya kurulmayı düşünüyorum.Avrupalılar direk Brezilyaya gelecek.Teknoloji Avrupalılardan bedava geliyor diye biliyorum(İnşallah bu özellik için el dorado olması gerekmiyordur :P )
Sizce liman kentine kurup Avrupalılar ile sınırmı olayım yoksa daha içerde bir şehirde kurulmaya başlayayım ?
Ara
Avrupalıların "arkadaş canlısı" olacağının pek garantisi yok açıkçası. Ben pek Amerika yerlileriyle oynamadım ama youtubeda izlediğim bi videoda adam meksikaya kadar göç edip orda din değiştirip ardından dini reformlamıştı.
Ara
Teknoloji de hiç ilerleme yapmadım. Guclu bir yerli kabilesi ile yanyana gelmek Avrupalı ile gelmekten daha tehlikeli.
Ara
osmanlı ile baya bi oynamış arkadaşlara sesleniyorum.oyun başı hızlı bi giriş yaparak.önce kons alıyorum humiliate ile birlikte.ardından anadoluyu fethediyorum.sonra akkoyunlu.suriye serbest bırakıyorum.burdan sonra zurnanın zırt dediği yer.eğer suriye toprakları için memlüke girersem.büyük olasılıkla persia ve ırak serbest kalıyor.diğer bi olasılıkta(ki bunları defalarca denedim.) akkoyunludan sonra kk ya dalınca o sırada isyanları ya başlamış oluyor yada ben dalınca başlıyor. ister istemez pers ve ırak isyanını durduruyorum.yani yapıcak bişi yok ben dalmazsam o rebels alıcak şehirleri serbest kalıcak.(corelu kalelerini benden x3 hızlı fethediyolar.) işte sorum şu.bu nalet isyanları bastırdıktan sonra bidaha sittin sene çıkmıyor bu isyanlar özellikle doğuda timurda çok zorlanıyorum.ordularını patlatmak çok zorlaşıyor.ayrıca 8 şer 10ar klık 2 3 vasalı oluyor ws uzadıkça uzuyor. aynı zamanda persianın tüm corelarını almakta 2. savaşa sarkıyor.tabi bunlar olurken ppmizde dibe vuruyor.bu isyanları durdurmadan yada durdursam bile yeniden başlatmanın kısayolu nedir?(spynetwork çok uzun ve karşı tarafın isyan çıkmadan bastırması çok makul)

osmanlıda beceremediğim 3 konu var.

1-army tradition (artık sormuyorum bile bıktım usandım.3k orduya 30k ordu sokuyorum ki kaybetmesin diye.)
2-ticaret(bu konudada becerdiğim bazı saveler oldu ama onlardada ilerleyişim çok salakça.)
3-doğuda ve kırım bölgesinde genişleme faliyetlerim hem uzuyor hem başarısız oluyor.

ayrıca sormak istediğim bi soru daha var.kırım sub cbsi geldikten kaç sene sonra gidiyor.kaç sene o cbye sahip oluyoruz?
Ara
army tradition hiç gitmesin yeniçeri gitmesin istiyorsan daha önce de söylediğim gibi defansif, quality ve aristokratik idea alacaksın. kale bonuslarıyla beraber bu army traditionu 70 lerde çok rahatça tutar.. yok aristokrasi alamam diyorsan risk her zaman mevcuttur.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Avusturya ile oynuyorum Bizans ile kişisel birliğim var. Bizans topraklarını HRE'ye katabilir miyim?
Ara
Mevcut herhangi bir HRE toprağına sınır olması lazım.
kendi PU'muz veya vassalımızın toprağını HRE'ye katamıyoz dimi?
Sic Parvis Magna
Ara
hayır katamazsın ama annexleyip hreye soktuğun bir devletçiğin toprağını kendi dinine çevirip tekrar vassal olarak salarsan hrede olur.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
peki sadece başkenti hreye sokup ülkeye geri versek nasıl olur? mesela:
Fransa'dan Paris'e kdr alıp corelayıp HRE'ye sokup bi geri Fransa'ya verdikten sonra bir sonraki başkentini alırsak tekrar başkenti Paris olması gerekiyor. O zmn fransa hre'ye dahil olur mu? Olursa bunun ne faydası olur bize?
Sic Parvis Magna
Ara
(29-03-2017, 20:48)altnkurt : peki sadece başkenti hreye sokup ülkeye geri versek nasıl olur? mesela:
Fransa'dan Paris'e kdr alıp corelayıp HRE'ye sokup bi geri Fransa'ya verdikten sonra bir sonraki başkentini alırsak tekrar başkenti Paris olması gerekiyor. O zmn fransa hre'ye dahil olur mu? Olursa bunun ne faydası olur bize?

Tahmini olarak söylüyorum sen parisi Hre ekleyip parise verirsen Fransaya dukluk seviyesine düşüp Hre girmek ister misin gibi bisey gelecektir.Kabul etmezse Hre girmez diyebilirim.Ama Hre ye fransayı sokmani önermem başına bela olur.
Fransa Burgundynin topraklarını aldı Burgundy kendiliğinden Hre girdi bende uslu duruyor diye elektirluk bile verdim.Destek alıyordu ama Kayzer avusturya kadar alamadı tabi :)
Ara
Avuaturya ile oynuyorum ilk iki reformu geçirdim sene 1480lerdeyim
1-İtalya'dan 5 şehre sahip ol görevini aldım Papalığın İtalya'daki Roma dahil 5 toprağını aldım, İtalya'da başka toprağı kalmadı. Fransa taraflarında 3 toprağı kaldı. Romayı aldıktan sonra event geldi romayı geri ver ya da tüm Avrupa'nın sana karşı tutumu değişecek diye. Romayı almak dezavantajlı bişey mi? Ne yapmalıyım

2-Avusturya rehberinde İtalya'ya yönel tavsiyelerine uyarak böyle bişey yapmıştım aslında İtalya'yı nasıl HREye ekleyebilirim? Toprakları corelayıp geri bırakma olayını biliyorum

3-HRE üyelerinden toprak almadım hiç ama yine de agresif genişleme yüzünden ilişkilerim zarar görüyor İnfluence ideasını aldım
Ara
altnkurt.. 7. reformu geçirdikten sonra her hre ülkesi vassalın olduğu için dünya fethi kolaylaşır. ama mesele şudur tüm toprakalrı ya kendin alacaksın ya da hre içinde bulunan vassalalrına yedireceksin ki son reform geldiğinde tek tıkla dünya fethi gerçekleşmiş holy roman empire olsun. haliyle yarattıgın vassal veya client statelerin hre içierisind edoğabilmesi mühimdir. misal kuzey afrikayı bir devletçiğe yedireceksen orada bir toprak alıp hristiyan yapıp sonra da hre içine ekleyip client state yapacaksınki devletçiğin hre içinde bulunsun. böylece afrikada da olsa hre içinde bir vassalın olmuş olur. sonra ona yedir afrikayı.. veya hrede bulunan sahil prensliklerine yedirebilirsin. bu da ayrı bir taktik. ama hrede çokluk olması daha iyi..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 00:10)semihuygur : Avuaturya ile oynuyorum ilk iki reformu geçirdim sene 1480lerdeyim
1-İtalya'dan 5 şehre sahip ol görevini aldım Papalığın İtalya'daki Roma dahil 5 toprağını aldım, İtalya'da başka toprağı kalmadı. Fransa taraflarında 3 toprağı kaldı. Romayı aldıktan sonra event geldi romayı geri ver ya da tüm Avrupa'nın sana karşı tutumu değişecek diye. Romayı almak dezavantajlı bişey mi? Ne yapmalıyım

2-Avusturya rehberinde İtalya'ya yönel tavsiyelerine uyarak böyle bişey yapmıştım aslında İtalya'yı nasıl HREye ekleyebilirim? Toprakları corelayıp geri bırakma olayını biliyorum

3-HRE üyelerinden toprak almadım hiç ama yine de agresif genişleme yüzünden ilişkilerim zarar görüyor İnfluence ideasını aldım

Evet romayı elinde tutarsan - dip rep yersin bu da senin için kötüdür.Ben sana yaptıklarımı anlatayım.
İlk romaya savaş acarsın.
Romagna,urbino umbria aldın bayağı agresiflik alırsın burda aranı devletlerle düzelt bu arada agresiflik gider.
Toprakları core yapıp Hre ekle(bu önemli)
venedike saldırırken milani yanına al savaş sonunda
Brecia milana ver treviso kesin al veronayi da alırsan muazzam olur Venedikten aquliayi serbest bırak de.
Sonra aquilia ile ateşkes bitene kadar boş durmayayım dersen Burgundy eventi gelmemişse ona saldırıp Hre deki devletleri serbest bıktırabilirsin.Tabi devletlerle sürekli ilişki geliştir danışman dip repli olsun.
Şimdi kaldı sadece papa ve ancona,roma
Ancona romayı alınca İtalyayi dizginle görevini yapmış oluyorsun core yapmana gerek yok.Romayı sana event gelmeden papaya veriyorsun ve Hre ye bir devlet daha kazandırmanın haklı gururunu yaşıyorsun.İlk reformu sıkıntısız yani 50 otorite geldiğinde direk geçirebilir sen tamamdır.
Ara
Katoliksen Papalık'a saldırmak ve Roma'yı almamak gerek. HRE görevi için aldıktan sonra decisionu geçirip geri bırakman gerekir.
Sic Parvis Magna
Ara
Anladım teşekür ederim :)
Ara
oynadigim hic bir avusturya oyununda macaristan bana dusmedi :/ sorum bunun bir suresi var mi su tarihe kdar dustu dustu dusmedi dal gitsin diyebilirmiyiz

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 12 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.