EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
1500'den itibaren şartları sağladığın sürece PU görevi gelebilir. Bu görevle "Restoration of Union" Cbsi elde ederek saldırıp PU alabilirsin. Bohemya'da 140, Macaristan'da 200 DEV sınırı var. Hedef bu rakamdan büyükse mission gelmez. Ayrıca Macaristan'ın belli bölgeleri de elinde tutması gerekiyor. Gerisi klasik şartlar.

Tabi mission gelebilmesi için PU alacağın ülkeden daha çok şehre sahip olman gerekiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
The Shadow Kingdom eventi gelmemesi için ne yapmalıyım?
Ara
Kuzey İtalya´yı HRE´ye katmalısın.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Papalık, Urbino ve Venedik'in karadaki topraklarını direk veya vassal olarak kontrol ederken decision geçirmelisin.
Sic Parvis Magna
Ara
1-1525 yılındayım Protestan ve reformist HRE içindeki ülke sayısı 9 oldu. İmparatorluk otoritesi kaybediyorum bu yüzden. Nasıl engellerim bu dinlerin yayılmasını?

2-Din savaşları ne zaman çıkar çıktığında ne yapmalıyım?
Ara
Dini idea aldıysan komşu kafirlere saldırarak "Force Religion" barışıyla dinlerini değiştirebilirsin. Onun dışında din savaşlarından sonra Official Faith olarak Katolik olursa, imparatorluk yetkileriyle din değiştirmelerini isteyebilir, kabul etmezlerse elde edeceğin CB ile saldırıp "Force Religion" yaptırabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Din savaşlarını kaybedersem ve offical faith katolik olmazsa ne olur?
Ara
Official Faith Protestan olursa zaten imparator olamazsın.
Westfalya barışı imzalarsan da Kafir prensliklerden gelen eksi yarıya düşer. Ama onları din değiştirmeye zorlayamazsın. Tüm Hristiyan devletler imparator olabilir. Ortodox ve Koptik dahi.

Din savaşı başlamazsa Official Faith Katolik olarak kalır.
Sic Parvis Magna
Ara
Teşekkür ederim bunları bilmiyordum
Ara
osmanlı brandenburg ve avusturya hariç oynayışı zevkli bir ülke önerisi bekliyorum sizden sevgili forum üyeleri
Ara
Kolonici ülkeleri deneyebilirsin veya HRE opmleri.

Yani bu saydıkların dışında bi ton zevkli ülke var açıkçası.

Ben kendime not almışım zevkli oynanışları olan ülkeleri:
denmark sweeden england france brandenburg austria muscovy otto hind america rodos papacy holland

Bu yeni yamadan sonra Mançu, Ming ve Japon milletleri de zevkli hale gelecektir. Önümüzdeki günlerde yeni yama çıkacağı için yeni oyuna başlamanı tavsiye etmiyorum. Yamadan sonra savelerde sorun olabiliyor.

@ragnarl7
Sic Parvis Magna
Ara
1-osmanlıda 1610larda bi event geldi kasri şirin diye ilk 2 seçenek uzlaşma öneriyor birisi tam mutabakat diyor diğeri ılımlı anlaşma diyo 3.sü anlaşma yok diyor(ingilizceden kendim çevirdim oyun ingilizce zaten) ilk seçenekten bişi olmadı diğer seçenekler ne gibi sonuşlar doğrurur?
2-biçok wcde persiayı tek lokmada yutan insanlar var üstelik kendileri hortlatmadıkları halde.ben normal dini savaş açıyorum en fazla taş çatlasın wsnin yettiği 10 şehir filan oluyor.millet nasıl pu yahut vasal düşürüp tek atıyo persiaya anlamş değilim.bi kısayolu varmıdır acep?
3- hrede olmayan spain gibi bi ülkeyle hre seçilirsek din savaşı sonrası kendi topraklarımızı hreye katabilir miyiz?
4- hre reformları nasıl gerçekleştiriliyor.yani improve relations gibi bi seçenekle oylamamı başlatmamız gerekiyor.çünkü 1550 oldu daha ilk reformu gerçekleştiremedim.yeterli prenslik oylamadı gibisinden bişi diyo reformun üstüne gelince
Ara
1-) O çok önemli bir event değil yanıtlara göre perslerle ilişkin artıyor yada azalıyor.
2-) Erken dönemde persleri tek savaşta biranda yutmak imkansız. Muhtemelen vassal alıp annexlemişlerdir. Eğer kendin salıp başarılı bir biçimde annexleme tarihin muhtemelen 1580-1600 yılları arasında olur.
3-) Katabilirsin diye biliyorum.
4-) HRE reformları için 50 otorite gereklidir. Otoriteyi arttırmak için çeşitli yollar mevcut. Eğer 50 otoriten varsa ve reform geçiremiyorsan bunun sebebi prensliklerin sana bakış açılarıdır. İlişki geliştirmen gerekli.
Ara
3 den başlayayım
İspanya ile imparator olursan topraklarını Hre eklemek için ekleyeceğin toprağın Hre ye sınır olması gerekiyor.Fransa olur ama ispanya çok zor
4)son 2-3 tanesi teferruatlı da şöyle anlatayım.Bir reformu geçirmek için 50 otorite ve çoğunluğun kabul etmesi gerekiyor.50 otorite biriktirdin ama reformu geciremiyorsan
-Hre içi çok savaşa girmissindir
-Hre ye dışardan devlet saldırmış ve yardım etmediysen
-Core yapmamış toprağın varsa
-AE yüksekse(Hre içinde)
-Dip reputation yetersiz gelmiştir.O yüzden idea olarak ilk diplomatik veya influence öneririm
Dip not:Hre dışı ülke ve imparatorsan başkentini Hre ye ekleyebildiginde devletin dukluk seviyesine dussun mu diye sorar
Ara
1-osmanlıda 1610larda bi event geldi kasri şirin diye ilk 2 seçenek uzlaşma öneriyor birisi tam mutabakat diyor diğeri ılımlı anlaşma diyo 3.sü anlaşma yok diyor(ingilizceden kendim çevirdim oyun ingilizce zaten) ilk seçenekten bişi olmadı diğer seçenekler ne gibi sonuşlar doğrurur?

O tarihsel bir event, çok da önemli bir şey değil.Diğer seçeneklerde aran kötüleşebilir ya da iyileşebilir ama çok önemli sonuçlar doğurmaz, yut gitsin Pers i.

2-biçok wcde persiayı tek lokmada yutan insanlar var üstelik kendileri hortlatmadıkları halde.ben normal dini savaş açıyorum en fazla taş çatlasın wsnin yettiği 10 şehir filan oluyor.millet nasıl pu yahut vasal düşürüp tek atıyo persiaya anlamş değilim.bi kısayolu varmıdır acep?

Pers için en iyi yöntem hızlıca QQ'ya dalıp Urmia'yı almak.Oradan vassal şeklinde Persia'yı salıp hızlıca Timur ve diğer devletlerdeki core larını aldırtırıyorsun.İsyanla buralar Pers'e katılırsa özgürlük isteği çok artacaktır buna da dikkat etmek gerek.Pu düşme ihtimali yok Pers'in ya Şii ya da Sünni doğar zaten.Tek savaş sonucu değil genel de vassal annex sonucu yutulur wc lerde Persia.

3- hrede olmayan spain gibi bi ülkeyle hre seçilirsek din savaşı sonrası kendi topraklarımızı hreye katabilir miyiz?

Din savaşı ya da öncesi farketmez, İmparator seçilince mevcut Hre topraklarına sınır olan yerlerini Hre'ye ekleyebilirsin.Sınır olan yerden başlayıp başkentine yol yapıp en son da başkentini eklersen sen de Hre'ye dahil olmuş olursun.

4- hre reformları nasıl gerçekleştiriliyor.yani improve relations gibi bi seçenekle oylamamı başlatmamız gerekiyor.çünkü 1550 oldu daha ilk reformu gerçekleştiremedim.yeterli prenslik oylamadı gibisinden bişi diyo reformun üstüne gelince

Prenslerin yarısından fazlasının reformu desteklemesi gerekiyor.Burada en önemli kıstas Diplomatic Reputation, sonra da o prensin sana bakış açısı.Dip rep i arttırıp desteklemeyen prenslerle de ilişki geliştirirsen rahat şekilde reformu geçirebilirsin.

@thedevils4
Ara
@iberkay

İki defa üst üste reform desteklemeyen ülkeler HRE'den çıkıyor mu? Öyle bir şey okumuştum bir yerlerde.
Sic Parvis Magna
Ara
(04-04-2017, 19:07)altnkurt : @iberkay

İki defa üst üste reform desteklemeyen ülkeler HRE'den çıkıyor mu? Öyle bir şey okumuştum bir yerlerde.

Üstüste desteklememeyle çıkıldığını bilmiyorum.Şununla karıştırmış olabilirsin belki.Sondan bir önceki bütün üyeleri vassalladığın reformla birlikte son integrate ettiğin reformlarda kabul etmeyen prensler Hre den ayrılıyor ve claim elde ediyorsun o prenslikler üzerinde.

Bu arada üstteki soruya ben cevap yazarken kimse vermemişti, çok geciktirmişim galiba iki cevap sonrası atmışım :D.
Ara
Olabilir. Bende üst üste kabul etmeyen çıkıyosa diye herkes kabul edene kadar zorluyordum diplomatları. :smile:
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu paket ne işe yarıyor?

4Pj0vq.jpg
Ara
Europa Universalis IV: American Dream
Europa Universalis IV: Call-to-Arms Pack
Europa Universalis IV: Digital Extreme Upgrade Pack
Europa Universalis IV: Pre Order Pack

var dostum biraz steam de alta inersen görürüsün iyi geceler
  • Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZjHt3KW6S4g

Ara

Konuyu Okuyanlar: Númenorë, 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.