EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
ben buraya kadar geldim ne yapayım şimdi
1LZnXY.jpg
Ara
Corelarını al Anadoludaki. Ardından dengeli bir şekilde görevlerle birlikte doğuya ve batıya doğru genişlersin. Koalisyon almamaya dikkat et.
Önce Candar-Dulkadir-Ramazan devletlerini bitir.Aynı anda Bizansa saldırman lazım.Çünkü kısa süre içinde Venedik ,Bizansı işgal etmeye çalışacaktır.Atinayı,morayı falan alabiliyorlar.O yüzden elini çabuk tutmak mühim. Bizans genelde Sırbistan ile ittifak yapar. 8k civarı bir paralı basıp kalelere paralıları yollarsan manpower harcamasını azaltabilirsin.
İlk zamanlarda kendi askerlerini kullanırsan manpower sıkıntısı yaşarsın.Osmanlı için 7-8k lık paralı asker çerez parası sayılır zaten.
Sırbistandan güneydeki 2 toprağı alıp Bizansın tamamını alırsan koalisyon yemiyorsun.Batıya bu saatten sonra bir süre çok genişlemene gerek yok. Agresiflik değeri düşünceye kadar Karakoyun seferi yapabilirsin.Sonra birde Memlüğe girersin.Böyle böyle genişlersin.
Ara
Haraç aldıklarımız WC'ye sayılıyor mu?
Sic Parvis Magna
Ara
Ryukyu'da sayılmıyor, diğerlerinde de sayılacağını sanmıyorum ama araştırmadım.
Au ile hre kurmak için izlenilmesi gereken yol nedir? Ya da kısacası hre nasıl kısa sürede kurulur?
Ara
Tüm PU'ları toplamaya çalış, oyunu diplomatik oyna sürekli IA'ya dikkat et. İtalya'nın ya HRE'den çıkmamasını sağlamaya çalış ya da çıksın sonra fethedip geri al.

Fransa - Polonya gibi ülkelerle müttefik olarak konumunu sağlama alabilirsin Avrupa'daki. Gözün sürekli HRE'de olsun, devletlerin birbirlerini yutmalarına müsaade etme.
Yeni sürümde napolide bulunan abruzzi mi bir şehir var onu da almak gerekiyor.İtalyayi tutmak için.Bir de bohemya başlar başlamaz pu alınmıyor galiba ben alamadım
Ara
Shadow of kingdom nasıl etkisiz hale getirilebilir?

Yoksa dediğin gibi venedik üzerinden italyaya ilhak mı başlatılmalı?
Ara
Avusturya ile oyun başı yapabileceğin 4 farklı şey var.Bunlar
1-Rein İtaly dediğimiz İtalya'yı Hre de tutmak
2-Macaristan için gelen Restarion of union pu su
3-Burgundy kralının ölmesi
4-Bohemya nın pu alınması.Bu arada denedim halen çalışıyor yöntem @etzel

Macaristan ve Burgundy olayları şansa bağlı olaylar.Bu dörtlüden ikisini bile gerçekleştirmek ciddi mesafe katettirecektir.En kolay ve kullanışlı yöntem Bohemya'ya oyun başı rm atıp Pozedbored geçmeden pu lamak.Rein İtaly ise fazla ae veren bir seçenek.Bunun yerine Burgundy ya da Macaristan a yönelmekte fayda var.Ayrıca İtalya Hre de kalırsa sonradan oraları alacaksan Hre üyesi oldukları için 2 katı ae yle alacaksın.Bunun yerine bırak çıksınlar sonra gir ekle.Katolik olarak Hre yi birleştirmek istiyorsan, önce reform merkezleri çıkmadan kesin 2 reform geçirmiş olmalısın.Bunun için de Burgonya gibi devletlerden Hre topraklarını geri almalısın.Ayrıca Hre içinde sana karşı gelebilecek ülke yok.Protestan olan ülkelere gerekirse yol çizerek ulaşıp tekrar Katolik yapmalısın.Eğer Protestan ligi çok güçlü olursa bir ihtimal de imparatorluğu bırakıp Protestanlığa dönüp sonra geri almak.

Toprak ekleyerek baştaki 2 reformun üstüne 3 reform daha rahatlıkla geçirebilir.Bunun da en kolay yolu Macar toprakları üstüne Danimarka da Holstein üstünden İskandinavya'yı yemek.Daha az ae ile daha çok otorite.Ayrıca Cw için 1600 de kendi veliahtlarını destekleyip hızlıca onu pu alabilirsin.Cw toprakları artı İskandinavya ve Macaristan sana neredeyse 4 e yakın reform geçirttirir.Üstüne de din merkezlerini iyi ayarlarsan rahatlıkla birleştirirsin.Baktın otorite az geliyor, Hre ye ekleyip sonra oradan vassal salabilirsin, bunlar da üye sayısının artmasıyla sana artı olarak gelecektir.
@HulkSpider03
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3 defa denedim podebradlar geçince ümidi kesmistim.Sevimdim buna.Prostestanlar çıkmadan 3 reform geçiliyor.4 cude biraz şans varsa yapılabiliyor.İtalyayi dizginlemeye bencede gerek yok.Diplomatik ve influence ile bohemya ve macarlarin inherit olmasını beklemek yararlı olur.
Yeni sürümde macar pu su sürekli geldi.Gelmedigine hiç şahit olmadım 1.20 de

(18-04-2017, 23:33)HulkSpider03 : Shadow of kingdom nasıl etkisiz hale getirilebilir?

Yoksa dediğin gibi venedik üzerinden italyaya ilhak mı başlatılmalı?
Önce Venedik üzerine yurumelisin.Venedik üzerine yürürken milani da yanina alıp breciayi Milana vermelisin.
Verona yerine treviso kesinlikle almalisin.Verona biraz isteğine bağlı.Aquliayi serbest birak
Sonra Milanla arani boz veya bir elektor yıkılırsa onu yaparsın.
Papaya yururken Floransaya Romagna ve urbinoyu ona verebilirsin.Ancona al.
Napolinin üstünde şehir var onu alman gerekiyor.Alma şekli sana kalmış.
Uzun zaman agresifligin gitmesini beklersin.Sonra aquiliayi alırsın.
Buraları core yapıp hre ekle.En son papadan kalan son 2 şehri al oyunu durdur.Gorevi bitir.Papaya Romayi geri ver.
Ara
Son olaraktan burada 1511 de kuran üye vardı lakin siz 3-4 reform anca geçirtirsin diyorsunuz ve yanlış anlamadıysam adam toprakta almamış. Bu nasıl oluyor?
Ara
1511'de HRE mi kurmuş? Vay anasına sayın seyirciler. Ben Prusya bile kuramıyom o sürede.
Sic Parvis Magna
Ara
Eskiden exploitler vardı HRE kurma ile alakalı.
Tam da ona bakıyordum. 2015'de kurmuş. Bildiğim kadarıyla o zamanki versiyonda tam yıl dönümüdeki save alma kısmında bi şehri HRE'ye sokmak için spamladığımızda bastığımız kadar otorite kazanıyorduk.
Sic Parvis Magna
Ara
Fransa İngiltere kurarak yapıyorlar.Hala daha vardır.İngiliz ve Fransa toprakları elinizde.Ya da durun video vardı onu atayım.Arkaniza yaslanin exploit görün 
Ara
Adam yalama yaptırdı oyuna ya la.

Ayrıca video daha 2 haftalık.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt
Kardeşim bu da 4.53 den sonraki senin dediğin exploit
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Denerim belki ama yakışmaz..
Ara
Yok kardeşim bunu yapınca ne zevk alacaksın ki.Ama forumda en hızlı ben yaptım diyebilecek için mübah.Yap gitsin :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.