EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Hayır komşu kültüre çevirebiliyorsun veya daha önceki kültürlerinden birine, ülkende bulunan her hangi bir kültüre çeviremiyorsun. DLC içeriği olup olmadığını bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(24-04-2017, 19:16)altnkurt : Hayır komşu kültüre çevirebiliyorsun veya daha önceki kültürlerinden birine, ülkende bulunan her hangi bir kültüre çeviremiyorsun. DLC içeriği olup olmadığını bilmiyorum.

Dlc olmayınca sadece kendi kültürüne çevirmiyor musun.Dlc den eminim cossack dlc si.Bi deneyebilirsin.
Avusturya ile bohemya ya pu savaşı açtığında breandenburg sınırındaki sakson toprağını al.Kendi kültüründeki topraklar hariç sakson kültürüne çevirebildigni göreceksin.Mp oynamıyorum ama böyle farklı şeyleri deniyorum.Avantaj sağlama adına.Ama bayağı zor.
Ara
Bence cossacks yok ve kendi kültürümün dışına çeviremiyorum.Demek o yüzden hiç farkedememişim.
Ara
Bunu Avusturya ile prusya kurup daha sağlam askeri fikirler istediğim için denemiştim.Cossack dlc sini kapatarak oynardım genelde ama şu + işaretiyle asker yetistirmesi hoşuma gidiyor
Ara
aynı türden binza üzerine yenisni diktiğimizde eski bina otomatik yıkılıyormu
Ara
Eski bina yıkılıyor ama yeni binayı yaparken fiyat olarak sadece aradaki farkı ödüyorsun. Yani eski bina olan bir yere yenisini dikerken 200 ducat ödüyorsan, eski binası olmayan yere dikerken 400 ödüyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Şaka gibi ya tam Roma'yı kurucam yeni yama geldi. Eski yamayı beta bölümünden bulamıyorum 1.19.2 var en son. Eski yamayla girince oyun kapanıyor. Başarımı alamayacam galiba.
Ara
Eski yamayla girince oyun kapanıyor ne demek? @Aeschyli MP patladı mı? Sen denedin mi?

@Lothebork En sonda değil azcık ortalarda 1.20.1.

Geri dönülüp oynanabiliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Yeni eklenmiş ilk başta yoktu. Başarımları hala alabilirim umarım.
Ara
Merhabalar. Benim sorum şu olacaktı. Oyuna girmeden önceki yükleme ekranı çok uzun sürüyor. Bu yükleme ekranının zamanını azaltmanın bir yolu var mıdır ? Lütfen görüp cevap vermeden geçmeyin.
Ara
yıl 1608 civarı bişi.ülke bengal. soru şu
aynı yılda kilwanın altın olan şehri 19 20 dev basılı adm. diplo. sadece mil monark 14 gibi. producttan elde ettiği gelir 124 altın.
aynı şekilde benim altın olan şehrim 14 dev basılı ancak altından elde ettiğim 9 altın. bu aradaki uçurum nedir nasıl bende 124 altın elde ederim :D
osmanlıda kosovadan yüksek gelir elde etmek için fazladan ne yapılmalı?

son olarak yeni gelen güncellemeden olsa gerek.kolonicilik çıktığı yer dışında hiç bir yerde kendiliğinden yayılmıyor.daha ilerisine gitmedim belki bütün institülerde aynıdır.dev basmak istiyor.bu doğrumu yoksa bendemi bi hata var.yüzde 26 ceza yiyoz bütün eu4 ülkeleri olarak :D
Ara
Kilwa'da tek birden fazla altın şehri var diye biliyorum.
Osmanlı'da altın kasmanın gerekli olduğunu sanmıyorum.
Enstitülerin belirli ilerleme koşulları var. Kolonicilik için bu koşullar baya ekstrem. Oyunda en zor yayılan da o olsa gerek. Beklemek istemiyorsan DEV basmak veya kolonicilik olan şehirleri fethetmen gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
Şu imparatorlukta bir devketi 2 kere serbest bırakınca core lari gidiyor.Bu oyun hatası mi yeni gelen bişey mi
Ara
Altın madeni zamanla eriyebiliyor. Onun bir oranı var her yıl mesela %1 ihtimalle o şehirden 20 altın gelirin varsa yarı yarıya düşebiliyor. Altın üreten şehirlerde DIP puanıyla geliştirirsen altın gelirin de artar.
Ara
oyunun yeni haline alismak icin single player actim Umman oynuyorum. 1500lerin ortalarindayim, Osmanliyla ve Persia ile muttefikim.
Sorun su geliri bir turlu duzeltemedim, ekonomik ve ticaret idea"larini actim bitirdim ama bir turlu adam gibi gelir yapamiyorum. Teknolojide de geri kaliyorum biraz. Enstituleri kendim baskentimde cikarmaya calisiyorum yoksa ban gelene kadar dunya alip basini gidiyor.

Ne yapmak lazim bilen oynayan var mi Umman ile.

Trade portu Gulf of Aden bolgesine tasimanin bi faydasi olur mu?
Portekizliler cikti meydana azar azar Adenden sizdiriyorlar altinlari
Afrikada guneye mi inmek daha karli olur yoksa hindistana girismek mi?
Ara
Eko ve Ticaret kendi başına yeterli değil .. dev değerin düşük ise gelir tir t .. Hindistan da olur Afrika da.. Afrika'ya iner isen merkezi zanzibara taşıyıp oraya çekebilir sin.. Altın ve Ticaret seni orda ihya edecektir. Her türlü şehirlerinin üretim developments yükselmeli ki para kazan.. workshop ve manufactory ile desteklediğinde gelirin uçacaktı.

Enstitüler ile ilgili rehber bölümünde enstitü kazanmanın yollarını detaylı izah ettim ordan bakabilirsin
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Jax, enstituleri hep dev basarak aldim zaten, sayemde cevremdeki ulkeler de senlendi. Bedavadan enstitu ile teknoloji farki atiolar.
Ara
İşte orada yazdım enstitüye basmadan önce %95 lerde basmaya kesin ..puan biriktirin. Tek atlamayin. . O arada yz pahalı tek atlayacak.. sen slotlarin dolduğunda enstitüyü 100 leyeceksin hemen embraceleyip 2 tek birden atlayacaksin.. arada fark oluşmamis olacak.. direk açtığında sen puanların dolması beklerken komşuları n bedava enstitü alırlar. .

Ayrıca tek olarak senden ilerde bir devlete dip tek 9 dan itibaren spy network kasar isen % sel olarak hayli indirim alırsın. . Bir önceki mp de ben songhai ile bunu yapmıştım .. baya geride iken portekiz komşu olmuştu 2-300 puana tek atliyordum
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni sürümle gelen yeni özel birimler (Manchu Banner,Black Army) nasıl çıkartılır?
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
Black Army eventle geliyor olması lazım.
Manchu banner için de Manchu kültüründe olan bir devletle Manchu kültüründeki topraklardan state penceresinde altta yer alan butona basarak her 10 development için 100 manchu banneri alabiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.