EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Katolik şehri ele geçirirsen Japon kültürü olmaz. Valla bilmiyom nası oluyo tam ya. Wikide yazan bunlar.
Sic Parvis Magna
Ara
(15-05-2017, 13:24)thedevils4 :
(15-05-2017, 13:10)altnkurt : 1543'ten sonra Japon kültürüne sahip bir toprağın Katolik olması ve stabiliten 1'in altında olması şartıyla;

veya

Western Trade modifierine sahipken Japon kültürüne sahip bir toprağının Katolik olması şartıyla;

Dini Katolik'e çevirme eventleri geliyor.

1655deyim stab 3.ne yapmalıyım -1emi çekmeliyim onu. ayrıca dediğin gibi japon kültürüne sahip olan toprağı nasıl katolike çekicem.demek istediğin katolik bi şehir elegeçir ve kültür devşir?
Şimdi stabilty'in zamanla düşecektir o yüzden onu bozma derim eğer hemen almak istiyorsan tek bir Katolik toprak alıp orada seperatist yerine religious isyan çıkmasını sağlayıp (bunu yeni aldığın yer de din adamı çalıştırarak yapabiliyodun GALİBA) tüm ülkeni ele geçirmesini beklersin (kaleleri falan da kapayarak daha hızlı ilerlesin diye) bu sayede ülkenin dini değişmiş olur. Sonuçta ya gelmiştir yada gelecektir ama emperyalizm savaş sebebi için de çok beklemeyeceksindir o yüzden dediğimi yapman daha kolay olabilir ama dediğim gibi emin değilim ama Katoliklik o kadar da güzel değil bence bulunan o kadar dinin yanında. İlla ki din değiştireceksen hinduism,reformist falan güzel olacaktır. Ama su da var ki isyanlardan kalan toprakları çevirmek uzun sürebilir yani boşa zaman kaybı çok bir şey kazanmayacaksan sal derim.
Ara
au ile imparator iken. hukuksuz toprak alımı uyguluyorum 1 otorite kaybediyorum.o cb ile savaş açtığımda 1 otorite geri geliyor.savaş sonucunda işlemi uygulayıp şehri geri verdiriyorum ve bi bonus vs bişi vermiyor.acaba benmi yanlış biliyorum yoksa bi bugmı oldu.hukuksuz toprak alım uyarısı yollayıp kabul etmeyen birine o cb ile daldığımızda otoritemiz artar denilmişti.bunu daha önce sormuştum.ama kaybettiğim -1 oto yu geri veriyorsa bunun neresi otoriteyi arttırır.
macar ve bohemya tahtına hanedanım geçti ama bi yerde okumuştum eventlerle bohemya ve macar kolayca pu alınabilir diye.bu eventler hangi tarihte hani şartlar altında çıkıyor?

(15-05-2017, 17:52)İlber Ortaylı :
(15-05-2017, 13:10)altnkurt : 1543'ten sonra Japon kültürüne sahip bir toprağın Katolik olması ve stabiliten 1'in altında olması şartıyla;

veya

Western Trade modifierine sahipken Japon kültürüne sahip bir toprağının Katolik olması şartıyla;

1655deyim stab 3.ne yapmalıyım -1emi çekmeliyim onu. ayrıca dediğin gibi japon kültürüne sahip olan toprağı nasıl katolike çekicem.demek istediğin katolik bi şehir elegeçir ve kültür devşir?
Şimdi stabilty'in zamanla düşecektir o yüzden onu bozma derim eğer hemen almak istiyorsan tek bir Katolik toprak alıp orada seperatist yerine religious isyan çıkmasını sağlayıp (bunu yeni aldığın yer de din adamı çalıştırarak yapabiliyodun GALİBA) tüm ülkeni ele geçirmesini beklersin (kaleleri falan da kapayarak daha hızlı ilerlesin diye) bu sayede ülkenin dini değişmiş olur. Sonuçta ya gelmiştir yada gelecektir ama emperyalizm savaş sebebi için de çok beklemeyeceksindir o yüzden dediğimi yapman daha kolay olabilir ama dediğim gibi emin değilim ama Katoliklik o kadar da güzel değil bence bulunan o kadar dinin yanında. İlla ki din değiştireceksen hinduism,reformist falan güzel olacaktır. Ama su da var ki isyanlardan kalan toprakları çevirmek uzun sürebilir yani boşa zaman kaybı çok bir şey kazanmayacaksan sal derim.

cahil savar hocam :D başarım kasıyorum.yoksa Allahın caponyasında niye oynayim :D çok sıkıcı ve bunaltıcı. ayrıca dediğini bende düşündüm.ancak o şekilde çalışmıyor 1, 2.si koloni topraklarındaki isyan ana ülkene ulaşamaz. şimdi o şekilde çalışmıyor derken.castil ile gırnatayı aldığımda spaini müslüman yapmak istemiştim.dediğini yapmıştım hatta isyanda çıkmıştı ancak din değişimi olmamıştı. isteklerini kabul etmem halinde prestij otonomi kaybı filan oluyordu.
Ara
(15-05-2017, 17:54)thedevils4 : au ile imparator iken. hukuksuz toprak alımı uyguluyorum 1 otorite kaybediyorum.o cb ile savaş açtığımda 1 otorite geri geliyor.savaş sonucunda işlemi uygulayıp şehri geri verdiriyorum ve bi bonus vs bişi vermiyor.acaba benmi yanlış biliyorum yoksa bi bugmı oldu.hukuksuz toprak alım uyarısı yollayıp kabul etmeyen birine o cb ile daldığımızda otoritemiz artar denilmişti.bunu daha önce sormuştum.ama kaybettiğim -1 oto yu geri veriyorsa bunun neresi otoriteyi arttırır.
macar ve bohemya tahtına hanedanım geçti ama bi yerde okumuştum eventlerle bohemya ve macar kolayca pu alınabilir diye.bu eventler hangi tarihte hani şartlar altında çıkıyor?

veya

cahil savar hocam :D başarım kasıyorum.yoksa Allahın caponyasında niye oynayim :D çok sıkıcı ve bunaltıcı. ayrıca dediğini bende düşündüm.ancak o şekilde çalışmıyor 1, 2.si koloni topraklarındaki isyan ana ülkene ulaşamaz. şimdi o şekilde çalışmıyor derken.castil ile gırnatayı aldığımda spaini müslüman yapmak istemiştim.dediğini yapmıştım hatta isyanda çıkmıştı ancak din değişimi olmamıştı. isteklerini kabul etmem halinde prestij otonomi kaybı filan oluyordu.
Ya sonucuna değiyor aldığın eksi bonuslar mesela coptic ottoman yapılıyor çünkü çok op o zaman baştan başla eventin gelmesi için 0 da tut stab ı
Ara
(15-05-2017, 17:54)thedevils4 : au ile imparator iken. hukuksuz toprak alımı uyguluyorum 1 otorite kaybediyorum.o cb ile savaş açtığımda 1 otorite geri geliyor.savaş sonucunda işlemi uygulayıp şehri geri verdiriyorum ve bi bonus vs bişi vermiyor.acaba benmi yanlış biliyorum yoksa bi bugmı oldu.hukuksuz toprak alım uyarısı yollayıp kabul etmeyen birine o cb ile daldığımızda otoritemiz artar denilmişti.bunu daha önce sormuştum.ama kaybettiğim -1 oto yu geri veriyorsa bunun neresi otoriteyi arttırır.
Savaşı açıp toprakları geri verdirdiğinde otorite artışı olmaz diye biliyorum.Macar pu-su veliaht 15 yaşına bastığın da otomatik olarak geliyor.Bohemya içinse taht talebi atıp, stabilty eksisi ve agresiflik yiyeceksin (müttefiklikten dolayı) bunu yaparsan evliliğin olan ülkelerle ilişki eksisi yiyeceksin ve çabuk bir şekilde savaş açman gerekecek yoksa Bohem Podebrad'ı kral yapıyor.Bir diğer olayı ise 1500 küsürler de bir görev var Bohem tahtını ele geçirmek için alabiliyorsun fakat Bohem'in 140 developmenttan az toprak değeri olması gerekiyor.(Silezya'ya toprak eklemişlerdi belki 140 dev oranı arttırılmıştır.)
http://www.eu4wiki.com/Austrian_missions buradan Avustur'un Bohem görevi ve Macar pu-sunun nasıl geldiğini görebilirsin.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara

veya

Bu arada baya denedim dediğin durum tüm dlc ler açıkken 1.21 de yok diğer sürüm ve de dlc siz bilemeyeceğim ancak kabul etmeyecek adama atınca -1 yiyorsun ancak savaşı açınca yada savaşı kazanıp savaş sebebini kendine alınca yada geri verince puan almıyorsun ancak şu noktadan bakılabilir. Otorite artırma noktası bir devlet saldığın zaman hre de devlet sayısı artar ve de 25 in üstünde ki devlet sayısı ne kadar yüksekse o kadar otorite bonusu alıyorsun ki bunu da geçersek Pomerania gibi hre nin öbür bir ucunda ki devlet kabul etmezse ona savaş açıp toprak alarak coğrafyalar arasında ki erişime uğraşabilirsin böyle bir katkısı da var sana ama dediğin gibi bir +1 noktası bulamadım yalan söyleyemem.

Bir de macar olayında event macara 1450 li tarihlerde geliyor kabul ediyor bazen bazen de etmiyor diplomatic reputuation falan da etkiliyordur ama bilemiyorum Bohemia konusunun varlığını biliyorum ama karşılaştığım en büyük nokta sana oyunda görev geliyor ve de pu için savaş açıyorsun ama event olarak karşılaşmadım.

demek istediğin katolik bi şehir elegeçir ve kültür devşir?
kültür devşirmek için önce dinini değiştirmen gerekmiyo mu yav

bu soru ile alakalı da yapman gereken Katolik bir şehir alıp kültürünü kendi kültürün yapmadan orada din adamı çalıştırıp isyanı beklemek olur ki o uzaklıklardan geliyor isyanlar yavaş yavaş ki senin durumun da en mantıklısı bu olur (otonomy yi de düşürerek) onun da dışında dediğin gibi kültür değişmek için din değiştirmeli din değişince de olayın esprisi kalmıyor  hatta misyonerler masraflarını kısarak ve de misyoner %90 oldukça tekrar başlatarak da isyanın çıkmasını garantileyebilirsin ama bunun dışında kolayda bir yolu olacağını sanmıyorum
Ara
HRE içerisinde bulunan devlet sayısındaki artış otorite artış hızını arttırır. Unlawful territory olayını yanlızca claim uygulayamadığınız ve parçaladığınızda pek çok devlet çıkartabileceğiniz prensliklerde kullanmak faydalıdır.
Ara
Avusturya ile oynamayi seven biri olarak.Bohemya oyun başında pu almadan pek oynamam. 1455.2.22 tam bu tarihte macar varisi ladusmus tahta geciyor. Bu varis gördüğüm kadarıyla macar toprak veya pu alınca geliyor diye tam emin olmadığım düşüncem var.Sirp kralı çok yaşlı bazen bosnaya pu düşüyor burdan da macar bosna rivalse sirb pu sunu o alıyor.
Eğer Macar pu eventini aldıysanız Son tarih 1465 te yani 10 yıl vaktiniz var.Benim tercihim en geç 1460 tarihinde 2 side pu altına alınmalı ki 1510 gibi inherit olma şansı olsun.
Görevlerden Macar pu al görevi tam 1500 de geliyor.
Son sürüme mi özel tam bilmiyorum ama bir olay var hre den soğuttu.Tek topraklı devleti biri ilhak etti siz kanunsuz toprak dediniz bıraktı.Sonra o devleti bi daha yıktılar siz kanunsuz toprak dediğiniz de toprak size geçiyor.Cunku o devletin core silinmiş oluyor.Zaten prenslikleri ayakta tutmak zor bi de corelari silinince Hre hevesim kaçtı
Ara
1460 yılına kadar bohemya ve macaristan nasıl düşüyor ben hala becerebilmiş değilim :D
İki ülkeyede kendi soyumuzdan birini oturtabiliyoruz burda sıkıntı yok.Yalnız bunların varisi oluyor ve Claim throne atamıyoruz.Haliyle bunların varisi ölüpte ben claim throne atana kadar bohemyaya podebradlar geçiyor :P
Ara
@Sübaşı
Kardeşim oyun açıldı macar ve bohemyaya evlilik at başka biseyle ilgilenme.Sadece Bohemya devlet ekranı açık olsun.habsburg geçince claim throne.Sonra 1 ay bekleyecek zaman dolar dolmaz saldır.
Not:Bohemya Polonya rival değilse uğraşma.İkisinin rival olduğu bir oyunda başla.
Extra:50 prestige görevini de alırsan 100 adm puanını cebine koyarsın
Macar biraz daha şansına kalıyor.Macar herhangi bir toprak pu falan alırsa yeniden başla.
Ara
(15-05-2017, 21:23)etzel : @Sübaşı
Kardeşim oyun açıldı macar ve bohemyaya evlilik at başka biseyle ilgilenme.Sadece Bohemya devlet ekranı açık olsun.habsburg geçince claim throne.Sonra 1 ay bekleyecek zaman dolar dolmaz saldır.
Not:Bohemya Polonya rival değilse uğraşma.İkisinin rival olduğu bir oyunda başla.
Macar biraz daha şansına kalıyor.Macar herhangi bir toprak pu falan alırsa yeniden başla.

macar tahtına benim hanedanımdan birisi geçti.1460-65 yılları arasında bi event geldi
bişiler yazıyodu tam okumadım.dedimki aha pu düştü bana.bi baktım consüle kalmış taht.heirdede bizim hünyad lavuğu.averaj halde. bune ameka.bohemyayada rm atıyorum oyun başında.yine podebradlar geçiyo. ay bana bişiler oluyo :D
Ara
@etzel bohemyaya rm attım ve habsburg hanedanı geldi burda problem yok zaten.Ama habsburg hanedanından gelen kişinin bir veledi olduğu için claim throne atılmıyor.Atamadığım için daha o savaşı açmadan podebrad ailesi geliyor.
Ara
@Sübaşı
Kardeşim o nasıl şansızlık öyle.Sen benim dediğim gibi yap.Claim throne dedikten sonra savaş açma süresi dolar dolmaz savaşi aç 1 gün bile bekleme.
Ya bekliyorsun ya da sanssizsin. Sıkıntı yok 1 daha dene herzaman varis gelmez.

(15-05-2017, 23:52)thedevils4 :
(15-05-2017, 21:23)etzel : @Sübaşı

macar tahtına benim hanedanımdan birisi geçti.1460-65 yılları arasında bi event geldi
bişiler yazıyodu tam okumadım.dedimki aha pu düştü bana.bi baktım consüle kalmış taht.heirdede bizim hünyad lavuğu.averaj halde. bune ameka.bohemyayada rm atıyorum oyun başında.yine podebradlar geçiyo. ay bana bişiler oluyo :D

Macaristan pu eventi sıkıntı olmazsa 1455 yılında gelir.Yil 1456 ve event gelmediyse Macar pu görevi 1500 e kaldı demektir.Orda Macara event geliyor.Habsburg ya da Hunyadi diye.Hunyadi secerlerse event geliyor. Yani laduistan başka varis gelirse her türlü 1500 teki göreve kalıyor.10-15 defa denedim.Hatta Laduismus 9-10 yaslarindayken öldüğüne bile rasgeldim.Ama değişen bişey olmadı.Eger hızlı davranmak istiyorsanız 1450 de macarla muttefiklik olmasın.Acelesi yok derseniz event gelince 1455 de bozup 1460 da savaşı açarsıniz
Ara
@etzel Macaristan için gelen event te ne diyor ?
Osmanlı-Kırım arasındaki event gibimi ?
Bana hiç Macaristan ile ilgili event gelmemişti.Ladislaus diye biri tahta geldi 15 yaşına gelince kral oldu ama kendisinden birkaç yas düşük birde heir vardı :P
Ara
wc atarken kolonileşen ülkelere(spain portekiz gibi) oyun başında saldırmak mantıklımı(osmanlı ile) yani oyun başı dediğim kuzey afrikayı elegeçirdikten sonra.yani kolonileri büyütünce onların elinden almak daha mantıklı olmazmı? ayrıca öyle bişide vardı sanırım çok iyi bilmiyorum ama kolonileri son toprağına kadar nasıl elegeçirebiliriz?

veya şöyle sorayım portekizi küçültüp vasal alsak oda bizim yerimize koloni kassa bi mühlet sonrada annexlesek mantıklı olurmu?

admin inf relig ilk 3 idea sabittir.4. olarak koloni üzerinemi idea alınmalı diplomatik ideamı yoksa military odaklımı gidilmeli?

ayrıca 1.18e çektim sürümü.saçma sapan şeyler oldu.yani menü ve oyun içi yazılar sanki kod halinde.ayrıca şehir isimleri yerine pro124125 bu tip rakamlar var.sorun ne? sürüm düşürünce ironman mod çalışmıyor mu?
Ara
@Sübaşı
DPpbaZ.jpg
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
he ya aynısı bana geldiydi işte tam okumamıştım :D meğer cb vermiş :D
Ara
(16-05-2017, 15:01)thedevils4 : wc atarken kolonileşen ülkelere(spain portekiz gibi) oyun başında saldırmak mantıklımı(osmanlı ile) yani oyun başı dediğim kuzey afrikayı elegeçirdikten sonra.yani kolonileri büyütünce onların elinden almak daha mantıklı olmazmı? ayrıca öyle bişide vardı sanırım çok iyi bilmiyorum ama kolonileri son toprağına kadar nasıl elegeçirebiliriz?

veya şöyle sorayım portekizi küçültüp vasal alsak oda bizim yerimize koloni kassa bi mühlet sonrada annexlesek mantıklı olurmu?

admin inf relig ilk 3 idea sabittir.4. olarak koloni üzerinemi idea alınmalı diplomatik ideamı yoksa military odaklımı gidilmeli?

ayrıca 1.18e çektim sürümü.saçma sapan şeyler oldu.yani menü ve oyun içi yazılar sanki kod halinde.ayrıca şehir isimleri yerine pro124125 bu tip rakamlar var.sorun ne? sürüm düşürünce ironman mod çalışmıyor mu?

Dip yemeyi göze alırsan en mükemmeli büyütmektir. Şöyle ki ben portekize pu atmıştım italya ile mükemmel bir güce ulaştım kokonilerş sayesinde. Lakin koloniler fazla büyüdüğünden ld si yğksek olacaktır belli bir Aman sonra
Ara
oyunun yeni sürümünde gelen dlc 31 lira.lanet şey oyunun mekaniklerinin yarısı bile etmiyor.kaldıki o dlcsizde bir çok mekanik işlem dışı.çağ olayını koymuşlar oyuna dlcsiz çağın getirilerine götürülerine bakılmıyor ama dalga geçer gibi şukadar zaman sonra bu çağ sonlanacak diye uyarı geliyor.ayrıca düşürdükleri osmanlı millet ideasındaki core oluşturma maliyetini geri kazanabilmek içinde bu dlcye sahip olmak lazım.bunun için bende eski sürüm yükleyip oynamak istedim.bunuda burda dile getirdim ancak cevap alamadım (eski sürüme dürüşünce oynayamadım diye) bakınız şu resimlere ve bana yardımcı olunuz lütfen.

1)http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=927436787

2)http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=927436770

3)http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=927436752

oyun içine girince direk albenia ile savaşta oluyorum.ayrıca resimdede görebileceğiniz üzere bazı şehirler yok.
sürüm 1.19a almıştım ancak 1.18 dede aynısı oldu 1.16dada

bunun çözümü için internette bişi bulamadım.
varsayalımki çözdük bunu yardımlarınız ile, ironman mod çalışır mı? yoksa illaki 31 lira bayılıp o lanet dlcyi aldıracakmı bu paradox
Ara
Steamdan özelliklerine girip betalardan 1.18 mi seçtin? Nasıl eski sürüme döndün? Eski sürüme dönerken bi sorun olmuş. Ben hergün yeni sürüme alıp kendi oyunumu oynayıp eski sürüme alıp mpye giriyom sorun olmuyor.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: elefsar, 26 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.