EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(21-05-2017, 19:06)Duman : http://www.eu4wiki.com/images/e/e8/Culture.PNG

Orta Asya'daki sarı renk.

Çok teşekkür ederim. Peki bunu oyun içinde hangi harita moduyla görebilirim acaba?
Ara
Kültür harita modunda, bu kültürden herhangi bir toprağa tıklaman yeterli.
Ya gemi sayıma güvendim savaş açtım İrlandadaki toprakları almak adına, sözde kestik bağlantıyı ama adamlar tıpış tıpış geçti bu tarafa, ne salak bir şeydir bu onca emek boşa gitti ya. Neden oluyor bu? Bir de şu oyundaki gemi denklemini söyleyebilecek var mı? 8 taşıma gemisi 13 kadırgam vardı, adamların 2 ağır gemisi, 14 tane ticaret gemisi, 5 tane de taşıma gemisi vardı, geldi benim donanmamın neredeyse tamamını batırdı. Ben rahat yeneriz diye düşünmüştüm, ticaret gemileri bu kadar güçlü mü? Teknoloji eşit elbette onunla alakalı bir şey değil.
z3dr6D.jpg
Ara
Geçişin iki tarafını da onlar kontrol ettikleri için, araya gemi koysan dahi geçebiliyorlar. İki taraftan biri senin kontrolünde olursa geçemezler.

Karşında İngiltere var, İngiltere'nin gemileri idealarından dolayı oldukça güçlü.
Şimdi sırayla cevaplayayım. Boğaz geçişlerini kapatmak için denizi ve en az bir kıyıyı tutman gerekiyor.

Ağır gemiler kadırgaların yaklaşık 3-4 katı gibi bir güçte ve orası iç deniz olmadığı için kadırgaların bonusu yok. Light shipler ve kadırgalar yaklaşık olarak birbirine yakın güçlerdedir. İç denizlerde kadırgaların %100 bonusu çok fark ediyor ama burada o bonusa sahip değilsin.

İngilizler traditiondan gelen %20 naval morale ve ilk ideadan gelen %10 Heavy ship combat ability bonuslarına sahip. Ayrıca yine İngilizler ilk idealarından gelen navy tradition sayesinde senden yüksek navy traditiona sahiptir. Muhtemelen senin geminde admiral de yoktu.

Bu şartlarda o deniz savaşını kazanman pek mümkün değil. Açık denizde oynarken bol bol heavy ship basman gerekir. Kadırgalar akdeniz devletleri için idealdir. Zaten İngilizleri deniz savaşında yenebilmek de pek kolay bir şey değil.
Sic Parvis Magna
Ara
(22-05-2017, 15:47)Duman : Geçişin iki tarafını da onlar kontrol ettikleri için, araya gemi koysan dahi geçebiliyorlar. İki taraftan biri senin kontrolünde olursa geçemezler.

Karşında İngiltere var, İngiltere'nin gemileri idealarından dolayı oldukça güçlü.

Teşekkürler Duman. Peki İngilterenin idealarından bağımsız olarak benim bunlarla denizde aşık atabilmem için standardım ne olmalı? İlk ideayı denizcilik açacağım bu arada donanma sınırını arttırmak adına. Zaten gidişata bağlı olarak eğer İskoçya ve İrlandada fazla yayılamazsa beli biraz olsun kırılıyor İngilterenin. Luck of the Irish başarımı için uğraşıyorum anladığın üzere, genelde koloni kas denmiş ama gerek yok gibi geliyor eğer donanma üstünlüğünü sağlarsak, en azından İrlandadan atarsak, o arada da İskoçyayı ilhak edebilirsek, ki etmiştim ne güzel, İngiltere Fransayla uğraşırken borç harç tüm gücümle saldıracağım. Danimarka ve Fransa ittifak oluyor oyun başında, personal uniona bağlı olarak yanlarına Kastilya veya Aragonu ekleyebiliyorum, yani bana savaş açma şansları da kalmıyor.

Altınkurt cevaplamış sağ olsun. Teşekkür ederim sana da. O zaman tüm paramla ağır gemi basayım donanmamı kurarken. Amiral vardı bu arada. :I
Ara
Taktik olarak yardımcı olamayacağım ama muhtemelen adamdan daha büyük bi donanma yapman yeterli olacaktır. 3 light ship = 1 heavy ship gibi düşünüp ona göre adamın heavy shiplerinden daha fazla heavy ship basabilirsin. Ama acele etmeni öneririm çünkü donanmayı upgrade etmek çok masraflı ve o upgrade ederse senin yetişmen pek mümkün olmayabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Brl7lj.png

Resim'de çıkan şey nedeniyle Ironman oynayamıyorum. Başarım kazanamıyorum. Nasıl çözebilirim?
Ara
Modu kapat bir de giriş yap
Ara
Iron man ile uyumlu olmayan bir kullanıyorsun veya oyun dosyalarında değişiklik yapmışsın.
Mod varsa kapat yoksa dosyaları doğrulamayı dene.
Sic Parvis Magna
Ara
(23-05-2017, 19:34)altnkurt : Iron man ile uyumlu olmayan bir kullanıyorsun veya oyun dosyalarında değişiklik yapmışsın.
Mod varsa kapat yoksa dosyaları doğrulamayı dene.

Modsuz giriyorum.Değişiklik de yapmadım. Oyunu yeni silip kurdum.
Ara
Yeniden dosyaları doğrula. Ben dosyalarla oynayınca böyle oluyordu.
Sic Parvis Magna
Ara
(23-05-2017, 20:40)altnkurt : Yeniden dosyaları doğrula. Ben dosyalarla oynayınca böyle oluyordu.

Dosyaları 2 kere daha doğruladım hala böyle.
Ara
Çok ilginç. Daha önce bir mod falan kullandınız mı? Onların kalıntısı etki ediyor olabilir mi? Şüphelendiğiniz bir şey var mı?
Sic Parvis Magna
Ara
Oyun steam'den kendi kendine silindi. Ondan önce birçok modla ironman oynuyordum sıkıntı yoktu. Daha sonra yine aynı modlarla denedim olmadı. Sildim kurdum kodlara olmadı. Modları sildim yine olmadı. En son bu halde.
Ara
Atolyede abone olduğun birşey varsa kaldırmayı dene. Sorun olmazsa save dosyalarını vs komple kaldır.
Sic Parvis Magna
Ara
Oyunu silince belgelerim klasöründeki eu4 dosyaları silinmiyor galiba.Hani save dosyalarının falan olduğu yer.
Belki sıkıntı o dosyadadır onu silerek deneyin birde.
Ara
Belgelerimi de sildi abone olduklarımdan da aboneliği kaldırdım. Kafayı yiyorum :D
Ara
steam hesabını betaya geçirmişmiydin
Ara
(24-05-2017, 19:01)kralılgaz : steam hesabını betaya geçirmişmiydin

Hayır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.