EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(07-06-2017, 22:24)Duman : World Conqueror başarımı için vassalları da bağlı sayıyor ancak bu vassallar tributary olmamalı.
Golden Horde ile oynuyorken yapabiliyosan hepsini atlı yap farketmez.

Çok teşekkür ederim. Peki Great Horde ile oynarken Golden Horde kursak Great Khan başarımı gider mi, Great Horde olarak kalmam şart mı?
Ara
Başlangıç tagının KHA veya GOL (yani Mongolia ve Great Horde) olmasına yönelik bir ibare var kodlarda, achievementin alınması kısmında herhangi bir tag kısıtlaması yok yani atıyorum Mongolia ile Yuan kurup da alabilirsin gibi duruyor başarımı.
gırnatadaki moorish eventi osmanlıya hangi durumda geliyor diye baktım. 1550den önce zart zurt bişiler diyo sonra castile tarafından fethedilmiş olması gerek yazıyor. şimdi sorum şu

kastil gırnatanın 3 şehrinede sahip olduğundamı yoksa sadece gırnata şehrine sahip olduğundamı geliyor
veya gırnata katolikler tarafından (portekiz ve castil) işgal edilip bölündüğünde yani gırnata yok olduğundamı geliyor

ayrıca siu king diye bi youtuber var. onun wc videolarını izliyorum osmanlıyla 1.19da wc atıyor. ancak ilk 2 ideayı relig ve admin alıyor.ancak şöyle bi durum var 1.19da oynuyorum şuan. 2. ideayı seçmek istediğimde bana dediği en az yarısı farklı bir idea grubundan olmalıdır. diyor.ilkini relig alıyorum ondaki gibi.2.ye admin alamıyorum.adam ironman modda oynuyor hani hile dicem imkanı yok.nasıl yapıyor anlayamadığım için buraya danışıyorum
Ara
Anladım. Daha önce Lucca ile Tuscany kurunca Lucky Lucca başarımı gelmemiş onca emek boşa gitmişti, biraz yoğurdu üfleme durumu oluştu ondan sonra. Çok teşekkür ederim tekrardan.
Ara
Lucky Lucca'da başarımı tamamlayan ülkenin de tagının LUC olması şartı var, o sebeple boşa gitmiş.

Europa Universalis\common\achievements.txt :possible = {
NOT = { num_of_custom_nations = 1 }
normal_or_historical_nations = yes
normal_province_values = yes
ironman = yes
start_date = 1444.11.11
tag = LUC    <----- Başlangıç ülkesi tag zorunluluğu
}

happened = {
has_switched_nation = no
tag = LUC <----- Başarımı tamamlayan ülke tag zorunluluğu
owns_core_province = 523 #Lucknow
}
}
(07-06-2017, 22:47)thedevils4 : gırnatadaki moorish eventi osmanlıya hangi durumda geliyor diye baktım. 1550den önce zart zurt bişiler diyo sonra castile tarafından fethedilmiş olması gerek yazıyor. şimdi sorum şu 

kastil gırnatanın 3 şehrinede sahip olduğundamı yoksa sadece gırnata şehrine sahip olduğundamı geliyor
veya gırnata katolikler tarafından (portekiz ve castil) işgal edilip bölündüğünde yani gırnata yok olduğundamı geliyor

Yanlış eventi bulmadıysam, Granada şehrinin Kastilya'nın elinde olması ve Granada'nın yıkılmış olması gerekiyor. Diğer şehirlerin kimde olduğunun bir önemi yok.

Europa Universalis\events\flavorGRA.txt :trigger = {
NOT = {
exists = GRA
is_year = 1550
has_country_flag = received_granada_refugees
}
223 = {
owned_by = CAS
}
...
Duman hocam son bir şey sorayım bu başarımla alakalı. Son sürümde ve Mandate of Heaven dlcsinde malum Ming tanrısal bir güce ulaştı, o yüzden sürümü 1.19.2 yapıp dağılmasını bekleyeceğim de, acaba 1.19.2 sürümü için de Ming'in dağılmasını güçleştiren bir yenilik yaptılar mı biliyor musunuz? Ve hangi şartlar altında dağılıyorlar? Benim 1.19.2 oyunlarımda Ming genelde dağılmış oluyordu.
Ara
(07-06-2017, 23:22)Zebercet : Duman hocam son bir şey sorayım bu başarımla alakalı. Son sürümde ve Mandate of Heaven dlcsinde malum Ming tanrısal bir güce ulaştı, o yüzden sürümü 1.19.2 yapıp dağılmasını bekleyeceğim de, acaba 1.19.2 sürümü için de Ming'in dağılmasını güçleştiren bir yenilik yaptılar mı biliyor musunuz? Ve hangi şartlar altında dağılıyorlar? Benim 1.19.2 oyunlarımda Ming genelde dağılmış oluyordu.

DLC öncesi sürümlerde ming'in dağılması için 60'dan az legitimacy veya eksi stability gerekiyordu. Hatırladığım kadarıyla bu şekildeydi. Dağılmasının sebebi ise -10 unrest üzerine -20% Army Morale almasıydı. Şuandada mandate elinden alındığında sanırsam bu etkileri görüyor ama önceki gibi şehirleri yüksek otonomili olmadığından ve orduları güçlü olduğundan bu durumdan sıyrılabiliyor. 

Not : Sayılarda ufak hatalar olabilir.
Ara
Teşekkür ederim. Bu başarıma özel 1.19.2 sürümüne düşürüp garantiye alalım öyleyse. Peki dağılmadığı takdirde eski ve yeni sürüm arasında güç farkı var mı? Müthiş bir insan gücüyle başlıyor, daha önceki sürümlerde de böyle kalabalık bir orduyla mı başlıyordu acaba?
Ara
Arkadaşlar ilk kez Avusturya ile oynuyorum. Bu imparatorluk arayüzünde görüyorumki kimse beni seçmemiyor şimdi kralım ölünce imp. ünvanı başkasına geçicek buna nasıl engel olabilirim?
Ara
(07-06-2017, 22:47)thedevils4 : ayrıca siu king diye bi youtuber var. onun wc videolarını izliyorum osmanlıyla 1.19da wc atıyor. ancak ilk 2 ideayı relig ve admin alıyor.ancak şöyle bi durum var 1.19da oynuyorum şuan. 2. ideayı seçmek istediğimde bana dediği en az yarısı farklı bir idea grubundan olmalıdır. diyor.ilkini relig alıyorum ondaki gibi.2.ye admin alamıyorum.adam ironman modda oynuyor hani hile dicem imkanı yok.nasıl yapıyor anlayamadığım için buraya danışıyorum

Ayarlarda ardarda aynı gruptan fikir açma kapalıdır.Oyun başlarken açarsan seçebilirsin.

(08-06-2017, 01:24)Semavi7 : Arkadaşlar ilk kez Avusturya ile oynuyorum. Bu imparatorluk arayüzünde görüyorumki kimse beni seçmemiyor şimdi kralım ölünce imp. ünvanı başkasına geçicek buna nasıl engel olabilirim?

Erkek veliahtın olursa seçilmeye uygun aday konumuna gelirsin.Kız olursa da 25 otorite karşılığı 'Pragmatic Sanction' isimli bir genelge geçiriyorsun ve kadınlar da imparator olabiliyor.
Ara
Eyvallah peki oyun başı ben ilk iş Bohemya ve Macaristana evlilik atıyorum doğru mu yapıyorum? Demin bir oyun kapattım onda evlilik attım Macaristana habsburg veliaht geldi sonra bir event geldi bana cb verdi Macarların müt yoktu daldım sonra bir baktım Fransa savaşa dahil olmuş çıktım. :)
Ara
Claim throne savaşına rivalin de dahil olabiliyo sanırım. O tarz bir şey vardı.
Sic Parvis Magna
Ara
Yok o dediğin rivalin savaşa girmesi durumu succession war larda.Orada da rival ine seçenek gidiyor kabul ederse savaş açıyor direk @altnkurt.Claim throne açtığında rivali dahil olmaz.Muhtemelen enforce peace attı Fransa veya garantisi vardı.Bir ihtimal de Macar gp ise interwine war la dahil olmuştur.

Evet Bohemya için rm sonrası claim throne işini bitiriyorsun.Macar içinse çeşitli durumlar mevcut.Macar ai sinin seçtiği eventlere göre değişiklik gösteriyor.Habsburgları tahttan indirirse sana gelen claim throne seçeneği geliyor, hanedan değiştiği içinde royal marriage in kalkıyor, gönül rahatlığıyla dalıp pu luyorsun.İkinci seçenekte Habsburg oturuyor tahta, eğer sadece rm attıysan heir i yokken hızlıca Bohemya da yaptığın işlemi yapıyorsun ve pu luyorsun.3. seçenekte Habsburg u seçiyor ve direk veliaht alıyor, bu ender rastlanır ama bunu alırsa yapacak bir şey yok.1500 e kadar bekleyip görevle pu larsın.
@Semavi7
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bende rm kalkmamıştı savaş açtım dikkat etmeden bir baktım istikrar -2 @iberkay
Ara
Sizce Prusya'yı mu kurayım yoksa branderburg olarak devam mı edeyim. Hangisi daha avantajlı?
Ara
Rights of Man DLC'si var mı? Yoksa Prusya kurmak bir şey fark etmiyor diye biliyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Var. Dlc olması neyi değiştiriyor?
Ara
Rights of Man DLC ile Prussian Monarchy yönetim biçimi geldi. Bu yönetim biçimiyle bazı bonuslar elde edebiliyorsun. Militarisation seviyen var. Zamanla azalır. Bunu yüksek tutman gerek bonuslar için. O yüzden savaşa gireceğin zaman Prusya formlaman militarisation puanının en az boşa gitmesini sağlar.
Sic Parvis Magna
Ara
Anladım teşekkür ederim. Bir de katolik olmakla Protestan olmak arasında çok fark var mı? Prostatsan olmalı mıyım sizce?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.