EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(19-06-2017, 17:26)altnkurt : Evet kültürü kabul ettikten sonra %50'den fazlaysa o kültürü primary kültür yapabilirsin. İllaki kültür çevirmene gerek yok, Pers kültürü olmayan yerleri statelikten çıkarabilirsin. Sadece state olanlar sayılıyor.

Peki Timur için This is Persia odaklı genel bir taktik verebilir misin hocam eğer daha önce oynadıysan? Kimlerin ittifakı değerli olabilir mesela?
Ara
Oynamadım :(

Advisorlerden +3 olanı neye göre geliyordu? GP listte ilk sıradayım ama hala en yüksek +2 advisor var.
Sic Parvis Magna
Ara
(18-06-2017, 04:04)iberkay : Balkanlarda gidebileceğin 3 devlet var.Venedik ve vassalları hem uğraştırıcı hem de katolik olduğu için baştan silmek lazım.Bosna da aynı şekilde katolik.Sırbistan bir seçenek ama Otto faktörü de var, bir de mesafe dolayısıyla yine Avusturya, Macaristan gibi devletlere karşı fazladan ae yedirtebilir.Yine de yapılabilir mi yapılabilir tabi bunu yapmak için de Napoli pu suna ihtiyaç var.Unutmadan Aragon u erken pu larsan Granada'ya claim attırabilirsin, şansın da yaver giderse Kastilya dan önce girebilirsin, 3 toprak 3 topraktır.

1495 yılında 70 şehre ulaşabildim. Çerkezyaya cbsiz dalıp vassal yaptım ve oradan yayılmaya çalıştım. Great Horde, Kazan, Gürcistan ve Nogayı yedim, idari puan yetmiyor kesinlikle ve isyandı carttı curttu derken başım çatladı iki saattir. Bir de iç karışıklık çıktı zaten tuz biber oldu. Aslında Napoli üzerinden Bosna Sırbistan annexini yapsak ekstradan 14 şehir yapıyor, benim oyunumda Kırımı Ceneviz yemişti, biz Çerkezleri vassallar vassallamaz onlara da dalabilsek sanırım 6 veya 7 şehirleri var, onun dışında Avrasyayla uğraşırken Burgonya büyüdü onların kralı ölünce bazen topraklar paylaştırılıyor bize de düşüyordu üç beş bir şey, bu kez olmadı. Aslında İngiltereden core topraklarımı bile almadım, tamamen Avrasyaya yoğunlaştım. Şimdi almadığım bu toprakları kabaca hesaplarsak; 5 core şehir İngiltereden, Bosna Sırp annexi 11 şehir, Sırplara claim atmak için Napoliden alınan 3 şehir, Bretonya annexi 4 şehir, Kırım annexi 7 şehir, Burgonyadan 3 şehir alalım desek ediyor 30 şehir. Ucu ucuna yetişirdik ancak aşırı genişleme, idari puan sorunu, isyanlar, iflasın eşiğine gelen ekonomi, her daim koalisyon riski pff. :reli:
Ara
(19-06-2017, 21:03)altnkurt :
Advisorlerden +3 olanı neye göre geliyordu? GP listte ilk sıradayım ama hala en yüksek +2 advisor var.

Gelirine göre geliyor, GP listte ilk sıradaysan büyük ihtimalle advisor havuzun doludur, birisini kovabilir ya da   estate mekaniğini kullanıp halledebilirsin. Eğer onda da +2 veriyorsa ekonomini kontrol etmeni öneririm.
Ara
Ekonomim nasıl olmalı?

Ben ideas guy başarımı kasıyorum da. Amerikada nasıl gelir elde edeceğim ya? Her yer 3-5 developmentli. Bina diksen 0.10 bile getirmiyor. +12 state ideası almasam gelirim 50 bile değil. Karayip ve fildişi ticareti de bende. Meksikaya yöneliyorum. Oradaki dev puanları daha yüksek sanırım. Altın madenleri de olunca biraz ihya olurum yoksa hiç para gelmiyor bu şekilde. Olmazsa güney amerikayı da alıp zanzibara ve endonezyaya yöneleceğim. State hakkımı harcadığım yerleri gördükçe oyundan soğudum. Mümkün olduğunac 6 şehirli regionları state yapmaya çalıştım ama nafile.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-06-2017, 02:57)altnkurt : Ekonomim nasıl olmalı?
Ben ideas guy başarımı kasıyorum da. Amerikada nasıl gelir elde edeceğim ya? Her yer 3-5 developmentli. Bina diksen 0.10 bile getirmiyor.

"Income"ın belli bir sınırı aşması gerekiyor ondan sonra +3 advisor geliyor, ama kesin income değeri nedir tam olarak hatırlamıyorum.

Önceliğin altın çıkan şehirler ve ticari noktaları geliştirmek olsun, yoksa amerikadan fazla gelir elde edemezsin. Meksika'daki altın madenlerini aldığın takdirde ekonomin kendine gelir. "State" yaptığın yerlerin fazla getirisi yoksa o bölgeleri state olmaktan çıkarırsın böylece daha değerli toprakları state yapabilirsin.
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya bu Commonwealth ne illet bir şeymiş arkadaş. Hiç Moskava ile oynamamıştım yine kendimi tutamayıp dlcyi aldım bir Moskova açıyım dedim daha önce hiç oynamamıştım baya zorladı. Hiç müttefik yok her yer düşman dolu. Oyun başı mpnin tamamlanmasını bekledim sonra Novgoroda girdim. Nevayı alınca Danimarka ikide bir giriyor. İkinci oyunada almadım bu sefer o aldı Novgorod için girmeye başladı. Hadi dedik o dağıldı bu seferde Commonwealth kuruldu hayvani bir şey oldu o girmeye başladı. Ayrıca enstitülerde çok geç geliyor teknolojide baya geriden gelmeme sebebiyet veriyor. İkinci oyunda Rusya olmama rağmen adamlar içimden geçiyordu. Tavsiyeleriniz nedir neler yapmak lazım? Oyun başı hiç Novgoroda girmesem mi? Novgoroda girip savaş puanı yetene kadar toprak alıyordum Novgorod ve çevresinden.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben O kadar zorlanmadım ya ilk 1 kere novgoroda girdim ensitüde geri kalmamak için spread i arttiran icon u seçebilirsin novgoroda girdim polonya ile allly oldu benle savaştıktan sonra bir süre golden horde kazan felan temizledim ondan sonra zaten gerisi geliyor. Polonya savaştayken arkadan daldim novgoroda aldim teklonojide sorun olmadi fazla çok sağlam bir çarla başladığım için kolay toparladım teklonojiyi ama bir süre sonra sıkıntı sıkıntı olana kadar büyüyeceksin büyüyebildiğin kadar.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
(20-06-2017, 11:47)Semavi7 : Ya bu Commonwealth ne illet bir şeymiş arkadaş. Hiç Moskava ile oynamamıştım yine kendimi tutamayıp dlcyi aldım bir Moskova açıyım dedim daha önce hiç oynamamıştım baya zorladı. Hiç müttefik yok her yer düşman dolu. Oyun başı mpnin tamamlanmasını bekledim sonra Novgoroda girdim. Nevayı alınca Danimarka ikide bir giriyor. İkinci oyunada almadım bu sefer o aldı Novgorod için girmeye başladı. Hadi dedik o dağıldı bu seferde Commonwealth kuruldu hayvani bir şey oldu o girmeye başladı. Ayrıca enstitülerde çok geç geliyor teknolojide baya geriden gelmeme sebebiyet veriyor. İkinci oyunda Rusya olmama rağmen adamlar içimden geçiyordu. Tavsiyeleriniz nedir neler yapmak lazım? Oyun başı hiç Novgoroda girmesem mi? Novgoroda girip savaş puanı yetene kadar toprak alıyordum Novgorod ve çevresinden.
Ben kendi rusya oyunumda common ile yanılmıyorsam dosttum lakin sonra düşman olduk ve Ottoyu ikiye böldük. Tavsiyem Avrupai bir süreç geçirmek istemezsen dalma ya da sonlara doğru zevkine dal(ki böyle yaptım) yinede zevk alıyorsun. Git Russian Raj kur daha eğlenceli.
Ara
(20-06-2017, 11:47)Semavi7 : Ya bu Commonwealth ne illet bir şeymiş arkadaş. Hiç Moskava ile oynamamıştım yine kendimi tutamayıp dlcyi aldım bir Moskova açıyım dedim daha önce hiç oynamamıştım baya zorladı. Hiç müttefik yok her yer düşman dolu. Oyun başı mpnin tamamlanmasını bekledim sonra Novgoroda girdim. Nevayı alınca Danimarka ikide bir giriyor. İkinci oyunada almadım bu sefer o aldı Novgorod için girmeye başladı. Hadi dedik o dağıldı bu seferde Commonwealth kuruldu hayvani bir şey oldu o girmeye başladı. Ayrıca enstitülerde çok geç geliyor teknolojide baya geriden gelmeme sebebiyet veriyor. İkinci oyunda Rusya olmama rağmen adamlar içimden geçiyordu. Tavsiyeleriniz nedir neler yapmak lazım? Oyun başı hiç Novgoroda girmesem mi? Novgoroda girip savaş puanı yetene kadar toprak alıyordum Novgorod ve çevresinden.
Eskiden daha kolaydı ben rahat rahat Rusya kurup hem CW nin hem güneydeki türk devletlerin içinden geçebilmistim.O zamanlar enstitu mekaniği yoktu.Teknoloji çok problem çıkarmıyordu.
Ama 1.17 veya 1.18 den sonra Rusya nin içine ettiler.İlk yıllarda Novgorod ve etraftaki birkaç küçük rus prensligini aldıktan sonra çıkan isyanlar ve bunların üstüne bide eventler yüzünden çıkan isyanlarsinir ediyor.
Ayrıca ordu berbat.20k olan Novgorod isyancı ordusu benim 32k askerimi terrain penaltısı olmadan kesti.Sonra ... böyle rusyayı diyip kapattım. Dayanamayıp sonradan açtığım 2 oyunda da aynı şey oldu bi dahada açmadım :P
Ara
Bu statenin faydaları nedir neden topraklari state yapiyoruz ?
Ara
(21-06-2017, 03:03)SiwasL58 : Bu statenin faydaları nedir neden topraklari state yapiyoruz ?

Öncelikle foruma hoşgeldin.

State yapmadığın topraklarda otonomi %75'in altına düşmez. Yani o topraktan sadece %25 faydalanabiilirsin. State yapınca bu oran %50'ye çıkar. State yaptıktan sonra tekrar core'larsan %100 yararlanabilirsin yani otonomi 0'a kadar düşecektir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki ordu düzeni nasıl olmalı kaç piyade kac süvari kaç topçu olmalı
Ara
Ben genelde 14-4-10 ' a sabitlemeye çalışıyorum ama atlıları iyi olan bir devletse 14-6-10 yaparım. Başlarda 4'ü paralı olur. 1700 yılından sonra piyadelerin tamamını paralı yaparım.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ile oynarken 1444'ten itibaren tüm piyadeleri paralı yapardım :D
G0kMNN.png
Ara
Nasıl bütçe yetiyo :)
Ara
(22-06-2017, 01:14)SiwasL58 : Nasıl bütçe yetiyo :)

1550 - 1600 yılları arasında Osmanlı ile 100 ducat gelir yapamayan Osmanlı oynamış sayılmaz :) (Bu verdiğim yıllar en kötü Osmanlı oyuncusu olmamdan kaynaklı yoksa daha erkenden bile yapan var.) Paralı asker sınırına kadar basmış olsan bile karşılıyorsun hocam
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
1444'ten itibaren bütçe yetiyor paralı piyadeler için.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Granada için idea tavsiyeleriniz var mı ? Kastilyadan nasıl korunabilirim :D
Ara
(22-06-2017, 07:07)SiwasL58 : Granada için idea tavsiyeleriniz var mı ? Kastilyadan nasıl korunabilirim :D

Afrika'ya kaçmaktan başka şansın yok.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.