EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Hayır ama 1.21le beraber artık AI hreye katılabiliyor veya toprak katıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Kastilya için hangi ideaları önerirsiniz ?
Ara
İlk alman gereken idea exploration.Koloni atabilmek için ihtiyacın olacak.
Daha sonra gelecek krala ve senin ihtiyaçlarina göre belirlersin.Mesela daha hızlı koloni atmak istersen expansion , Fransız ordusuna karşı daha kuvvetli olabilmek için askeri idea ticarette aktiflesmek için trade idea vs alabilirsin.
Ara
Ticaret binaları ticari gelire gözle görülür hiçbir katkı sağlamıyor neden? Mesela bir kaç vergi ve üretim binası basınca farkı görüyorsunuz ama onlarca ticaret binası basmama rağmen ticaret gelirim sabit kalıyor.
Ara
O binalar bölgedeki ticaret kapasiteni(gücünü) artırıyor diye biliyorum ama kapasite artınca daha fazla mı para geliyor nasıl oluyor bende anlayamadım.
Forumda ticareti iyi bilen biri kapsamlı bir ticaret rehberi açsa güzel olurdu aslında.
Ticareti beceremeyince ekonomide doğru dürüst ilerlemiyor.
Ara
Hmm. Bir de senin dediğinle bağlantılı olarak mesela ticaret bölgesiyle hiç alakası olmayan, ticaret rotasının üzerinde bile olmayan bir şehre bile kurulabiliyor, onun da hiçbir anlamı yok boşa masraf o zaman. Belli başlı ticaret noktalarına kurup geçmek en iyisi öyleyse. Bir de 3 seviye ticaret binası koymuşlar bir halta yarıyor gibi. Gerçi belki vardır bir inceliği. Bu arada ticaretin bel kemiği detaylardan biri ticari gemiler, sırf daha çok ticari gemi için maritime alıyorum öyle ki fark ettirebiliyor. Hatta son oyunumda 500 gemiyle korsanlık yaptım o da çok keyifli :D
Ara
Ticaret bölgesinin içindeki 2-3 tane şehirde (ticaret haritasını açtığında bu şehirlerin üstünde bir işaret görürsün) diğer şehirlere göre çok daha fazla artış oluyor.Ben öncelikle o bölgelere yapıyorum.Sonra param arttıkça boş şehirleri doldurmaya çalışıyorum.
Mesela İstanbul Ticaret bölgesinde Osmanlı %70 etkili iken Konstantiniyye,Hüdavendigar gibi noktalara ticari bina dikersen %75 oluyor.O bölgedeki ticaret gücünü artırıyorum ama dediğin gibi dişe dokunur para gelmiyor.
Ara
Üretim binalarınında ticarete sağlam katkısı var.
Ara
Ülkenizde üretilen ürün farklılığı da aynı şekilde ticarete etki ediyor sanırım ihracat anlamında. Tabii Eu4 gene iyi ya, asıl Victoria nedir öyle. Telefon üretmeye kalkıyorsun metalin pazar fiyatı yükseliyor falan tam mikroyönetim.
Ara
Ticaret binaları bir bölgedeki ticaretten aldığın payı etkiler. Üretim binalarıysa o bölgedeki ticareti yapılan ürün miktarını artırır. Yani oran olarak yüksek olduğun bir yere ticaret binası dikmen pek fayda sağlamayacaktır. Fakat İngiliz kanalı gibi bir bölgedeysen en ufak bir ticaret bonusu bile sana bikaç ducat kazandırabildiği için önem arzediyor.

Osmanlı için bakarsak, İstanbul ticareti zaten 1500de tamamen senin elinde olacaktır. Halepi de kolayca alırsın. Kırım ticaretini almak çok kar sağlamıyor açıkcası fakat İskenderiye ticaretine bi çökebilirsen sonra paralar oluk oluk akıyor. İstanbul ve İskenderiye'den Ceneviz ve Venedik devletleri güçlü ideaları sayesinde puanları olmamasına rağmen ticaret çekebiliyor. Oralarda en azından ticari bonusu olan şehirlere ticaret binası yapmanı hatta tüccar estatesine vermeni tavsiye ederim.

Onun dışında kolonici devletler için bakarsak Fildişi veya Karayiplerdeki ufak bir bonus tüm Güney Amerika ve Asya ticaretinin dağılımını etkileyeceği için büyük sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yine İspanya için bakarsak Sevilla ticaretinde çok toprağı olduğu için avantajlı fakat Portekiz'in Lisbon ve Porto şehri çok büyük paya sahip ve Tangiers'i de alırlarsa Sevilla ticaretinin büyük kısmına hakim oluyorlar. Buna dikkat etmek lazım. Aynı şekilde Genoa ticaretinde de büyük payı olmasına rağmen buradaki ticarete ortakçı çıkan çok kişi olduğu için ticareti buraya aktarmak mantıklı olmayacaktır.

Ek olarak bir rehber planım var fakat şu ara müsait değilim. Yine merak ettiğiniz birşey varsa buradan sorun. Cevaplamaya çalışırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Hangi Sürümde Oynuyorsunuz Hangisi Daha İyi ?
Ara
(25-06-2017, 20:13)SiwasL58 : Hangi Sürümde Oynuyorsunuz Hangisi Daha İyi ?

1.20.1 iyi bence, son sürümde -50 ilişki limiti cezası var özellikle küçük devletlerle ittifak bulmak imkansız.
Ara
Her zaman güncel versiyon tercihimdir. Önceki versiyonlara dönüp kestirme taktikler kullanmayı kendime yakıştırmıyorum. Olması gereken son versiyonda başarmaktır bana göre.
Sic Parvis Magna
Ara
(25-06-2017, 20:37)altnkurt : Her zaman güncel versiyon tercihimdir. Önceki versiyonlara dönüp kestirme taktikler kullanmayı kendime yakıştırmıyorum. Olması gereken son versiyonda başarmaktır bana göre.

Tamam da hile değil bir şey değil ki hocam. Eski sürümlerde olmadığı halde son sürümde tuttular -50 ilişki limiti cezası diye bir şey getirdiler, hadi Osmanla ittifaka gerek yok ama Bizansla falan başlayınca imkanı yok ittifak bulamıyorsun, sen müttefiklik atana kadar adamlar limiti doldurduğu için -50 ceza yiyor sittin sene ittifak olamıyorsun.
Ara
Beyler Steam'da Eu4 Dlc Mağzasında Content Pack ve Expansion Başlığında Aynı Dlc'den 2 Tane Var Bunlar Nedir ?
Ara
(26-06-2017, 18:23)SiwasL58 : Beyler Steam'da Eu4 Dlc Mağzasında Content Pack ve Expansion Başlığında Aynı Dlc'den 2 Tane Var Bunlar Nedir ?

content kozmetik ürünler, exansion da yeni özellik ekleyen ürünler.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki danışman alırken hangi özellikleri olan danışmanları alıyım ?
Ara
Danışman o anki durumuna göre değişir. Disiplin ve Moral zaten yüksekse manpower arttıran askeri danışman alırsın mesela. Ya da itibarın zaten yüksekse ancak kızgınlık varsa ve yatıştırmak istiyorsan ilişkileri daha hızlı geliştiren diplomatik danışmanı alırsın. Veyahut da her şeyin tamam ancak misyoner gücün düşükse misyoner hızı veren idari danışmanı alırsın. Tamamen oyunun o anki durumuna göre.
Ara
Bütçe artırmaya yönelik hangi danışmanlar var daha doğrusu özelliginde ne yazar onu alayım :)
Ara
Valla ticaret, üretim ve vergi arttıran danışmanlar var onları tutabilirsin. Ben Türkçe yamayla oynadığımdan tam emin değilim İngilizcem kötüdür ama Trade Modifier falan yazar herhalde.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.