EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bütçe artırmaya yönelik danışman yok diyebilirim. Yani trade eff veren danışmanlar falan var ama genelde parasını kurtarmıyorlar. O yüzden daha spesifik şeyler için danışman tut bence veya sırf monark point için rasgele tutup ihtiyacın olduğunda ihtiyacın olan bonusu vereni tutabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
(26-06-2017, 18:40)murathan3459 : content kozmetik ürünler, exansion da yeni özellik ekleyen ürünler.

Kozmetik ürünler ?
Ara
Danışman portreleri, harita üzerindeki birim modelleri, gemi modelleri falan. Görsellik yani sadece.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
+%10 national tax modifier veren adm advisor ın +1 olanını alınca eğer güzel tax alıyorsan kendini amorti edebiliyor hatta üstüne fazla para bile gelebiliyor.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Değişken biraz o durum. Kendi gelir sekmene bakarsan oradan tax-trade-production gelirlerinden fazla olana göre aldığın advisor genelde faydalı olur. Ama çok fakir bir ülke değilsen estate özelliklerinin verdiği %50 ucuza advisorları kullanman genel olarak daha faydalıdır.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir ülkeye olan savaş sebebimiz ne kadar süre sonra gidiyor ?
Ara
Savaş sebebine göre değişir, mesela claim attığın bölgelerde 25 sene boyunca bölge sahibine karşı savaş sebebine sahip oluyorsun.Ama diplomatic insult yüzünden bir savaş sebebi elde edersen mesela bunun süresi 1-2 yıl civarı diye hatırlıyorum.Belirli şartlar sağlandığında kalıcı olan savaş sebepleri de var (imperialism ve holy war gibi).
[+] 1 üye Coldhands nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kutsal romayı birleştirmek savas yoluyla mı (kutsal romaya toprak eklmek yani) ,yoksa diplomatik yolla mı daha kolay ?
Ara
Kutsal Roma için tek yol imparatorun tüm yasaları geçirmesi değil mi ?
Ara
(27-06-2017, 20:26)Cayenne : kutsal romayı birleştirmek savas yoluyla mı (kutsal romaya toprak eklmek yani) ,yoksa diplomatik yolla mı daha kolay ?

au ile oynuyorsan balkanlara ve lehistana ilerle savaş yoluyla fethet şehirleri ve hreye ekle corelayınca. diplomatik yolla eklemek derken öyle bişi yok yani diplomasi sekmesinden ülkeler gel seni hreye sokalım gibisinden bi seçenek yok. anca pu yada vasalları annexlediğinde toprakları sana kalınca hreye sokarsın
Ara
Üye ülkelerin tek topraklı kalacak şekilde ezersen diplomatik yolla da rahatça birleştirebilirsin fakat üye ülkeler sağa sola saldırıp büyümeye başlarsa imparator olarak senin de büyümen gerekir ki zaten hem sen hem onlar toprak ekleye ekleye reformları geçirebilirsin. Yani ne kadar çok ülkeyi bağımsız tutabilirsen ve ne kadar hızlı yayılırsan o kadar çabuk birleştirirsin. Yine de soruna tam bir cevap veremiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(27-06-2017, 20:42)Sübaşı : Kutsal Roma için tek yol imparatorun tüm yasaları geçirmesi değil mi ?

evet ancak wc gibi büyük oynarsan formlara da geliyor
Ara
@thedevils4 O Roman Empire oluyor. Holy Roman Empire değil. Renkleri ve bayrakları da farklı.

495px-Holy_Roman_Empire.png
495px-Roman_Empire.png
Sic Parvis Magna
Ara
HRE içindeki din savaşına dışarıdaki ülkeler neye göre katılıyor? Mesela Ottoman protestan veya katolik tarafda  da olabiliyor... Fransa'nın katolik olduğu halde protestan tarafta olduğunu da gördüm. Tamamen random mu yoksa başka birşey mi var?
Ara
(27-06-2017, 21:49)Wilhelm : HRE içindeki din savaşına dışarıdaki ülkeler neye göre katılıyor? Mesela Ottoman protestan veya katolik tarafda  da olabiliyor... Fransa'nın katolik olduğu halde protestan tarafta olduğunu da gördüm. Tamamen random mu yoksa başka birşey mi var?

Hre'nin başında ki ülke dışında isteyen istediği tarafta yer alır.Genelde Otto, Fransa ve Bohem protestan tarafta olur ve İngiltere allyın değilse yüksek ihtimal protestan tarafta olur. Kastil-Ispanya da katolik tarafta olur.Genel olarak rival ve müttefiklik durumları etkili oluyor.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(27-06-2017, 21:49)Wilhelm : HRE içindeki din savaşına dışarıdaki ülkeler neye göre katılıyor? Mesela Ottoman protestan veya katolik tarafda  da olabiliyor... Fransa'nın katolik olduğu halde protestan tarafta olduğunu da gördüm. Tamamen random mu yoksa başka birşey mi var?

İstedikleri tarafa katılabilir herkes. Dini önemli değil. Başkentinin Avrupa'da olması yeterli. Genelde Avusturya katolik tarafta olduğu için onun rivalleri olan Osmanlı ve Fransa da sıklıkla protestan tarafı seçiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Diplomasi ekranında teknolojilerin altinda favors trust gösteren ekran herhangi bir dlc ile mi geliyor ?
Ara
(28-06-2017, 04:15)SiwasL58 : Diplomasi ekranında teknolojilerin altinda favors trust gösteren ekran herhangi bir dlc ile mi geliyor

The Cossacks DLC sinin özelliği.
[+] 1 üye Wilhelm nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Albania or Iberia başarımının özel bir anlamı var mı tarihi olarak? Mesela Dracula's Revenge malum Vlad Tepeş'in hayalini gerçekleştiriyoruz, ya da Better Than Napoleon ile Napolyon'un yapamadığını yapıyoruz, peki neden Arnavutluk ile oynarken Kafkasya ve Iber Yarımadası gibi iki birbirinden alakasız bölgeyi hedef seçiyoruz?
Ara
Ben bilmiyorum ama sanki içime daha Antik Roma zamanı ile ilgili birşeymiş gibi geliyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.