EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ha evet özür dilerim. Baktım şimdi Bosna annexiyle 70 dev falan oluyoruz. Geriye Avusturya ilişkileri kalıyor. Ya aslında şunun için sordum, Sırbistan oynarken HRE'ye katıl diye tavsiye vermiş biri redditte, ben on beş kez falan Sırbistan denemesi yaptım hepsi çuvalladı, HRE'ye katılsam daha mı kolay olur tam olarak ne tür bir avantaja sahip olurum HRE'ye katılsam? Uğraşmama değer mi? Yani biri bana savaş açsa tüm Holy Roman Empire benim yanımda gelecek mi savaşa nasıl olacak?
Ara
HRE'ye katılırsan hre dışı hiçbir devlet sana savaş açamaz. Absürt durumlar hariç. Buda Osmanlı ve Macarista'na karşı sınırsız koruma demek oluyor.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki ben Osmanlı veya Macaristana savaş açsam, Avusturyayla da müttefik olsam, tüm HRE o savaşa gelmez değil mi?
Ara
tüm hre gelmiyor imparator ve ally ları geliyor ama def savaşlarına
[+] 1 üye kadraptor nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yok sadece defansif koruma sağlar. Onun dışında normal favor durumları geçerli. HRE'nin olayı içerisindeki bir devlete savaş açıldığında otomatik olarak imparator olan devletede savaş açılmış olması. Bu sayede imparator olan devlet savaşa kendi dostlarını çağırabiliyor. Bu durumda şöyle bir savaş gerçekleşiyor ;

Savaşı açan devlet vs Sen+Senin dostların+İmparator+İmparatorun dostları

Böyle olunca dışarıdan bir devlet savaş açamıyor tabi.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ha yani ne olursa olsun tüm HRE gelmiyor o defansif savaşlara da, sadece imparator ve onun müttefikleri geliyor. Bak bunu da yeni öğreniyorum, ben HRE ülkelerinden herhangi birine savaş açmak tüm HRE'ye savaş açmak anlamına geliyor diye düşünüp hiçbir oyunumda şimdiye kadar bir HRE ülkesine savaş açmamıştım. :open: Peki hemmen HRE'ye katılıyorum hemmen. Avusturyanın kendi bile duvarken bir de onun müttefikleri de gelecekse daha ne isterim. Zaten Osmanlıyı oyun başı tek yakalayıp Leh Macar Avusturya ortaklığıyla tokat manyağı yapıp Balkan kalelerini alırsak gerisi çorap söküğü gibi duruyor. Umarım yani. :reli:
Ara
Sana önerim oyun başı osmanlıyı almaya çok kasma kendini. HRE ye katıldıktan sonra italyada genişlemeye çalışman seni çok daha güçlü yapacaktır. Genoa ve Venice bölgelerindeki ticareti kontrol edersen Roma kurmaya kadar gidersin.
Ara
Oyunda devletlerin anlık giderlerini görebilir miyiz ne zaman iflas edebilirler gibi?
Ara
(03-08-2017, 22:09)Zebercet : Oyunda devletlerin anlık giderlerini görebilir miyiz ne zaman iflas edebilirler gibi?

Ne kadar borçta olduklarını öğrenmenin iki yolu var; ya Great Power olup borçlarını öde kısmından öğreneceksin yada müttefik olup savaşa geliyor mu diye bakacaksın.

Giderlerini görmenin bir yolu yok.
[+] 1 üye Tonyukuk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim. Bir de şeyi sorayım, Osmanlı iken din çevireceğim zaman bölgeyi Zımmiye verip bağlılığını düşürüp tekrar elinden alıyor ve isyan çıkartıyordum, Sırbistan ile oynarken bunu yapamadım çünkü Zımmi yok estateler içinde. Klasik yoldan çıkmasını bekleyince de çıkmıyor, misyoner giderlerini kısıyorum vs. ama nafile. Din isyanı çıkmadığı gibi +6 huzursuzluk verdiği için Boşnak isyanları filizleniyor bu sefer de. Din değişiminin başka bir yolu var mı?
Ara
askerlerinin sayısı ve türlerine bakıp hesaplarsın gelirlerinden çıkartırsın tam olamasada yakın bişey çıkar

(04-08-2017, 00:31)Zebercet : Teşekkür ederim. Bir de şeyi sorayım, Osmanlı iken din çevireceğim zaman bölgeyi Zımmiye verip bağlılığını düşürüp tekrar elinden alıyor ve isyan çıkartıyordum, Sırbistan ile oynarken bunu yapamadım çünkü Zımmi yok estateler içinde. Klasik yoldan çıkmasını bekleyince de çıkmıyor, misyoner giderlerini kısıyorum vs. ama nafile. Din isyanı çıkmadığı gibi +6 huzursuzluk verdiği için Boşnak isyanları filizleniyor bu sefer de. Din değişiminin başka bir yolu var mı?

misyoner yolla parsını kıs isyan çıkar
Ara
Oyunda Karamanogullari ve Candarogullari Beylikleri`nin bayraklarinda niye Israil yildizi var? Bilimsel ve tarihsel bir aciklama yaparsaniz sevinirim.
Ara
Alıntı:According to Wikipedia:

"According to the A. Cresques' Catalan Atlas of 1375, flag of Karamanoğlu consists of a blue 6-edged star. The flag of Karamanoğlu may be confused with Star of David, the Jewish symbol, used by Israel today. However, it is not a Jewish symbol in this instance. In medieval times, this star was also an Islamic symbol known as the Seal of Solomon (Suleiman) and was extremely popular amongst the Turkish Beyliks of Anatolia. The seal was also used by Ottomans in their mosque decorations, coins and personal flags of pashas, including that of Hayreddin Barbarossa.[1] Another state known to use the seal on their flag was the Candaroğlu."
Paradoxplaza'da da keza aynı soruyu içeren bir konu açılmış, oradaki bir kullanıcıda Vikipedi'yi referans göstererek bu alıntıyı içeren bir yorum yazmış.
Kısaca özetleyecek olursak, Davut Yıldızı olarak bildiğimiz 6 köşeli yıldızın Yahudi sembolü ile karıştırıldığını, ama bunun ortaçağ Anadolu Türk beylikleri de dahil olmak üzere bir çok yerde İslami bir sembol olarak da kullanıldığını, camilerde, paralarda ve içerisinde Barbaros Hayrettin'in de bulunduğu Paşaların özel bayraklarında kullanıldığını da söylüyor. Tam da senin dediğin üzerine bu mühür aynı şekilde Candaroğulları bayrağında da kullanılmış.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
öğrendiğim iyi oldu

@PashaZade

profil resmin değişmiş
Ara
(09-08-2017, 09:16)kadraptor : öğrendiğim iyi oldu

@PashaZade

profil resmin değişmiş

Evet, Kavalalıyı severim. Ben de İstanbul'da birkaç camide görmüştüm Davut Yıldızını babama sormuştum o söylemişti, tabii bu sebeple eu4'deki candaroglu ve karamanoglu bayraklarına takılmadım benim de öğrendigim iyi oldu acıkcası.
Ara
Core yapma süresini azaltmak mümkün mü?
Ara
(09-08-2017, 11:04)Zebercet : Core yapma süresini azaltmak mümkün mü?

Yanlış bilgi vermiş olmayayım ama sanırsam core yapma zamanı core masrafıyla alakalı. Ne kadar core masrafı düşük olursa o kadar da çabuk oluyor galiba.
Ara
Heirin yetenek puanlarinin ozelliklerinde evlilikler de etkili mi yoksa tamamen sistem rastgelelik uzerine mi kurulu?
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
(09-08-2017, 11:29)PashaZade :
(09-08-2017, 11:04)Zebercet : Core yapma süresini azaltmak mümkün mü?

Yanlış bilgi vermiş olmayayım ama sanırsam core yapma zamanı core masrafıyla alakalı. Ne kadar core masrafı düşük olursa o kadar da çabuk oluyor galiba.

Yani % 25  core maliyeti azaltan idea aynı zamanda süreyi de kısaltıyor? Eğer öyleyse epey harika bir şeymiş bu. Teşekkür ederim.
Ara
(09-08-2017, 11:34)Zebercet : Yani % 25  core maliyeti azaltan idea aynı zamanda süreyi de kısaltıyor? Eğer öyleyse epey harika bir şeymiş bu. Teşekkür ederim.

Alıntı:Duration[edit]

22px-Ambox_outdated_info.png
This section may contain outdated information that is inaccurate for the current version of the game. The last version it was verified as up to date for was 1.18.

The base duration for coring is 36 months. All the coring-cost modifiers apply to the coring duration. However, it is important to note that while administrative efficiency reduces coring and annexation costs, it does *not* reduce coring time.
For example, it can be reduced by the following modifiers:
  • Province is claimed: -10%
  • Province has permanent claim: -25%
  • Adaptability idea -25% coring cost modifier
  • Country traditions or ideas that reduce coring cost (Ottomans -20% for example)
  • Choosing Shiva as personal deity of a ruler of a Hindu nation -10% (only with 28px-Wealth_of_Nations.png Wealth of Nations DLC)
  • Tribal Government -5% per government rank
These modifiers above will stack additively (except permanent claims which cannot occur with a normal claim). Moreover a culture bonus is applied multiplicatively.
  • Province in same culture group than primary culture: -50%
  • Province has promoted culture: -25%

Doğru okumuşum. Viki'ye girdiğimde farkettim, burada zamanı azaltmanın bütün mümkün yolları anlatılıyor. @Zebercet
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.