Anket Başlığı: Hoi4'mü Daha Güzel Eu4'mü?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Hoi4

21 46.67%
Eu4

24 53.33%
Katılımcı sayısı: 45 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Eu4'mü Daha Güzel Hoi4'mü?
Sizce Eu4'mü Daha Güzel Hoi4'mü?

Lütfen Sebebini Açıklayın.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
İki çocuğu olan birine hangisini daha çok seviyorsun demek gibi bir şey bu.
[+] 2 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hol4 tabiki. Lagları olmasa keşke.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Civilwar
Ara
@Aytaç

Civilwar?

@altnkurt

Niye Hoi4 Sebebini Açıklar mısın?
Ara
Eu4te belli bi aşamadan sonrası bonus biriktirme yarışına dönüyor. Birim çeşitliliği çok az. Savaşlarda yapılabilecek pek bir şey yok. Kimin ordusunda daha çok bonus varsa o yener. Hol4teyse savaş aşamasını adım adım sen yönetiyorsun. Mesela bir sebep.
Sic Parvis Magna
Ara
(03-07-2018, 21:30)altnkurt : Eu4te belli bi aşamadan sonrası bonus biriktirme yarışına dönüyor. Birim çeşitliliği çok az. Savaşlarda yapılabilecek pek bir şey yok. Kimin ordusunda daha çok bonus varsa o yener. Hol4teyse savaş aşamasını adım adım sen yönetiyorsun. Mesela bir sebep.

Yorumun İçin Teşekkürler.

Peki Eu4'ün Hoi'den Üstün Tarafları Varmı?
Ara
Daha geniş zaman diliminde istediğin ülkeyle dünyanın her bir köşesini özgürce boyayabilmek üstünlük sayılıyosa evet var.
Sic Parvis Magna
Ara
Tamamen kendi zevkine göre değişir. Zaman aralıkları faktörü çok büyük rol oynuyor. Ben sahsen daha hızlı oyunlar için hoi4, uzun süreli kafa patlatmak için eu4 derim.
Dying
Ara
Başka Fikrini Belirtecek Yok Mu?
Ara
Bence eu4 daha güzel. Hoi4 çok basit kalıyor bence.
v1.png
Ara
(05-07-2018, 16:26)patteskalp : Bence eu4 daha güzel. Hoi4 çok basit kalıyor bence.

Peki Hangi Konularda Eu4'ün Mekanikleri Daha Derin?
Ara
Ülkeyi istediğin gibi çeşitlendirebiliyorsun.
v1.png
Ara
(05-07-2018, 16:22)Filsuk : Başka Fikrini Belirtecek Yok Mu? @Sübaşı @Duman
Bu oyunlar birbirlerinden tamamen farklı. Oyunları karşılaştırabileceğim herhangi bir ortak parametre yok :P
Tarih aralıkları farklı, konular farklı , oyunların ilerleyişi farklı , savaş mekanikleri ve devletlerin yönetim mekanikleri farklı falan filan bu liste böyle uzar.

İlla bişey söyle dersen ;

EU4 10.06.2015 tarihinde almışım 702 saat oynamışım.
HOI4 22.09.2017 tarihinde almışım 169 saat oynamışım. Gerisini sen hesapla işte :D
Ara
eu iv çünkü zaman aralığı daha geniş. ve roleplay yapmaya daha uygun diye düşünüyorum(oynadığım oyunlarda rp yapmayı seven birisiyimdir). dış politika da daha iyi işleniyor aynı zamanda. ve tarihi olayları size çok iyi anlatabiliyor. mesela ilkokulda veya lisede tarih dersinde kapitilasyonlar anlatılırken, fransaya neden kapitilasyon verdiğimizi anlamayan bir insan bu oyunda bir kere osmanlı ile oynadığı takdirde kendisi de anlayacaktır mesela :)

hoi iv'in üstün olduğu tek nokta ise daha ayrıntılı birimler vs. bulundurması. onu da oyunun bir kaç yıllık kısa bir süreçte geçmesine bağlayabiliriz. bu kadar ayrıntıyı yaklaşık 400 yıllık bir süreçte geçen euiv'den bekleyemeyiz zaten şimdilik.

multiplayer konusuna girmiyorum bile. euiv'in multisinden aldığım keyifi pek az oyundan almışımdır bugüne kadar.
Ara
Bilgisayara karşı EU4, AI çok iyi çünkü. Ama insanlar multide mahalle muhtarı gibi oynadığından mp leri kötü.

Hoi4 'de mp de iyi, çünkü genelde mahalle muhtarı olamıyorlar pek diplomasi olmadığından. Ha unutmadan, hoi4 de AI bayağı kötü.
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İki oyunu da binlerce saat oynamış biri olarak bana göre EU4 daha üstün bir oyun. Hoi4 te güzel bir oyun fakat Eu4'ün yanında basmakalıp kalıyor. Ayrıca Yapay zekası da toxit seviyede. Hoi4'e daha zor denmesinin sebebi paldır küldür bir oyun olarak hatalı seçimler ve bu seçimlerin kötü sonuçlarıdır. Cephe mantığı her ne kadar eğlenceli görünse kontroller bana göre kötü tasarlanmış. Saçma sapan ittifaklar ve birbirinin kopyası devlet Başkanı portlerine değinmiyorum bile. Eu4 çok daha oturaklı bir oyun fakat onun da içine öyle saçma sapan şeylerle doldurdular ki artık kabak tadı verdi.

EU4: 7/10
HOi4 6/10
Ara
(03-07-2018, 20:34)altnkurt : Hol4 tabiki. Lagları olmasa keşke.

Ahahaha. Eskiden baya kültürsüz ve safmışım. Ve daha çok boş yapıyormuşum.
Yorumumu güncelleyeyim. Herhangi bi pdx oyununun güzel olma şansı yok. Ama kötünün iyisi olarak bakarsak eu4 hoi4ten 1-2 gömlek üstte diyebilirim.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
400 yıl süren bir oyunla 15 yıl süren bir oyunu kıyaslamamız mı isteniyor. ?

15 yılda dünya fethi yapılan ile 400 yılda dünye fethi yapılan oyun bir olur mu ?

Her türlü Eu3 ( evet 3 yazdım çünkü 3. oyun eski olmasına rağmen 4 ten daha kafa patlatılan bir oyundu)
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Hatalı yorum
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.