Eu4 Osmanlı İle Kolonicilik Yapılır mı?
Eu4 e yeni başladım ve Osmanlıyı Seçtim bir süre sonra koloniciliğin yaklaşmakta olduğunu farkedince idea kısmından keşifler kısmına gittim ve kaşif aldım.fakat kaşifim belirli bir yere kadar gidebildi. bunun sebebi kolonisel aralıkmış ideadan biraz arttırmış oldum fakat bırakın amerikayı sadece kastilyanın hemen aşağısındaki afrika adalarina gidebilmiş oldum. amerikaya çıkmak mantıklı mıdır ve osmanlı olarak kolonicilik yapmalımıyım? ya da alternatif olarak bana daha çok gelir sağlayacak başka yollar varmı mesela hindistana ya da endonezya kısımlarına mı odaklanmalıyım? orada koloni nasıl kurabilir ya da ordaki devletleri nasıl koloni haline getirebilirim?
[+] 1 üye Arda_Tasdemir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Normalde Osmanlı ile koloni yapmak pek tercih edilen bir şey olmasa da imkansız değil fakat koloni yapmanın size getirisi olması için İberya'ya kadar fetih yapmanız ve koloni ticaretini aktarabileceğiniz bir ticaret noktası elde etmeniz gerekiyor. Normalde tercih edilen şey sizin de dediğiniz gibi Hindistan tarafına fetih yaparak genişlemek, buradaki ticareti hem doğrudan İstanbul'a aktarabiliyor hem de bunu Keşif fikirlerine ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Erken tarihlerde Tunusun belli yerlerini ele geçirebilirsen ve oradan fasın sahil şeridini ve ceneviz ticaretini tamamen ele geçirebilirsen kolonicilik mantıklı bir fikir. Çünkü tüm koloni topraklarını cenevize aktarabilirsin zahmetli birşey ama bu mümkün
Ara
(19-08-2022, 16:03)PCOyun : Normalde Osmanlı ile koloni yapmak pek tercih edilen bir şey olmasa da imkansız değil fakat koloni yapmanın size getirisi olması için İberya'ya kadar fetih yapmanız ve koloni ticaretini aktarabileceğiniz bir ticaret noktası elde etmeniz gerekiyor. Normalde tercih edilen şey sizin de dediğiniz gibi Hindistan tarafına fetih yaparak genişlemek, buradaki ticareti hem doğrudan İstanbul'a aktarabiliyor hem de bunu Keşif fikirlerine ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz.
hindistanı işgal mi etmeliyim? ya da ticari şirketler gibi bir şey varmış oyunda onları mı kurmalıyım?başka verebileceğiniz tavsiye varmı?
Ara
ticaret sirketlerini hindistanda eya aftikada kurabilirsin hindistana ise rahatlikla yayilabilirsin ayrıca pers ticaretinide ele gecirmelisin ve de yazilan rehberleri okuyabilirsin
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Toprakları ilhak edip daha sonra ticaret şirketi yapabilirsiniz.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ceyazir, Fas ve Gırnata'yı oyunun başında bizanstan hemen sonra al... Sonra hızla Amerika'yı keşfe çıkarken bir yandan da Gırnata üzerinden Adriyatik sınırını genişlet... Bu sırada Memlük'ü de aldın mı tamamdır... Ticareti aktarmaya gelince tunusla Ceneviz ticaretini de aldın mı tamamdır... Yanii en azından ben oynadığım zaman öyleydi... (Not: Yapabiliyorsan HRE din savaşı sırasında HRE'deki çoğunluk ülkeyi müslüman yap Bir şekilde HRE'yi müslüman yapıp başına geçtiğimi hatırlıyorum Osmanlı'da ama nasılını tam hatırlamıyorum... Onu tüm üyeler vasal olana kadar ilerletsen yeter ... Oradan bir 2-3 24'lük geliyor olması lazım...)
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 2 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.