EU4 oynanış hakkında 1-2 sorum var
Merhaba, uzun zamandır keyifle EU4 oynuyorum ancak hala çok eksiğim var. 1-2 adet sorum olucak yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim..

1- Genellikle youtubeden oynanış videosu izlediğimde, bazı oyuncular baştan yüksek sayıda asker basıp, ekonomisini neredeyse çökertip nasıl oluyorsa sağlam bir şekilde oyuna geri dönüyor. Hem bu kadar savaş yapıp, overextension ve isyanlar söz konusu olup hem de ekonomisini çökertmeden nasıl sürükleyici saveler yapılabiliyor? Tam anlatamamış olabilirim ama genel bir soru oldu bu biraz.

2- HRE oynamak için belli başlı taktikler var mı? Mesela Bavaria alacağım, büyümeye çalıştığımda sürekli aldığım corelarda imparator tarafından - leniyorum, veya saldırdığım yerler hep fazla ve güçlü allielere sahip oluyor. HRE'de nasıl güzel gelişerek ve zevk alarak oynayabilirim? Genelde İspanya-Portekiz-Brandenburg-Osmanlı-Moskova(becerebilirsem) oynuyorum, diğer ülkereri bu durumlardan dolayı oynamaktan çekiniyorum.

3-(pek önemli olmasada) Hükümet reform panelini seçerken genelde sadece yeşil yazıdaki getirilerini okuyup seçiyorum, çok takılmıyorum. Reformlar için ayrı bir strateji izlenmesi gerekli mi?

Oyunda acemi veya aşırı amatör değilim bilgim var ancak hatalı/eksik oynadığımı düşünüyorum. Anlatabildiysem yardımlar çok işime yarayacaktır, teşekkürler.
Ara
Ben birinci sorun için cevap verebilirim.

Savaşa girerken :
-$ ordu bas
-$ yıllık ordu maliyeti
-$ askeri advisor maliyeti

nihayetinde savaşı kazanırsan
+$ savaş tazminatı (borcu ödemekte kullanılır)
+$ savaş sonrası düzenli ödeme koşulu (düzenli ek gelir)
+$ prestij
+$ alınan toprak vergisi/üretimi/ticareti

nihayetinde kredi kartı gibi düşünebilirsin. başta borçlanıyorsun sonrasında savaşı kazanarak gelen gelirle borçları ödüyorsun. aldığın topraklar da yanına kar kalıyorlar.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-10-2019, 22:48)elefsar : Ben birinci sorun için cevap verebilirim.

Savaşa girerken :
-$ ordu bas
-$ yıllık ordu maliyeti
-$ askeri advisor maliyeti

nihayetinde savaşı kazanırsan
+$ savaş tazminatı (borcu ödemekte kullanılır)
+$ savaş sonrası düzenli ödeme koşulu (düzenli ek gelir)
+$ prestij
+$ alınan toprak vergisi/üretimi/ticareti

nihayetinde kredi kartı gibi düşünebilirsin. başta borçlanıyorsun sonrasında savaşı kazanarak gelen gelirle borçları ödüyorsun. aldığın topraklar da yanına kar kalıyorlar.

teşekkür ederim uygulayacağım, peki ben genelde toprak aldığımda core atsam da, kültürünü değiştirsem veya kültürü kabul etsem de, özerklik arttırsam da yine de isyanlar çok uzun sürüyor ve bitmeyecek gibi oluyor. Önüne nasıl geçebilirim
Ara
1- Kazanabileceğin savaşlarda ordu limitini aşıp borç çekmeyi göze alabilirsin. Ama arkadan savaş yemeyeceğin allylar almaya dikkat et.
2-HRE'de İmparatorla aranı iyi tutarsan sana unlawful atmaz. Yoksa baya sancılı bi büyüme sürecin olacaktır.
3-Reformda hangisi işine yarıyorsa onu seçiyorsun.

Aldığın toprakları hızlıca corela. Kültür değiştirmek fazla lüks. Genellikle değmiyor. Kültürü kabul et ama. İsyanlar için özerklik, din gibi unsurlar önemli. Askerlerinle isyan çıkacak bölgelere baskı kurmayı deneyebilirsin. Gerekli ideaları alarak isyanları bir miktar azaltabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-10-2019, 23:18)altnkurt : 1- Kazanabileceğin savaşlarda ordu limitini aşıp borç çekmeyi göze alabilirsin. Ama arkadan savaş yemeyeceğin allylar almaya dikkat et.
2-HRE'de İmparatorla aranı iyi tutarsan sana unlawful atmaz. Yoksa baya sancılı bi büyüme sürecin olacaktır.
3-Reformda hangisi işine yarıyorsa onu seçiyorsun.

Aldığın toprakları hızlıca corela. Kültür değiştirmek fazla lüks. Genellikle değmiyor. Kültürü kabul et ama. İsyanlar için özerklik, din gibi unsurlar önemli. Askerlerinle isyan çıkacak bölgelere baskı kurmayı deneyebilirsin. Gerekli ideaları alarak isyanları bir miktar azaltabilirsin.

çok teşekkürler..
Ara
Bence Fransa da oyna o da kolay bence
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.