EU4 - Rights of Man : Çıkış ve İlk İzlenimler
Valla Ottoda iyi idea seçimi var onlar yargı dağıtacak gibi duruyor biz ateş dansı yapmaya devam  :grinn: ama anam ağlıyor enstitü yayacağım diye  :grinn:
Ara
oyunda ai iyi dengelenmiş ve öyle dediğiniz gibi hemen kongo enstitü yaymaya çalışmıyor. bunu oyuncu yaparsa ne ala ondan bir sıkıntı yok zaten ki bunu günlüklerinde de belirttiler. sadece dev artırarak enstitünün ülkede kurulması ne kadar doğru tartışılır fakat bu sefer de enstitünün doğduğu yerler çok daha avantajlı konuma geçeceklerdir.

açıkçası kongo enstitüyü kuracağım diye onlarca puanını developmente yatıracaktır. halihazırda bu şekilde olduğunda da ne sakıncası var kongonun teknolojide yetişmesinin.. tarihsellik tabii ki önemli olsa da bu tarz oyunlarda kendi tarihini yazmaktan söz ediyor isek ille de batı üstün olsun afrikalılar sömürülsün hindistan dağılsın bekliyor isek burda bir sıkıntı doğar..

oyundaki sistem tam da beklediğim gibi oldu açıkçası. batı ilk başlarda avantajlı konumda olsa da enstitüyü ülkesine yerleştirebilen ülke bu açığı güzelce kapatıyor. teknoloji farkı çok aşırıya kaçmıyor fakat enstitüleri uygulamayan ülke kabile devletlerinden farksız hale geliyor.

oyundaki yapay zeka geliştirilmiş gibi.

en büyük sorun ise agresiflik üzerine. aşırı çok çok aşırı agresiflik değerleri arttı gibi geldi bana.

osmanlıda conquer egypt görevini alırsanız sadece mısırı değil hicazı da almak durumundasınız . bilginiz olsun. görev değişmiş.

oyundaki bu sistemde oynamalar mutlaka yapılacaktır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ek olarak Expansion Idea grubunu bitirince artık CB vermiyor, sanırım bug var, sonuç olarak hotfixlere hazırlıklı olun.
Ara
Çok bug var. Bir de Şu teknolojiye bakarmısınız ya ? Hindistan da mı kurdu enstütüleri :D
nEd8Zg.jpg
Ara
Ek bilgi: Artık bir düşmanınızı güçten düşürdüğünüzde +10 yerine +20 Power Projection kazanıyorsunuz, buna ek olarak Büyük Güçler sıralamasında 1. olduğunuz takdirde +25 Power Projection elde ediyorsunuz. 

2fde8605ac8d47b5889a893c0a8ea839.png
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU4 1.13'ü özlüyor insan.
G0kMNN.png
Ara
Daha batıyla tanışmadan enstitü almak saçma olmuş. Bence bunu kaldırırlar. Yada CK2'deki gibi oyun öncesi ayar olsun bazı özellikleri isteyen açsın isteyen kapasın.
Ara
EU1'den beri oyunda değişmemiş şeylerden bir tanesi oyundaki teknoloji gruplarıydı. Oyun geliştikçe batılılaşma mekaniği ekledik, ardından bu mekanik üzerinde birtakım değişikliklerde bulunduk. Ancak tüm değişikliklere rağmen Avrupa oyunun başlangıcından itibaren büyük bir avantaja sahipti ve Avrupa'dan ne kadar uzaktaysanız oyun sizin için bir o kadar sıkıcı oluyordu.

son cümleye dikkatinizi çekmek istiyorum. bu kesinlikle doğru bir tespitti ve değişikliğie gidilmesinin yegane sebebi de bu olumsuz durumdu.birçok multiplayerde bunun sıkıntısını yaşadık. zira batılı teknolojiye sahip olma uğruna batıya sıkışıp kaldık. kavgalar eksik olmadı . kendi kişisel kanaatim bence bu yeni sistem isabet oldu.

artık ille de avrupa diye tutturacak multiler görmemek açısından çok güzel bir gelişme.daha keyifli ve kavgasız multiplayerler göreceğimizi düşünmekteyim.

bekleyip göreceğiz yeni sistemin yansımalarını.ben değiştirilmeme taraftarıyım. ufak tefek oynamalkar yapılabilir. misal enstitülerin yayılım hızlarını artırıp development ile benimseme olayı zorlaştırılabilir veya kaldırılabilir. bilemiyorum
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61

Kongo'nun Batı'dan önce, Batı ile tanışmadan enstitü kurabilmesi herhangi bir mantık içermediği için yakınıyorum, hayır Batı avantajlı olmak durumunda, bu avantajı alabilmek için belirli olaylar silsilesi geçirmiş ve oyunun başlangıç tarihi olan 1444'e kadar bu olaylar silsilesi çoktan başlamıştı.

Kusura bakmayın arkadaşlar, İtalya oyunun teknolojide en avantajlı bölgesi olmalıydı, İtalya'da enstitüler kurulduktan sonra İngiltere'ye mi gider, Osmanlı'ya mı açılır, onlar nasıl kullanır bu ayrı, henüz Avrupa ile tanışmamış, okul ne bilmeyen ülkelere mi yayılır bu ayrı. Ben burada oyunun sandbox kısmına laf söylemeye çalışmıyorum, oyunun mantıksızlığına laf söylüyorum, mantık çerçevesinde düşünen herkes İtalya'nın neden avantajlı olacağını ve Kongo'nun neden bu teknolojik gelişmeleri yakalayamayacağını, hatta duyamayacağını bilir.
[+] 3 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU4'te her şey mantıklıydı sanki. Paradox ve EU4 kendi yolunda şaşmadan ilerliyor.
G0kMNN.png
Ara
(12-10-2016, 01:16)Awake : Benim için bu tip tarihsel oyunlarda en önemli olan şeylerden birisi gerçekçiliktir, ne olursa olsun, olaylar nasıl gelişirse gelişsin, Kongo'nun Batı'yı henüz keşfetmeden teknolojik olarak yakalamasının ihtimali milyarda birdir, bu mekaniğin Batı ile ilişkileri olan, İtalya'ya yakın olan devletlerde işlemesi sıkıntı yaratmaz, ancak Amerika'da ve Afrika'da, Okyanusya'da, kısaca en olmayacak yerlerde, henüz medeniyetin msini görmemiş bölgelerdeki ülkeler Avrupa'nın ya da Osmanlı'nın teknolojik gelişmesine ulaşabiliyorsa bu oyunda gerçekçilikten söz edilebilecek tek bir alan bile kalmamıştır.

Hali hazırda zaten harita boyamaktan ibaret olan bir oyuna dönüşmüş EU 4 artık bütün devletlerle eşit oranda harita boyamamıza olanak vermiş, sağolsun. İsmini de Kongo Universalis yapmalılar artık.

kesinlikle katılıyorum. tarih oyunu tarihsel gerçekleri yansıtmalı.
Ara
arkadaşlar sizi gayet iyi anlıyorum ve bir noktada haklılık payınız var fakat şunu da siz atlıyorsunuz. bu alternatif tarih ...kendi tarihinizi kendiniz yazıyorsunuz. bu konuda da hemfikir isek gelelim enstitülere. evet kongo bu enstitüyü gayet güzelc eülkesine yerleştirebiliyor ama o dediğiniz kadar kolay değil.

açtığım ilk osmanlı serisinden örnek vereyim. italyada patlayan rönesans komşu toprağım dalmaçya aracılığı ile bana gelmeye yakın yıl 1468 de embrace için 700 puan gibi br puanı developmente harcadım ki %60 küsr oranında o toprak bu enstitüyü adapte etmişti.

devamında çıkan kolonicilik için yaklaşık 1500 civarı puan harcamak zorunda kaldım. toplamda ne yaptı 2200 puan. arkadaşlar 7 tane enstitü var ve herbirisi için 1000 lere yakın puan gerekiyor belki de fazlası ülkenin durumuna göre. aksi halde yayılımı bekleseniz 1450 lerde çıkan rönesans çine ancak 1550 lerde ulaşabilir. bu açıdan bakılırsa binlerce puanı ve kaynagı enstitüs için harcayan bir ülke de bırakın da enstitüyü adapte etsin yani.

full tarih oyunu arıyorsanız bence başka bir oyun bakın. motamot tarihsellik oyuna adapte edilemez arkadaşlar.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Strategyturk İncelemesi geliyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
sizin için devam eden campaignimden bir kaç örnek foto atıyorum. buyrun beraber bakalım. dediğiniz gibi şak diye enstitüyü kendine adapte eden bir ai mevcut mu ..

yıl 1545 teknoloji haritası

1Nb1yp.jpg

enstitüler ki koloniciliği büyük oranda yayan da ben olduğum için böyle yoksa daha da kötü olurdu.

7AJ9kW.jpg

ming halen rönesansa geçemedi ve dağıldı

rE4WQN.jpg

PQd8qN.jpg

gXgd5R.jpg

istanbulda yaptığım development çalışması. hesap edin kaç puan harcadığıı. ilk başladığımda her bir dev için 100 civarı puan istiyordu..

9GzM43.jpg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
arkadaslar sizde de su bug oluyormu sözde kendi topragımızda savunma bonusu alacagımız soylendi ama dusman topragında da kendi topragımda da penalty yeyip duruyorum hic daha dusmanın benim toprakta penalty yedigini gormedim benim kaleleri kusatırken
Ara
olay şu dostum. saldıran veya savunan farketmiyor , eğer kaleyi kuşatan sen isen penaltıyı sen alırsın. eğer kuşatan düşman ise o alır. ele geçirdiğin topraklar için de bu böyle

şöyle detaylandırayım. avusturya ile savaştayım ben osmanlı..

viyanayı kuşatma halindeyken eğer avusturya bana saldırırsa penaltıyı ben alırım. kuşatma bitip de viyana ele geçtiğinde avusturya viyanayı tekrar ele geçirmek için kuşatırsa ve ben saldırırsam penaltıyı avusturya alır. sadece kuşatmalar için geçerli mekanik bu. bunun dışında toprak geçişlerinde olan savaşlar için değişen bir surum sözkonusu değil.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
hocam işte acıkladıgın olmuyor bende onu diyorum bende. ornek normandiyayı kusattım adam saldırdı bana kusatma bittikten sonra cezayı ben yedim. dedim yanlıs anladım heralde benim topragımı kusatırken ben ona daldım gene ben yedim(kusatma bitmemisti)
Ara
O zaman saldıran savunan farkı vardır ve muhtemelen savaşı açan sensin
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61

O dönem hiç bir ülke kalkıpta bütün eforunu "enstitü" kurmaya harcamaz, her ülkenin farklı dertleri vardır, Osmanlı gücüne rağmen Batı'dan geri kaldıysa bunun bile sebepleri var, mekaniği var, tarihte teknolojik gelişmelerin Batı'da olağanüstü ivme kazanmasının belirli sebepleri, gerekçeleri var, enstitü sistemi bütün bu gerekçeleri hiçe sayıyor, yahu günümüzde bile eğitimi gram umursamayan ülkeler varken kabile krallıklar nasıl enstitü kurabilir? Aklınıza mantığınıza nasıl yerleştirebiliyorsunuz bunu? Tarihi hiçe saymak alternatif tarih yaratmak değildir, saçmalıktır, tarihsel deneyimi yok etmektir, mantıksızdır ve asla gerçekçi değildir. AI'ın bunu yapamayacak kadar aptal oluşu yapılabildiği gerçeğini değiştirmiyor bu arada.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-10-2016, 12:07)jax61 : arkadaşlar sizi gayet iyi anlıyorum ve bir noktada haklılık payınız var fakat şunu da siz atlıyorsunuz. bu alternatif tarih ...kendi tarihinizi kendiniz yazıyorsunuz. bu konuda da hemfikir isek gelelim enstitülere. evet kongo bu enstitüyü gayet güzelc eülkesine yerleştirebiliyor ama o dediğiniz kadar kolay değil.

açtığım ilk osmanlı serisinden örnek vereyim. italyada patlayan rönesans komşu toprağım dalmaçya aracılığı ile bana gelmeye yakın yıl 1468 de embrace için 700 puan gibi br puanı developmente harcadım ki %60 küsr oranında o toprak bu enstitüyü adapte etmişti.

devamında çıkan kolonicilik için yaklaşık 1500 civarı puan harcamak zorunda kaldım. toplamda ne yaptı 2200 puan. arkadaşlar 7 tane enstitü var ve herbirisi için 1000 lere yakın puan gerekiyor belki de fazlası ülkenin durumuna göre. aksi halde yayılımı bekleseniz 1450 lerde çıkan rönesans çine ancak 1550 lerde ulaşabilir. bu açıdan bakılırsa binlerce puanı ve kaynagı enstitüs için harcayan bir ülke de bırakın da enstitüyü adapte etsin yani.

full tarih oyunu arıyorsanız bence başka bir oyun bakın. motamot tarihsellik oyuna adapte edilemez arkadaşlar.
dostum şüphesiz mesele alternatif tarih yazmak .Ama bunu o dönemin tarihsel gerçekleri içinde bunu yapmalı. mesela 2. dünya savaşı oyununda ingiltere olup hitlerin büyümesine müsade etmeden başını ezebilirsin.ama sen bunu örneğin güney afrika cumhuriyeti ile yapabilirsen o oyunun dönem oyunu olmasının anlamı kalır mı? bakın şöyle bi çözümü paradox sunsa idi hiç bir problem kalmazdı.aynı oyunu bi sandbox bide tarihsel oynama imkanı sunsalar. bende tarihi yaşamak isterim başkası azteklerle avrupayı ele geçirmek ister.
[+] 2 üye AÖZÖZ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.