Eu4 Savaşa mekaniği
Arkadaşlar şu oyunda anlayamadığım bir şey var zar sistemi hoi 4 de şu ordu sistemini çözmek aylarımı aldı bide bunla uğraşıyorum şimdi Adamın 25 k ordusu sırf komutanı 2 yıldız diye benim 50 k lık ordumun içinden geçiyor şu ŞOK olayı aşırı sinirimi bozuyo hadi bölge dağlık ve geçişden -2 yiyorum ama zarım 6 adamın zarı 4 ama bi ŞOK yapıyor 8 zar oluyor yani bu olayı çözemedim bir sürü mekanik var idealardan ekstar moral alıyolar heryerden ekstarlar geliyor aşırı karışık geldi önerebileceğiniz bi rehber varmı şu oyunda bu kadar uğraşmak zorundamıyım yok ideasıydı yok komutanıydı hadi anladım artıları var komutan ve diğer etkenler sayesinde ama 2 kat orduyu yenmeside çok saçma geliyor önerisi olan yazarsa sevinirim NOT: oyunda yeniyim linçlemezseniz sevinirim)
Ara
dayı neden bunu haberlere yazdın peki
Ara
Oyunda savaşın ana mekaniği zarlar. Zarlar tamamen şans üzerine, komutanlar bu zarlara bonus sağlıyor. Karşı komutandan ne kadar iyiyse bu bonus o kadar artar ve en fazla +6 olur. Zarlar ise 0 ila 9 arasında bir değişkene sahip. Bunun dışında moral, disiplin ve taktik olmak üzere üç etken daha bulunuyor. Bunların arasından en önemlisi taktik. Taktik sadece teknoloji ve disiplinle artıyor. Disiplin ise ana kaynağı idealar ve eventler olmak üzere farklı birkaç şekilde daha artabiliyor. Moral ise ordunun maksimum dayanabilme miktarı. Yüksek moral oyun başında en büyük etken olmasına rağmen ileri oyunda disiplin daha büyük bir etken olarak öne çıkıyor. her disiplin yüzdesi karşı askerlere verdiğin hasarı %1 arttırır ve senin askerlerinin aldığı hasarı %1 azaltır. Tüm bu etkenler arasında dengeyi koruyup maksimum seviyeye ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Ayrıca bunun dışında birim tipleri farkı da var, bu da doğrudan teknoloji grubuna bağlı. Oyun başında çok göze çarpan farklar olmasa da ileri oyunda batılı birlikleri diğer tüm birliklerden üstün.
WhaW8Am.gif
Ara
(19-04-2021, 03:57)TriXochiquetzal : dayı neden bunu haberlere yazdın peki

aga kusura bakma foruma yeni kayıt oldum ya nereye yazmam gerekiyodu ceza alırmıyım ?

(19-04-2021, 03:58)PCOyun : Oyunda savaşın ana mekaniği zarlar. Zarlar tamamen şans üzerine, komutanlar bu zarlara bonus sağlıyor. Karşı komutandan ne kadar iyiyse bu bonus o kadar artar ve en fazla +6 olur. Zarlar ise 0 ila 9 arasında bir değişkene sahip. Bunun dışında moral, disiplin ve taktik olmak üzere üç etken daha bulunuyor. Bunların arasından en önemlisi taktik. Taktik sadece teknoloji ve disiplinle artıyor. Disiplin ise ana kaynağı idealar ve eventler olmak üzere farklı birkaç şekilde daha artabiliyor. Moral ise ordunun maksimum dayanabilme miktarı. Yüksek moral oyun başında en büyük etken olmasına rağmen ileri oyunda disiplin daha büyük bir etken olarak öne çıkıyor. her disiplin yüzdesi karşı askerlere verdiğin hasarı %1 arttırır ve senin askerlerinin aldığı hasarı %1 azaltır. Tüm bu etkenler arasında dengeyi koruyup maksimum seviyeye ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Ayrıca bunun dışında birim tipleri farkı da var, bu da doğrudan teknoloji grubuna bağlı. Oyun başında çok göze çarpan farklar olmasa da ileri oyunda batılı birlikleri diğer tüm birliklerden üstün.
Yardımın için çok sağol sormak istediğim bir şey daha vardı biliyosan cevaplarsan sevinirim bilgili gibisin ordularımı nasıl ayarlamalıyım şu an 15 piyade 5 atlı 5 topçu olarak 25 K lık ordular kullanıyorum tarih 1621 Osmanlı oynuyorum ve daha çok batıyla savaşıyorum fakat savaşları zar zor alıyorum aga 150 ye 60 70 savaşlar yaparak alıyorum topçu sayım azmı yoksa yeterlimi cevaplarsan sevinirim
Ara
O tarihte 16-4-10 birlikler daha işlevli olabilir gerekirse 20-4-10 gibi de kurabilirsin.
WhaW8Am.gif
Ara
(19-04-2021, 04:40)PCOyun : O tarihte 16-4-10 birlikler daha işlevli olabilir gerekirse 20-4-10 gibi de kurabilirsin.
sağol aga teşekkür ederim internetten biraz video baktım herkez topçuların çok önemli olduğunu söylüyor ben çok önem vermemişim galiba desteğin için sağol
Ara
Eğer çok savaşan bir devletsen Offensive idea bitir, ordan disiplin şok falan alacaksın.Kalelerini de kapatıyorsan kapatmamaya çalış, tradition yani ordu geleneğini düşürüyor.
Ara
Arkadaşlar gecenin bu saatinde benim iki sorun olacaktı:1-Savaş açmadan önce,declare wara tıkladığımızda karşı tarafın müttefiklerinin karşısında olan kutucuğa tik attığımızda ne oluyor?Atsak mı boş bıraksak mı daha mantıklı?2-Savaş başladığında karşı tarafın müttefiklerinin logolarının kenarında bulunan kırmızı bayrak ne anlama geliyor?Yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkürler.
Ara
(20-04-2021, 03:21)bsck223 : Arkadaşlar gecenin bu saatinde benim iki sorun olacaktı:1-Savaş açmadan önce,declare wara tıkladığımızda karşı tarafın müttefiklerinin karşısında olan kutucuğa tik attığımızda ne oluyor?Atsak mı boş bıraksak mı daha mantıklı?2-Savaş başladığında karşı tarafın müttefiklerinin logolarının kenarında bulunan kırmızı bayrak ne anlama geliyor?Yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkürler.

Orda kutucuğu işaretlersen savaşa o müttefiki de co-belligerent olarak çağırırsın. Yani ona da savaş açmışsın gibi olur ve onun müttefikleri de savaşa çağırılır. Eğer bir savaşta iki devletten toprak alacaksan ve diğer devletin müttefiki yoksa işaretlemen mantıuklı.
Mesela örnek veriyim. Osmanlı oynuyosun. Karamana savaş açacaksın. Candar'a da claimin var ve truce yok. Karaman ile Candar mütefik, Candar'ın Karaman'dan başka müttefiki yok. Bu durumda onu da çağır kutucuğu işaretleyerek ondan da toprak al. Onu işaretlemesen de toprak alırsın ama daha fazla ae yersin, daha fazla war score ister topraklar.
Başka bir örnek veriyim. Karaman'a savaş açıcaksın. Ak Koyunlu(AQ) ile Karaman müttefik. Ak Koyunluyu da yutmak istedin. Karaman'ın tek müttefiki var Ak Koyunlu. Çağırdın kutuya tıklayıp. Ama o da ne. QQ garati atmış, Memlük ally AQ ile. Noluyo bu durumda? Sen AQ savaşa çağırınca ona garanti atan ve müttefik olan iki devlet savaşa geldi ve bum pat. Seni yok ettiler.
O kutucuğun olayı o.
[+] 1 üye TriXochiquetzal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[b]TriXochiquetzal[/b] Teşekkürler fazlasıyla açıklayıcı oldu.Peki son bir şey sorsam sorun olur mu?Düşmanımı da müttefikini de yendim,önce düşmanımın müttefikleriyle ayrı ayrı barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım yoksa direkt ana düşmanımla o ve müttefikleri adına barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım?Yoksa farketmez mi?İlgin için teşekkürler.
Ara
(21-04-2021, 02:47)bsck223 : [b]TriXochiquetzal[/b] Teşekkürler fazlasıyla açıklayıcı oldu.Peki son bir şey sorsam sorun olur mu?Düşmanımı da müttefikini de yendim,önce düşmanımın müttefikleriyle ayrı ayrı barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım yoksa direkt ana düşmanımla o ve müttefikleri adına barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım?Yoksa farketmez mi?İlgin için teşekkürler.

Her biriyle ayri ayri yaparsan her birinden ayri ayri para ve toprak alabilirsin. Ayri ayri yapmak daha mantikli.
[+] 1 üye TriXochiquetzal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-04-2021, 04:44)TriXochiquetzal :
(21-04-2021, 02:47)bsck223 : [b]TriXochiquetzal[/b] Teşekkürler fazlasıyla açıklayıcı oldu.Peki son bir şey sorsam sorun olur mu?Düşmanımı da müttefikini de yendim,önce düşmanımın müttefikleriyle ayrı ayrı barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım yoksa direkt ana düşmanımla o ve müttefikleri adına barış yapsam mı daha çok toprak ve para alırım?Yoksa farketmez mi?İlgin için teşekkürler.

Her biriyle ayri ayri yaparsan her birinden ayri ayri para ve toprak alabilirsin. Ayri ayri yapmak daha mantikli.
İkisini de denedim ayrı ayrı yapınca daha çok para alabiliyorum ama bu defa da alacağım toprak bayağı azalıyordu.Benim asıl amacım toprak almak olduğu için ana düşmanla antlaşma yapınca ayrı yaptığımda alamadığım müttefiklerinin de topraklarını alabildim biraz da para aldım ama sonra ortaya bir sorun daha çıktı.Benim Afrika toprakları kendiliğinden koloni oldu.Noluyor yav. :)
Ara
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.Bir süre size soru sormayı bırakıp motoru soğutsam iyi olacak.İyi günler :)
Ara
(19-04-2021, 03:38)Kxfir : Arkadaşlar şu oyunda anlayamadığım bir şey var zar sistemi hoi 4 de şu ordu sistemini çözmek aylarımı aldı bide bunla uğraşıyorum şimdi Adamın 25 k ordusu sırf komutanı 2 yıldız diye benim 50 k lık ordumun içinden geçiyor şu ŞOK olayı aşırı sinirimi bozuyo hadi bölge dağlık ve geçişden -2 yiyorum ama zarım 6 adamın zarı 4 ama bi ŞOK yapıyor 8 zar oluyor yani bu olayı çözemedim bir sürü mekanik var idealardan ekstar moral alıyolar heryerden ekstarlar geliyor aşırı karışık geldi önerebileceğiniz bi rehber varmı şu oyunda bu kadar uğraşmak zorundamıyım yok ideasıydı yok komutanıydı hadi anladım artıları var komutan ve diğer etkenler sayesinde ama 2 kat orduyu yenmeside çok saçma geliyor önerisi olan yazarsa sevinirim NOT: oyunda yeniyim linçlemezseniz sevinirim)

Öncelikle orduların erken oyundaki savaşlarda moralleri, geç oyunda ise disiplinleri etkili oluyor. Ama ikisi de etkili. bazı askeri teknolojiler +1 moral of armies verir bu cidden büyük bir rakam ve bunu düşman aldıysa seninle en kötü generali ile bile savaşsa kazanabilir. Aynı şekilde military tactics teknoloji ile gelir 0.2 lik bir fark bile ordunun daha zor moral kaybetmesine ve düşmandan daha az hasar almasına sebep olucaktır. Askeri teknolojide önemli bir şey daha var. Askerlerin tipi örneğin: Oyuna ilk başladığımızda yani 1444 yılında piyadelerimiz ve süvarilerimiz ilk seviyedirler. Askeride ilerledikçe yeni piyadeler süvariler gelicek topçular açılacak. Bunları her açtığında değiştirmeyi unutuyor olabilirsin. Düşman onları açarak sana kat ve kat savaşta üstünlük sağlayabilir.
Generallerin sanıldığı aksine aşırı büyük bir etkisi yok çok büyük fark yoksa aralarında(veya bir savaşta generalsiz bir ordu ile generalli bir ordu savaşmıyorsa).O yüzden 12 pip general ile 15 pip generalde savaşı belirleyen generallerin pip'i değil moralin disiplinin belirliyor. Savaşa girdiğin vakit askeri danışmanlardan moral of armies ve disipline verenlerden birini alabilirsin bunlar savaşta ekstra yardımcı olacaklar. Teknolojide ilerledikçe atlı askerlerin önemi kalmıyor tavsiyem askeri teknoloji 7 de topçular geldiğinde atlı askerlerini tamamen terhis etmen eğer çok seviyorsan 1600 ü de bekleyebilirsin. Atlı askerler sadece sayıca üstün olduğun durumlarda flank avantajı verdiklerinden oyun sonuda zaten savaş alanı tamamen dolduğu için faydadan çok zararları oluyor. Savaş alanlarının limitlerine göre combat witdh(savaş genişlliği) diye geçiyor örneğin 20 ise , ideal saldırı ordun 40 piyade 0 atlı 20 topçudur. peki neden 40 piyade? Savaş sırasında ön cephe eridiği zaman oraya gelicek destek reservlerin olması lazım yoksa topçuların hasar almaya başlar ve ön safa geçer topçular ön safa geçmişse isterse 2 3 katını ekle gene kaybedersin. topçular ön safa geçmemesi için ön tarafa tam combat witdh kadar piyade ekstra koymalısın ve her zaman reservleri doldurmalısın savaş sırasında piyadelerin üstüne tıklayarak görebilirsin. Peki neden 80 piyade değil daha fazlası işe yaramaz mı?  Askerler en ön safta savaşmasa dahi moral kaybederler bu yüzden sen 60lık reserveyi bir anda savaşa sokarsan hepsinin morali düşmeye başlar ve ön safa geçtiğinde yarım moralli bir piyaden olur bu yüzden sakince düşük hızda ordularını azar azar eklemelisin. Her zaman reservelerini combat witdh dolacak şekilde ayarlayarak savaştığın taktirde tüm dünya ile dahi savaşsan kaybetmen çok zor olucaktır. Arka safta oyun başında çok fazla topçu bulunduramayabilirsin pahalı olduğu için lakin oyun ortalarında tam combat witdh kadar topçun olması şart. Savaş mekanikleri biraz karışık gelebilir zamanla alışacaksın ve savaşlarını en ideal şekilde gerçekleştirmeye başlayacaksın.
Not: Pip dediğim generalin ateş şok manevra ve kuşatma yeteneklerinin toplam puanı.
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.