EU4 - Vergi Rehberi
Merhabalar. Bugün rehberimizde size elimden geldiğince vergi ve vergi gelirleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Umarım yardımcı olurum.

Tax_Base_Icon.png Vergi geliri ülkelerin elinde bulundurduğu toprakların sahip olduğu "Base Tax" sayısına göre belirlenir. Base Tax bir bölgenin yıllık vergi geliri manasına gelir. Bir bölgenin vergi geliri "Tax Efficiency" yani vergi verimliliği ile doğrudan ilgilidir. Matematiksel olarak açıklamak gerekirse : 

Bölgenin Aylık Vergi Geliri = Base Tax Değeri/12 . Vergi Verimliliği 

Şeklinde açıklanabilir.

Bir bölgenin Base Tax değeri eğer 28px-Common_Sense.png Common Sense Dlc'sine sahip iseniz Administrative_power.png Yönetim puanı harcanarak yıllık +1 , aylık ise +0.5 gelir sağlayacak şekilde geliştirilebilir. Ayrıca 1 Base Tax değeri Yerel Asker Eğitim süresini -%1.0 düşürür.

Vergi Verimliliği :

Tax Efficiency yani Vergi Verimliliğinin hangi etkenlere göre değiştiğine bakalım :

+%75 Bölge core bölge ise
+%50 Rövanşizm %100 ise.
+%60 Bölge Cathedral binasını bulunduruyorsa.
+%40 Bölge Temple binasını bulunduruyorsa.
+%25 Bölge Şehir ise.
           Devotion değeri %100 ise.
+%20 Müslümanlar için dindarlık -%100 ise.
+%10 Bölgenin parlamentoda yetkisi var ise.  
           Haçlı seferi etkeni etkin ise.
           Ülkede Treasurer danışmanı görevdeyse. 
           Ülke Proestant ise.
           Bölge Clergy tarafından kontrol ediliyorsa.
+%5  Her bir pozitif Stabilty için.
          Ülke "Administrative Monarchy" yönetim biçimindeyse.
          Ülke "Iqta" yönetim biçimindeyse.
          Ülke "Oligarchic Republic" yönetim biçimindeyse.
+%2 Koloni ise.
-%5 Bölge cumhuriyet yönetimi olan bir ülkenin kültür grubunun içinde kabul edilmeyen kültürü bulunduruyorsa.
        Ticari Cumhuriyet ülkesinde lider grup Tüccarlar ise.
-%10 Bölgede tolerans negatif ise.
          Ülkede Clergy Estate'i sadık değilse.
-%15 Bölge kültür grubu içinde kabul edilmeyen kültür bulunuyorsa.
-%23 Bölge cumhuriyet yönetimi için kabul edilmeyen kültür bulunduruyorsa.
-%25 Bölge yağmalandıysa.
          "Aristocratic Coup Disaster" etkin ise.
           Devotion değeri %0 ise.
-%33 Bölge kabul edilmeyen kültür bulunduruyorsa.
          Patrik otoritesi %100 ise ve bölge Ortodoks bir bölge ise.
-%50 Bölge işgal edildiyse.
          Bölge göçebe devlet tarafından yakıldıysa.
          Bölge ticari şirket bulunduruyorsa.
-%75 Bölge abluka altındaysa.

Yerel Otonomi değeri de vergi verimliliğine büyük ölçüde etki eder. Her %1 Otonomi -%1 vergi verimliğine yol açar. Yani %100 otonomi değeri olan bir bölgede -%100 vergi verimliliği olur. Ve eğer bir bölge Clergy veya Dhimmi estate'leri tarafından yönetiliyorsa o bölgedeki Otonomi vergi verimliliğine etki etmez.

Ulusal Vergi Geliri :

National Tax Income yani Ulusal Vergi Geliri etkeni bölgelere bağlı olmayan özel bir etkendir. Doğrudan vergi gelirleri listesine girer. 

Bağımsız ülke ise  +12 yıllık , aylık +1.
Vassal ülke ise +4 yıllık , aylık +0.33.
Kutsal Roma İmparatoru için her özgür şehir için yıllık +2 , aylık +0.16.
Kutsal Roma İmparatoru için "Gemeiner Pfennig" adlı reformu geçirdikten sonra +20 yıllık , +1.6.

Görsel

Örnek olarak bu fotoğrafta "Independent Nation" yani bağımsız ülke etkeni Ulusal Vergi Geliri  etkenidir bölgeler ile alakası yoktur.
[+] 4 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel rehber .
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.