Europa Universalis 4 Multiplayer Rehber
#1
Multide herkes yenilmez ordular kurmak ister.Bunu sayı üstünlüğü, kalite ve ekonomi izler.Kuşkusuz savaşlar en önemli unsurdur.Rehbere başlamadan önce şu konuyu incelemek faydanıza olacaktır.
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-savas-rehberi

Bu konuda diplomasiye pek girmeyeceğim. Zira sizin ve diğer oyuncuların tutumu bunda etkilidir.

Öncelikle kendinizi ve rakibinizi iyi analiz etmek gerekir.Zaten bariz yenileceği savaşı kimse açmaz.Ancak zayıf olduğunuz çok belli ve tek kalmışsanız savaş ilanı almanız kaçınılmazdır.Böyle durumda bir iki savaş yapıp karşı tarafa istediklerini sormanız daha ağır anlaşmadan sizi kurtarabilir.Düşmanınıza da saygınız kesinlikle olmalı. Bir de kesin yenileceğiniz savaşta düşmanla çatışarak, topraklarınızı işgal ettirerek, çok fazla borçlanarak kendinizi ve karşınızdaki insanı boşa yıpratmayın.İstenileni verin çare arayın veya savaş sırasında size destek çıkacak düşmanınızın düşmanlarına size yardım etmelerin sağlamaya çalışın.

Sabırlı oynamak herzaman birinci önceliğiniz olsun.Yıkılmaktan yenilmekten korkmayın.Yenilgiler size en güzel tecrübeleri katacaktır.

Ne demiş Napolyon abimiz para para para...
Eğer geliriniz çok iyi seviyede ve ordu limitinizi aştığınızda ekonominiz fazla zarar görmüyorsa bu size güven verecektir.Muharebe kaybedebilirsiniz ancak savaşı sürdürmek muharebe kazanmak-kaybetmekten daha önemlidir.

Teknoloji önemlidir ancak bazı teknolojiler vardır ki düşmana saç baş yoldurur.Bunlar;

4. teknoloji oyunun başı ve moral vermesi 1 vs 1.5 savaşları aldıracak kadar etkilidir.
5. teknoloji yeni piyadeler her zaman sizi 3-0 önde başlatır.Bütün teknolojileri ayrı ayrı yazmacağım ancak kısaca taktik,moral ve yeni piyade teknolojileri hayati öneme sahiptir.
Buradan düşman 11 askeri teknoloji ben 12 askeri teknoloji ve yeni piyadelere sahibim.Dağ gibi bir etken olsa da bu kadar kayıp farkının temel sebebi yeni piyadedir.Normal şartlarda toplam kayıpların kabaca eşit olacağını söyleyebilirim.
Rnk0mn.jpg

Savaşlara başlamışken idea seçimlerinden bahsedelim.Herkesin kafasında Moral mi Disiplin mi sorusu olmuştur.Cevap olarak kısa dönemde moral uzun dönemde disiplin denir.Kabaca doğrudur.Arşiv kültürüm pek olmadığından resimlerde olmayan etkileri yazarak anlatacağım.

İdea Seçimi
Eğer ilerde savaşmayı düşündüğünüz kişi defansif idea ile başlamışsa bir müddet savaşmaktan kaçınmayı ya da savaş kaçınılmazsa ve benim gibi disiplin sevip kalite ile başlamışsanız başınız biraz derde girebilir.Eğer düşman devlet ideaları ve idea seçimi olarak moral göze çarpıyorsa sizde buna karşı disiplin de bariz üstünseniz savaşları kaybetmeniz doğal.Ancak savaşı uzatabilirseniz düşmanın insan gücüne büyük darbe indirirsiniz.Savaşların fire ve şok evrelerine dikkat edin.Ordunuz disiplinde üstünken kayıplar eşitleniyorsa geri çekilip sonra ordunuzu tekrar toplayıp tekrar savaşmanız düşmanı iyice yıpratacaktır.Eğer düşmanınızın moralli ordusunu az kayıp vererek yenmek istiyorsanız Prestij ve Power Projectiondan farkı kapatmaya çalışabilirsiniz.Zira bunlar 100 olduğunda her biri %10 moral verir.
Bu da yeniçerili ancak admin idea alan Osmanlının durumu.Prusya ne kadar bariz askeri ağırlıklı olsada az kayıp vermek ekonomi açısından da önemlidir.55k vs 55k da stack wipe resmini alamadığımdan idareten bunu kullanalım.
oO3kjb.jpg

Eğer az kayıp verip düşmanlara erken safhada pes ettirmek isterseniz.Şu 4 ideayı öneririm.Biz aramızda bunlara muhteşem 4lü diyoruz.
quality-ekonomi-quantity-religious(innovative de tercih edebilir.Ancak oyunda defansif idea alanları karşı hamle olarak religious tercihimdir.)
Buradan size poliçelerden:5 disiplin+ 15 moral gibi güzel özellik alabilirsiniz.
4. idea açıldığında yani admin 14 teknolojide poliçesiz oynayana karşı bayağı bir avantajlı konuma geçersiniz.Sayıca eşit konumdaysanız ekonomi gibi bir dezavantajınız yoksa bariz galibiyet alabilirsiniz.
Düşman hatırladığım kadariyla; 6.8 ile 7.2 moral 115 ile 120 disiplin arası
Ben;                                      ; 6.2 moral 134 disiplin ve sonuç
y053DM.jpg
JQAl9E.jpg
Piyadelerimin saldırı piyadesi olması ilk resimde savunan tarafta olmamdan dolayı kendini tam belli edememiştir.Ancak ikinci resimde fark bariz belli oluyor.

Moral de zayıf disiplinde üstün olduğumuz ve düşmanı dağda yakalamanın değeri paha biçilemez.
qGMWO3.jpg
Ek olarak manevra kabiliyeti 1 fazla olan generaliniz size; nehir,çıkarma ve Çanakkale-Selanik, Treviso-Venedik gibi yerlerde alacağınız dezavantajları ortadan kaldırır.Arazi dezavantajına yapılacak bişey yoktur.Bunu göze alarak saldırın.

Enstitü Benimseme
Sizin iyi oyuncu olma noktasında en büyük göstergenizdir.Eğer savaş ilanı alma gibi bir ihtimaliniz yoksa ve %10 dan fazla puan harcayarak teknoloji atlıyorsanız kötü oyuncusunuzdur.Eğer savaş durumu varsa teknoloji atladığınızda bi 5-10 sene gibi yeni teknoloji için vaktiniz varsa yavaş yavaş devolopment basmaya başlarsanız iyi olur.Şehrin farmland,grasland olanlarına basmanıza iyi olur.En güzel devo basma şekli başkent ve etrafına basmaktır.Öncelik tabiki başkent olmalıdır.İkinci devo basacağınız yer de başkentin yanı olmalıdır.Çünkü yeni bastınız şehir benimsediğinde diğer gelişmiş olan şehrinizde enstitü daha çabuk yayılır hem hızlı hemde daha az para ödeyerek enstitüyü benimsemiş olursunuz.Bu dediklerim Avrupa da uygulamak daha kolaydır.Atıyorum devo bastınız şehrin benimsemesine 5 sene var eğer bu sene içinde monark puanları maksimum seviyeyi geçmeyecekse bu 5 seneyi bekleyebilir daha verimli bi enstitü benimsemiş olursunuz.Avrupa dışı ülkeler için şartlar daha çetin tabi.Oyunda en zorlayıcı enstitü koloni başı çeker.Rönesansta avrupa dışı için aynı konumdadır.

Ekonomi
Ekonomi kendini savaşlarda belli eder.Savaşı devam ettirme istediğiniz sinir,öfke üzerine değil de ekonomi üzerine olmalıdır.Elinizden geldiği kadar para getirecek her binayı basmak önceliğiniz olsun.Fabrikalar bunlar içinde en önemlisidir.Hem gelire hemde ticarete muazzam bir etki yapar.
Ticaret için ticaretin bittiği Genoa-İngiliz Kanalı-Venedik gibi yerlere sahipseniz elinizden geldiği kadar buraları beslemelisiniz.Bunlar içinde en zayıfı Venediktir.Avusturya oynuyorsanız ve Venedik ticaretinin önemli şehirleri Venedik-Ferrara-Milan bu şehirlere sahipseniz Node Viyanadan Venedike taşıyıp Ragusa ve Viyanadan burayı besleyebilirsiniz.Ticaret enstitüsünden 1 tüccar daha geldiğinde zayıf olduğunuz gemi alanında galley basmak yerine bi 30 luk ticari filo oluşturup İskenderiye veya İstanbuldaki paraları Venedike aktarmaya çalışabilirsiniz.

Ordu Profesyonelliği
Profesyonellik kazanımı ordu limitinize oranla drill yaptırdığınız askerlerinize oranla artar.Atıyorum limitiniz 20;20 askeriniz drill yaparsa yıllık 1 profsyonellik, 10 asker yaparsa yıllık 0.5 profesyonellik kazanırsınız.Multiplayer için oyunun başlarında limitiniz az olduğu için şimdiden geleceğe yatırım yapabilirsiniz.Ben paralı asker kullanmayı sevmeyen biriyim.Geldiğinde hoşuma giden eklentilerdendir.Bonusları gerçekten güzel.Özellikle %80 den sonra gelen yanlışım olabilir reserve bulunan askerlerin moralinin düşüşünü azaltması önemlidir.Orta ve geç dönemde combat with yani savaş aralığından fazla ordular savaştığı için bazı askerler tabiri caizse kenarda bekler.Bunlar savaştaki birimler geri çekildiğinde savaşa dahil olur.Geri çekilenlerden dolayı moralin azaltılmasını azaltır.%100 profesyonellik ve etkileriPlkOkv.jpg
Oynarken yıkılmaktan yenilmekten korkmayın.Yenildiğiniz düşmanın durumunu incelemek size en iyi tecrübeleri katacaktır.Algılara karşı tavsiyem sessiz kalmanızdır.Oyunda kalmak için değil oyuna etki etmek için oynayın.
Bunlar benim tecrübe ve düşüncelerimdir.Yanlışlar olabilir.Bunları ortaya çıkarmak siz multiplayer oyuncularına düşer.
[+] 9 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline emeğine sağlık. Gayet bilgilendirici olmuş teşekkürler.
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık faydalı bir rehber olmuş. Arada benim dayak yediğim foto da var <3
Ara
Cevapla
#4
Eline sağlık. Bundan sonra morale sığınan oyuncu sayısı azalıcak galiba bu iyi olmadı  :smile: :smile:
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
İsyancılarla bölge fethetmekte rehbere dahil edilmeliydi. :D
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
(01-02-2018, 19:46)Aeschyli : İsyancılarla bölge fethetmekte rehbere dahil edilmeliydi. :D

o işin biraz prof kısmıydı bence :) 

usta herseyi anlatabilir lakin 1 ufak ayrıntıyı atlayarak . o da işin ustalık kısmı olarak kalır :) güzel rehber olmus imperium verdim.
Ara
Cevapla
#7
Çok eksik.

Peşkeşgaming, Aedilegaming, Toxicgaming... Bunlar olmadan bu rehberin bir anlamı kalmıyor maalesef.

Şaka bir yana eline sağlık :ok:
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.