Favori Oyununuz ve Oynama Yaşınız
#1
Aslında bu konuyu kafamdaki tezi doğrulamak için açtım diyebilirim. Şahsen ben favori oyunlarıma bakınca hepsinin belli bi yaş döneminde oynadığım oyunlar olduğunu farkettim. Sizde de böyle mi merak ediyorum. Herkes hayatı boyunca en çok beğendiği, unutamadığı, favorim dediği birkaç oyunu ve hatırladıkları kadarıyla tahmini olarak o oyunları oynadıkları yaşları yazsın bakalım.


İlk olarak ben başlayayım. Benim unutamadığım oyunlar Max Payne 1-2, GTA San Andreas ve Prince of Persia üçlemesi. 5-6. sınıfta yani tahmini 10-12 yaşlarda oynamıştım hepsini. Sonrasında da çok oyun oynadım. Çok daha iyi oyunlar da oynadım. Ama bunların bende çok ayrı bir yeri vardır. Kalbimde yer edinmeyi başarabilmiş nadide oyunlardandır.
There are consequences to killing a God!
Ara
Cevapla
#2
Ilk oynadigim oyunlar ataridedir. Ama neredeyse hepsini oynamama ragmen hic birinin ismini hatırlamıyorum. Pc ile ilk oynadigim cm03-04 favorimdi. 2005de fm'ye gectim ve nfs underground favorimdi. Daha sonra fifa 07 ve hayatimi mahvedecek oyun olan metin2'yle online ve mmorpge giris yaptim. Oyunu birakmam 2017 senesine kadar surdu yillarimi verdigim hesabın banlanmasiyla prangalarimdan kurtuldum. Onun disinda 2011-2015 victoria2 mpleri 2015-2018 hoi3 favorimdi.
Ara
Cevapla
#3
5 yaşımdan berri aynı oyunları oynuyorum. Cod, bfme, aoe2 ve mitoloji. Sanirim biraz yeni şeyler denemeliyim
nlGBq1.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Bilgisayar, evimize oldukça geç girdiği için, adamakıllı oyun oynadığım zamanlar lise dönemime tekabül ediyor genelde. Bu dönemdeki favori oyunum, aynı zamanda strateji türündeki ilk oyunum olan Empire Total War idi. Son oynayışımın üzerinden üç-dört seneden fazla geçmesine, bu arada pek çok oyuna el atmama rağmen, ETW'nin verdiği keyfin bir benzerini yaşayabildiğim söylenemez. EU4'le çok daha uzun saatler oynamama rağmen ETW'deki meydan muharebelerinin yokluğu nedeniyle içimde her zaman bir burukluk oluyor mesela.

ETW bana, diğer strateji oyunlarında olduğu gibi, tarihi konulara duyduğum ilgi nedeniyle cazip görünmüş ve diğer yandan da bu konular hakkında araştırma merakı aşılamış bir yapıttı. Eminim ki pek çok ortaokul-lise öğrencisi, söz gelimi Prusya gibi bir devleti bu oyun sayesinde tanımış, onu daha etraflı biçimde öğrenme arzusuyla dolmuş; bu devletin dünya sahnesindeki rolünü kavrayarak pek çok meseleyi, dinamiği aydınlatma yolunda biraz olsun yol kat etmiştir. En azından bendeki etkisi bu yöndeydi.

Oyunu kabaca lise 3'e kadar, 400 saatlik bir süre boyunca oynadım. Bu süre zarfında pek çok ülkeyi tecrübe etme imkanım oldu: İran, Papalık, Prusya, Osmanlı, Portekiz, İspanya bu devletlerden aklıma ilk gelenler. Hepsinin de ben de hatırası mevcuttur. İran, insan gücünün zayıflığı ve kuzeydeki küçük komşularından arka arkaya aldığı savaşlar nedeniyle en gerilimli oyunlarımdan birisiyle eş anlamlıdır mesela. Tebriz'i Dağıstanlılara ve Gürcülere karşı bir avuç askerle yıllarca müdafaa etmemi dün gibi hatırlıyorum. Sonrasında büyük bir gayretle Osmanlı üzerine yürümüş, Darius'un mirasına sahip çıkarak İstanbul'a dayanmayı başarmıştım.

Papalık ve İspanya maceralarım, hiç şaşırtıcı olmayan biçimde Roma İmparatorluğu'nun ihyası üzerine kuruluydu. İspanya bu maceranın sonunda Anadolu'da, oyunun en güçlü devletlerinden birisi olan Maratha ile burun buruna gelmiş; İtalyanlar da Madrid'de İngiliz ordularını göğüslemek zorunda kalmıştı. Tüm bu mücadeleler, sanki dün cereyan etmiş gibi aklımdadır.
Karanlık sözler yazıyorum hayatım hakkında/Aşklarım, inançlarım işgal altındadır
tabutumun üstünde zar atıyorlar/cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır
toprağa sokulduğum zaman çapa vuran adamlar/denize yaklaşınca kumlar ve çakıl taşları
geçmiş günlerimi aşağılamaktadır.
Ara
Cevapla
#5
Lise mtw 2, üniveriste skyrim. Sonrası da başka şeylerle devam etti :)
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.