Film: Dune: Part One (2021)
(25-10-2021, 22:27)Onur34 :
,
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tamamen birbirinin zıddı yorumlar görüyorum, kimi yere göğe sığdıramazken kimi çok sıkıcı olduğunu söyleyerek yerin dibine gömüyor. Genelde bu gibi uyarlamalarda filmin kalitesinden ziyade geçtiği evreni beyaz perdede görebilmek beni heyecanlandırıyor. Belki de izlediğim uyarlama filmlerde büyük hayal kırıklıklarına pek uğramamamın sebebi her seferinde film manasında bir başyapıt beklentisine girmememdir. Bu hafta içerisinde izlemeyi planlıyorum, yorumumu paylaşırım.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-10-2021, 22:58)Attila the Hun : Tamamen birbirinin zıddı yorumlar görüyorum, kimi yere göğe sığdıramazken kimi çok sıkıcı olduğunu söyleyerek yerin dibine gömüyor. Genelde bu gibi uyarlamalarda filmin kalitesinden ziyade geçtiği evreni beyaz perdede görebilmek beni heyecanlandırıyor. Belki de izlediğim uyarlama filmlerde büyük hayal kırıklıklarına pek uğramamamın sebebi her seferinde film manasında bir başyapıt beklentisine girmememdir. Bu hafta içerisinde izlemeyi planlıyorum, yorumumu paylaşırım.

Dune evreninde her şey politika ve ekonomi üzerine dönüyor bide stellaristeki psionicler gibi insanlar var işte. Şartlar o günün teknoloji ve iktidarını oluşturuyor tüfek olmaması gibi... Bide Star Wars bu seriden esinlenerek yapıldı mesela. Yavaş ve sıkıcı gelmesinin iki sebebi var daha öncede dediğim gibi Denis Villeneuve biraz ağırdan alıyor sahneleri bide politika yerine saf aksiyon karakter bekliyor insanlar genellikle.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(25-10-2021, 22:56)cemal :

Kesilmiş derken filmden mi yoksa kitaptan mı? Filmden kesildiyse bir directors cut izlenir afiyetle.
Ara
(25-10-2021, 23:15)Onur34 :
(25-10-2021, 22:56)cemal :

Kesilmiş derken filmden mi yoksa kitaptan mı? Filmden kesildiyse bir directors cut izlenir afiyetle.

Kitaptan kesilmiş. Filmde kesilen sahne var mı bilmiyorum belkide vardır diye sadece tahmin edebilirim. 2 buçuk saat final product bunun assembly cut'ı 3 saatten fazladır bence. Pacing olayların akışını felan bozan sahnelerdir belki veya kısalt demişlerdir ama direktörs cut dedikoduu hiç dönmedi.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ara
Onay almış. 2023'te geliyor.

download.0.jpeg
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
giphy.gif
Ara
Filmi sinemalara uyarlamak için kesilen bir sürü sahne var doğal olarak. Fakat fizikselde piyasaya sürülen  blu-ray versiyonuda extended cut olarak çıkmadı direkt sinema için yapılan cut kullanılmış. Director's cut felan gelir mi bilmem olmaz diyorlar niyeyse WarnerBrothers istemiyor galiba şimdilik

俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
Kitabını okumadım, ama film beklentimi karşıladı. 3D olması ve IMAX olmasının da etkisiyle güzel çekilmiş sahneler ve ortam bayağı hoşuma gitti. 10 üzerinden 7 verebilirim zira lore hakkında zerre bilgim yoktu, sadece çekim kalitesi ve görsel açıdan düşünürsek bayağı güzel bir film. 

Space-Background.gif
[+] 2 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni bitirdim. Kitaplarını merakla almayı bekleyen biri olarak film yüzünden soğudum denilebilir. Ama filmin bir kitap alıntısı olduğu bariz, zira kitap arka planı olmayan böyle bir film 7 puanı bile hak etmiyor bence.

Olaylar kopuk kopuk, 2.5 saat izliyorsun ama Paul dahil hiç bir karakterin veya olayın asıl hikayesini iyi kavrayamıyorsun. En neti sanırım baharat hikayesi. Dövüş sahneleri çok kısa ve sonuçsuz. Derin bir hava vardı ve Onur'un dediği gibi gemiler ve yapılar gayet güzeldi.

Yani abarttığımı düşünebilirsiniz ama kitaba ve evrene saygı duyduğu için bir çok insan vay be diyor bence. Her ne kadar fantastik bir dünya dahi olsa kendi içerisinde mantıklı ve tutarlı olması lazım diye düşünüyorum. Kısaca bomboş bir filmdi. 5-6/10 falan uygun bence.
Ara
Bence evren hoşuna gittiyse kitaba şans vermelisin, filmde yeterince üstünde durulmayan birçok mevzunun açıklaması kitapta yapılıyor.
IbnE9P2.gif
Ara
(30-10-2021, 17:35)elefsar :

俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ben müziklerini aşırı beğendim müzikler sayesinde birçok sahnede tüylerim diken diken oldu. Eksik bulduğum konu Peygamberlik ve Politika konularına daha çok yer verilseydi bence daha güzel olurdu çünkü kitabı okumayanların anlaması için çoğu önemli yeri kısaca geçilmiş ilk filmde bunları daha ayrıntılı görüp 2. kısımda savaşa odaklanabilirlerdi. Kısaca beğendim filmi 2.sini de heyecanla bekliyorum.
[+] 1 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tam güzelleşecekken bitti film. Keşke diğer bölümler çıktıktan sonra izleseydim, daha keyifli bir deneyim olurdu benim için.
Ara
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İkinci kısmı 17 Kasım 2023'te vizyona giriyormuş.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.