Film: Dunkirk (2017)
Katılmıyorum. Dunkirk iyi bir sanat eseri olmasına karşın iyi bir film değildi. Hatta çok boş bir filmdi. Sürrealist bir çalışma izledim yani ben sinema salonunda; salonda mola verildiğinde ben henüz filmin başlamasını bekliyordum.

Sahneler çok iyi çekilmiş, sinematografi mükemmel ama niye mükemmel? Ne işe yaramış yani? Bana konu aldığı o savaşı anlatmadı film. Bana verdiği her şey sadece ara sahnelerdi. Yılın en boş filmi, Nolan'ın da en kötü filmidir kanımca. Asıl şişirilmiş film arıyorsanız budur işte.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ara
Dunkirk savaş değil kurtarma operasyonu zaten. Hitler tank kaybetmemek adına hava kuvvetlerine bırakıyor tüm görevi 400 bin askeri bombalasın diye. Onu da filmde gördük.
Ara
Savaş yani. Film başarılı değildi anlatım konusunda.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Ara
Sanat eseri olan bu filme karşı yaptığın eleştirilerde art niyet olduğunu düşünüyorum.
Ara
Sanat eseri evet, fakat kötü film. Ne art niyetim olacakmış bu arada? Nolan'ın filmlerini çok severim ama sinema salonunda filmi izlediğimde büyük bir hata yaptığımı fark ettim. Kendimi sevmek için ne kadar zorlasam da sevemedim. Kesinlikle çok kötü bir Nolan filmi olduğunu düşünüyorum hala.
Ara
Düşüncende art niyet var.
Ara
Art niyet neymiş, göster bakayım?
Ara
Nolan'ın filmi çekerken amacının bir belgesel niteliği taşıması olduğunu zannetmiyorum ama pike yaparken savunmasız kalan Stuka'nın en sonunda avlanması gibi güzel bir detay gerilim sahnesi de vardı.

Dunkirk, olay olarak zaten muazzam bir felaketten kurtulmanın hikayesi. Bu açıdan kaçınılmaz sondan kurtulup tekrar bir şans yaratacak manevraya sahip olmak askeri olarak bir başarıdır da nihayetinde. Filme giderken savaşa savaşa çekilen İngilizler olmasını beklemiyordum. Neyle karşılaşacağımı tahmin ederek gittim beklentimin üzerinde bir film de buldum. He 111'in arka hmgsinin sesine kadar her ses unsuru gerilime katkı yapmış. İnternet de gördüğüm engine sesleri pek beğenilmemiş Alman tarafının. Tom Hardy'e uçağı faaliyet dışı kaldıktan sonra yerde 2-3 dakikalık bir sahne de eklenebilirmiş aslında Churchill'in sözleri de oradan sonra girerdi belkide :think:
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tekniksel bilgilerim yetersiz olduğu için film üzerine çok yorum yapmak istemiyorum, öte yandan bu tarz filmlere neden propaganda deniyor anlamlandıramıyorum?

Savaş mantıken kazanmak için insan hayatını hiçe saydığın bir olgudur, bunu bu tarihe kadar gerçekleşmiş bütün savaşlarda aynı şekilde görürüz ve istisnasız hepsinde savaşı kazananlar "iyi" taraf olarak adlandırılmıştır.

2. Dünya Savaşı için bu gerçekten iyinin ve kötünün savaşı hikayesine dönüşmüştür.

Batı'nın sömürgeciliği ve emperyalizmi sonucunda oluşan insanlık dışı durumların yeri 2. Dünya Savaşı değil bunları anlatsınlar, pek çok film var zaten sömürgeciliğin ve kapitalizmin vahşeti üzerine çekilmiş, 2. Dünya Savaşı daha çok ideolojik bir savaş ve bir yanda gaz odaları varken diğer yanda özgürlük(ABD-Batı Avrupa) ya da eşitlik (Sovyet Rusya) gibi kavramlar var, Stalin'in kendi ülkesinde yarattığı vahşetler bir yana, kazanılan savaştan sonra bu değerlerin propagandasının "kötü" düşmana karşı yapılması anormal mi geliyor size? Benim bildiğim kadarıyla Nazi Almanyası vatandaşları özgür değildi, eşitte değillerdi, hele Alman değillerse insan bile değillerdi.

Hani filmde İngiltere vs. özgürlük savaşçısı olarak gösterildi diye "aaa İngiltere'de ne kadar iyi bir devlet" diyecek insan varsa saftır zaten.

Geçiniz efenim, filmlere ideolojik perspektiften yaklaşılmamalı, sonuçta "Documentary" değil "Action-Drama" izliyoruz.
Ara
Film tür olarak savaş draması zaten saf savaş filmi değil. İçinde gerilim unsurlarıda taşıyor ve bu konuda gayet başarılı. Er Rayn beklentisiyle gitmeyin filme öyle bir film değil. Beğenmeyen arkadaşlarda beğenmedik derler bu yeterlidir. Herkes beğenecek diye bir şey yok fakat gitmeyin rezil film diye ısrar etmek saçmalık bence. Gidin izleyin mümkünse imax izleyin.
Ara
(04-08-2017, 21:21)TLV : Art niyet neymiş, göster bakayım?

Art niyetli olmasaydın gösterebilirdim..
Ara
(04-08-2017, 23:47)Kurt Knispel : Nolan'ın filmi çekerken amacının bir belgesel niteliği taşıması olduğunu zannetmiyorum ama pike yaparken savunmasız kalan Stuka'nın en sonunda avlanması gibi güzel bir detay gerilim sahnesi de vardı.

Dunkirk, olay olarak zaten muazzam bir felaketten kurtulmanın hikayesi. Bu açıdan kaçınılmaz sondan kurtulup tekrar bir şans yaratacak manevraya sahip olmak askeri olarak bir başarıdır da nihayetinde. Filme giderken savaşa savaşa çekilen İngilizler olmasını beklemiyordum. Neyle karşılaşacağımı tahmin ederek gittim beklentimin üzerinde bir film de buldum. He 111'in arka hmgsinin sesine kadar her ses unsuru gerilime katkı yapmış. İnternet de gördüğüm engine sesleri pek beğenilmemiş Alman tarafının. Tom Hardy'e uçağı faaliyet dışı kaldıktan sonra yerde 2-3 dakikalık bir sahne de eklenebilirmiş aslında Churchill'in sözleri de oradan sonra girerdi belkide  :think:

Maşallah herkes HMG zannetmiş ... Mübarek 30mm gibi çalışıyor muazzam ses var yahu  :joy:
Ara
(05-08-2017, 13:52)Probang :

Hasta mısın kardeş? :gri:
Ara
(05-08-2017, 15:31)TLV :
(05-08-2017, 13:52)Probang :

Hasta mısın kardeş? :gri:

Art niyetini yüzüne vurunca hakarete başladın hemen.
Ara
Yahu sıkıntılı mısın hocam? Niye ad hominem yapıyorsun? Art niyet var diyorsun, konuyu başka yere çekiyorsun; sonra da sorunca art niyetimi söylemiyorsun. :joy:
Ara
Filmi tekrar seyrettim. İlk seyrettiğimde çok beğenmemiştim ama şimdi sevdim diyebilirim. Daha önce seyrettiğimde beklentilerim farklıydı ve görüyorum ki beklediğimin dışında bir şey izleyince filmden daha az zevk almışım. Filmin ne olup ne olmadığını bilerek izleyince genel atmosfer gibi filmin daha başarılı olduğu kısımlara daha çok odaklanabildim. Dandik bir laptop ekranında ortalama kulaklıklarla izlememenin de katkısı vardır tabii ki. Filmde neler olduğunu bilsem bile yine de bir merak, endişe, heyecan uyandırması benim tecrübeme göre filmin aslında hikaye ile ilgili değil de hikayenin anlatımı, seyirciyi kendisine çeken atmosferi ile ilgili olduğunu doğruluyor.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.