Forum Gazetesi #109 [13/12/2021] - Röportaj: Sezar

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 109. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
13 ARALIK, 2021

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Aralık 2021
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde Aralık ayı için katılımınız bekleniyor.

Satranç Turnuvası: Aralık 2021
Satranç Turnuvası Aralık ayı için katılımınız bekleniyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Vic3 - Teknoloji
Victoria 3 geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunun teknoloji sistemi tanıtılıyor.

CoH3 - ABD Kuvvetleri Muharebe Grupları
Company of Heroes 3 geliştirici günlüklerinin bu yazısında ABD Kuvvetlerinin muharebe grupları tanıtılıyor.

Warhammer III - Ogre Krallıkları Senaryo Mekanikleri
Total War tarafından paylaşılan bu yazıda Ogre Krallıklarının senaryo mekanikleri tanıtılıyor.

CoH3 - İtalya Sefer Haritasını Oluşturmak
Company of Heroes 3 geliştirici günlüklerinde bu yazıda İtalya sefer haritasının geliştirilişi hakkında bilgiler veriliyor.

Warhammer III - Khorne Senaryo Mekanikleri
Total War tarafından paylaşılan bu yazıda Khorne mekanikleri tanıtılıyor.

CoH3 - Wehrmacht Muharebe Grupları
Company of Heroes 3 geliştirici günlüklerinin bu yazısında Wehrmacht muharebe grupları tanıtılıyor.

Warhammer III - Kislev Senaryo Mekanikleri
Total War tarafından paylaşılan bu yazıda Kislev'in senaryo mekanikleri tanıtılıyor.

KoH2: Sovereign - Din: İslam ve Paganizm
Knights of Honor II: Sovereign geliştirici günlüklerinin yirmi üçüncüsünde, İslam ve Paganizm'in oyuna etkilerinden bahsediliyor.

Warhammer III - Greasus Goldtooth
Total War tarafından paylaşılan bu söyleşide Greasus Goldtooth tanıtılıyor.

Humankind - Día de los Muertos Etkinliği Bitiş Tarihi Uzatıldı
Humankind geliştirici günlüklerinde bu yazıda Dia de los Muertos etkinliğinde yaşanan sorunlar ve etkinlik süresinin neden uzatıldığı hakkında bilgi veriliyor.

CK3 - Saray Odalarının Geliştirilişi
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta saray odalarının geliştirilişine dair bilgiler veriliyor.

Age of Empires IV - 8324 Güncellemesi
Age of Empires IV için 8324 güncellemesi çıktı.

Vic3 - Barış Antlaşmaları
Victoria 3 geliştirici günlüklerinde bu hafta barış antlaşmalarına dair bilgiler veriliyor.

Anno 1800 - Vibrant Cities Kozmetik Paketi
Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda Vibrant Cities Pack kozmetik paketi tanıtılıyor.

Stellaris - 3.3 Yapay Zeka Geliştirmeleri ve Gelecek Hedefleri
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta planlanan yapay zeka geliştirmelerine dair bilgiler veriliyor.

Total War Saga: TROY - Rhesus ve Memnon'a Dair
Total War tarafından Rhesus & Memnon eklentisine dair bir soru cevap metni paylaşıldı.

CoH3 - Çok Oyunculu Vizyonu
Company of Heroes 3 geliştirici günlüklerinin bu yazısında çok oyunculu için planlanan vizyon hakkında bilgiler veriliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

2022 Kış Terraria Etkinliği
@SchrödingersCat tarafından açılan Terraria kış etkinliğine bu konu altından katılabilirsiniz.

Dune: Spice Wars
@Attila the Hun tarafından açılan konuda henüz yeni duyurulmuş Dune: Spice Wars tanıtılıyor.

CK3 - İç Yönetim Rehberi
@Ferreke tarafından hazırlanan rehber CK3'de ülkelerin iç yönetimine odaklanıyor.

Oyun Sohbetleri #10: Oyunların Sosyalleşme Üzerine Etkisi
@reddga tarafından hazırlanan Oyun Sohbetleri konu dizisinin 10. bölümü oyunların sosyalleşme üzerine olan etkisine odaklanıyor.

EZfZEwA.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Sezar ile röportaj.

Bize kendini tanıtabilir misin?
@Sezar: Adım Gökhan, 29 yaşındayım. İstanbulluyum. 1 yılı aşkın bir süredir Katar’da doktor olarak çalışıyorum. Çocukluktan beri strateji oyunları meraklıyısım.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Sezar: Çoğu kişinin olduğu gibi Duman’ın steamden yazması ile oldu.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Sezar: Birden fazla sebep var aslında. En önemlisi stabil ve duygularla hareket etmeyen, olgun bir yönetiminin olması. Aktif ve etkinlikler bakımından her türlü oyunun oynandığı bir platform olması. Topluluk bilincini veren ve birlikte iş yapabilmeye zemin hazırlayan her türlü fikre açık özgür bir ortam olması.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Sezar: İlk oynadığım 6-7 yaşlarındayken Age of Empires I idi. O zamanlar zaten RTSlerin altın çağı gibi birşeydi. Sonra red alert 1, Empire Earth gibi oyunlarla devam ettim. Ergenlik dönemlerinde ise paradox oyunları ile tanıştım. İlk paradox oyunum Hearts of Iron 2’ydi. Hoşuma gidince uzun süre Victoria 1 oynadım. Ondan beridir pdx önümüze ne sunsa atlıyoruz genelde.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Sezar: Favori stratejim altını çizerek belirtmek isterim ilk yıllardaki Europa Universallis 4’dü. Art of War dlc zamanları zirve yaptı sonradan DDJake ile başlayan süreç ile iyice büton tıklama simülatörüne döndü.
Favori olmayan ise çok oynanmasına ragmen Civ serisine bir türlü ısınamadım.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Sezar: Bisiklet binme, yürüyüş, kitap okuma ve sinema diyebilirim. En sevdiğim yemek kaliteli yapılmış pilav dışı her türlü ev yemeğini severim.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Sezar: Kitap olarak Daron Acemoğlu’nun Ulusların Düşüsü ve onla yaklaşık aynı konuya fakat farklı bir bakış açısında sahip olan Tüfek Mikrop ve Çelik’I öneriyorum. Film ve dizilerde ise herkes gibi bende popüler kültür kurbanıyım. Önerecek neyim varsa zaten önerilmiş ve izlenmiştir diye tahmin ediyorum.

Gelecekte forumda açmak istediğin konular var mı?
@Sezar: Bir sonraki soruda cevap verdiğim üzere bir iki oyunda Mini-AAR açma planlarım var.

@SchrödingersCat: Doktor olduğun için pişman mısın? Şimdiki aklın olsaydı neyi tercih ederdin?
@Sezar: Pişmanım şimdi ki aklım olsa gece uykumdan feragat etmeyeceğim ve düzenli haftasonu tatili olan bayramlarda milli tatillerde herkes yatarken çalışmak zorunda olmadığım bir meslek yazardım. Geriye bakınca bilgisayar mühendisliği mantıklı geliyor.

@PCOyun: Yakın zamanda herhangi bir oyunda AAR/Hikaye görecek miyiz? Göreceksek hangi oyun olacak?
@Sezar:Çok vaktim olursa Hoi4 Kaiserreich le ilgili veya Power and Revolutions’da Türkiye oynayıp Mini-AAR açmak istiyorum.

@Onur34: Katar'da başına gelen en ilginç şey nedir?
@Sezar:Bir arkadaşımla parkta oturken arkamıza Katarlı bir ailenin hizmetçileriyle gelmesi ve sanki oraya çadır kurmuşçasına yerleşirken benim hafif bir bakıp istemeden komiğime gidip gülmem sonucu Katarlı kadının önce Arapça, Arapça anlamadığımı anlayınca da İngilizce bana sataşması “Burası bizim ülkemiz sen işine bak” tarzı şeylerı bağırarak arkamdan haykırması olabilir.

@Duman: Emire olan görüşün +/- kaç, bunu etkileyen başlıca modifierler nedir?
@Sezar: Tamamen duygusal. Geçen yıl maaşta kesinti yaptıklarından beri çok iyi değil. Ama her an “Send gift” butonuna tıklayıp 3-5 birşey ateşlerse iyi olabilir.

@Takeda Akane: Yüce Sezar olmak nasıl bir duygu?
@Sezar: Strateji oyunları oynayan birisine yakışan bir nick bence. Forumda Sezar Forumu ve Sezar’ın Sarayı gibi başlıkların bulunması insanın gururunu okşuyor.

@Attila the Hun: Gençlerin doktor olmasına bu denli şiddetle karşı çıkmanın sebebi nedir?
@Sezar: Daha az zahmetle daha çok veya aynı paranın kazanılabilecek mesleklerin olması. Madem aynı parayı alacağız niye ömrümü heba edeyim ki 3 günlük dünya için. Doktorluk dışarıdan bilmeyen birisi için çok güzel bir meslek gibi geliyor ama mezun olup çalışmaya başlayınca gerçek yüzünü görüyorsun ve artık meslek değiştirmek için çok geç oluyor. Şiddetle karşı çıkmamın nedeni diğerlerinin bu hataya düşmesini engellemek. Diyebilirsin ki sen niye devam ediyorsun bu meslekte cevabı da şu başka yapabileceğim bir meslek bilmiyorum. Yaklaşık aynı parayı kazanabileğim bir Rahat bir mesleğe geçebilsem saniyede düşünmeden geçerim.

@PCOyun: Uzun süreli Genshin Impact maceran nasıldı? Seni oyuna bağlayan ne oldu?
@Sezar: Şşşşt. Bu aramızda bir sır pcoyun. Bütün sırrı bozdun. Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum.

@Mabella: Yakın zamanda senden bol satırlı hoi3 aar görür müyüz?
@Sezar: Hoi3 e ayıracak pek zamanım yok ve bol satırdan ziyade ben bol resimli AAR seviyorum çünkü biliyorum ki insanların uzun paragrafları okuyacak zamanları yok benim de onları yazmaya.
Diğer soruda cevap verdiğim gibi Hoi4 Kaiserreich veya başka güzel bir mod bulursam ve Power And Revolution 5 ile ilgili AAR gelebilir.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

kj6d9uR.png
STRATEGYTURK FELSEFE KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Felsefe, dünyanın yaratılmasına yönelik en ruhsal güç istencinin amansız dürtüsüdür. - Friedrich Nietzsche

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
248261 (+2.875)

Konu Sayısı
18565 (+176)

Üye Sayısı
8066 (+130)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #109
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 11 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.