Forum Gazetesi #122 [30/01/2023]

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 122. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
30 Ocak, 2023

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ocak 2023
Ekran Görüntüsü Etkinliği Ocak ayı için oylarınızı bekliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

AoE4 - Ay Festivali Kutlamasına Katılın!
Bu yazıda Age of Empires 4 için düzenlenen Ay Festivali Etkinliğinin tanıtımı yapılıyor.

EU4 - Osmanlı Değişiklikleri
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Osmanlı üzerinde yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

Vic3 - 1.2 Yamasında Ekonomi Kanunları Değişiklikleri
Victoria 3 geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.2 yamasından ve Ekonomi Kanunlarında yapılan değişikliklerden bilgiler veriliyor.

Humankind - Shackleton Güncellemesi ve Antartika Senaryosu
Humankind geliştirici günlüklerinde bu yazıda Shackleton güncellemesine ve Antartika senaryosuna dair bilgiler veriliyor.

CK3 - Olay Paketi Anketi Kazananı
Crusader Kings III günlüklerinde bu hafta gelecek olay paketinin konusundan bahsediliyor.

Stellaris - Broken Shackles Origini
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni Broken Shackles Origini tanıtılıyor.

Stellaris - First Contact Hikaye Paketi Vizyonu
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni Stellaris Hikaye Paketi First Contact'in vizyonu paylaşılıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Valentinianus
@Hanno barca tarafından yazılan hikayeyi bu konu altından okuyabilirsiniz.

CK3 - Multiplayer: Şubat 2023 
@Ferreke tarafından açılan CK3 Şubat etkinliğine bu konu altından katılabilirsiniz.

Dies Irae (2017) 
@Takeda Akane tarafından açılan konuda Dies Irae animesi tanıtılıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

ÜYE RÖPORTAJI
@elefsar ile röportaj.

Bize kendini tanıtabilir misin?
@elefsar: Merhabalar ben "elefsar". Mahlasımın nereden geldiğini şurada açıklamıştım. 95' Ocak doğumluyum. Askeri lise mezunuyum, endüstri mühendisliği yapıyorum. 24 yaşında evlendim ve 1 yaşında bir oğlum var. Konya doğumluyum ama hayatımın yarısından çoğunu Konya dışında geçirdim. Çok kitap okurdum, dizi film izlerdim, gezerdim, video oyunları oynardım, yabancı diller öğrenmeye çalışırdım. Artık aile ve iş dışında pek vakit bulamıyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@elefsar: Yanlış hatırlamıyorsam rehber okumak için çeşitli site ve forumlarda dolaşıyordum. Strategyturk'ün yapısı hoşuma gitmişti, özellikle genel forumlar ilgimi çektiği için üye oldum.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@elefsar: Paylaşmaktı. Bir çok insan bildiklerini, araştırdıklarını yazmış, yorumlarda bulunmuş. Ve hani bunların bir standartı var, bir çoğu kaliteli içerikler üretmiş. Bunun bir parçası olmak istedim.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@elefsar: Ne yaptığını bilir şekilde oynadığım ilk strateji oyunu Rome Total War'du. Tabi o zamanlar kendi bilgisayarım yok, internet kafede oynuyorum. Eve geldiğimde kağıt üzerine Rome TW haritasını çıkartır, ülkeleri başlangıç konumlarına yerleştirir ve planlar yapardım. Özellikle paradox oyunlarıyla bilinen harita boyama esprisini bizzat yaşıyordum.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@elefsar: Strateji olarak Shogun 2 Total War, haricen Rimworld diyebilirim. Orta Çağ Japon kültürüne ilgi duyan biriyim, özellikle samuraylar, Sengoku dönemi ve katanalar favorilerim. Tema dışında Shogun 2'yi de gayet başarılı bir oyun olarak görüyorum. Total War serisinin en iyilerindendir. Koloni simülasyon oyunlarını hep sevmişimdir. Ama Rimworld'ün yeri çok ayrı. Oyuncuya çok fazla seçenek sunuyor, özgür bırakıyor ve modlarıyla birlikte çok ayrı dünyalara ulaşma imkanı tanıyor. Her yeni başlangıçta karakterlerle kurduğunuz bağ ve game over yiyene kadar geçen sürede yaşadıklarınız çok özel deneyimler. Bu seviyede pek oyun yok diye düşünüyorum. 

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@elefsar: Ara ara dijital çizimle uğraşıyorum. Tabi hayranı olduklarımın seviyelerine gelmek için ciddi çaba gerekli. Pandemi öncesine kadar geleneksel okçuluk yapıyordum, yakınlarda tekrar imkan bulursam başlamayı düşünüyorum. En sevdiğim yemekler karnıyarık ve pirinç pilavı ikisi.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@elefsar: "Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer" ufuk açıcı bir kitaptır. "Pal Sokağı Çocukları" ise favori çocuk kitabım. Pek bilinmez, "Black" isimli dram filmi en çok etkilendiğim filmler arasındadır. Hakeza "PK" i de herkes izlemeli diye düşünüyorum.

Gelecekte forumda açmak istediğin konular var mı?
@elefsar: Genel forumlardaki gündem konularına daha fazla katkı yapmayı istiyorum, ilk boş vaktimde buna yönelik girişimlerim olacak. Bir süredir beklemekte olan bir edebiyat bölümü konu dizisi düşüncem var. Kaliteli içerikler olması için kervanı yolda düzmek istemiyorum.

@Athule: Atlı okçu mu yaya okçu mu?
@elefsar: Atlı okçuluk çok yorucu. Zevkinin büyük kısmı da ata binmekten geliyor, gerçi yorucu olmasının nedeni de ata binmek. Ben at binmeyi ok atacak kadar sürdüremedim maalesef. O yüzden o yoruculuğa o keyif ne derece değiyor bilmiyorum. Yayları da farklı, at üstünde mp5 kullanırken, yaya g3 kullanıyormuşsun gibi düşünebilirsin. O yüzden yaya okçuluğu diyebilirim.

@Takeda Akane: Baba olmak nasıl bir duygu?
@elefsar: Halen anlamış değilim. Elemanın biri geldi ve karımı çaldı. Sürekli ilgi istiyor, yiyor içiyor başka da yaptığı bi şey yok. Ama hissettirdikleri çok ...nasıl desem eşsiz.
Zaten her şeyi yesin, içsin, her şey onun olsun, iyi olsun, şişko olsun, sağlıklı olsun falan istiyorsunuz bebekken. Neslin devamı algısını çocuğun olduktan sonra anlıyorsun misal. İçgüdüsel bi şey. Allah isteyen herkese nasip etsin.

@PCOyun: LGBTQIA+ bireyler hakkındaki detaylı düşüncelerini alabilir miyiz?
@elefsar: Doğum cinsiyeti ile davranmayanlarını garipsiyorum. Cinsel yönelim ise farklı bir konu. Kim ne isterse yapsın, karışmam. Beni ilgilendirmez ama cinsel tercihlerini duyurmaya çalışanları da ayıplıyorum. Yani hetero olsan bile kimle ne yaptığını açıktan konuşmaman gerekli. O yüzden genellersek gayler de cinselliği açıktan konuşmadığı sürece sıkıntı yok. Bunlardan bağımsız olarak cinsel kimliği fark etmeksizin anal ilişkiyi sapıkça ve tiksinç buluyorum. Bulmayanların da nasıl tiksinmediğini anlayamıyorum.

@cemal: Hala liberal misin?
@elefsar: Hangi liberal?

@Mabella: C2 mi OKCUpid mi yoksa tinder mi
@elefsar: Tinder.

HAFTANIN KULÜBÜ

nvRx4Sk.png
STRATEGYTURK KİTAPKULÜBÜ

EZfZEwA.png
HAFTANIN SÖZÜ

Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük krallıktır. - William Shakespeare

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
274259 (+2.540)

Konu Sayısı
20510 (+188)

Üye Sayısı
9000 (+102)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #122
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 3 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fikirlerimiz örtüşmese de sorumu cevapladığı için @elefsar'a teşekkür ediyorum. Bunun dışında Black ve PK filmlerinin pek bilinmediği konusunda da hemfikir değilim. Black halihazırda ülkemizde de Benim Dünyam ismiyle uyarlaması yapılmış oldukça ünlü bir filmdir, PK'de aynı şekilde Aamir Khan'ın en ünlü filmlerinden birisidir.
WhaW8Am.gif
Ara
Beni öne çıkanlar listesine koyduğunuz için teşekkürler efenim.
Aut viam invemiam aut viam creo
[+] 1 üye Hanno barca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.