Fransa Netherlands Event'i
#1
Fransaile oynadığımda Netherlands düzenli aralıklarla savaşmadan toprak talep ediyor. Kabul etmediğim takdirde büyük miktara sahip bir isyan çıkıyor. Avrupada çakallık yapmaya çalışırken bu durum beni çok zorluyor çözümünü bilen arkadaşlarım var mı acaba?  :joy: :joy: :joy:
Ara
Cevapla
#2
Önce sorununun adını doğru koymak lazım.Fransa eventi değil Dutch Revolts adı verilen isyanların sonucu o eventler geliyor.Dutch Revolts ise oyuna tarihselliğe de atıf yapılarak konulmuş bir olay.Hollandalıların İspanya'ya karşı kafa kaldırışı üzerine oyuna konulmuş bir olay.Eğer Flemish veya Dutch kültürüne ait toprakları elinde tutuyorsan belli bir tarihe kadar sık sık bu isyanlarla karşılaşırsın.Fransa, İngiltere, Avusturya olman farketmiyor, bu kültürdeki topraklara sahip olman yeterlidir.
Bu isyan eventlerinin tetiklenmesi için 1550-1650 yılları arasında Netherlands kurulmamış olacak ve ana kültürü Dutch ya da Flemish olmayan ülkeler low countries de ayrı bölgelere sahip olacak.

Bu isyanlardan kurtulmanın çeşitli yolları da mevcut tabi ki.İlk olarak sende bulunan Flemish veya Dutch kültürü olan bölgeleri farklı bir kültür grubuna (Fransa için Normandy, French, Gascon vb) çevirirsen, oradaki Flemish ve Dutch nüfusu bittiği için o topraklarda event tetiklenmeyecektir.
Bir diğer yolda başkentini Low Countries bölgesine taşırsan yine bu eventleri bitirebilirsin.
Diğer yolda zaten eventin tetiklenme şeklinden de anlayabileceğin gibi ana kültürünü Dutch veya Flemish'e çevirmek.Bu sayede de eventi tetiklemekten kurtulabilirsin.

Eğer Netherlands yoksa bu şekilde eventlerle ve durumlarla karşılaşıyorsun.Bir de oyunda Netherlands'ın bağımsızlığını ilan etmesi durumu var.Bu da oyuncunun elinde olan topraklar hariç, yapay zekanın elinde bulunan Flemish veya Dutch kültürlü topraklar içinden 'Netherlands Declare İndepence' şeklinde ana menüde de sana bildirimi gelen event sonucu ortaya çıkıyor.Netherlands kuruluyor ve Dutch, Flemish kültürleri dahil belli bölgeleri de içine alan bir bölgede permanent claim elde ediyor.Netherlands eğer bağımsızlığını kazanırsa yine senin elinde tuttuğun Dutch ve Flemish kültürlü topraklarda eventlerle çeşitli isyanlar yine çıkabiliyor.Bu isyanlardan kurtuluş için yine yukarıdaki yollar geçerli olsa da daha kolay bir yol da mevcut.
Burada Netherlands bağımsızlığını kazandıktan sonra hiç büyütmeden hızlıca onu ilhak edip kurtulursan aldığı permanent claimlerle birlikte tarihe karışır.Bu sayede de yine isyanlarla karşılaşmayı önlemiş olursun.

Not:Başkent taşımayla ilgili işe yaradığını söyleyenlerin yanında yaramadığını iddia edenler de var.Denemediğim bir olay, deneyen varsa bilgilendirebilir ben de ona göre düzeltirim.Şimdilik okuduğum kaynaklarda böyle geçtiği için çözümler kısmında belirttim.
Ara
Cevapla
#3
Savoy oyunumda başkentimi taşıdığımda isyanlarla karşılaşmamıştım ama baya önceki versiyonlardaydı. Şuanda değişmiş olabilir.
Ara
Cevapla
#4
Ben başkent taşımayı mpde denemiştim ve isyan çıkmamıştı. Hatta Netherlands Aeschyli oynuyordu.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
#5
Fransa ile iki üç kez oyun çevirmiştim. Son seferinde ise niyetim İngiltire ve İspanya topraklarını kendime bağlayarak Afrikaya süzülmekti. Doğrusu Reform döneminde çabalarım sayesinde bunu başarmıştım. Fakat gözüm bir yandan da Afrikayı kesiyor English Channeldaki ticaret gücüme sükse kazandırmak istiyordum. Bunun içinse bölgedeki toprakları almam gerekiyordu. O bölgede Dutch ve Flemish Kültürüne ait pek çok toprak bulunmaktadır. Bunlar Netherlands kurulmadan evvel ya vassal olarak sabit bir hayatları vardır yahut bağımsızdırlar. Dediğim döneme ulaştığımda vassala bağlanmış devlet olan Burgundy den kurtulmuş ve bunlara ise bağımsızlıklarını hediye etmiştim. Onlar safça iyilik besleseler de, niyetim tıpkı bir balinanın planktonları bir lokmada tonlarcasını yutma usulüyle hareket etmekti. Kuşkusuz bu başarması en kolay işlerden biriydi. Fakat, birkaç yıl arayla sayıları giderek artan isyancı gurühu ile mücadele vermek zorunda kaldım. Bir yandan Afrikadaki yayılmacı politika üzerine yoğunlaşırken diğer yandan, kalan İspanya ve İngiltere parçalarını yutmak için gayret sarf ediyordum. Doğrusu, bu zerzevatların kültürleri yıllarca değişmedi. Benden kontrol sahibi olmam istendi fakat bunun için geçen süre akıl alır gibi değildi. Dolayısıyla nereyi gözüme kestirip parçalama hamlesi yapacak olsam arkamda 40k adamı isyan bastırması için bırakmak durumda kalmıştım. Haliyle bu bölüşme, saldırı konumundaki Fransa devletinin gücünün düşmesine, hesaplamalarda -40k oranına göre planlar yapmama, hemen bölüştürebileceğim bir devlet dahi olsa, yardımsız iş görmeme gibi usulleri gündem etmiştir. Tavsiyemki, bu bölgeyi rahat bırakasın. Eğer Netherlands kurulur da müttefik olursan, kök söktürme işine high/yüksek güç kazandırmış olacaksın. Çünkü, buna delilim Kastilya oyunumdandır. Bu ikinci oyunda erken kolonileşerek Portekizinkileri de kendime bağlamış, Aragonla kurulacak İspanya Ülkesinin eventini beklemeye koyulmuştum. Fakat işler biraz ters gitti ve Fransa ile savaşa girişilmesi gerekti. Öyle de olmuştu. Savaş planlarında Netherlands küçük görülmüş henüz yeni ülke olduğu içinse yeterli askeri becerilere sahip olduğu düşünülmemişti. Fakat öyle bir bozgun yedim ki, bunu anlatamam. Kolay gelsin.
Ara
Cevapla
#6
Şehirde nasıl bir nüfus planlaması var bilmiyorum ancak dededen toruna binlerce kişi isyan edip duruyor. Şu isyan mekaniğine baştan ayağa bir çeki düzen vermeliler bence en basitinden nüfus eklenmeli artık.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.