Game of Thrones Tarzı Roman Yazıyorum
Hayatımda izlediğim en iyi dizi olmasıyla beraber son sezonda beni hayal kırıklığına uğratmış hatta final sezonunun az bölümden oluşacak olması beni öldürdü bitirdi. Kitap ciddi anlamda gerçeklikten uzaklaşmış hani tamam bir sınıra kadar zevk veriyor ama abartmış o yüzden beğenmedim. Dizinin ayrı bir yeri vardı benim için. Ve neden daha iyi olay örgüsüne sahip bir roman yazmıyorum dedim kendime? Got evrenine yakın bir evrende geçen benzer bir roman yazmaya karar verdim. Hayal gücüme ve kalemime güvenen birisiyim. Yazdığım başka romanlarda var. Haritasını kendim çizdim. Fakat olay örgüsünü değiştirip farklılıklar yaratma peşindeyim. Öncelikle bunu herhangi bir kâr elde etmek için yazmıyorum pdf olarak ücretsiz bir şekilde paylaşıcam. Olumsuz veya hakaretle yaklaşacak olan insanlar lütfen gönderiden uzak dursun. Her türlü fikire ihtiyacım var. Mesela surun arkasında yaşıyanlar için başka bir alternatif gibi.

Siz sormadan ben cevaplayayım.
+Çalıntı/Alıntı işlerle uğraşacağına düzgün bir şekilde kendin yazsana ?
-Zaten yazdıklarım var amacım benim gibi içinde son sezondan sonra ukte kalanlar için benzer bir evrende eğlence amacıyla bir şeyler yazmak.

+Kendi hayal gücüne güveniyorsan neden bizden fikir yardımı istiyorsun ?
-Çünkü bireysel bir proje olmasını istemiyorum ve hevesi kursağında kalan insanların aynı şekil kalma nedenlerinden çözüm veya alternatif bulup romana eklemek.

+Haritayı bile çalmasın kardeş hayırdır ?
-Dostum o haritayı sağ tarafta kalan kıta hariç kendi elimle çizdim sağ tarafta kalan kıta anadolunun vektörel bir çizimi gönderme yapmak istedim. Ayrıca Anadolu'da yaşanılmış olayların bazılarını koymayı planlıyorum.

+Yine krallıklar arasında mı olucak ?
-Evet ama 13 krallık arasında olucak.

+Yabaniler olucak mı ?
-Muhtemelen olur, ama biraz değiştirmek istiyorum.

+Akgezenler olucak mı ?
-Hayır akgezenler olmayacak.

+Hanedanlık isimleri Türkçe mi İngilizce mi olucak ?
-Ölmüş bir dilden almayı planlıyorum Sümerce gibi.

+Bilim kurguya kayacak mısın ?
-Belki biraz ama o orta çağ havasını asla öldürmeden.

+Akgezenler yerine ne koyucaksın ?
-Lich King koyma planım var yine buzul bir konsept ile devam edicem.

+Sur olucak mı ?
-Evet ama romanı sur üzerinden ilerletmem diye düşünüyorum.

+Taş adamlar olucak mı ?
-Evet olucak harita üzerinde gri renkte olan adalar hastalıklı adalar olucak ama taş adam yerine başka bir konsept istiyorum fikirleriniz varsa eklerseniz sevinirim.

Başka sorularınız veya önerileriniz var ise yazarsanız sevinirim. Başka platformlarda da paylaştım ve güzel bir geri bildirim aldığım için daha önemsemeye başladım. :pray:

CK2: Martial  CK2: Martial CK2: Martial CK2: Martial   HARİTA GÜNCELLEMESİ CK2: Martial CK2: Martial CK2: Martial CK2: Martial 

zoI1b.png
Ara
Yazdığın başka romanlar nelerdir adları nelerdir
Ara
Yunanistan ve Anadolu sağ taraf sanırım. Sağ tarafta küçük bir kurt solda da büyük bir kurt var sanki. İlginç bir çalışma. Tamamen orjinal bir lore olsa daha güzel olabilirdi bence.
Ara
(26-12-2018, 23:00)Alduin : Yazdığın başka romanlar nelerdir adları nelerdir

Dostum astrofizikistim. Yazdıklarım Zaman Kuşağı ve Farkındalık. İkiside bilim kurgu ve romanlarda kendi tezlerimden yararlanarak entrikalarla gerçekte olabilme ihtimalini vurguluyorum.

(26-12-2018, 23:02)Aytaç : Yunanistan ve Anadolu sağ taraf sanırım. Sağ tarafta küçük bir kurt solda da büyük bir kurt var sanki. İlginç bir çalışma. Tamamen orjinal bir lore olsa daha güzel olabilirdi bence.

Anadolu, Rumeli ve Yunanistan dediğin gibi :) Orjinal bir çalışma yapmamamın nedeni dediğim gibi got ile içimde kalan o eksikliği belki bu romanla kapatırım.
Ara
Harita çok kötü aşırı yapmacık duruyor.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(26-12-2018, 23:27)Filsuk : Harita çok kötü aşırı yapmacık duruyor.

Ne bakımdan nasıl düzenlemelerde bulunmalıyım.
Ara
@astrofizikist
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.
Ara
(26-12-2018, 23:36)Filsuk : @astrofizikist
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.

Mit yaratmak istiyorum o kıtada. Atıyorum ejdere tapıcaklar vs. Ve nehirler, şehirler, devletler, denizler vs yaptığım zaman yapmacık gelmez diye tahmin ediyorum. O kıtanın adı zaten dragon land.
Ara
(26-12-2018, 23:41)astrofizikist :
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.

Mit yaratmak istiyorum o kıtada. Atıyorum ejdere tapıcaklar vs. Ve nehirler, şehirler, devletler, denizler vs yaptığım zaman yapmacık gelmez diye tahmin ediyorum. O kıtanın adı zaten dragon land.

Dragon land adı falan bence kötü. Daha kendine has birşey olmalı. Böyle itici duruyor.
Mesela romanının kendine has bir özellikleri olsun.
Benim aklıma gelenlerden mesela bence o kıtanın öteki diyarlarında (yani bilinmeyen yerlerinden) Yağmacı, vahşi, orka benzeyen canlılar gelip bu kıtaya saldırmalı. (Akgezerlerden daha farklı bir serüven mesela)
Mesela bu yağmacılar vahşiler bu kıtaya saldırsınlar ve herkes parça parça devlet halindeyken birlik olamayıp tüm kıta bu vahşilerin işgaline uğrasın ve bu vahşi orka benzeyen canlılar zülum etsin insanları öldürsün tecavüz etsin. Bu nedenle bir kısım insan bu zülumden kaçarak dağlara sığınsın orada bir küçük imparatorluk kurup bu yaratıkları kıtalarından silmek için planlar yapsın. Bu sırada çeşitli entrikalar olaylar vesayre olsun. Mesela kıtanın çöl bir bölümü olsun burdada yaşayan insanların bazılar zülme uğramamak için çöl dağlarına vesayre kaçsınlar ve orada büyük bir açlıkla karşı karşıya olup yamyam olsunlar birbirlerini yesinler ve sen bu vahşeti kaleme al. Ardından bu insanlar çok daha vahşileşsinler ve kabile olsunlar.
Hikaye devam etsin ve onlarca olayın olması bir çok savaşın yaşanması çeşitli efsanevi olayların gerçekleşmesinden sonra kıta bu canavar vahşi varlıklardan arındırılsın ve ardından hikaye örgüsü farklı bir yoldan devam etsin.
Bu varlıkların nerelerden geldiğini öğrenebilmek adına ve onların nerde yaşadığını öğrenebilmek adına büyük bir filo kurulsun ve bu filo uzun bir macera arayışına çıksın.
Bu maceralarında çok olağanüstü durumlarla vesayre karşı karşıya kalsınlar. Bla bla bla :D Acaba ben roman falan mı yazsam ki :D
Ara
(27-12-2018, 00:30)Alduin :
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.

Dragon land adı falan bence kötü. Daha kendine has birşey olmalı. Böyle itici duruyor.
Mesela romanının kendine has bir özellikleri olsun.
Benim aklıma gelenlerden mesela bence o kıtanın öteki diyarlarında (yani bilinmeyen yerlerinden) Yağmacı, vahşi, orka benzeyen canlılar gelip bu kıtaya saldırmalı. (Akgezerlerden daha farklı bir serüven mesela)
Mesela bu yağmacılar vahşiler bu kıtaya saldırsınlar ve herkes parça parça devlet halindeyken birlik olamayıp tüm kıta bu vahşilerin işgaline uğrasın ve bu vahşi orka benzeyen canlılar zülum etsin insanları öldürsün tecavüz etsin. Bu nedenle bir kısım insan bu zülumden kaçarak dağlara sığınsın orada bir küçük imparatorluk kurup bu yaratıkları kıtalarından silmek için planlar yapsın. Bu sırada çeşitli entrikalar olaylar vesayre olsun. Mesela kıtanın çöl bir bölümü olsun burdada yaşayan insanların bazılar zülme uğramamak için çöl dağlarına vesayre kaçsınlar ve orada büyük bir açlıkla karşı karşıya olup yamyam olsunlar birbirlerini yesinler ve sen bu vahşeti kaleme al. Ardından bu insanlar çok daha vahşileşsinler ve kabile olsunlar.
Hikaye devam etsin ve onlarca olayın olması bir çok savaşın yaşanması çeşitli efsanevi olayların gerçekleşmesinden sonra kıta bu canavar vahşi varlıklardan arındırılsın ve ardından hikaye örgüsü farklı bir yoldan devam etsin.
Bu varlıkların nerelerden geldiğini öğrenebilmek adına ve onların nerde yaşadığını öğrenebilmek adına büyük bir filo kurulsun ve bu filo uzun bir macera arayışına çıksın.
Bu maceralarında çok olağanüstü durumlarla vesayre karşı karşıya kalsınlar. Bla bla bla :D Acaba ben roman falan mı yazsam ki :D
Evet öneriden kastım buydu teşekkür ederim. Dragon land adı şimdilik koyduğum bir isim bütün idarelik koyduklarımı değiştirip ölmüş bir dilden " muhtemelen Sümerce olur " alıcam.
Ara
Söylememe ne kadar gerek var bilmiyorum ancak elinden geldiğin kadar özgün olmanı tavsiye ederim. Alacaksan en iyisinden al derler ancak kimsenin ikinci bir Buz ve Ateşin Şarkısı okumak isteyeceğini sanmam. Başarılar dilerim, yazmak güzel şey.
Ara
Asoiaf okuyup diziyi daha fazla beğenen birine ilk defa rastladım. Fantastik bir esere gerçeklikten uzaklaşmış yorumunu ilginç buldum.
Ne kadarlık bir uzunluk planlıyorsun ? Tahmini kafanda ki kurgunun muhtemel uzunluğu ne kadar ?
Konsept olarak Asoiaf kullanıldığından seride biliyorsun çok fazla sembolizm, forshadowing, tarihi olayları kullanma, mitolojileri kullanma gibi şeyler var. Senin romanı yazarken nasıl bir yapı kurmayı düşünüyorsun ?
Böyle bir kurguda tarihi arka planı iyi kurgulanmak gerekir. Bununla beraber coğrafyanın da doğal durması gerekir. Tarihi arka planın coğrafyaya uyması çok ayrı bir şey Asoiaf'ta Westeros'un kuzeyi ve güneyi ile ilgili farklılıklar burada en iyi demek istediğim şey olacak mesela kuzey güneyden bir işgal yememiş Andallar kuzeye çıkamamış felan niye coğrafyası nedeniyle boğazın Kuzeyi koruyan bir kalkan durumunda olmasından gibi gibi çok örnek verilebilir. Bunlara dikkat etmeni öneririm. Haritaya baktım arkadaşlar haklı bazı eleştiriler yapmışlar. Mesela yükseltiler, ormanlar, çöller, nehirler, adalar, konumlandırılırken biraz doğallığa dikkat etmek gerek. Genellikle çok adanın yakın bulunduğu yerler sular altında kalmış yükseltiler, birbirinden ayrışmış bölgeler gibi şekillerde oluşur. Asoiaf'ta Dorne ile Essos'u zamanında birbirine bağlayan kırık kol bölgesi gibi, Varlyria felaketi gibi fantastik şeyler kurgulayarak coğrafyasını şekillendirebilirsin.
Ara
Harita oluştururken - fantastik olaylarla şekillenmiş/deforme olmuş da olsa - coğrafi gerçekleri korumak gerekiyor diye düşünüyorum, çoğu fantastik haritada takip edilen bir ilke değil tabi.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bir eser üretebilip ortaya koyabilmek önemli birşey. O yüzden başarılar diliyorum. Ama o seviyede bir eser sunmak ayrı bir uğraş tabi, adam onyıllarını vermiş ki öncesinde bir o kadar da senaristlik tecrübesi var bildiğim kadarıyla. Denemek bile bir başarı. 

Benim yorum yapmak istediğim nokta ise en son yayınlanan sezonu beğenmemen olmuş, ben son sezona bayıldım ve yenisini iple çekiyorum :) bunda fantastik elementleri sevmiyor olman etken olabilir ama zaten fantastik dozun yavaş yavaş artıp bu seviyeye geleceği dizinin başından beri belliydi.
Ara
(27-12-2018, 06:27)PhasisMjora : Bir eser üretebilip ortaya koyabilmek önemli birşey. O yüzden başarılar diliyorum. Ama o seviyede bir eser sunmak ayrı bir uğraş tabi, adam onyıllarını vermiş ki öncesinde bir o kadar da senaristlik tecrübesi var bildiğim kadarıyla. Denemek bile bir başarı. 

Benim yorum yapmak istediğim nokta ise en son yayınlanan sezonu beğenmemen olmuş, ben son sezona bayıldım ve yenisini iple çekiyorum :) bunda fantastik elementleri sevmiyor olman etken olabilir ama zaten fantastik dozun yavaş yavaş artıp bu seviyeye geleceği dizinin başından beri belliydi.

Açıkcası bende beğenmedim son sezonu dizinin kitapla ayrı noktalara gitmesini iyi toparlayamadı yapımcılar. Son sezonda bir çok hata var bakacak olursak say say bitmiyor. Kitaba göre bakarak değil dizi içerisinde bile önceden dedikleri şeyleri yok sayıyorlar. Biraz oldu bittiye getirdiler çoğu kısmı. Senaryoda bazı noktalar çok zayıf kaldı mesela jon dany ilişkisini bağlama kısmı bile çok zorlama oldu. Çok daha farklı şekilde bağlayabilirlerdi. Senaryoda Tyrion ihaneti gibi teoriler doğru çıkmazsa ya da çıksada iyi bağlayamazlarsa son sezonda 7. sezon senaryosu dandik türk dizilerinden halliceydi.
Ara
(27-12-2018, 01:32)Tetsure : Söylememe ne kadar gerek var bilmiyorum ancak elinden geldiğin kadar özgün olmanı tavsiye ederim. Alacaksan en iyisinden al derler ancak kimsenin ikinci bir Buz ve Ateşin Şarkısı okumak isteyeceğini sanmam. Başarılar dilerim, yazmak güzel şey.

Fikirlerin için teşekkür ederim. Garanti ederim ikinci bir bir Buz ve Ateşin Şarkısı olmayacak :)

(27-12-2018, 03:40)fodunkiran : Asoiaf okuyup diziyi daha fazla beğenen birine ilk defa rastladım. Fantastik bir esere gerçeklikten uzaklaşmış yorumunu ilginç buldum.
Ne kadarlık bir uzunluk planlıyorsun ? Tahmini kafanda ki kurgunun muhtemel uzunluğu ne kadar ?
Konsept olarak Asoiaf kullanıldığından seride biliyorsun çok fazla sembolizm, forshadowing, tarihi olayları kullanma, mitolojileri kullanma gibi şeyler var. Senin romanı yazarken nasıl bir yapı kurmayı düşünüyorsun ?
Böyle bir kurguda tarihi arka planı iyi kurgulanmak gerekir. Bununla beraber coğrafyanın da doğal durması gerekir. Tarihi arka planın coğrafyaya uyması çok ayrı bir şey Asoiaf'ta Westeros'un kuzeyi ve güneyi ile ilgili farklılıklar burada en iyi demek istediğim şey olacak mesela kuzey güneyden bir işgal yememiş Andallar kuzeye çıkamamış felan niye coğrafyası nedeniyle boğazın Kuzeyi koruyan bir kalkan durumunda olmasından gibi gibi çok örnek verilebilir. Bunlara dikkat etmeni öneririm. Haritaya baktım arkadaşlar haklı bazı eleştiriler yapmışlar. Mesela yükseltiler, ormanlar, çöller, nehirler, adalar, konumlandırılırken biraz doğallığa dikkat etmek gerek. Genellikle çok adanın yakın bulunduğu yerler sular altında kalmış yükseltiler, birbirinden ayrışmış bölgeler gibi şekillerde oluşur. Asoiaf'ta Dorne ile Essos'u zamanında birbirine bağlayan kırık kol bölgesi gibi, Varlyria felaketi gibi fantastik şeyler kurgulayarak coğrafyasını şekillendirebilirsin.

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Uzun bakımından düşünürsem doya doya anlatmak ve kafamda oluşturduğum onlarca hikaye var 12 kitap civarı sürer. Romanlara ön yargısı olan birisiyim ama 17 seneye 852 kitap sığdırdım(azınlığı roman olsa bile). Sembolist bir bakış açısıyla yazıyorum genelde zaten ki bu daha ilgi çekici ve insanı hayrete çeken bir yapıt haline getiriyor. Bilinen mitolojilerden yararlanmıyacağım daha iyisi kendim mit oluşturucam. Harita boş bir harita dağ, nehir vs yok. Zaten geliştiriyorum. Benim amacım işi aceleye getirmek değil daha sistematiği oturtmam bir ayımı alır muhtemelen. Varlyria felaketine benzer bir olayı alt tarafta gördüğün gri ada için geçerli kıldım :)

(27-12-2018, 04:12)Duman : Harita oluştururken - fantastik olaylarla şekillenmiş/deforme olmuş da olsa - coğrafi gerçekleri korumak gerekiyor diye düşünüyorum, çoğu fantastik haritada takip edilen bir ilke değil tabi.

O şekilde olucak zaten. Ama mit ve dinleri ayrıca kültürü vs yaratmadan haritanın deformasyonu ile uğraşmak istemedim çünkü hepsi birbiri ile bağlantılı noktalar bir tarafın diğer tarafı geçmesini istemem.

(27-12-2018, 06:27)PhasisMjora : Bir eser üretebilip ortaya koyabilmek önemli birşey. O yüzden başarılar diliyorum. Ama o seviyede bir eser sunmak ayrı bir uğraş tabi, adam onyıllarını vermiş ki öncesinde bir o kadar da senaristlik tecrübesi var bildiğim kadarıyla. Denemek bile bir başarı. 

Bir iki ay içersinde ilk kitabı çıkarmayı planlamıyorum. Zamanım var ve bol bol entrika ve fantastiklerle doldurucam. Önceden deneyim sahibi olduğum için sorun çekmem. Ben bilim kurgu ve fantastik tür aşığıyım. Ama dizi bir anda sendelemeye başladı. Orta çağ havasıyla başlıyıp entrikalarıyla beni bağladıktan sonra çok farklı bir havaya girdi ve çoğu olay geçiştirildi.
Ara
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.

Dragonland bayağı orijinalmiş.
Ara
Resmi göremiyorum başka bir kanala yükleyebilirmisin.
Ara
Bir eleştiri de benden harita konusunda.Fantastik roman demek kafadan atıp atıp yazalım demek değil. Gerçek dünyadan ne kadar farklı olursa olsun evrenin kendi içinde tutarlılığının olması lazım. Mesela sen harita da ejder kafası yaptın bölgenin adını da dragonland koydun adama demezler mi adama bu insanlar gökten mi bakıyorlar ki bu topraklara ejder kafasına benzediğini görebiliyorlar. Buna bir açıklama lazım insanlar nasıl yerden 10 bin feet yüksekliğe çıkıp kıtanın ejdere benzediğini görebilmişler
Ara
(27-12-2018, 20:07)Filsuk :
Misal şu kısım:
pb8DgN.jpg
Aşırı yapmacık duruyor.

Dragonland bayağı orijinalmiş.

Keşke ön yargısız okusan. O isimi şu anlık koydum bütün hanedan, kıta, ada vs isimlerini ölü bir dilden (sümerce) alıcağımı belirttim 3 kere, şu an hitap için dragon land diyorum ejdere benzeyen kıta demek yerine.

(27-12-2018, 20:20)Aeschyli : Resmi göremiyorum başka bir kanala yükleyebilirmisin.

https://i.hizliresim.com/grVa32.jpg buyur dostum.

(27-12-2018, 22:42)süleyman maik : Bir eleştiri de benden  harita konusunda.Fantastik  roman demek kafadan atıp atıp  yazalım demek değil. Gerçek dünyadan ne kadar farklı olursa olsun evrenin kendi içinde tutarlılığının olması lazım. Mesela sen  harita da ejder kafası yaptın bölgenin adını da dragonland koydun adama demezler mi adama   bu insanlar gökten mi bakıyorlar ki bu topraklara ejder kafasına benzediğini görebiliyorlar. Buna bir açıklama lazım insanlar nasıl yerden  10 bin feet yüksekliğe çıkıp  kıtanın ejdere benzediğini  görebilmişler

Dostum kıtanın adı dragon land değil :D Şu anlık koyduğum isim o ölmüş bir dil kullanıcam isimleri koyarken Sümerce gibi. Ve kafadan atıp atıp yazmak işi cidden ironik bir söylem ama yinede eleştirin için teşekkür ederim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.