Gold Rush 1.28
Selamlar. Son versiyonda Gold Rush yapmayı deneyeniniz oldu mu bilmiyorum ama ben baya sıkıntı çekiyorum. Great Horde ile başlıyorum genelde. Gold Rush için 1500 yılından önce kendi topraklarım dışında Kazan'dan, Ryazan'dan, Moskova'dan, Nogay'dan, Özbek'ten, Kırım'dan topraklar ele geçirmek gerekiyor biliyorsunuz. 

Ancak bu devletlerin hemen hepsi birbiriyle ally olmaya yatkın. Hiçbiri boş kalmıyor. Eskiden Kırım, Kazan ya da Moskova'dan birinin ciddi bir ittifakı olmadığı için rahat genişlerdik ama şimdi 2 vs 1 olunca oyun başında zor oluyor. 3 şok general ile stackwipe olmuyor rakip birlikler. Olmayınca da uğraşıp duruyorsun haliyle. 

Ayrıca yeni versiyonda artık düşmanın tüm parasını cukkalayamadığımız için ekonomi yerlerde sürünüyor. 1480'lerde savaşa girdiğinizde ayda yaklaşık -5 altın gidiyor ve deli gibi borçlanıp iflasa yaklaşıyorsunuz. 

Tabi bir de aldığınız topraklarda neredeyse kesin olan isyan çıkma olasılığı. Kırım'da bir isyan çıkıyor 22k. 

Sonuç olarak birkaç gündür sinir oldum. Rehberleri okudum ancak çoğunun stratejisi 1.28'e göre değil çünkü para ve ally olayı değişmiş gibi artık. Önerileri bekliyorum.
Ara
oralar biraz kanser yerler oralarda oynama derim ama başarımı illa istiyorsan elde etmenin karanlık yollarıda var
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-02-2019, 22:09)Ferreke : oralar biraz kanser yerler oralarda oynama derim ama başarımı illa istiyorsan elde etmenin karanlık yollarıda var

Ulan gece gece. :joy:
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Başarım"ı karanlık yollarla elde etmenin mantığı nedir?
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-02-2019, 22:09)Ferreke : oralar biraz kanser yerler oralarda oynama derim ama başarımı illa istiyorsan elde etmenin karanlık yollarıda var

?
Hile falan mı?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
cheat engineden bahsediyordur
Ara
ben kendi taktiğimi vereyim great horde için
Özbek ve nogay ile ally ol ve kazan kırım ikilisini rivalle eğer kırım osmanlı ile ally olursa oyundan çık tekrar başlat.
Osmanlıya diplomat at ve evlilik yap 3. rivalimizde moskova olacak
Moskova novgoroda daldıktan 3 ay falan sonra dırek moskovaya savaş ilan et estatelerden asker desteği al ve fulle birimlerini hükümdarı ve varisini komutan olarak ata kuşatma yeteneği olsun olmasın varisi kuşatmaya götür belki ölür
sadece kuşatma yaparak moskovadan 1 2 kale alsan bile kaardır gerisi zaten kafa atarak devam ediyor çok zor birşey değil horde ile sürekli kafa atacaksın mesela nogaya dalacaksın ama cağatayla falan ittifakı var bekle çağatay savaştayken saldır
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üsttekine ek olarak, oyun başında mutlaka bir şekilde  en az 4 shock pipli general edin. Onun dışında tüm olay horde oynama alışkanlığı.
Ara
(27-02-2019, 06:26)Voidian : "Başarım"ı karanlık yollarla elde etmenin mantığı nedir?

mantığı yok , başarımı başarmak için değilde başarım olsun diye istiyorsa karanlık yöntemlerinde olduğunu belirttim
Ara
(27-02-2019, 09:23)Emekli Tüccar : ben kendi taktiğimi vereyim great horde için
Özbek ve nogay ile ally ol ve kazan kırım ikilisini rivalle eğer kırım osmanlı ile ally olursa oyundan çık tekrar başlat.
Osmanlıya diplomat at ve evlilik yap 3. rivalimizde moskova olacak
Moskova novgoroda daldıktan 3 ay falan sonra dırek moskovaya savaş ilan et estatelerden asker desteği al ve fulle birimlerini hükümdarı ve varisini komutan olarak ata kuşatma yeteneği olsun olmasın varisi kuşatmaya götür belki ölür
sadece kuşatma yaparak moskovadan 1 2 kale alsan bile kaardır gerisi zaten kafa atarak devam ediyor çok zor birşey değil horde ile sürekli kafa atacaksın mesela nogaya dalacaksın ama cağatayla falan ittifakı var bekle çağatay savaştayken saldır

Hocam Moskova'dan bir kale bile alamıyorum, elemanın vassallarından gelen koca bir ordu var zaten. Manpower'ı 0 olsa bile vassallar sayesinde 2 katı ordusu oluyor. Bunlar ayrı ayrı yakalyıp eritene kadar benim de MP sıfırlanıyor. Bu ordulara hiç bulaşmayım da kuşatma yapayım desem kendisi+vassalları 30k ile başkentimde bekliyor ve kale olmadığı için çok çabucak düşüveriyor. Onların kaleyi alsam bile savaş puanı %1 falan oluyor böyle durumlarda. 

Karanlık yolları denemeyeceğim hayır.  :sweatsmile:

Ayrıca daha önceki patchlerde bolca horde oynamışlığım var. Hatta oyunun orjinalini satın almadan önce malum versiyonuyla da Gold Rush yapmışlığım var ama o zamanlara göre oldukça zorlaşmış bu coğrafya. Kırım desen Osmanlı ve Kazan'la, Ryazan desen Tver'le ya da Novgorod'la (bu iki ülkeyi işgal edemeyeceğim için restart atmak lazım), Nogay desen Timur ve Çağatay'la kolkola. Biz ülkesinde sürekli isyan çıkan bir Özbek ile takılıyoruz ancak. O da savaşa gelmek için tamamen sorunsuz bir anını yakalarsak kabul ediyor...
Ara
Beyler :)

Evet sonunda oldu :D

Yazdıklarınız ve nette yaptığım araştırmalardan sonra en çok dikkat ettiğim 2 nokta şunlardı:

1- Kırım'ın Osmanlı dışında bir ittifaka girmesi. Tercihen beyliklerden biri ki bende Çandar ile oldu. Her 3-5 denemede bir oluyor bu.

2- Moskova ile yapılan savaşlarda mikro mücadeleler çok önemli. Adamın küçük parçalara bölünmüş ordularını yiye yiye manpowerını tüketirsen yaşadın. İlk iki savaşta sadece 1 toprak alabildim ama MP'sini tüketip tüm parasını alınca zaten çok zayıfladı.

Bunlar için @Emekli Tüccar 'a teşekkür ediyorum.
[+] 1 üye Revolver nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
tebrikler benim gold rushı açabilmem için 100 fırın ekmek yemem lazım
Ara
(02-03-2019, 09:51)kralılgaz : tebrikler benim  gold  rushı açabilmem  için   100 fırın ekmek yemem lazım

Ya da 100 cümle hile lazım.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(27-02-2019, 09:58)Ferreke :
(27-02-2019, 06:26)Voidian : "Başarım"ı karanlık yollarla elde etmenin mantığı nedir?

mantığı yok , başarımı başarmak için değilde başarım olsun diye istiyorsa karanlık yöntemlerinde olduğunu belirttim

cidden merak ettim, ne gibi karanlık yollar? açar mısın biraz? culture shift falan mı?
Ara
Cheat enginedir @Türkopol O program sayesindeher oyunda hile yapabilirsin detaylarını çözebilirsen
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.