Google Stadia
#1

Google Stadia
Google Stadia internet aracılığıyla oynadığınız oyunu telefona, tablete, televizyona veya bilgisayara yansıtmanızı sağlıyor.
Chrome browser, Chromecast aygıtı, Google Pixel telefonu veya tabletiyle Google sunucularında çalıştırılan oyuna bağlanabiliyorsunuz.
Bu da teoride oyuncuların konsol/oyun sistemi vb. hususlara para vermesini gereksiz kılıyor, tek ihtiyacınız bir monitör.
Cevapla
#2
Google'ın bunu yapması demek oyun firmalarına savaş açmak demektir. Çok büyük kavgaların olacağından eminim, en az 5 yıl sonra bu tamamen hayatımıza girecek.

Youtuberların da sonu geliyor Stadia sayesinde.
Ara
Cevapla
#3
(22-03-2019, 20:53)Elvensword : Google'ın bunu yapması demek oyun firmalarına savaş açmak demektir. Çok büyük kavgaların olacağından eminim, en az 5 yıl sonra bu tamamen hayatımıza girecek.

Youtuberların da sonu geliyor Stadia sayesinde.

Oyun konsolu demek istedin herhalde, oyun firmaları için neden kötü olsun anlayamadım. Türkiye'deki internet gelişmedikçe hayatımıza da girmez. 5 yıl içinde internetin gelişeceğini de zannetmiyorum.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
(22-03-2019, 20:53)Elvensword : Google'ın bunu yapması demek oyun firmalarına savaş açmak demektir. Çok büyük kavgaların olacağından eminim, en az 5 yıl sonra bu tamamen hayatımıza girecek.

Youtuberların da sonu geliyor Stadia sayesinde.

Neden oyun firmalarına savaş açmak demek olsun? Bu en çok oyun firmalarının işine gelir. Daha çok donanım üreten firmalar bu duruma üzülür. Bu tarz projeler yıllardır yapılıyor ama gecikme sorununu bir türlü aşamadılar tabi Google gibi bir firma bu proje için ciddi kaynaklar ayırıp birçok ülkede serverlar kiralarsa durum değişebilir ayrıca gecikme sorununu bir miktarda yeni ürettikleri oyun kolu sayesinde aşmışlar oyun kolu doğrudan wifi ile internete bağlanıyor yani önce bilgisayara gitmiyor ama akıcı oyunlarda sorun yaşamamak için yeterli değil ciddi bir altyapı şart.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Oyun konsolları ve donanım üreten firmalar için demek istedim ve Türkiye için dememiştim. 5 yıl da tam olarak bir düzene oturtulur. Çıktığında sorunsuz çıkacağını zannetmiyorum. 

Can ve Tuna'ın bu konuda ki bir saatlik sohbetini izlemeyen var ise bence izlemeli. Çok güzel açıklamışlar. Tabi katılırsınız, katılmazsınız o sizin düşünceniz ama ben tamamen bu iki arkadaşa katılıyorum.


[+] 1 üye Elvensword nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
(Oyun sektöründe)Her şey değişecek.Çok büyük şeyler oluyor...
Eğer bu ''Sistem X lira ver Y oyunun istediğin kadar oyna şeklinde değil X lira ver Z kütüphanesindeki her oyunu oyna'' olursa Single oyunlara bir darbe geliyor...
Aşağıdaki hesaplarda benim hesabımdır,bana buralardan da ulaşabilirsiniz:

https://forum.donanimhaber.com/profil/2652492#!/
https://steamcommunity.com/id/hazreti-sopa
https://elderscrollsturk.com/forum/profil/filsuk/

Yukarıdaki hesap dışında hiçbir hesapla bağlantım yoktur.(Nick'im ve Resmim aynı olsa bile.)

Ara
Cevapla
#7
Yeni bir şey değil. Hatırladığım kadarıyla 8-9 yıl önce de aynı şeyler deneniyordu. Hatta o zamanlar benim de beta testine katıldığım bir "cloud gaming" denemesi vardı.

Hem imkanlar hem de alt yapılar gelişiyor. 5G'nin faydaları sayesinde de bu sefer olacak gibi duruyor. Tabii ki Google böyle bir şey yaparken diğerleri de boş durmayacaktır.

Bekleyip görelim.
Ara
Cevapla
#8
Google bu konuda başarılı olursa ki ben olacağını düşünüyorum oyun dünyası temelinden değişir.

Birincisi oyun geliştiricileri artık donanım konusunda, optimizasyon falan gibi konuları dert etmeyecekler, tamamen oyunu mükemmelleştirmek üzerine çalışacaklar. Donanım zaten google'ın serverlarında olacak. Yani hepimiz internetimizin gücü kadar 2080ti sahibi oyuncular gibi oyun oynayacağız.
Bu durumdan en çok donanım şirketleri ve konsol üreticileri zarar görür. Oyun şirketleri için bir sıkıntı yok hatta donanımı olmadığı için oynayamayanları bile müşterileri arasına ekleyebilecekler.
Steam, epic games gibi oyun platformları ne yapar bilmiyorum ama google'la çatışacaklarını sanmıyorum. İşbirliğine gitmeleri herkes için en faydalısı olur. Steam kütüphanesini stadia ile paylaşabilir, paylaşmazsa google her oyun için tek tek anlaşma da yapabilir.
Ara
Cevapla
#9
(22-03-2019, 23:49)perverende : Bu durumdan en çok donanım şirketleri zarar görür. 

Biz şimdi Stream sisteminde bir bilgisayara bağlanıp oyun oynayacağız ya.
Belki o bilgisayarlara donanım satarlar?
Aşağıdaki hesaplarda benim hesabımdır,bana buralardan da ulaşabilirsiniz:

https://forum.donanimhaber.com/profil/2652492#!/
https://steamcommunity.com/id/hazreti-sopa
https://elderscrollsturk.com/forum/profil/filsuk/

Yukarıdaki hesap dışında hiçbir hesapla bağlantım yoktur.(Nick'im ve Resmim aynı olsa bile.)

Ara
Cevapla
#10
Türkiye için karamsar tablo çizmeye gerek yok. Stabil bir fiber altyapıya sahip olan çoğu kullanıcı Stadia Türkiye'ye geldiğinde bu hizmetten faydalanacaktır. Eğer oyunu 8k da oynayacaksam kullanırım Stadia'yı yoksa almam demiyorlarsa. Çok çok büyük bir veri alışverişi isteyen bir sistem değil aslında bakacak olursanız şu ana kadar başarılı bir sistemin piyasaya çıkmamış olması oynanıştaki gecikme süresi, bu kadar ciddi bir server alt yapısı kuracak firma sayısının kısıtlı olması. Ayrıca tek cloud sistemi üzerine çalışan firma google değil aynı zamanda bir kaç farklı firma daha bu sistem üzerine çalışıyor. Yakın zamanda başka duyurular görmemiz muhtemel.

Donanım üreticileri konusuna gelecek olursak https://tr.investing.com/equities/adv-micro-device 1 haftalık grafiğe bakarsanız Stadia'nın duyurulduğu 19 mart gününden beri Amd hisseleri ciddi bir değer kazandı çünkü Google serverlar konusunda Amd ile çalışmakta Stadia. Daha ziyade bu durum Nvidia ve İntel'in donanım piyasasında yıllardır kurdukları tekelin yıkılması anlamına geliyor.

Eğer google stadia ve benzer cloud sistemleri servis sistemi ile beraber sunacak olursa yani aylık x tl para ver stadia ve içindeki tüm oyunlara erişimin olsun yaparsa ki çok büyük ihtimal ile böyle bir şey yapılacak. Oyun sektörünün ciddi bir dönüşümüne neden olacaktır. Şuan piyasaya çıkan AAA kalite oyunların hepsini tek tek oynayan kişi sayısı çok az çünkü o kadar oyuna para dayanmaz. Servis sistemi olması durumunda bir anda kabul edilebilir bir aylık fiyata hem donanım hemde ciddi bir oyun kütüphanesine erişim olacak. Bu bağımsız oyun geliştiriciler için bir felaket olmanın yanında oyunların sizi o oyunun içinde tutuğu sürenin öneminin artmasını getiriyor 10 saatlik mükemmel bir oyun deneyimi sunan oyun yapmaktansa 100 saatlik fena değil denecek oyun deneyimi sunan oyunları yapmanın oyun yapımcıları için daha cazip bir olduğu bir noktaya gidilir çünkü oyuncuyu ne kadar oyunda tutarsan o kadar para kazanacaksın. Servis sistemi genel manada sektörde ağırlık yapacak olursa Eu4 gibi oyuncuları binlerce saat oynatan strateji oyunları, Ac Odyssey gibi oyun süresi yüksek açık dünya rpg oyunlar daha fazla kazandırma potansiyeline sahip olacağından genel akım bu yöne kayacaktır. Strateji oyunculuğunun daha küçük bir kitlesi olduğundan onu bir kenara koyarsak oyunlarda kaliteli hikaye sunumunun giderek düşeceğini öngörebiliriz.
Ara
Cevapla
#11
6 Haziran saat 19.00 TSİ'de "Stadia Connect" etkinliği düzenlenecek. Bu etkinlikte Google Stadia'nın çıkış bilgileri, fiyatı ve bulut oyun servisi ile ilgili oyun duyuruları yapılacak. 

Ara
Cevapla
#12
Stadia Connect birkaç dakikaya başlıyor.

[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#13
beklemedeyim
Ara
Cevapla
#14
unknown.png
Ara
Cevapla
#15
 • Stadia Pro abonelik ücreti aylık 9.99$.

 • Stadia Base üyeliğinde abonelik ücreti yok, eski usül oyunu satın alıp oynuyoruz. Oyunları sanırım kendi kuracakları mağazadan almamız gerekecek.
unknown.png

 • İlk aşamada telefonlar için sadece pixel 3 serisinde stadia uygulamasının desteği var.
 • Kasımda ilk aşama ülkelerinde çıkış yapıyor.

unknown.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#16
Stadia çıktığında oynanabilecek oyunlar (şimdilik bilinenler):
 • Assassin's Creed Odyssey
 • Baldur's Gate 3
 • Borderlands 3
 • The Crew 2
 • Darksiders Genesis
 • Destiny 2
 • Dragon Ball Xenoverse 2
 • Doom 2016
 • Doom Eternal
 • The Elder Scrolls Online
 • Farming Simulator 19
 • Final Fantasy XV
 • Football Manager
 • Get Packed (by developer Coatsink)
 • GRID
 • Gylt (by developer Tequila Works)
 • Just Dance
 • Metro Exodus
 • Mortal Kombat 11
 • NBA 2K
 • Power Rangers: Battle for the Grid
 • Rage 2
 • Samurai Shodown
 • Tom Clancy's The Division 2
 • Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint
 • Tomb Raider Definitive Edition
 • Trials Rising
 • Rise of the Tomb Raider
 • Shadow of the Tomb Raider
 • Wolfenstein: Youngblood
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#17
Konsol tarzi herhangi bir donanim almak gerekiyor mu? Yoksa netflix gibi internet ve pc nin olmasi yetecek mi?
Ara
Cevapla
#18
Gerekmiyor.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#19
@reddga onlar 10 dolarlık paketteki oyunlar mı?
The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.
Ara
Cevapla
#20
(07-06-2019, 19:25)altnkurt : @reddga onlar 10 dolarlık paketteki oyunlar mı?

Hayır, pro ile bedava olacak oyunlar ayrı olacak, ps plus gibi. Ama pro sahibi olanlar bu oyunları indirimli olarak alabilecekmiş.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.