Günlük: Anno 1800 - Mühendisler
#1
AnnoUnion_DevBlog_Engineersl.jpg

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki 4. nüfus kademesi olan mühendisler anlatılıyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-engineers/ :Tüm küçük parçaları birleştirdikten sonra kolu çektiğinde basınçlı buharla birlikte çalışmaya başlayan çelik makinenin verdiği his... Basit vatandaşlar ve dinozor aristokratlar için kara büyü gibi gözüken şey senin için durmak bilmeyen bir ilerleyiş. Tozlanmış dini konseptlerle işin yok, doğa ve fiziğin kanunları çözmeye yemin ettiğin büyük gizemler. Yıllarını gündüzleri sıkı çalışıp geceleri de yeni projeler düşünerek geçirdin. Hiç yorulmadan makine sanatlarını geliştirmeye çalıştın ve tarihi geçmiş fikirlerle mücadele ettin. Atölyelerden fabrikalara geçiş modern çağa ilerlerken ki ilk adımdı, entelektüel gücün ve teknolojinin görkemi ile ikinci adımın atılması da kısa sürmedi.

Tasarım Aşaması

Mühendislerimiz, teknolojinin milyonlara ışık tuttuğu bu zamanların eğitimli elit kesimi. Zengin yatırımcılar ceplerini yeterince cesur ve hırslı herkese açtığından en çılgın fikirlerin bile bir şansı var. Ve bu elitlerin bir hayali var: teknolojik devrim görüşü ve şöhret, dünyayı sonsuza kadar değiştiren kişi olmak. 19. yy. firmaların rekabette öne geçmenin tek şanları olduğunu bildiği büyük çaplı işlerin devri. Yetenekli mühendislere talebin olduğu sıralarda bir anda yeni entelektüel sınıf şehrin zengin bölgelerini doldurmaya ve eski aristokrat parası ile kan bağları yüzyıllardır süregelen gücünü yitirmeye başladı. [/h2]

unknown.png

Mühendisler 20. yüzyıla doğru ilerleyen dünya için tasarladığımız dördüncü sınıf. Eski dünyadan kopmak isteyen sofistike ve modern bir dış görünüşe sahiptirler. Mühendislerin emeklerinin zengin meyvesinin tadını çıkaran ancak ellerini yağ ile kirletmekten ya da projelerinin başında uyuya kalmaktan çekinmeyen entelektüel sınıfı yansıtmasını istiyoruz. Zihin antika fikirlerle kendini zincirlemeyi sevmez; açık görüşlülükleri zekayı ayrımcılığın ve cinsiyetin üstüne çıkardı.

Bu düşünce ile birlikte insanoğlunun kaderini daha harika şeyler beklemekte. Gelişen doğalarıyla mükemmel uyumu nedeniyle dördüncü sınıfın gösteriminde kadın karakter kullanma kararı aldık. İşçiler hakları için kollarını sıvarken insanların zihinlerini açan ve daha büyük düşünmelerini sağlayanlar bu yeni entelektüel elitlerdi.

Yeni elitlerin binaları onlar için bir cennet, ofiste geçen zorlu günlerden ya da müşterilerinin fabrikalarındaki makineleri geliştirmeye çalıştıkları gecelerden sonra boş saatlerini geçirecekleri kutsal bir yer. Oturdukları apartman binaları oldukça temiz görünmekte ancak geçen on yıldaki değişimi göstermeyecek kadar da sade. Soylu kesim hala şehir dışındaki köşklerinde yaşamayı tercih etse de mühendisler şehrin kalbinde, işine daha yakın ve doğduğu yerin bir metropole dönüşünü izleyebileceği bir yerde oturmayı tercih etmekte. Hırslı koleksiyoncular boş yerleri kullanmayı sever, mühendis evleri de etkileyici apartman bloklarına dönüşecek bölgeye daha modernize bir hava katacak.

unknown.png

İkinci Sanayi Devrimi Parmaklarınızın Ucunda

Uyku zayıflar içindir, hayallerinizi gerçekleştirmek zorundasınız. Dördüncü sınıfa geçiş modern çağa doğru büyük bir adım olacak. Erken aşamalarda çelik kirişler gibi basit teknolojiler içerirken ikinci dalga ile birlikte gelen yeni materyaller ve Annokolikler zorlayabilecek teknolojik isteklere sahip yeni bir sınıfı da beraberinde gelecek. 19. yüzyılın nerdleri olan bu sınıf kendilerini cep saatlerinden buharlı makinelere kadar pek çok kaliteli ürünle donatmak istemekteler.

Ayrıca evlerinde de tüm modern aletleri istemekteler. Kim mum ışığında oturduğumuz Orta Çağlar'daki gibi yaşamak ister değil mi?

Tuğla ve kerestelerle yapılan inşaatlar artık yeterince tatmin edici değil. Çimento sayesinde binalar gökyüzüne ulaşabilen devasa binalar ile halk ve turistleri ilgisini çekebiliyoruz. Bu yeni inşaat malzemenizi ilk buharlı fabrikanızı inşaat ederken kullanıp üstün kalitesini gördükten sonra depolarınızı bununla doldurarak ileride yapacağınız büyük projeler için saklayın.

unknown.png

Modern üretim ile birlikte gelen filaman sayesinde yapacağınız ampuller ve buhar makineleri sadece teknoloji hastası sınıfınızı mutlu etmeyecek, yeni açılan buharlı tersaneniz için de önemli malzemeler olacak. Kendinize biraz izin verin ve limanınızı terk eden ilk buharlı gemiyi seyredin.

Devrim ile birlikte daha iyi çalışma ve yaşam şartlarının önünü açmış olsa da çoğunluğun yararına hizmet etmeyen bazı yenilikler de var. Lordlar ve yöneticiler gelişmiş silahlar ve toplarla donatılmış santimlerce kalınlıkta çelikle korunan devasa savaş gemileri ile güçlerine güç katmayı planlıyorlar.

Sanayi devrimi ile gelen buharlı makineler ve elektrik üretiminizin limitlerini zorlarken ikinci dalga ile seri üretim modern fabrikalara geçişe başlayacaksınız. Sanayi devriminin zorlukları ile uğraşırken ilerleme kat ettiğinizi hissetmenizi istiyoruz. Dördüncü sınıfa geçtiğinizde artık ipleri elinize alacak kadar tecrübeye sahip bir şekilde entelektüel elitlerinizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken karmaşık üretim hatları oluşturacaksınız. Akıllıca davranın ve elinizdeki tüm imkanları kullanın, teknoloji yarışında rekabet uyumaz. Düzgün altyapı, aletler, iş gücü ve elektrik ile buhar gemileri gibi modern mucizelerle liderliği kapın.

Bir Çağın Sonuna ve Yeni Çağın Doğuşuna Doğru

İnsanları hem ürküten hem de heyecanlandıran harikaların günlük hale geldiği bir çağdayız, mühendislerle birlikte gelişme isteği ve coşkusunu oyuncuya aktarmak istiyoruz. Bu sınıf oyundaki en üst sınıf değil ancak zorlu istekleri ile üretim hatlarının sizi test edeceğine eminiz. Dördüncü sınıfın zorlu ve ödüllendirici yönleriyle çalışır halini ve elektrik ile bazı yeni içeriklerin nasıl çalıştığını göstermek için sabırsızlanıyoruz.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Kaliteli bir oyun bizi bekliyor, umuyorum oyunun replayability'sini arttıracak nitelikte de çeşitli mekanikler oluşturabilirler Anno 1404'ün problemlerinden birisi -en azından benim için- bu, devasa üretim zincirlerini kurmak bir yerden sonra monotonlaşabiliyor oyunlar arasındaki yegane fark zincirleri kurduğun adaların şeklinden ibaretse.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.