Günlük: Anno 1800 - Multiplayer
#1
annogg.jpg

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyunun multiplayer moduna dair bilgiler veriliyor.

https://www.anno-union.com/en/together-o...ess-alone/ :İster Alonso Graves'in hükümdarlığına birlikte son vermek için, isterseniz en sona kimin kalacağını görmek için arkadaşlarınızla birlikte multiplayer oynayabilirsiniz. Bugün sizlere Anno 1800'ün multiplayer modundan bahsedeceğiz.

Multiplayer Modu
Anno 1800'ün multiplayer modunda 4 oyuncuyla birlikte adaları kolonileştirebilir, ittifaklar kurabilir ve birbirinizle zafer koşulları için yarışabilirsiniz. Oyuncular birbirleriyle ticaret yapabilir, karşılıklı ticaret rotaları kurabilirler. Eğer yeteri kadar oyuncuya sahip değilseniz dilediğiniz şekilde boşlukları yapay zeka karakterlerle doldurabilirsiniz. Oyuncuların multiplayera yaklaşımı bizim için çok önemli, dilerseniz rekabetçi bir şekilde oyunu oynayıp savaş kruvazörü yapmak için yarışabilir, dilerseniz bir pazar akşamı arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmek için toplanabilirsiniz.

Başlama ve Zafer Koşulları
Oyuna başlarken oyun deneyiminizi şekillendirebilecek çok sayıda farklı ayar mevcut.

İttifaklı Ortak Zafer Koşulları - Dilerseniz oyunda tüm oyuncuların ittifak itibariyle zafer koşulunda ortak bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.
İttifaklı Tekil Zafer Koşulları - Bu oyun modunda oyuncular ittifak halinde olurken, ekonomi yoluyla tekil bir biçimde zafere ulaşmaları gerekiyor.
Herkes Tek - Bu oyun modunda ortak zafer koşulu olmadığı gibi oyuncular arasında herhangi bir antlaşma da yok. 

Oyunun Sandbox modunda yer alan tüm zafer koşulları multiplayerda da yer alıyor, örneğin anıt inşa etmek, X sayıda yatırımcı nüfusa sahip olmak veya X kâra ulaşmak gibi. Aynı şekilde bu zafer koşullarından birine mi, yoksa hepsine mi ulaşılması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Custom Oyunlar ve Hızlı Oyun Modu
Anno 1800'de multiplayer oyun kurarken 2 seçeneğiniz var, arkadaşlarınızla girdiğiniz custom oyunlar veya rastgele oyuncularla eşleştirileceğiniz hızlı oyun modu.

AnnoUnion_Multiplayer_Lobby.jpg

Custom oyunları oluşturabileceğiniz gibi diğer odalara katılabilirsiniz, bu durumda custom oyunu oluşturan kişi oyunun ayarlarını değiştirme hakkına sahip oluyor. Ayarları yapıp hangi yapay zeka karakterlerin oyununuzda bulunacağını ayarladıktan sonra 3 oyuncuyu odaya davet edebilirsiniz. Aynı şekilde odada bulunan kişiler de kendi arkadaşlarını odaya çağırabiliyorlar. Bu oyun modunda maksimum 4 oyuncuyla oynanabiliyor, eğer eksik oyuncunuz varsa her zaman yapay zeka karakter alabilirsiniz.

Hızlı Oyun modunda ise rastgele oyuncularla oyuna giriyorsunuz, burada iki, üç veya dört kişilik odalar kurabilir veya rastgele bir oyun seçebilirsiniz. Custom oyunlardan farklı olarak bu oyun modunda tüccar karakterler dışında herhangi bir yapay zeka karakter bulunmuyor ve her oyun modunun önceden belirlenmiş bir zafer koşulu bulunuyor.

QuickMatch.jpg

Geniş Kapsamlı Multiplayer Simulasyonu
Anno 1800 gibi kompleks bir strateji oyununun multiplayerını oluşturmak kolay bir iş değildi. Bunu başarabilmek için "lock-step" adını verdiğimiz bir sistem oluşturduk, bu sistem tüm oyunun oyundaki her bilgisayarda ayrı bir şekilde oynatılmasını itibariyle oyuncular arasındaki veri akışının hafifletilmesini sağlıyor.

Eğer oyuncuların bilgisayarlarındaki oyunlar birbirlerinden farklılık gösterirse bu durumda oyun bunu tespit edip tek bir tıkla tüm oyunları tekrardan senkronize ediyor.

Multiplayerda oyunu kaydedebilip dilediğiniz zaman arkadaşlarınızla devam edebilirsiniz. Odayı kuran kişinin ayrılması durumunda sunucunun transfer edilmesiyle de oyuna devam edebilmeniz mümkün. Bu durum aynı zamanda daha önceki bir kayıt dosyası üzerinden multiplayer kurarken oyuncuların ülkelerini değiştirebilecekleri anlamına geliyor, hangi oyuncunun nerede oynadığını hatırlamama ihtimalinize karşın oyun içerisinde bu bilgi oyunculara sağlanıyor.

Oyun içerisinde hız değiştirme ayarının olmamasının sebebi de bu geniş kapsamlı multiplayer simulasyonu ve senkronizasyonu. Oyunun hızını değiştiremeseniz de, dilediğiniz zaman oyunu durdurabiliyorsunuz.

AnnoUnion_multiplayer_battle.jpg

Birlikte Bir İmparatorluk Kurun
Anno serisinde multiplayerlar her zaman oyuncularımızın keyif aldığı noktalardan birisiydi, umuyoruz ki Anno 1800 ile birlikte daha çok oyuncu bu deneyimi edinecek. Teknik test ve kapalı beta süreçleri içerisinde aldığımız geridönüşler doğrultusunda oyunun multiplayer modunda çok sayıda geliştirmede bulunmuş durumdayız.

Anno 1800'ün çıkış sürümünde klasik co-op modu bulunmuyor, ancak çıkış sonrası planlarımızdan biri bu şekilde bir mekaniği oyuna eklemek. Takipte kalın.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Acik betayi oynadim cok da begenmedim acikcasi hem 300 tl fiyatı var steamden de kalkicak indirim de zor gorur o yuzden pek sans veremicem oyuna
Ara
Cevapla
#3
oyunu biraz çözeyim multiplayer takılırım ingilizce olmadığından deneme yanılma yoluyla oyunu çözmeye çalışıyorum ama bana atar yapan 2 devlet ve 2 korsan oluşumunun 3 ayrı mekanda sonunu getirdim :) ama korsanlar belli bir zaman sonra gemilerle geri geldi yine geberttim hepsini :) angela merkel ile takılıyoruz ikimiz.

vaVkaD.jpg
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.