Günlük: Anno 1800 - Panayır ve Fuarlar
#1
rJVYg3.png

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda Natacha Hentzien oyundaki panayır mekaniğini tanıtıyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-we...orld-fair/ :Bir şehir ancak ve ancak zamana karşı koyabilen bir mimari dokuya sahipse kendisine metropol diyebilir. Anıtlar Anno oyunlarında her zaman önemli bir yere sahip devasa projeler olarak yer aldı, bugün sizlere oyun tasarımından Natacha Hentzien Anno 1800'deki anıt ve onla birlikte oyuna eklenen panayır mekaniğinden bahsedecek.

Anno Union'un başlangıcından beri topluluktan gelen yorumlara yaptığımız incelemelerde sık sık Anno serisindeki anıt mekaniğinden bahsedildiğini gördük, bu kapsamda bugün sizlere Anno 1800'de bu yöndeki mekaniğimizi tanıtacağım için çok mutluyum.

Henüz konsept aşamasındayken bu anıt mekaniğinin Anno'da gelenekselleşmiş anıt mekaniğini oyuna tekrardan eklememiz gerektiğine karar verdik. Çok aşamalı inşaat sistemini oyun içerisinde tutarak bu mekaniğe ekstradan bir özellik katmaya karar verdik. 19. yüzyıl tarihi üzerinde özellikle şehir inşası üzerine yaptığımız araştırmalarda anıt olarak oyuna ekleyebileceğimiz çok sayıda şeyi değerlendirdikten sonra panayır inşası üzerinde karar kıldık. Bu tarz büyük panayırlar o dönemin bilimsel ve tarihsel merak duygusunu üzerinde taşıyor. Anno 1800 için anıt mekaniğini oluştururken yapmak istediğimiz ilk şey tüm adayı etkileyecek bir bonus ortaya çıkartmasıydı. Bu mekanik üzerinde biraz düşündükten sonra yeni bir etkinlik sistemi oluşturup oyuncuya şehrinin ihtiyaçlarına göre bir tercihte bulunma hakkı sunduk. 

Oynanış

19. yüzyıl ciddi teknolojik atılımların yapıldığı bir çağ. Bunu oyuna anıtın inşası esnasında da yansıtmış durumdayız, anıtın inşasının ilk aşamasından itibaren zorlu bazı üretim hatlarını başarıyla kurmuş olmanız gerekecek, yeterli sayıda çelik kirişe, betona ve tonlarca cama sahip olduktan sonra inşaatı tamamlayabilir ve kendi panayırınızı açabilirsiniz.

Payanır sadece gösterişli bir binadan ibaret değil, aynı zamanda yeni modern çağın doğuşunu sembolize eden önemli bir anıt. Bu anıtla birlikte oyun içerisinde bazı fuarlar düzenleyebileceksiniz erişim sağlayabileceksiniz, bu fuarlar vatandaşlarınız için farklı temalarda olabilecek

Nasıl olacak?
İlk olarak panayırınızda ne tür bir fuar olması gerektiğini seçeceksiniz. Fuar için bir tema belirledikten sonra hazırlıklar yapmanız gerekecek, bu hazırlıkların kendi kendine tamamlanması biraz zaman alabilir ancak ekstradan yatırım yaparak bu süreci hızlandırabileceksiniz.

Fuar esnasında şehirdeki heyecanı oyuna yansıtabilmek bizim için çok önemli, Anno 1800'ü "yaşayan" bir oyun olarak hissettirmek tasarım noktalarımızda önem verdiğimiz hususlardan birisi. Kim bilir belki panayırda düzenleyeceğiniz fuar farklı şehirlerden dahi ziyaretçiler çekebilir? Tabi ki böyle bir fuarın düzenlenmesini üstlenmiş birisi olarak bazı ödüllere de erişebileceksiniz, fuar bittiğinde bu fuarda gösterişe sunulan içeriklerin bazılarına sahip olabileceksiniz.

EyR499.jpg,

Sizin panayırınızda düzenlenen fuarlar sonrasında egzotik ve nadir bulunan bazı eşyalara sahip olabileceksiniz. Anno 1800'de bu tür eşyaları elde etmenin farklı yolları olsa da (bu yollardan gelecekte bahsedeceğiz), bu fuarlarla elde edebileceğiniz eşyalar oyundaki en nadir bulunan eşyalardan biri olacak ve hatta bazılarını sadece bu fuarlar aracılığıyla elde edebileceksiniz. Örneğin hayvanat bahçeniz için özel bir egzotik hayvan veya fabrikalarınızın üretimini hızlandıran yeni bir teknolojik atılıma sahip olabileceksiniz.

Fuarlar
Şimdilik oyunun başlangıcında 3 tür fuar olmasını planlıyoruz, bu fuarlar dönemin ana konularını kapsayıcı nitelikte olacak. Sanayi ile ilgili tema teknolojik gelişmeleri ve sanayileşmeyi şehrinize taşırken, geçmişe yönelik bir fuarımız daha olacak. 19. yüzyılı ilginç kılan uhsuslardan bir tanesi her ne kadar teknolojik müthiş gelişmeler mevcut olsa da insanların hayalperestliğe ve bilinmezliklere ciddi bir tutkuyla bağlanmaya devam etmesi. Bu geçmişe odaklanan fuarda dinazorlar kalıntılarını veya gizemli bazı antik kalıntılara dair şeyler görebileceksiniz.

Peki ya 3. fuar ne olacak? Şimdilik bu hususta bazı fikirlerimiz var ancak her zaman sizlerden gelen fikirlere de açığız, sizce oyunda ne tarzda bir fuar olabilir? Bu fuarda ne gibi eşyalar sergilenebilir? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.

Görüşmek üzere.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.