Günlük: Anno 1800 - Şehir Güzelliği
#1
BBM3480_DevBlog_CityAttractiveness_Header_872x437.jpg


https://www.anno-union.com/en/devblog-be...ctiveness/ :
Anno büyük ekonomiler ve devasa şehirler kurduğunuz bir strateji serisi. Seri, ilk çıktığı günden beri farklı çağlarda -ister futurustik, ister tarihsel olsun- muhteşem şehirler kurmak için saatlerini harcayan oyuncuların kalbinde özel bir yer tutmakta.

Önceki Anno oyunlarında oyun stilini desteklemek için estetik olarak çeşitli bina türleri bulunsa da ana oynanış odağı her zaman verimli şehir planlamasının yanında olmuştur. Anno 1800 ile birlikte güzel görünen şehirler kurmak isteyen oyuncuların da oyun tarzlarını ödüllendiren opsiyonlar sunmak istiyoruz. 

Şehir Güzelliği

Anno 1800 ile birlikte ekleyeceğimiz yeni sistemde her ada kendine ait "Şehir Güzelliği" adında oynanışta bazı etkileri olan bir puanlamaya sahip olacak. Adanızın güzellik seviyesi belirlenirken üç pozitif ve üç negatif puan sağlayan altı adet kriter bulunmakta. Belli bir puanın altına ya da üstüne ulaştığında şehrinizin güzellik seviyesi azalıp/artacak. Bu sistemle şehir güzelleştirme çalışmaları oyunun geç aşamaları için çekici bir uğraş olacak ve şehrinizi en yüksek güzelliğe ulaştırmak bile kendi başına bir amaç olmuş olacak. Şehrin güzelliği için harcadığınız onca emeğin karşılığı da gayet büyük, özel ziyaretçiler gibi ayrıcalıklı avantajlara sahip olabilirsiniz. Bu özel ziyaretçiler arasında şehrinizin belli noktalarını geliştirebilecek uzmanlar da bulunabilir.

BBM3480_DevBlog_CityAttractiveness_UI_872x437.png

Pozitif Etkiler

Kültür: Kültür dereceniz belirlenirken adanıza kurduğunuz kültürel binalar ve dekorasyonlar gibi bütün kültürel elemanlar etki ediyor. Bu sayede kültür derecenizi sadece iyi yerleştirilmiş bir parkla değil, üretim hattınızı kurarken oluşan boşluklara koyacağınız ufak dekorasyonlarla da arttırabilirsiniz. Dünya Fuarı gibi büyük projeler ya da hayvanat bahçesi gibi özel eğlence alanları sadece vatandaşlarınız için popüler bir yer olmayacak, metropolünüze büyük miktarda turist çekecek.

Doğa: Sanayi devrimi sadece toplumumuzu değil, etrafımızdaki doğayı da büyük oranda değiştirmiştir. Modern sanayinin gelişimi ile el değmemiş doğa oldukça nadir görülür bir hâl aldı. Genişleyen şehrinizden arta kalan her türlü doğallık doğa puanınızı arttıracak. Doğa hakkında ileride daha detaylı konuşmak istiyoruz ancak planlarımız arasında oyuncuların Doğa Ana'ya yer açmak için endüstriyel veya diğer binaları yıkarak doğa puanına direkt etki edebilmesini sağlamayı planlıyoruz.

Eğlence: Kendi hikayenizin yazarı olduğunuzu ve yaptıklarınız sonucunda vatandaşlarınızın sizi üretken bir kurtarıcı ya da hırsız bir baron olarak düşüneceklerini söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Eğer vatandaşlarınızın mutluluğunu önemsiyorsanız onların tüm ihtiyaçlarını karşıladığınızda ve eğlence veya gezi mekanları sağladığınızda vatandaşlarınız da size şükranlarını sunacak. Mutlu nüfusunuzun düzenlediği kutlamalar ya da Dünya Fuarı'nın büyük açılışı şehrinizin çekiciliğine katkı büyük katkı sağlayacak ve adanızdaki turistleri etkileyecek. İsyan gibi şehir olaylarına benzer şekilde bu kutlamaların gerçekleşmesini de görsel olarak şehrinizde kendiniz görebileceksiniz.

Negatif Etkiler

Düzensizlik: Bazı binalar kötü gözükür. Etrafta gezen bir vatandaş domuz çiftliğinden çıkmış gibi kokabilir ve yıkılmış bir binanın kalıntıları şehrinizin görüntüsünü bozabilir. Bu kriter hoş olmayan, ses üreten hatta kötü kokan binalarınızın -Hiç 19. yy sabun fabrikası kokladınız mı?- miktarını hesaplamakta.

Kirlilik: Tüm üretim binalarının belli miktarlarda kirlilik değeri bulunmakta ve çeşitli görsel bildirimlerle bunu görebilmekteyiz. Her ne kadar küçük atölyelerin bacalarından ufak beyaz dumanlar çıksa da, sanayi bölgelerinizden yükselen devasa kara dumanlar vatandaşlarınızın ciğerleri için çok da faydalı değiller.

İstikrarsızlık: Sokaklarınızda dolaşan göstericiler gibi olaylar şehriniz için çok da hoş bir durum değil. Toplum huzursuzluğundan çıkan yangınlara kadar pek çok olay şehrinizin çekiciliğine büyük darbe vurabilir. Gerçi(İyi ki!) bu etkiler geçici.

Kendi Oynanış Stilinizi Bulun

Gördüğünüz gibi tüm kriterler birbirini dengelemekte. Bu kriterleri üç eksende düşünebilirsiniz: kültüre karşı düzensizlik, doğaya karşı kirlilik ve eğlenceye karşı istikrarsızlık. 

BBM3480_DevBlog_CityAttractiveness_Infog...72x500.jpg

Her ne kadar tüm kriterlerin zıttı olsa da, bir etkiyi diğeriyle dengelemenize gerek yok. Bir kültür başkenti olan şehrinizde bir tarafta dünya harikaları dururken diğer tarafta fabrikalarınızın bacalarından pompalanan siyah dumanlar güneşli gökyüzüne karışabilir. Şehrinizin çekiciliği biriken bir sistem olduğu için fabrika sayınızı azaltmadan kültürel binalarınızdan yararlanabilirsiniz. Harika parklarınız etrafındaki dağların oluşturduğu doğal habitatlardan ya da mutlu vatandaşlarınızın kutlamalarından faydalanabilir.

Kendi Hikayeni Anlat

Yeni özelliğimiz ile birlikte oyunun geç aşamasında yaptığımız dünya ekonomisini kontrol etme veya askeri üstünlük kurma aktivitelerinin yanına yeni bir üye daha katılmış oldu ve bu sayede Anno'nun oynanışını büyük ölçüde arttırmış olduk. Şehrinizin çekiciliğini yüksek tutmanızın zorlu ancak farklı ödüller sağladığı, tüm Anno oyuncularına hitap eden bir oynanış mekaniği sunmak istiyoruz. Ayrıca her zaman Anno dünyasının yaptıklarınızı hatırlayacağını vurguluyoruz, şehirlerinizin güzelliği ününüzü ve diğer oyunculara karşı konumunuzu etkileyecek.

Ziyaretçilerden ve hayvanat bahçesi gibi büyük projelerden fazla söz etmedik. Önümüzdeki günlüklerde başka içerikleri tanıtmayı planlasak da geri dönüp bu yeni mekaniklerden detaylıca bahsedeceğimiz ikinci kısmı da sizlere sunacağız. 

BBM3480_DevBlog_CityAttractiveness_Scree...72x500.jpg
hby6qc.gif
[+] 2 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.