Günlük: Anno 1800 - Toprağın Zenginliği
#1
DevBlog_Union_Res-2.jpg
Anno 1800 günlüklerinde bereketlilik ve maden damarı sistemlerinden bahsediliyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-tr...-the-soil/ :Endüstriyel makineniz isten kararmış imparatorluğunuz yeni bir şanlı çağa yükseldiğinde asla durmayacak. İlk malları üretmek kolay ama daha sonra karnı aç sanayinize giden kaynakların istikrarlı olarak akması için karmaşık bir lojistik ağ yöneteceksiniz.

Bugün oyun tasarımcılarımız Christian ve Sebastian, maden damarı ve bereketli toprak sistemimizden bahsediyor. Anno 1800’ün temel oynanış noktası olan üretim zincirleriyle ilgili günlükler de bununla birlikte başlıyor.

Anno’da ilk aşamalarda, temel yiyecek zinciri kurmak gibi basit üretim zincirleri boy gösteriyor. Kıyılarda balık tutmak veya ağaç kesmek gibi doğal kaynaklardan yararlanmaya başlamak işleri başlatmak için yeterli. Ama eninde sonunda küçük yerleşiminiz büyümeye başlayacak ve üretim hatlarınız daha karmaşık hale gelecek. Üretiminiz gerçek bir sanayi haline gelmeye başladığınızda bulması zor kaynaklar isteyecek. Balık tutmak ve ağaç kesmek yeterli olmayacak, çeşitler ekinler yetiştirmek ve mineral kaynaklarından faydalanmak zorunda kalacaksınız.

Kaynak yönetiminin büyüyen karmaşası oyunda ilerlerken karşılaşacağınız önemli zorluklardan birisidir, bulunduğunuz adanın toplumunuzun isteklerini karşılayamadığını fark edebilirsiniz.

Ektiğini biçmek – Bereketlilik
Gerçek hayatta her bitkinin düzgün büyümesi için gereken koşullar vardır. Topraktaki minerallerin doğru karışımı çeşitli ekinler ve bitkiler için olan bereketi belirler. Ek olarak, toprağın bereketini etkileyen başka toprak ve mevsim koşulları da vardır.

Tarım, Anno’nun üretim zincirinin büyük bir parçasını oluşturur ama doğa ananın karmaşasını basitleştirerek bereket sistemine dönüştürdük.

Anno 1800’de her bitki her adada büyümeyecek ve oyuncular doğru koşullara sahip başka adalar bulmak zorunda kalacak. Oyunda ilerken ya başka adalara da yerleşmeli ya da ticaret yolları kurmalısınız. Bazı kaynakların az bulunabilir olması oyunun ekonomik yönünü belirler ve farklı gruplar arasındaki çatışmaların sebebi haline gelir. Daha sonra oyunda adanızın bereketini etkileyecek seçenekler vereceğiz ama bu daha sonraki bir günlükte konuşacağımız başka bir özelliğe bağlı.


Şerbetçi otu üretimimize bir bakın – bira akmaya devam etmeli!

Toprağın zenginlikleri – Maden Damarları
Maden damarları bazı eklemelerle beraber genel olarak bereket sistemine benzer çalışıyor. Maden damarları, adanızda bulunan mineral yataklarıdır; demir gibi cevherler sıradağlarda bulunurken kil gibi bazıları maden yerine çukurda bulunabilir. Bereket sistemiyle arasında bir büyük farklılık var. Ekinleri ve bitkileri, bereketlilik yeterli olduğu sürece, her yerde yetiştirebiliyorken maden binalarınızı yeri sabit mineral yatakları üzerine inşa etmelisiniz, bunların yeri de her oyun değişmektedir.

Yani, kömür madeninizi bir kömür damarı üzerine kurmalısınız ve serbestçe her yerde maden çıkaramazsınız. Bereketlilikten farklı olarak oyun süresince var olan maden damarlarını değiştiremezsiniz. Üretim bölgelerinizin temelini oluşturduğu için şehrinizi tasarlarken bu damarların yerlerine de dikkat etmeniz gerekecek. Şehrinizi maden bölgesinin etrafında mı kuracaksınız yoksa ağır sanayinin şehir merkezinden uzak olması için tedarik yollarını akıllıca mı kullanacaksınız?

Şehrinizi tasarlarken harcadığınız çabayı göz önüne alarak, Anno 2070’in aksine, maden damarları zaman geçtikçe tükenmeyecek. Oyuncuları zaten karmaşık olan tedarik yollarını tamamen değiştirmeye zorlamak istemiyoruz.


Sanayi devrimini ateşlemek için kömür.

Kaynak kısıtlamaları ve oynanış üzerindeki önemi
Bereketlilik ve maden damarları sisteminin oynanışa büyük bir etkisi vardır çünkü oyuncular gereken kaynaklara göre önemli kararlar almalıdır. Genişlemek için en iyi zaman hangisi, kaynaklar için olan savaşı domine etmek için hızlıca diğer adalara mı gitmeliyim yoksa daha rahat mı oynamalıyım, küçük bir karakol veya ticaret ağı nerede iş görebilir gibi.

Genişlemeye, diplomasiye, ticarete ve imparatorluğunuzun büyüklüğüne siz karar vereceksiniz. Oynama tarzınızı belirleyin ve kendi hedeflerinizi koyun.

Farklı yaklaşımları teşvik etmek ve sizi asla kısıtlamamak istiyoruz. Oyunu sadece nasıl oynayacağınıza değil, tercihlerinize göre hangi zorlukta da oynayacağınıza karar verebileceksiniz. Yüksek zorluk ayarları kaynakları azaltırken kolay ayarlar bereketle pek uğraşmamanızı sağlayacak.

Bugünlük bu kadar, gelecek günlükler için iyi bir temel oldu.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.