Günlük: CK2 - Birken
(Günlüğü yazan geliştiricinin nicki Birken)

Merhabalar

Geçtiğimiz haftaki günlükte gelecek geliştirici günlüklerinde ne görmek istediğinizden ve bana istediğiniz soruları sorabileceğinizden, uygun gördüğüm bir soruyu bir sonraki hafta cevaplayacağımdan bahsetmiştim. Seçtiğim soru şu : CK2'ye ne eklemek isterdin, neleri değiştirmek isterdin?
Öncelikle CK2de nelerden keyif aldığımdan bahsetmek istiyorum.
CK2'yi benim için diğer oyunlardan ayıran en önemli faktör, CK2'nin içerisinde sayısız farklı senaryolar barındırabilmesi. İşteyken oyunu açtığımda ister istemez diğer iş arkadaşlarıma oyundaki karakterlerimin başına gelenleri anlatmaya başlıyorum. Mesela kuzeyli Vikinglerle oynarken oğlumu Varangian Guard'a gönderdikten sonra oğlumun homoseksüel olarak geri dönmesi ve İsveç Kralıyla sevgili olması. Bu tarz şeylerle karşılaşabileceğiniz oyun sayısı pek bir az. Paradox oyunlarını diğer oyunlardan ayıran bir diğer unsur ise multiplayer kısmı. Tabi ki sahip olabileceğiniz en muhteşem multiplayer sistemine sahip değiliz, bunun biz de farkındayız ancak multiplayer yapılabildiği zaman gayet eğlenceli olabiliyor. Saatlerce oynadığınız bu oyunu, müttefiklikler kurmayı, müttefiklikler bozmayı, planlar yapmayı, entrikalar kurmayı düşünün. İsterseniz Sengoku olsun isterseniz March of the Eagles isterseniz Europa Universalis isterseniz Crusader Kings. Crusader Kings 2'de biraz daha kişisel bir hikayeye sahip olabiliyorsunuz, şuanki ofis multiplayerımızda bir çalışanımız tek bir karakterle 2 farklı Papayı baştan çıkarmayı başardı (papa ve anti-papa) ve ikisine de cinsel hastalık bulaştırdı. Bu esnada başka bir oyuncu Kutsal Roma İmparatoru oldu (tüm oyuncular HRE'nin içerisindeydik) ancak bu oyuncu İmparator olmaya uygun değildi dolayısıyla isyan başlattık ve bu esnada Fransa da savaş açıp İmparatorluktan toprak almaya çalıştı. Çabuk bir şekilde faction kurarak Zalim Magnus'u tahttan indirdik ve böyle bir ortamda fırsattan yararlanıp İmparatorluğa düzen getirmek için öne çıktım. İlk 1-2 ay sıkıntılı geçti, orduları birleştirmekle ve yönetmekle uğraşıyorduk - derken bir anda Zalim Magnus seyahatlerim sırasında karakterime pusu kurup karakterimi hapse attı. Hapse atar atmaz karakterimi idam eden Zalim Magnus yeni bir İmparator seçilmesine sebep oldu, yıllar sonra Magnus'u yakalayıp İmparatorluğa tekrardan huzur getirmeyi başardık, derken bu sefer de Şeytan Dirk yeni İmparatorumuz olarak taç giydi.

Bana kalırsa bu çok eğlenceli bir oyun ve hatta benim için bu oyundan daha fazlası.
CK2'de daha çok olmasını istediğim şey ise karakterlerin daha önemli ve daha canlı olması. Harita üzerinde dinler için veya devlet türleri için bu şekilde hissetmiyorum, ben daha enteresan karakterler görmek istiyorum ve bu karakterler birbirleriyle daha farklı şekillerde etkileşime geçebilmeliler. Proje şefi olarak aynı zamanda herhangi bir bug barındırmayan bir sürümü sizlere sunma gibi bir isteğim mevcut. Bunlar fazlasıyla zor hedefler ancak şunu söyleyebilirim ki bu konuda fazlasıyla azimliyim ve 2.5 yıllık bu oyunu daha da geliştirmek için elimden geleni yapacağım.

Gelecek geliştirici günlüklerinde içeriğinden daha fazla bahsedeceğimiz mekaniklerden bir görsel :

Görsel
haritayı anlamadım ( öyle çok bi süremde yok ck2 ) ne bekleyebiliriz haritaya bakarak? Way of life tarzı bi dlc mi geliyor ?
Ara
Sanırım görselde yenilen ordu beyaz bayrakla gösterilmiş, geri çekiliyor.
EU4'tekine benzer bir geri çekilme sistemi eklemiş olabilirler.

Şuanda CK2'de birimler sadece 1 bölge geri çekilebiliyor.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.