Günlük: CK2 - Efsanelerden Arda Kalanlar
#1
diaryck2.png

Crusader Kings 2 günlüklerinde bu hafta yeni eklenecek soy mekaniğinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1102727/ :Merhaba!

Bugün göstereceğimiz özellik güçlü hanedanlıklar kurmaktan zevk alanlar için olacak: Efsanevi Soylar (Legendary Bloodlines).

Efsanevi soylar, nesiller boyunca belli bir karakterden, yani kurucusundan, aktarılan etkilerdir. Hanedanlık gibi çalışırlar ama biraz daha fazla kuralı ve ayrıntısı var. Bir karakterin sahip olabileceği ünü ve kahramanlıklarına dayanan hikayeleri sembolize ederler. Karakterin bir efsanevi soydan olması, o soyu kimin kurduğuna göre farklı bonuslar alması anlamına gelir. Kurulmuş ve kurulacak bir çok soy vardır, soylara karakter ekranından bakabilirsiniz:

DDBloodlines_BloodlineView.jpg

Güçlü ve Zeki gibi özelliklerin aksine soylar genetik değildir, güçlerini algıdan ve inançtan alırlar. Eğer Orta Çağ'da batıl inançlı bir savaşçı olsaydınız, Çekiç Çarls'ın (Charles Martel) akrabası olduğunu bildiğiniz iri yarı biriyle birlikte mi savaşmak isterdiniz, yoksa akrabası olmayanla mı?

Bu batıl inançlar, o zamanlar yaygın olan önyargılarla birleştiğinde, soyların ya anne tarafından geçmesine (enatic) ya da baba tarafından geçmesine (agnatic) yol açıyor. Hanedanlığınıza soyları dahil etmek istiyorsanız akıllı davranmanız gerekecek ve varislerinizde birden fazla soy olmasını istiyorsanız önceden planlar yapmanız gerekecek. Eğer bir soy babadan geçiyorsa kızlarına da geçecek ama kızlarının çocuklarına geçemeyecek, sadece babanın oğullarının çocuklarına geçebilecek.

DDBloodlines_Patrilineal.jpg

Bazı soylar veya soyların bazı etkileri, sadece belirli kriterlere uyan karakterler için aktif olacak. Örneğin, Hristiyan şövalyeler sadece Çekiç Çarls'ın (Charles Martel) akrabası olan Hristiyan karakterlere hizmet etmek isteyecek.

Ayrıca soyların, eserler (artifact) gibi doğrudan özellikeri(diplomasi vs.) arttırmadığını söylemek gerekiyor.

Birkaç farklı soyun bir "soyda" bir araya gelmesini kolaylaştırmak için anasoylu (matrilineal) evliliklerde normalde geçemeyen soyların da geçmesini sağladık, yani soyun geçmesi cinsiyetten daha çok evlilikte kimin dominant olduğuna göre olacak.

DDBloodlines_MatriTransfer.jpg
"Eğer iki karakter anasoylu (matrilineal) bir evlilikteyse çocukları, anneden "babadan gelen soyu", babadan ise "anneden gelen soyu" alacaklar.
Eğer çocuğun babası bilinmiyor ve annede "babadan gelen bir soy" varsa, o soyu alacaklar."


Belli bir soydan olan kişilerin listesini görmek için Soy Ekranı'nda kurucunun yanındaki tuşa tıklamanız gerekiyor.

DDBloodlines_List.jpg

Yine de en kolay yol Soy Defter Sayfası'na (Ledger) girip, hangi soyların ne kadar üyeye sahip olduğunu görüp, üye olan karakterlerin listesine ulaşmak için de soylara tıklamak olacaktır.

DDBloodlines_Ledger.jpg

Soylar bir çok farklı kaynaktan gelir ama bugün değineceklerim tarihi olanlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bazı ünlü karakterler kendi soylarıyla başlıyor ya da belli bir noktada soylarını kuruyor. Mesala William, İngiltere'nin işgalinde başarılı olursa kendi soyunu kuruyor. Hangi tarihi seçtiğinize bağlı olarak soylar ve özellikleri de değişecektir. Kendi soyunuza katmak isteyeceğiniz soylardan bir kaç örnek:

DDBloodlines_Examples.jpg

Soya sahip olmanın evliliklerden/doğumlardan başka yolları da olacak ama bu başka bir günlüğün konusu.
[+] 4 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Soyların hanedanlardan farkını anladım?
Ara
Cevapla
#3
Bende açıcaksı tam farkını anlamadım hanedanlardan. Ama güzel bir mekaniğe benziyor.
Ara
Cevapla
#4
Güzel olmuş. Artık soyun da bir önemi olacak.

(Konu başlığının "arta kalanlar" şeklinde değiştirilmesi gerekiyor.)
Ara
Cevapla
#5
sanki karakter ekranıda değişmiş gibi
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Cevapla
#6
Benim de hoşuma gitti. Anladığım kadarıyla bu soyları kendi soyunuza kattıktan sonra hanedandan farkı kalmıcak gibi. Sadece başta kendi soyunuza katmak problem olabilir.
The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.
Ara
Cevapla
#7
Bana daha çok seyyidlik gibi geldi. CK2'de de seyyidlik var zaten. Hatta bu özelliği taşıyan karakterin soy ağacını geriye doğru genişletince Hz. Muhammed'e kadar gidiyor. Onun gibi soyları hanedana dahil edince karakterlere ekstra bonuslar verecek muhtemelen.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
Belki seyyidliğide bu mekaniğe katabilirler.
Ara
Cevapla
#9
Modlardan nasiblerini almaya devam ediyorlar gördüğüm üzere. Tatlı bir değişiklik, ancak TWK'deki gibi stack limiti eklenmezse gereksiz güçlü olabilir karakterler.
v5jjo8.gif
Ara
Cevapla
#10
Personal combat skill +8 fazla gibi geldi bana
[+] 1 üye Wardruna nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
(01-06-2018, 22:57)Wardruna : Personal combat skill +8 fazla gibi geldi bana

o özelik umarım direk aktif olmaz olursa o hanedandan karakterler ölümsüz olurlar düelloda
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Cevapla
#12
Personal combat skill dışında pek bi op özellik yok zaten. Gerisi çok ufak tefek özellikler. Bırakın da Ragnar'ın oğulları iyi düello yapsın.
The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.
Ara
Cevapla
#13
Merak ediyorum acaba efsanevi canlıların soyundan gelme falan olacak mı? Yani demek istediğim hani Kurt soyundan gelme, Perseus veya Herkül'ün soyundan gelme gibi yani biraz fantastik ama olabilir belki paradox bu yani yapar.
Ara
Cevapla
#14
Bencede, Şarlman'ın soyundan gelen adamda combat skill yeteneğinin fazla olması çok absürt durmaz. Ona çok takılmamak gerek. Ama ilk çıktığında aşırı dengesiz olabilir.
Ara
Cevapla
#15
Kendi soyumuzuda kurabilecekmiyiz acaba?
Ara
Cevapla
#16
Kurulacak bir çok soy vardır demiş ve William The Conqueror'u örnek vermiş. Muhtemelen custom bi soy kuramasak da belli şartları sağlayarak hazır soylardan birini aktif hale getirebiliyoruz sanırım.
The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#17
(01-06-2018, 23:26)altnkurt : Personal combat skill dışında pek bi op özellik yok zaten. Gerisi çok ufak tefek özellikler. Bırakın da Ragnar'ın oğulları iyi düello yapsın.

işte baya mantıksız o ama hayatı boyunca şavaşçılık yapmış ve 10-5 arası düelloya girip kazanmış birisi zorla Deulist özeliği kazanıp 6-7 arası bir personal skill combatı zor kazanıyo bu karakterler ise direk alıyolar
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Cevapla
#18
aslında yanılmışım yeni dlc ile personal combat sistemi değişicek ve +8 çokda fazla değil yeni sisteme göre
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#19
Asoiaf’a sardıktan sonra Hanedan takıntısına sahip olan, öyle soy ağaçlarını inceleyip soylu haneleri birleştirmeye çalışan ve bu uğurda nice geniusları kenara iten benim için çok güzel bir değişiklik oldu. Ayrıca Game of Thrones’da Ejder sürme yeteneği olayına cuk oturacak bir mekanik olacaktır.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.