Günlük: CK3 - Ses Tasarımı ve Müzik
#1
zD5fF.gif

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunun ses tasarımına dair bilgiler veriliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...o.1401422/ :Merhabalar ben Björn Iversen, CK3'te Ses Direktörüyüm. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bu oyunun ses tasarımı hakkında bir geliştirici günlüğü yazma fırsatı edindim. Bu günlüğü farklı parçalara ayıracağız, ilk olarak sizlere Ses Vizyonumuzdan ve oyunun seslerinde neleri hedeflediğimizden bahsedeceğim. Ardından Ses Tasarımına geçip, neleri yenilediğimizi, önceki oyunlara nazaran ne gibi farklara sahip olduğumuzdan söz edeceğim, son olarak ise oyunun Müziklerinden bahsedeceğim.

Ses Vizyonu
İlk olarak şundan bahsetmek isterim ki Crusader Kings 3'ün ses kısmında çalışmak oldukça göz korkutucu bir iş. Crusader Kings 2 yıllar boyunca geliştirilmiş bir oyun ve topluluk tarafından sevilen nice müziklere sahip. Zaman içerisinde oyuna yeni Ses Tasarımları ekledik ve bunlar da topluluk tarafından oldukça beğenildi.

Bu kapsamda önümüzdeki sorular şu şekildeydi: Serinin devam oyununda neleri geliştirebiliriz? Bir önceki oyundan neleri saklamalıyız? Ne gibi yeni ses özelliklerinden yararlanabiliriz?

İlk ve en büyük farklardan birisi ses tasarımının CK3'te oyunun geliştirilmesiyle birlikte başlamasıydı. CK2 benim Ses Direktörü olarak görev almamın öncesinde yapılmış bir oyun ve o dönemde stüdyo herhangi bir Ses Tasarımcısına sahip değildi.

İlk olarak Andreas Waldetoft (stüdyo bestecimiz ve yakın iş arkadaşım) ve ben oyunun müziğinde ulaşmaya çalıştığımız hedefleri belirledik. Ardından Ses Tasarımı için bir Ses Vizyonu oluşturduk. Ses Tasarımında ses tasarımcımız Gustav'ın da yardımıyla kabaca üç maddeye ulaştık.

Hikaye Anlatımı
Oyunun ana odak noktası karakterler, onların eylemleri ve oluşturdukları hikayeler. Ses tasarımında tüm olayları ve karakterleri hayata taşımak istedik. Örneğin bir olayla karşılaştığınızda arkaplanda bu olayın tarzıyla alakalı bir ses efekti duyacaksınız, eğer olay sarayda gerçekleşiyorsa karşınıza sarayla alakalı bir müzikle çıkacak.

Hikaye anlatımını geliştirmesi gereken yegane unsur sesler değil, müzikler de bu işin önemli bir parçası. Müziklerden günlüğün devamında ayrı bir şekilde bahsedeceğim.

Harita canlı hissettirmeli
Bir önceki oyunda eksik bulduğum konulardan birisi, yeni oyunda çok güzel bir harita oluşturduk ve ses ekibi olarak haritanın "güzel sesler çıkartmasına" önem veriyoruz. Nehirler ve ormanlar içeren bir bölgeye yaklaştırdığınız vakit haritanın canlı hissettirmesini istiyoruz. Aynı durum topraklar için de geçerli, sahip oldukları kültüre göre seslerle karşılaşmalısınız.

Daha sakin bir akustik
Bu kulağa biraz tuhaf gelebilir ama dinleyin. Önceki oyundaki sorunlardan birisi her ses dosyasının ve müziğin eş zamanlı bir biçimde olabildiğince yüksek seste kendini duyurmaya çalışmasıydı. Akustik olarak ses unsurlarının birbiriyle rekabet etmediği bir ortam oluşturmak istiyoruz, müzik oyuncunun oyun tecrübesinde dikkat dağıtıcı bir unsur olmamalı. Oyun daha sakin olmalı ve uzun oynanışlarda oyuncunun kulaklarını daha az yormalı.

Bu kadar hedeflerimizden bahsetmek yeterli, şimdi gelin yaptığımız işlerden bahsedelim.

Ses Tasarımı

Olay Penceresi

Olay pencerelerinin iki ses unsuru var, birincisi "Olay Teması" farklı olaylara göre değişkenlik gösteriyor. Bunun yanı sıra sanat ekibimizin olaylar için yaptığı arkaplan görselleri var, bu arkaplan görsellerine de bir ambiyans sesi oluşturduk. Aşağıda iki unsurun birlikte olduğu bir Evlilik Olayının sesini inceleyebilirsiniz:


Dikkatlice dinlerseniz yeni bir özellik fark edeceksiniz, olay penceresi açıldığında harita ambiyans sesinin seviyesi azalıyor. Bu durum karşınıza çıkan olaya odaklanılabilmesini sağlıyor. Olaylara ekstra flavor katmak için kimi zaman karşınıza bir olay çıktığında müziğin değiştiğini göreceksiniz. Aşağıda bunun örneği mevcut:


Tüm parçalar birleştiğinde bu sonuçla karşılaşacaksınız:


Bunun olay pencereleri üzerinden oyunun hikaye anlatımını geliştirmenin güzel bir yolu olduğunu düşünüyorum. Olay pencerelerinde güzel sonuç vermesinin ardından ses efekti ve müzik kombinasyonunu oyunun farklı alanlarına da uygulamaya karar verdik, örneğin savaş açmak:


Ambiyans
Daha önce de bahsettiğim üzere haritanın canlı hissettirmesini istiyoruz, farklı alanlar sahip oldukları farklı arazi ve yerleşimlere göre farklı sesler çıkartmalı. Bu hususta sizlere yazmaktansa dinletmeyi tercih ediyorum, aşağıda İngiltere'deki yerleşimlerin çıkarttığı sesler ve doğa sesi:


Çevre müziği açısından favori bölgem, nehir ve yerleşimlerin çıkarttığı sesler mükemmel:


Üçüncü örneğimiz Hindistan coğrafyasından:


Müzik
Merhabalar ben Andreas Waldetoft, Paradox'ta baş besteci olarak görev alıyorum. Yıllar boyunca birçok oyunda görev aldım ve şimdilerde Crusader Kings III üzerinde çalışıyorum. CK2'yi bestelediğim için CK3 üzerinde çalışmak bizim için sıfırdan başlamak şeklinde olmadı. Öte yandan oyun müziklerinin çok daha fazla derinlik ve farklı ses içermesini istediğimiz için tulumlu flavta, laterna, İsveç arpı, telli çalgılar ve birçok farklı enstrümandan yararlandık. Aynı zamanda full orkestra, solo vokalistler ve kilise korolarından faydalandık.

pic01.jpg

pic02.jpg

pic03.jpg

Björn olaylar ve hikaye anlatımı için kullandığımız parçalardan bahsetti, bunun planlamasını birkaç yıl önce tasarım aşamasındayken yapmıştık. Müziklerimizde bu gibi parçaların ve keyif müziklerinin büyük önemi var. Parçalar bir bakıma oyunda yaşanan bir şeye reaksiyon olarak devreye giren kısa müzikler. Keyifli müzikleri ise isminden de anlayacağınız üzere saatlerce dinleyebileceğiniz, daha sakin bir deneyim sunan müzikler. Aşağıda "Haçlılar Başlıyor" başlıklı bir olay için yaptığım parçayı dinleyebilirsiniz, Budapeşte'deki orkestra oturumunda yapıldı.


Aynı zamanda ana tema olarak kullanılmak üzere bazı orkestra suitleri oluşturduk. Aşağıdaki kısım "Kudüs Şövalyeleri"nden ve yine Budapeşte Orkestrasından:


Crusader Kings III bu zamana kadar geliştirdiğimiz oyunlar arasında en fazla müziğe sahip olan oyun, dostum Philip Wareborn devreye girerek oyundaki farklı şartlar için farklı müzikler bestelenmesini sağladı. Kendisinin müziğini Stellaris'in 4. yıldönümü fragmanından biliyor olabilirsiniz.


Modlama
Gelecekte bu konuda daha fazla bilgiler vereceğiz ancak sorular geleceğini bildiğim için değinmek istedim. Müzikler modlanabilir olacak, parçaları ve keyif müziklerini değiştirebilecek, yeni müzikler ekleyebileceksiniz.

Aşağıda savaş açma parçasını Stellaris'ten bir müzikle değiştirmemi görebilirsiniz:


Bununla birlikte bugünün günlüğü sonlandırıyoruz. Umuyoruz büyük uğraşlar verdiğimiz oyunun ses ve müzik yönü sizleri heyecanlandırabilmiştir.
[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Ck3 Müzikleri güzel olmuş.
Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir. [sun tzu]


https://www.youtube.com/watch?v=ZjHt3KW6S4g
Ara
Cevapla
#3
CK2 en sevmediğin özellik ne deseler şüphesiz müziklerin beynimi tırmalaması derdim.
493655.jpg
Ara
Cevapla
#4
CK2 de ki çocuk doğma sesi çok kötüydü. Modu var hatta kaldırıyor onsuz oynamıyorum. CK3 te nasıl yapmışlar acaba?
Ara
Cevapla
#5
CK2'de ölüm seslerinin bazıları çok abartıydı kemik kırılma sesi vs.
Cevapla
#6
(23-06-2020, 19:54)Duman : CK2'de ölüm seslerinin bazıları çok abartıydı kemik kırılma sesi vs.

Aslında benim de en sevdiğim sesler ölüm sesleri.
n3.png
Ara
Cevapla
#7
Ölüm seslerinin çeşitliği güzel olsa da uzun süren ve kulak tırmalayan efektler yorucu olabiliyordu. Daha yumuşak sesler yapmaları iyi olmuş.

Bir de hataları gösteren simgenin İmparator Glitterhoof olması da hoşmuş:

unknown.png
Ara
Cevapla
#8
Waldetoft işini bilir. Bolca ilahiye bağlayan müzikler bekliyorum, yoksa yabancılık çekerim.
v5jjo8.gif
Ara
Cevapla
#9
(23-06-2020, 22:01)Attila the Hun : Ölüm seslerinin çeşitliği güzel olsa da uzun süren ve kulak tırmalayan efektler yorucu olabiliyordu. Daha yumuşak sesler yapmaları iyi olmuş.

Bir de hataları gösteren simgenin İmparator Glitterhoof olması da hoşmuş:

unknown.png

Hocam at eventi sonunda at saraya geliyor bende tapınağa gönderiyorum işe yaramıyor diye bi amacı varmı atın yoksa trolüne mi
493655.jpg
Ara
Cevapla
#10
(23-06-2020, 22:12)BigUnicorn : Hocam at eventi sonunda at saraya geliyor bende tapınağa gönderiyorum işe yaramıyor diye bi amacı varmı atın yoksa trolüne mi

At tamamen easter egg amaçlı. Oyun içi hiçbir işlevi yok. Hatta "Horse" traiti onun attributelarını büyük ölçüde azaltıyor.
Ara
Cevapla
#11
(23-06-2020, 22:25)Attila the Hun :
(23-06-2020, 22:12)BigUnicorn : Hocam at eventi sonunda at saraya geliyor bende tapınağa gönderiyorum işe yaramıyor diye bi amacı varmı atın yoksa trolüne mi

At tamamen easter egg amaçlı. Oyun içi hiçbir işlevi yok. Hatta "Horse" traiti onun attributelarını büyük ölçüde azaltıyor.

Aynen biliyorum çoğunlukla saraya diplomat olarak giriyor da ondan sormuştum
493655.jpg
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.