Günlük: CK3 - Sözleşme ve Müzakere
#1
zD5fF.gif

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki sözleşme ve müzakere mekaniklerinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...e.1402760/ :Herkese merhabalar, Crusader Kings III için kaleme alınmış 33. geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere 17. geliştirici günlüğünden bu yana Feodal Sözleşmelerde yaptığımız değişikliklerden bahsedeceğim.

Kısaca sözleşmelerin ne olduğunu hatırlatalım. Baron kademesinin üstünde yer alan her vasalın süzereniyle arasında ona ne kadar vergi ve milis sağlayacağını öngören bir sözleşme mevcut. Eğer bu vasal Feodal ise bu sözleşme için müzakere edebiliyorsunuz.

Oyunun hikaye anlatımına ve dramasına yeteri kadar katkı sunmaması sebebiyle ilk tasarımımızdan çok da memnun değildik. Topluluktan gelen yorumlar neticesinde bu mekaniği tekrardan ele almaya ve nihayetinde baştan tasarlamaya karar verdik.

Sözleşme
Basın etkinliklerimizden bu mekaniğe dair videolar veya ekran görüntüleriyle karşılaşmış olabilirsiniz fakat yine de bu kısımda bu yeni sistemi adım adım sizlere tanıtmaya çalışacağım. Aşağıda vasal sözleşmeleriyle etkileşimde bulunurken karşılaşacağınız yeni arayüzü görüyorsunuz.

ContractView.png

Gördüğünüz üzere bu sözleşmeleri özelleştirebileceğiniz çok daha fazla seçenek mevcut.

En yukarıda vasalın vergi ve milis yükümlülüğü yer alıyor, bunların ikisi de 5 seçeneğe sahip. Bir vasalın süzerenine ne kadar vergi vereceğini, ne kadar milis sağlayacağını bu kısım belirliyor, burada yükümlülükleri ne kadar düşükse vasalınız sizi o kadar çok sevecek, yükümlülükleri ne kadar yüksekse vasalınızın size olan görüşü o kadar az olacaktır. Yeniden müzakere esnasında bu kısımda sadece 1 yanda bulunan seçeneklere geçiş yapabilirsiniz.

Onların altında "satır arası" adını verdiğimiz seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler farklı buluşlarla açılabilir ve sözleşmede çeşitli etkilerde bulunabilirler. İlk kısımda Asker Vergisi, Sınır Vasalı ve Palatinlik seçeneklerini görüyorsunuz.
  • Asker Vergisi seçeneğinde vasal yükümlülüğünden %50 daha fazla vergi ödüyor fakat %75 daha az milis sağlıyor.
  • Sınır Vasalı seçeneğinde vasal milis ve savunma bonusları alıyor, yükümlülüğünden %50 daha az vergi ödüyor.
  • Palatinlik seçeneğinde vasal prestij bonusları alıyor, süzerenlerinin prestijini yükseltiyor fakat yükümlülüğünden %20 daha az vergi ve milis sağlıyor.

Scutage.png
March.png
Palatinate.png

En aşağıda ise "satır arası" seçeneklerin geriye kalanı yer alıyor. Bunlar vasalınıza konseyde koltuk garantilemekten tutun da kendi parasını basmasına izin vermeye kadar farklılık gösterebiliyor. Buradaki bazı seçenekler için vasalınızın çeşitli koşulları yerine getirmesi gerekebilir, örneğin vasal süzerenden farklı dindeyse "Dini Koruma" isminde bir kısım beliriyor ve burada süzerenin din dönüşümü talep etmesini veya bölgenin dinini değiştirmeye kalkışmasını engelleyen bir madde ekleyebiliyorsunuz.

Müzakere
Bir müzakere esnasında maksimum 3 değişiklik yapılabilir. Bu kısımda farklı değerleri de denedik ve nihayetinde hem fazla kısıtlayıcı olmayan hem de tek seferde tüm sözleşmeyi baştan yazmanıza olanak tanımayan 3'te karar kıldık.

Değiştirilebilir yeni yükümlülüklerle birlikte müzakereler daha ilginç anlaşmalar yapabilmenize olanak tanıyor. Süzeren olarak vasalınızdan edindiğiniz vergiyi arttırmak isteyebilirsiniz fakat sadece bunu yapmanız vasal tarafından adaletsiz olarak görülecek ve sizin tiranlığınızı yükseltecektir.

NegotiationTyranny.png

Eğer tiranlık almak istemiyorsanız, vasalınıza talebinize karşılık bir şey sunmanız gerekiyor. Örneğin daha fazla vergi istediğiniz vasala konseyde bir koltuk garantisi verdiğiniz vakit tiranlık almadan bu anlaşmayı yapabiliyorsunuz.

NegotiationFair.png

Veya vasalınız üzerinde kullanabileceğiniz bir Koza sahipseniz bunu kullanarak taleplerinizi kabul ettirebilirsiniz. Şantaj ilginç bir şekilde oldukça etkili bir yol.

NegotiationHook.png

Burada şunu belirtmekte fayda var, tiranlık elde etmediğiniz "adil" bir anlaşma yapsanız bile bu durum vasalınızın anlaşmadan memnun kalacağı anlamına gelmiyor. Her yükümlülük vasalın size olan görüşünü etkiliyor, yüksek vergiler vasalların canını sıkarken, düşük vergiler vasalların size karşı olan görüşünün artmasını sağlıyor.

Elbette vasallar kendileri de müzakereyi başlatabilirler, vasalların başlattığı müzakerelerde adil olma şartı var dolayısıyla bir Koz kullanmadan veya karşı bir şey vadetmeden daha az vergi verme talebinde bulunamazlar. Vasalınız örneğin daha önceleri sahip olduğu konseyde koltuk garantisini kaldırıp size daha az vergi vermeyi önerebilir.

Bazı vasallar oyunun başlangıcında varsayılan sözleşmeden farklı sözleşmelere sahip. Örneğin Kutsal Roma İmparatorluğundaki tüm vasallar imparatorluğun yapısını yansıtma amaçlı düşük vergi ve düşük milis sözleşmesiyle başlıyorlar.

Bu arayüzün süzerenle vasal arasında imzalanan bir kağıt gibi hissettirmesini istedik, bu sebeple parşomen şeklinde bir arkaplan kullanıp mum mühürlerle sayfayı süsledik.

Sözleşme Modlama
Tüm bu farklı yükümlülükler, yapay zekanın bunları nasıl kullanacağı ve arayüzde nasıl görüntülenebilecekleri modlanabilir durumda.

Kod:
religious_rights = {
    display_mode = checkbox

    is_shown = {

        NOT = {

            scope:vassal.faith = scope:liege.faith

        }

    }

    obligation_levels = {

        religious_rights_none = {

            default = yes

           

            ai_liege_desire = @ai_standard_liege_desire

            ai_vassal_desire = 0

        }

        religious_rights_protected = {

            is_valid = {

                NOT = {

                    scope:vassal.faith = scope:liege.faith

                }

            }

            parent = religious_rights_none

           

            vassal_opinion = 5

           

            vassal_modifier = {

                county_opinion_add = 5

            }

           

            flag = religiously_protected

           

            ai_liege_desire = 0

            ai_vassal_desire = 10

        }

    }
}

Yukarıda dini koruma yükümlülüğünün kodlarını inceleyebilirsiniz, satırlardan neyin ne olduğu büyük oranda anlaşılıyor.

Umuyoruz bu geliştirici günlüğünü beğenmişsinizdir, önümüzdeki hafta görüşmek üzere.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Müslüman devletlerdeki yönetim nasıl olacak çok merak ediyorum. Ck2 çok iyi yansıtmıyordu.
Ara
Cevapla
#3
Bana biraz sanki ne kadar az para iste o kadar mutlu olsunlar günlüğü gibi geldi.
Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir. [sun tzu]


https://www.youtube.com/watch?v=ZjHt3KW6S4g
Ara
Cevapla
#4
Düzgün kullanılırsa bu mekanik oyuncu diyarlarını aşırı güçlendirebilecekmiş gibime geliyor. Keşke test edip yorumlayabilsek.
Fact: Strategyturk'e sadece EU4 ve CK3 dev diaryleri için geliyorum.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.