Günlük: CK3 - Stres, Sinir Krizi ve Savunma Mekanizması
#1
zD5fF.gif

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Stres, Sinir Krizi ve Savunma Mekanizması özellikleri tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...n.1399764/ :Herkese merhabalar, bugün uzun zamandır beklendiği üzere Crusader Kings III'te stresin nasıl işlediğinden bahsedeceğim. Sistem büyük oranda basit olsa da, karakterlerin davranışlarında bazı enteresan etkilere sahip. Gelin fazla lafı uzatmadan konuya girelim.

Stres
Stres bir karakterin zihinsel sağlığını yansıtıyor. Karakterler stres biriktirdikçe stres seviyelerinde artış yaşanıyor ve her stres seviyesi karakterin sağlığını ve doğurganlığını negatif etkiliyor. 1. seviyenin etkileri oldukça düşükken, 3. seviye strese sahip olmak karakterinizin erken bir ölümle karşılaşmasıyla sonuçlanabilir.

image7.jpg

Karakterlerin stres kazanmalarının ana yolu onlardan yapılarına aykırı işler yapmalarını istemeniz. Örneğin Şefkatli özelliğine sahip bir karakter için zindandaki bir karakteri idam etmek bu karakter bir hain bile olsa çok daha stresli bir iş.

image4.jpg

Stres elde etmenin farklı yolları da mevcut. Bir başka karakterin zindanında tıkılı kalmak karakterinizin zaman içerisinde stres seviyesinin artmasıyla sonuçlanıyor. Bunların yanı sıra çok çalışmak veya sevilen karakterin bu dünyadan göç etmesi karakterinizin stres seviyesinin artmasına sebep olabilir. Kaynağı ne olursa olsun bir karakter stres olarak belli bir seviyeye eriştiğinde Sinir Krizine giriyor.

Sinir Krizi
Sinir Krizleri karakterler belli bir stres seviyesine eriştiğinde tetiklenen özel eventler. Karakterinizin nasıl bir sinir krizi geçireceği tamamen sahip oldukları özelliklere bağlı, farklı karakterler içinde bulundukları kötü durumla farklı şekillerde başa çıkıyorlar.

image3.jpg

Her Sinir Krizi birbirine denk değil ve sahip olduğunuz stres seviyesi bu sinir krizininin ne kadar şiddetli olacağı konusunda belirleyici bir faktör oynuyor. 1. seviyede Sinir Krizi geçiren Öfkeli bir karakter tüm sarayın önünde bir vasala bağırıp onu aşağılarken, 3. seviyede benzer özelliklerle Sinir Krizi geçiren bir karakter seçilmiş varisi öldürebiliyor.

Farklı stres seviyelerinin yanı sıra, içerisinde bulunduğunuz durum da Sinir Krizininin nasıl işleyeceği konusunda etkili olabiliyor. Örneğin zindanda tıkılı kalan karakterler özgür karakterlere nazaran farklı sinir krizleri geçiriyorlar ve bunlar karakterin kişiliğini etkileyebiliyor.

image6.jpg

Ne tür Sinir Krizi geçirirseniz geçirin, tüm Sinir Krizleri karakterin stres kaybetmesini sağlayan seçeneklere sahip. Bu seçeneklerin birçoğu karaktere Savunma Mekanizması özelliği sağlıyor, bu da karakterin gelecekte daha az stres kazanmasını sağlayıp tekrar Sinir Krizine girmesini önlüyor.

Savunma Mekanizması

Savunma Mekanizmaları karakterlerin hayatlarındaki stresle baş etmek üzere geliştirdiği özellikleri ifade ediyor. Bunların birçoğu karakterin yeteneklerine eksiler verirken, stres kaybı sağlıyorlar.

image2.jpg

Her karakter özelliği pasif efektin yanı sıra birikmiş stresin kaybedilmesini sağlayacak özel bir Karara erişilebilmesini mümkün kılıyor.

image1.jpg

Ne türde olurlarsa olsunlar Savunma Mekanizması özellikleri oldukça kullanışlı. Daha stresli kararlar alabilmek birkaç Diplomasi veya Vekilharçlık puanına değecek bir özellik ve sahip olunan her Savunma Mekanizması özelliği karakterinizin stresle daha kolay başa çıkabilmesini sağlıyor. Çoğu hükümdar hayatında 1 veya 2 Savunma Mekanizması özelliğine sahip olacaktır, bazı nadir şartlar altında daha fazlasına sahip olunabilir.

Stratejik Kararlar
Geliştiriciler olarak stres sistemindeki amacımız oyuncuyu çeşitli eylemleri gerçekleştirdiği için cezalandırmak değil, her zaman makul olan seçenekleri seçmeden evvel iki kez düşünmelerini sağlamak. Size 42 strese maloluyorsa, yabancı hak sahibi karakteri idam etmek gerçekten makul mu? Belki. Belki değil. Zamanı geldiğinde bu gibi kararlar vermeniz gerekecek.

Bu şekilde stres farklı kişilik özelliklerini dengeleyebilmemizi de sağlıyor. Örneğin Hırslı ve Şefkatli gibi özellikler çok daha yüksek bonuslara sahipler, ancak oyun içi davranışlarınızda daha fazla stres elde etmenize sebep oluyorlar. Sadist gibi özellikler vasalların sizden nefret etmesiyle sonuçlanabilir, fakat karakteriniz yapılması gerekeni yapma konusunda daha net kararlar verebilir hale geliyor.

image8.jpg

Karakteriniz ne tür karakter özelliklerine sahip olursa olsun, stres oyunun tamamen uzak durmanız gereken bir kısmı değil, ne zaman elde edeceğiniz konusunda stratejik kararlar vermeniz gereken bir sistem şeklinde. Çeşitli Savunma Mekanizması özellikleriyle karakterinizin stres seviyesini ideal seviyelerde tutabilirsiniz. Karakterinizin stres seviyesini yönetebilmeniz her zaman önünüze çıkan fırsatlardan yararlanabilmenizi sağlar, öte yandan umursamaz bir şekilde eylemlerde bulunmanız hükümdarlığınızın en önemli noktasında karakterinizin delirmesiyle sonuçlanabilir.

image5.jpg

Bu haftalık bizden bu kadar, umuyoruz stres mekaniğine dair aydınlatıcı bir günlük olmuştur.
[+] 13 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Acaba başka karakterlerin stres seviyelerine etki edecek etkileşimlerde bulunabilecek miyiz? Rakiplerin ya da düşmanların krizler geçirerek kendilerine veya çevrelerine zarar vermelerini sağlamak eğlenceli olacaktır.
Ara
Cevapla
#3
(17-06-2020, 01:02)elefsar : Acaba başka karakterlerin stres seviyelerine etki edecek etkileşimlerde bulunabilecek miyiz? Rakiplerin ya da düşmanların krizler geçirerek kendilerine veya çevrelerine zarar vermelerini sağlamak eğlenceli olacaktır.

Başkasının hapishanesinde olunca artıyor stres doldur doldur patlamadan bırak gitsin kendi varisini öldürsün
“Lead me, follow me, or get out of my way.” — George S. Patton
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.