Günlük: EU4 - 1.28 "Spain" Yamasındaki Harita Değişiklikleri
diaryeu4.png
EU4 günlüklerinde bu hafta 1.28 İspanya yaması ile İberya'da ve Kuzey Afrika'da yapılan harita değişikliklerinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...8.1122972/ :Herkese merhaba. Bugün 1.28 “Spain” yamasında gelecek İberya ve Kuzey Afrika harita güncellemesine göz atacağız.

iberia_map.jpg
(Daha iyi göstermek için ülkeler serbest bırakıldı)

Yaptığımız değişikliklerden sonra İberya’da toplamda 571 development (gelişme) ve 63 şehir var. İberya’ya Azorlar, Madeira, Kanarya Adaları ve Yeşil Burun Adaları’ndan (Cape Verde) oluşan Macaronesia bölgesi dahil ama Fransız bölgesine geri eklenen Labourd dahil değil.

Aragon’da ise Aragon Krallığı, Valencia Krallığı ve Katalonya Prensliği arasındaki farklılık daha bariz hale getirildi. Tarragona artık Katalonya bölgesinde, Valencia şehrinden bir kısım kesilerek Castello ve Xativa şehirleri eklendi. Valencia şehrinin kendisi de oldukça zengin olma potansiyeline sahip, oyuncunun verdiği kararlara göre büyük bir ipek üreticisi olabilir. 3 büyük Balear adası da birer şehir oldu, adalar boğazlar ile bağlı ve kendi bölgelerine sahip.

Galiçya’daki şehirler 1’den 4’e çıkarıldı ve bu 4 şehrin hepsi Galiçya bölgesinde yer alıyor.

Portekiz ve Granada’ya da birer şehir eklendi, Aveiro ve Malaga.

Son olarak da artık Navarra’nın okyanusa bir kıyısı olmayacak. Büyük güçler arasında kalan ve okyanus üzerinden kaçma fırsatı olmayan Navarra, 1.28’de oynaması baya zor bir ülke olacak.

Serbest bırakılabilen yeni ülkeler:
  • Valencia: Valencia Krallığı 1444’te Aragon’un önemli bir parçasıydı. El Cid’e ev sahipliği yapan bu eski krallık 1.28 ile serbest bırakılabilecek.
  • Asturias: Asturias Krallığı başlangıç tarihimizden çok önce yıkılmıştı ama bölgedeki serbest bırakılabilir ülkelerin azlığı nedeniyle oyuna eklendi.

morocco_map.jpg

Kuzey Afrika’da da bazı değişiklikler yaptık. Kıyıda yeni şehirler görebilirsiniz, bu şehirlere sahip olabilecek ve oyun sırasında ortaya çıkabilecek yeni ülkeler de ekledik.

Demnate şehri Atlas dağları arasında bir geçit görevini görüyor, tutması oldukça önemli bir yer olabilir.

Kanarya Adaları ise Gran Canaria ve Tenerife olmak üzere ikiye ayrıldı. Böylece Kastilya’nın tam olarak tamamlanmamış fethi ve kolonileştirilmesi daha iyi yansıtılıyor.

Granada ile oynayan mazoşistler de artık Ceuta’da core’larının olduğunu duymaktan mutlu olacaklardır.

Serbest bırakılabilen yeni ülkeler:
  • Salé ve Tétouan: Bazı Berberi korsanlarına ev sahipliği yapan bu ülkeler 1444’te serbest bırakılabilir olacak ve oyun sırasında da ortaya çıkabilecek.

fezzan_map.jpg

Doğu Mağrip’te de küçük değişiklikler yaptık. Tunus’a Kairwan şehri eklendi ve eklenen diğer şehir Sabha da Fezzan’ın sınırlarının daha güzel çizilmesini sağlıyor.

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta 1.28 ile birlikte çıkacak ve adını daha duyurmadığımız Immersion Pack’te yer alan bazı yeni özelliklerden bahsedeceğiz.
[+] 7 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Toprak ekleme işini neye göre, hangi mantıkla yapıyorlar ki? Yani Galiçya'yı 4 toprak yaptın tamam da niye?

Bir de iberyada salınacak çok devlet yoktu asturias ekleyiverdik demek nasıl bir vizyonsuzluk örneğidir?
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Galiçya tek toprak olmak için gayet büyük bir parça. Bunu bölerek oraya kafalarına göre şehir eklemiyorlar. Var olan şehirleri katıyorlar.

Asturyas ise benimde garibime giden bir açıklama. Baya anlamsız duruyor.
Ara
Ulan ne istediniz gariban navarra'dan
[+] 4 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Lo bu nedir ?
Ara
Ben asıl bundan sonrakileri merak ediyorum. Bakalım nasıl mekanikler ekleyecekler? Şu Hollanda topraklarının İspanya'ya kalmasını düzenleseler güzel olur.
Ara
1.27'de İberya'da 596 dev var yanlış görmediysem, 1.28 ile 571 deniyor.
(09-10-2018, 13:27)Aeschyli : Ulan ne istediniz gariban navarra'dan

Aynı şeyi dedim ben de.
Ara
(09-10-2018, 13:13)Justicar : Galiçya tek toprak olmak için gayet büyük bir parça. Bunu bölerek oraya kafalarına göre şehir eklemiyorlar. Var olan şehirleri katıyorlar.

Ben hiç şehir var orada o yüzden katalım oyuna dediklerini sanmıyorum. Aksine şehir katalım ismi gerçek olsun diyorlar bence. Çünkü orada yazan şehirlerin o yıllarda şehir falan olduğunu hiç sanmıyorum. Osmanlı yaması getirip Konyayı 5e bölmek gibi bir şey bu. Çünkü Galiçya dedigimiz yer Konya'dan çok daha küçük bir alan.
Ara
ne zaman gelcek bu yama
Ara
(09-10-2018, 15:09)Aytaç :
(09-10-2018, 13:13)Justicar : Galiçya tek toprak olmak için gayet büyük bir parça. Bunu bölerek oraya kafalarına göre şehir eklemiyorlar. Var olan şehirleri katıyorlar.

Ben hiç şehir var orada o yüzden katalım oyuna dediklerini sanmıyorum. Aksine şehir katalım ismi gerçek olsun diyorlar bence. Çünkü orada yazan şehirlerin o yıllarda şehir falan olduğunu hiç sanmıyorum. Osmanlı yaması getirip Konyayı 5e bölmek gibi bir şey bu. Çünkü Galiçya dedigimiz yer Konya'dan çok daha küçük bir alan.

O bölgeleri şehir yapmak ile dediğin gibi bir mantıksızlık oluştursa da askeri manevra açısından bence bu eksiği kapatıyor. Ayrıca bence Asturias eklemesi de güzel olmuş çünkü oyunda defalarca dayak yiyip, iflas etmiş ülkeleri ayakta görmek bence saçma, en azından o olasılığı düşürüyor. Burada asıl tartışılması gereken şey bence bir sonraki günlüklerde. Bakalım 24tl'ye çıkaracakları paket fiyatına değecek mi? (tabii ki değmeyecek)
Ara
Yalnız Dharma daha Ekim başında çıkmadı mı?1.27 geldi hemen ardından, mecburdu dendi, şimdi de 1.28 günlükleri ve gelecek 'immersion pack' ten bahsedilmeye başlanmış.Sürekli dlc gelmesine alıştıkta bu hızla her ay bir dlc satmayı düşünüyorlar sanırım.Bu arada şehir eklemelerine itirazı olanlar 'Rule Britannia' ile Fransa ve İngiltere'ye eklenirken bu kadar itiraz ettiler mi.O konuda pek itiraz hatırlamıyorum ben.Fransa'ya eklendiyse İberya'ya da eklenecekti, tarihselliği tartışılabilir belki fakat oyunun son zamanlarda tarihsel yöne gitmediği de aşikar.Oynanabilirlik bakımından İberya'ya da o şehirler kesinlikle gerekli.Yoksa İberya 2 kale ile aşılıyor ki hoş bir durum değildi.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kadın generaller eklesinler:P
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
(09-10-2018, 22:48)glorfindel : Kadın generaller eklesinler:P
Zatenvar pluoctry ve diplomasi ideasını açtığın anda kadın general kadın danışman alabiliyorsun
Ara
@kralılgaz danışmanı biliyorum ama generali duymadım kraliçeyi veya imparatoriçeyi atayamıyordun bildiğim kadarıyla general olarak
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Kadinlar savas yönetmekten ne anlar yahu, total war mi bu oyun sacmalasinlar
Ara
2. görselde gözüken Fez şehri ne kadar küçükmüş yahu, hiç olur mu öyle şey... biraz büyük yapılmalı.
Ara
Granada için özel görevler gelmeli yani Spain updatei yapıyosun 2 görev koymak zor olmamalı o ülkeye de, re-reconquista yaparken sıkılıyo insan görevsizlikten.
[+] 1 üye Merias nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
güncelle ne zaman gelcek
Ara
(13-10-2018, 19:55)kurtulus : güncelle ne zaman gelcek

Açıklanmadı
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.