Günlük: EU4 - Favor Değişiklikleri
#1
diaryeu4.png

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Favor sisteminde yapılan değişiklikler tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...0.1435697/ :Herkese merhabalar, Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Ne yazık ki Groogy hasta, bu sebeple planlarda ufak bir değişiklik yapıp 1.31 yamasında Diplomasi alanında yaptığımız değişikliklerden bahsedeceğiz. Diplomasi 1.31'in önemli başlıklarından birini oluşturuyor.

İlk olarak The Cossacks yamasıyla birlikte oyuna eklenen favor (iyilik borcu) mekaniği bu eklentiyle de erişilebilecek, keza artık bu mekaniği müttefiklerinizi ofansif savaşlara çekmenin dışında bazı ekstra etkileşimlerde de kullanabileceksiniz. Bundan gelecekteki günlüklerde bahsedeceğiz.

Oyunda favorların hesaplanış biçiminde de değişikliklerimiz var, her yıl ihtimal üzerinden 1 favor elde etmektense, kademeli bir şekilde favor elde edeceksiniz. Ne kadar favor elde edeceğinizi etkileyen unsurlar, daha önceden favor elde etme ihtimalinizi arttıran unsurlarla aynı, göreceli askerî güç vs.

Son olarak, bu eklentiyle birlikte oyuna "Curry Favors" (Yaranma) isminde yeni bir diplomatik eylem ekleniyor. Aktif bir diplomat gerektiren bu yeni eylem, zaman içerisinde o ülkeyle sahip olduğunuz favor miktarını yükseltiyor. Bunun ne kadar etkili olacağını diplomatik saygınlığınız ve hedefin size karşı olan görüşü belirliyor.

eu4_13.png

Müttefikiniz olmayan ve yaranmaya çalışmadığınız ülkelerle yavaş bir şekilde favor kaybedeceksiniz.

Nispeten kısa bir günlük olması sebebiyle ekstra olarak Horda idea grubunu seçmeniz durumunda karşılaşabileceğiniz olaylardan birini paylaşmak istedim.

eu4_14.png

Umut ediyorum Groogy önümüzdeki haftaya iyileşip sizlere Kirpilerden bahsedebilecek.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Off. Aşağıdaki event görselini paylaşmış iyi ki. Yoksa kısa bir günlük olurdu harbiden. Event görseli koyunca uzamış günlük. Ne yaratıcılık ama.
Sic Parvis Magna
[+] 5 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
resimden anladığım kadarıyla sanırım her 10 ilişkiye yaranma eylemi ile 0.01 favor kazanımı sağlıyor 200 ilişkideki müttefiğimiz ile o zaman ayda 0.2'den yılda 2.4 favor kazanıyoruz ki bu baya büyük bir değer gibi geldi bana.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
O değerler genelde düşer
[+] 1 üye 1Manascı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Eu4ün donma sorunu düzeldi mi?Düzeldiyse tamamen modsuz bir son sürüm oynayacağım.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Cevapla
#6
Sorundan kastına bağlı önce dertlerini dinleyelim, örneğin ben herhangi bir geminin içkoçyanın etrafını dolanma süresini saçma buluyorum
[+] 1 üye 1Manascı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
Boş bir günlük olmuş. Favor sisteminin değişmeside gerekli değildi. Bu yeni haliyle sistem daha çok bozulacak gibi gözüküyor.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
Rica edersem bunu cevaplayın. Eu 4 de 1.30 dan önce daha iyi oynuyordum normal zorlukta 1.30 dan sonra yapay zeka buff falan mı aldı?
Ara
Cevapla
#9
galiba
Ara
Cevapla
#10
(13-10-2020, 15:23)korkusalan : Eu4ün donma sorunu düzeldi mi?Düzeldiyse tamamen modsuz bir son sürüm oynayacağım.

Donma sorunu oyununuzun çözünürlüğü ve optimizasyonla alakalı. Düşük çözünürlük ve dizüstü pclerin genel sorunu bu oyunu oynatmadaki kasma sorunları. Bu konuda herhangi bir gelişme yok olacağınıda zannetmiyorum. Bu konuda plazada bir çok şikayet olmasına ragmen herhangi bir geri dönüş olmadı. 1.30 ile beraber yeni scale sistemine geçtiler bu yüzden bu donma ve kasmalar.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.