Günlük: EU4 - Topluluktan Gelen Öneriler #2
diaryeu4.png
EU4 günlüklerinde bu hafta 1.28.3 yamasından ve topluluktan gelen bazı önerilerden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...9.1147509/ :Herkese iyi günler, bir başka EU4 geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Geçen hafta da dediğim gibi bazı bugları düzelten 1.28.3 yaması üzerinde çalışıyoruz ve ayrıca bu yıl çıkacak olan büyük Avrupa eklentimizin de planlama aşamasındayız. Bu nedenle yeni özelliklerden bahsedeceğimiz günlükler bir süre daha çıkmayacak. Bugün 1.28.3 yamasından biraz daha bahsedeceğim ve gelecek eklenti ile ilgili gelen bazı öneriler hakkındaki düşüncelerimi söyleyeceğim.

1.28.3 yamasında ticaret şirketleri ve oyun kayıtları ile ilgili ciddi sorunları düzeltsek de normalde çıkardığımız hotfix yamalarından daha fazla şeyi düzeltmek istiyoruz. Oyun için yakın zamanda büyük bir eklenti de çıkmayacağı için bir zamandır süregelen sorunları da fırsatını bulmuşken düzeltelim dedik, bu nedenle 1.28.3 yamasının çıkması biraz daha uzun sürüyor. Şu anda 100'den fazla sorunu düzelttik ve bu nedenle de beklemeye değeceğini düşünüyoruz. Sorunlar tamamen düzeltildiğinde ve test edildiğinde gelecek haftalarda çıkmasını öngörüyoruz.

1.28.3 yamasının sadece bugları düzelten bir yama olduğunu da açıklığa kavuşturmak istedim. Bu yamada herhangi bir yeni özellik veya harita değişikliği olmayacak. Son haftalarda çalıştığımız kodlama ve içerik sorunlarıyla ilgili sadece. Bunlardan bazıları:
  • Hindistan harita değişikliklerine uyması için İngiliz görevleri güncellendi.
  • Teksas'ın lider ve gemi isimleri Teksas'a daha iyi uyacak şekilde değiştirildi.
  • Streltsy eventleri artık Streltsy birliklerine sahipken Rus hükümet reformlarının kullanılmadığı zamanlarda Streltsy sürecini değiştirmeye çalışmayacak.
  • Yapay zekanın aranızda müttefiklik olmasına rağmen çok fazla diplomatik ilişki nedeniyle kraliyet evliliklerini reddetmesi düzeltildi.
  • İspanya'nın Golden Century ile gelen görevi "Claim Hispaniola" artık görevi tamamlamak için gereken şehir sayısını doğru gösteriyor.
  • İspanya'nın "Found Havana" görevi bir "counting house" inşa ederek de tamamlanabilir.
  • Ryukyu'nun Ming ile olan tributary (haraçgüzarlık) durumu 1609 yılında bitiyor.

Biraz şanslıysak yama notlarını gelecek hafta yayınlayacağız ve ondan sonraki hafta da yamayı çıkartabileceğiz. Tabii bu tarihler değişebilir.

Geçen hafta yaptığım gibi gelen önerilerle ilgili düşüncelerimi de paylaşmak istedim. Diyeceğim şeyler kesinlikle gelecek şeyler değil, sadece konu üzerindeki düşüncelerim.

Balkanlarla ilgili öneriler
Avrupa eklentisinin hedeflediği bölgeler hakkında ve bu bölgeler arasında Balkanların olup olmayacağı ile ilgili birçok varsayım var. Sanırım ilk başta Brest'ten İstanbul'a kadar olan bölgelere odaklanacağız demiştim. Bunu daha da açmak gerekirse hedefimizin Fransa, Benelüks, Almanya, İtalya ve Balkanlar olmasını istiyoruz. Hedefimiz zaman geçtikçe daralabilir veya genişleyebilir ama şu an için bu bölgelerde bir şeyler yapmak istiyoruz. Yapacağımız şeyler sadece harita değişiklikleri olmayacak, bu bölgelere ne tür içerikler getireceğimiz hakkında bazı düşüncelerimiz var. Örneğin Benelüks bölgesinde England yaması için harita değişiklikleri yapıldı ama yine de kim Hollanda İsyanı'nın birden bire Antwerp'te çıkan 250.000 isyancıdan daha fazlası olmasını istemez ki?

1440p/2160p desteği
Böyle bir öneri ilk kez gelmiyor. Ben de eski bir oyunu açtığımda oyunun modern bilgisayarlarda oynanabilir hale gelmesini sağlayacak ayarlar olmamasını sevmiyorum. 90lı yıllarda oyun yapmış kişileri 20 yıl sonrasını öngörmedikleri için suçlayamam ama yine de bu durumları sevmiyorum.

Uzak gelecekte tabii ki EU4'ün en iyi EU oyunu olduğunu ve savaşın gidişatını teninizde hissetmeyi ya da conquistador şapka tedarik zincirinin gerçek harita boyama olmadığını savunanlar olacaktır. Geleceğin aydınlanmış süpervatandaşları için en azından EU4'ün artan monitör çözünürlüklerine uyumlu olabilecek şekilde arayüz ölçeklendirmesine sahip olmasını istiyoruz. Bunu bu yıl içinde yapacağımız sözünü veremem çünkü hiç öyle basit bir şey değil. Ama yine de gelecekte EU4'te arayüz ölçeklendirmesi olmasını istiyoruz.

Noel ağaçları
Gülümseten bir öneri. Her önerinin karmaşık ve detaylı olmasına gerek yok. İnsanlar öneri konularının büyüklüğünü görüp öneri yapmaktan korkabiliyor ama en küçük öneriler bile o büyük konular kadar önemli olabilir. Örneğin...

Lütfen -%15 paralı asker bakım maliyeti veren isviçre ideasını daha fazla condottieri verecek şekilde değiştirin. Çünkü İsviçre paralı askerleri kendileri için kiralamıyordu, diğerlerine İsviçre askerlerini kiralıyordu.
Basit, özlü ve mantıklı bir öneri. Olabilecek bir şey de. Çünkü İsviçre odak bölgenin merkezinde (cidden de tam merkezinde olabilir) ve paralı asker sistemiyle ilgili bir şeyler düşünüyoruz. Bu konuda İsviçre ile bazı özel şeyler yaparsak şaşırmayın.

Dediğim gibi gelecek hafta artık son aşamalara gelip 1.28.3 yama notlarını yayınlamayı umuyoruz. Yamayı çıkardığımız zaman yılın sonunda çıkacak eklentimize odaklanacağız. Bu eklenti üzerinde çalışmaya yavaş yavaş başlayacağımız için günlükler bir süre daha kısa olmaya devam edecek.
[+] 2 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Condottieri mekaniği geliştirilmeli bence de. CK2'deki paralı asker mekaniği daha gerçekçi oradan yararlanılmalı.
Ara
Ticaret şirketi kurunca oyun oynanmaz hale geliyor.Hemen düzeltselerdi iyi olurdu.Anlaşılan daha bekleyeceğiz :/
Ara
Herifler 2 haftadır günlük yerine öneri yayınlıyorlar. Bu kadar idiot, tembel ve paragöz yazılımcı topluluğu zor bir araya gelir tebrik etmek lazım...
Ara
Bunlara öneriyi nasıl veriyoruz. Mesela adana'da 1444'te pamuk üretilme durumu var ve bu tarihi gerçeklere uymuyor. Adana'da pamuk tarımı Sultan abdulaziz döneminde başlıyor. ingiltere amerikan bağımsızlık savaşı süresince amerika'dan hammadde temin edemeyeceği için osmanlı'ya diyor ki ben sana tohum desteği sağlayacağım, kalifiye işçi getireceğim ve toprağın ıslahını sağlayacağım. Sen de bu topraklarda çalıaşcak ahaliyi bul.Osmanlı da hay hay diyor fırka-i islahiye'yi kuruyor gidiyor çukurova'ya, buradaki yörük aşiretlerinin tamamını zorla iskan ettirip toprak işçisi yapıyor. İngiltere adana ve amik biraz bataklık bir yer olduğu için buraların toprak ıslahıyla uğraşıyor ve mısır'dan pamuk tarımını bilen kalifiye işçi getiriyor. Bu olayla ilgili bir event getirilebilir slavers sultan tarzında. Adana'da hayvancılık vardır, 1750'ye gelince event gelir kabul ederse ingiltere ile ilişki artar ingiltere mısır'da tradepower elde eder çukurova'nın devolopmentı yükselir, üretilen madde pamuk olarak değişir ve isyan çıkar. kabul etmezse ingiltere ile olan ilişki bozulur ve local unrest elde edersin.
[+] 2 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@süleyman maik Paradox'un oyunda tarihi gerçekleri pek sallamadığını söylesek haksızlık etmiş olmayız. 1959'da yapılmış Hirfanlı barajı var ve bu baraja bağlı oluşan gölü oyuna ekleyen bir firma nihayetinde. Amaçları ne kadar iyi oyun yapabilirizden ziyade ne kadar iyi oyun satabiliriz olduğu için fazla takılmamak lazım. Eu4ün kumaşı bu kadar ediyo.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yeni diller gelirimi
Ara
(22-01-2019, 21:29)süleyman maik : Bunlara öneriyi nasıl veriyoruz. Mesela adana'da 1444'te pamuk üretilme durumu var ve bu  tarihi gerçeklere uymuyor. Adana'da pamuk tarımı Sultan abdulaziz döneminde  başlıyor. ingiltere amerikan bağımsızlık savaşı süresince   amerika'dan hammadde temin  edemeyeceği için  osmanlı'ya diyor ki  ben sana tohum desteği sağlayacağım, kalifiye işçi getireceğim ve toprağın ıslahını sağlayacağım. Sen de bu topraklarda çalıaşcak ahaliyi bul.Osmanlı da hay hay diyor fırka-i islahiye'yi kuruyor gidiyor çukurova'ya, buradaki yörük aşiretlerinin tamamını   zorla iskan ettirip toprak işçisi yapıyor. İngiltere adana ve amik biraz bataklık bir yer olduğu için buraların toprak ıslahıyla uğraşıyor ve mısır'dan pamuk tarımını bilen kalifiye işçi getiriyor.  Bu olayla ilgili bir event getirilebilir slavers sultan tarzında. Adana'da hayvancılık vardır, 1750'ye gelince event gelir kabul ederse ingiltere ile ilişki artar ingiltere mısır'da tradepower elde eder çukurova'nın devolopmentı yükselir, üretilen madde  pamuk olarak değişir ve isyan çıkar. kabul etmezse ingiltere ile  olan ilişki bozulur ve local unrest elde edersin.

bu tarz bir şeyi oyun yapımcılarından beklememek lazım sonuçta bu insanlar tarih kitabı yazmıyor her şeyi bilmek zorunda değiller nereye yazabildiğine gelince paradox plazaya yazman gerekir.

(22-01-2019, 22:20)altnkurt : @süleyman maik Paradox'un oyunda tarihi gerçekleri pek sallamadığını söylesek haksızlık etmiş olmayız. 1959'da yapılmış Hirfanlı barajı var ve bu baraja bağlı oluşan gölü oyuna ekleyen bir firma nihayetinde. Amaçları ne kadar iyi oyun yapabilirizden ziyade ne kadar iyi oyun satabiliriz olduğu için fazla takılmamak lazım. Eu4ün kumaşı bu kadar ediyo.

yine bu konuda öyle tek tek oturup hangi göl nasıl oluşmuş diye bakacak halleri yok bunu ancak bu tarz zamanlarda söyleyerek düzelttirebiliriz.
[+] 1 üye Pars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Pars Söyleyerek düzelttirmek mi? Hahaha. Denemedim değil ve neredeyse pdx fanboylarından linç yiyordum. Dediğim gibi eldeki kumaş kötü. Beklentiye girmemek lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir oyun firmasının müşterilerinin önerilerini dikkate alması, hatta daha da öteye götürüp günlüklerinde yer vermeleri biz müşteriler açısından çok önemli bir jest, yeni çıkacak DLC’de topluluğun düşüncelerini ve isteklerini görebileceğimiz anlamına geliyor bu, istediğimiz de bu değil miydi zaten?

Zaman verin arkadaşlar, yeni DLC umut vaadediyor ve pek çok değişikliğe gebe, bu noktada yapıcı eleştirinin değeri agresif veya dalgaya alan yorumlardan çok daha fazla.

@altnkurt

Linç yemenin sebebi durumu güzelce ve ayrıntılı anlatmak yerine dalga geçerek anlatmandı, bu tarz şeylerde ciddiyet önemli.
Ara
(23-01-2019, 23:05)altnkurt : @Pars Söyleyerek düzelttirmek mi? Hahaha. Denemedim değil ve neredeyse pdx fanboylarından linç yiyordum. Dediğim gibi eldeki kumaş kötü. Beklentiye girmemek lazım.

Aynı şeyi ben de yaşadım lakin sen linçi paradoxtan değil onun fan boylarından yemişsin. Ayrıca onlara gelen önerilerin ne kadar fazla olduğunu tahmin ediyorsundur ve adamlar elbette bir gölün var olup olmaması yerine oyun mekanikleri ile ilgili eleştirilere yer verecekler o tarz işler biraz daha geri kalır.
[+] 1 üye Pars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.