Günlük: HoI4 - Amfibi Araçlar ve Teknoloji Değişiklikleri
#1
hoi4-banner-2018.png
HoI4 günlüklerinde bu hafta yeni eklenen amfibi araçlardan ve yapılan teknoloji değişikliklerinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...h.1122205/ :Herkese merhaba! Bugün teknolojiye yapılan bazı büyük denge değişikliklerinden ve yeni su oyuncaklarından bahsedeceğiz.

Amfibi Zırhlı Araçlar
Man the Guns eklentisi ile Amfibi Taşıyıcı (AMTRAC) ve Amfibi Tank denilen 2 yeni araç sınıfı ekliyoruz. AMTRAC’ler hem Pasifik cephesinde Amerikan deniz piyadeleri tarafından hem de Avrupa’da Ren gibi nehir geçişleri sırasında başarıyla kullanılmıştı. AMTRAC, çıkartma sırasında askerlere korunma ve modeline göre ateş gücü sağlayan amfibi paletli araçlardır.

upload_2018-10-3_14-57-28.jpg

Daha fazla zırha ve ateş gücüne sahip amfibi tanklar da geliştirilmişti. Normandiya çıkartması sırasında Müttefikler çok sayıda “Duplex Drive Sherman (Sherman DD)” denilen amfibileştirilmiş Sherman tanklarını kullanmıştı. Bunların amacı kıyıya yüzdükten sonra Alman savunmalarına olan saldırılarda öncülük etmekti. Sherman DD bazı tasarım sorunlarına da sahipti, örneğin sadece 30 cm yüksekliğindeki dalgalar için tasarlanmıştı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu boyuttaki dalgalar denizlerde pek de nadir değil. Birçoğu kıyıdan çok uzakta denize indirilip dalgalar yüzünden batsa da görevini başarıyla yerine getirenler de var. Yine de Omaha kıyısı gibi yerlerde bu tankların neredeyse hepsi kaybedildi. Almanlar da Denizaslanı Harekatı için amfibi tanklar planlamıştı ama snorkeller kullanılarak test edilmişti. Bunlar daha sonra Barbarossa sırasında kullanıldı. Japonlar ise Ka-Mi ve Ka-chi tankları için yüzdürme parçalar kullanıp minik savaş gemilerine benzeyen tanklar tasarlamışlardı. Bunlar Amerikan tankları kadar test edilmedi ama bana en mantıklı çözüm gibi geliyor.

upload_2018-10-3_14-57-55.jpg

Eklenilen iki yeni aracı da birleştirerek ağır savunulan çıkartma bölgelerini yarıp geçebilen tümenler tasarlayabilirsiniz. Bu tümenler düşman bir nehir boyunca savunma kurduğunda da kullanılabilir. Ancak amfibi araçlar daha pahalıdır, daha fazla yakıt tüketir ve daha yavaştır. Bu nedenle nerede kullanılacaklarını önceden planlamanızı öneririm. Ayrıca amfibi araç tümenleri, deniz piyadeleri gibi özel kuvvetler limitinize dahil edilir.

upload_2018-10-3_15-0-30.jpg

Man the Guns eklentisinde amfibi tanklar için 10 adet özgün 3 boyutlu model var:
mtg_amphibious_eng_sov.png
mtg_amphibious_ger.png
mtg_amphibious_usa_generic.png
mtg_amphibious_jap.png

Mekanize piyade AMTRAC’leri piyade teknoloji sekmesinde yer alırken amfibi tanklar hafif tankların bir dalında yer alıyor (2. Seviye amfibi tankların özellikleri 1939 orta tanklarıyla benzer):

upload_2018-10-3_15-4-56.jpg

upload_2018-10-3_15-5-32.jpg

Araştırma Değişiklikleri
Teknolojide de bazı değişiklikler yapıyoruz. Zamanla birçok teknoloji ekledik (Man the Guns ile de yenileri geliyor) ve bu yüzden araştırma hızını biraz arttırmaya karar verdik. Şu an için sadece %10 arttırdık ve daha kesin değil.

Teknoloji araştırmanın ne kadar süreceğini hesaplayan formülü de değiştiriyoruz. Araştırma bonusları artık araştırma maliyetini etkilemek yerine araştırma hızını etkiliyor. Örneğin -%50 araştırma maliyeti hemen hemen +%100 araştırma hızına denk geliyor. Hemen hemen diyorum çünkü hıza olan etkiler maliyete olan etkilere göre daha iyi ve düzgün şekilde çalışıyor. Bu da demek oluyor ki artık farklı etkileri topladıktan sonra sadece tıklayarak hemen teknoloji açamayacaksınız. Bunun yerine araştırmanız çok çok kısa sürecek.

Zamanından önce araştırılan teknolojilerin nasıl işlediğini de değiştirdik. Odaklardan vs. gelen zamanından önce araştırma bonusları artık yüzdeliği etkilemek yerine doğrudan yıl sayısını azaltıyor. Böylece bu bonusları toplayıp ağacın çoğunu es geçme taktiklerinin önüne geçilecek. Oyunun böyle daha mantıklı olacağını ve bazı multiplayer gruplarının zamanından önce araştırmayı yasaklamalarını durduracağını düşünüyoruz.

upload_2018-10-3_15-33-50.jpg

Yaptığımız diğer değişiklik de bazı teknolojilerin askeri tecrübelere (XP) bağlı olarak daha hızlı araştırılması. Tüm doktrinleri ve torpidolar gibi bazı modülleri araştırırken tecrübe harcayarak daha hızlı araştırabileceksiniz. Böylece hem tek bir araştırma yerini sadece kara doktrini için kullanmayacaksınız hem de daha savaş başlamadan önce doktrinlerini tamamlayan ülkeler olmayacak. Doktrinlerin normal olarak araştırılması artık daha yavaş ama dediğim gibi tecrübe harcayarak hızlandırabiliyorsunuz. Böylece mihver güçleri gibi savaşa erken başlayan ülkeler avantaj kazanacak. Diğer yandan torpidolar gibi düzgünce yapılması çok çok zor olan şeyleri doğruca yansıtmak istiyoruz. Örnek vermek gerekirse bir zamanlar torpidoların çoğunda hedefini vurmasına rağmen patlamaması sorunu vardı. Aktif olarak savaşan ve talim yapan ülkelerin burada avantaj elde etmelerini istiyoruz.

upload_2018-10-3_15-34-39.jpg
[+] 10 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Aralık-Şubat arası görücez kendilerini gibi ^^
Ara
Cevapla
#3
Oyun gittikçe ilginçleşiyor. Merak ettiğim bir soru ise çıkartmayi yaptiktan sonra o birlikleri değiştirmek veya surekli savasta kullanmak sorun olacaktir.
Ara
Cevapla
#4
Eksik cikarttiklari oyunu yavaş yavaş topluyorlar fakat template editlerken kullanılan xp çok saçma acil kaldırılması gerek.
[+] 2 üye POWERFUL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Teknoloji yeniliklerini sevdim fakat diğer konuda da yazdığım gibi bu yeni birimler ana birim değil destek kıtası olmalıydı. Ayrıca piyade tümenlerinede zırhlı destek kıtası bekliyorum.
Ara
Cevapla
#6
garip şimdi anlamadığım bu birlikler iyimidir ve avantajları neler?
Ara
Cevapla
#7
Günlüğü görünce "yuh" dedim. Küçük ülkelerle oynayanlar ordularına yeterince tüfek, motorize, tank yetiştiremiyor hatta büyük, sanayisi güçlü ülkeler bile devasa cephelere yeterince birlik göndermek, birlikleri donatmakta zorluk çekiyorken bu amfibik araçları üretmek ve depolamak için bir miktar military factory ayırmak gerekecek. Çeşitlilik bakımından güzel olmuş ama fantezi gibi duruyor :D Her zaman çıkartma yaparken aklıma Sherman DDler gelirdi.
76561198034761601.png
Ara
Cevapla
#8
YZ neyi becermişte bunu becerecek zaten, oyuncular için olan bir eklenti.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Cevapla
#9
Gelen değişiklikler denizde Japonya'ya savaş konusunda biraz daha erken dönem avantajını vericek anladığım kadarı ile (mayınlar ve deniz boostu olsun ) en azından savaşın erken döneminde Japonların denizde üstünlük kurması ve sonrasında kaybetmesi biraz daha gerçekci olacaktır.(Oyuncu varsa kaybedebilirsin tabi yapay zeka gemi üretse bile baya parçalıyor donanmayı )
Eve Online, Captain Tsubasa 2 gibi oyunları seviyorsan kanalımıza bekleriz.Buradan
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.