Günlük: HoI4 - Deniz Bölgesi Erişimi ve Yanaşma İzni
#1
hoi4-banner-2018.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna eklenen donanma odaklı 2 yeni mekanik tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1114924/ :Geliştirici günlüğü zamanı! Bugün Man the Guns için kaleme aldığımız 7. geliştirici günlüğünde sizlere Man the Guns'taki yeni mekaniklerden bahsetmeye devam edeceğiz, bugün sizlere tanıtacağımız mekaniklerin ikisi de bir şekilde "erişimle" alakalı.

Deniz Bölgesi Erişimi
Man the Guns eklentisiyle birlikte oyuncular artık deniz bölgelerini Avoid (kaçın) veya Banned (yasaklı) olarak işaretleyebilecek. Kaçınılmak üzere işaretlenmiş deniz bölgeleri tehlikeli sular olarak kabul ediliyorlar ve tahmin edeceğiniz üzere gemileriniz bu bölgelere geçmekten "kaçınıyor." Bu durum gemilerin geri çekilişi esnasında da etkili. Eğer gemilerinizin hareket edebileceği bir başka alternatif rota yer almıyorsa, dolayısıyla buradan geçmeye mecburlarsa kaçınmak üzere işaretlenmiş deniz bölgelerinden geçmeye devam ediyorlar.


route-jpg.397685

Öte yandan yasaklanmış deniz bölgelerinden oyuncunun manuel olarak yönlendirmesi veya çıkartma planının bir parçası olması gibi durumlar haricinde hiçbir koşulda gemileriniz geçmeyecek. Eğer yasaklanan deniz bölgesi haricinde gemilerin rota çizebileceği alternatif bir yol bulunmuyorsa, o rotanın durduğunu farkedeceksiniz. Bu işaretlemeleri denizcilik harita modunda inceleyebilecek ve stratejik bölge bildirimlerinde ve yeni deniz için "eyalet görünüşü"nde açık kapatabileceksiniz. Burada eski havacılık arayüzüne benzer bir biçide bölgedeki deniz üstünlüğünün kimde olduğuna dair de bazı bilgiler görebiliyorsunuz. Tabi bu görselde ilerideki günlüklerde tanıtacağımız bazı içerikleri açık etmemek için biraz sansür uygulamak zorunda kaldık.


state-jpg.397686

Tahmin ediyorum bu raddede bazı hırslı U-Boat kaptanları neden düşmanlarının farkedilmeme ve önlerinin kesilmemesini sağlamak üzerine eden sürekli olarak gemi rotalarını değiştiremeyeceğini merak ediyordur. Bir rotayı değiştirdiğiniz vakit o rotanın etkinliğiini 0'a düşüreceksiniz, eğer sürekli rota değiştirirseniz bu ilgili rotanızın daha etkisiz olmasıyla sonuçlanacak. Öte yandan düşmanın yağmacılarını tek bir alana odaklamasını engellemek için rotalarda değişiklik yapmanız her zaman ideal bir hamle olacaktır.

Yanaşma İzni
Oyuna yeni bir diplomatik eylem olarak yanaşma izni alma özelliği ekledik. Bu bir bakıma askeri geçiş gibi çalışıyor ve sizin limanlarınızdan diğer ülkelerin erzak almasını, onarılmasını vb. eylemleri yapabilmelerini sağlıyor. Esasen askeri geçiş otomatik olarak yanaşma izniyle birlikte geliyor. Yanaşma izinleri uzak bölgelere daha kolay bir şekilde erişebilmenizi sağlayabilir, örneğin Almanya izin alabilmesi durumunda İspanya'nın limanlarını kullanarak Britanya'nın koruması daha zor olduğu bölgelerde onlara tehlike oluşturabilir.

dr-jpg.397687

Onarmaya gelince limanın gerçek sahibine oranla daha düşük bir öncelikte olacaksınız, yeni onarım sistemimizin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bilgiyi önümüzdeki geliştirici günlüklerinin birinde sizlerle paylaşıyor olacağız. Yanaşma iznine sahip bir şekilde tarafsız bir ülkenin limanında yer alan gemiler limana yapılan hava saldırılarından zarar görmeyecek, dolayısıyla buradaki gemileri ortadan kaldırmak istiyorsanız o gemilere ev sahipliği yapmayı kabul etmiş ülkeyi de savaşa dahil etmeniz gerekiyor.

Bugünlük bu kadar, önümüzdeki hafta sizlere enteresan bir günlük "patlatacağız."
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Bu kadar ufak şeyler için günlük yazmaları beni sinir ediyor
[+] 1 üye JosephMcGuffin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Ben de bu kadar temel şeylerin ana oyunda olmamasına sinir oluyorum. Sırf bu yüzden Imperator: Rome'un çıkacak olması içimi zerre heyecanlandırmıyor. Yeni nesil oyun şirketlerinin ahlaksızlığı işte...
adzkpr.png
[+] 3 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Buna günlük demeleri sinir bozucu
[+] 1 üye StalinistPanda nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Kolaysa yılda 16 ay tatil yapıp siz günlük yazın arkadaşlar.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
Bir önceki günlükte yer alabilirdi bu gelişmeler ama tabi elde başka mal olmadığı için dlcleri böldükleri gibi geliştirici günlüklerini de bölüyorlar. Plazadakilere acıyorum çünkü neredeyse hepsi kapitalizmden beyinleri erimiş avrupalı insanlar.
[+] 1 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
Evet arkadaşlar bu yüzden Paradoxu boykot edelim
Ara
Cevapla
#8
Önümüzdeki hafta patlayacak olan günlük atom bombalarının daha işlevli hale gelmesi falandır inşallah.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.