Günlük: HoI4 - Gelecek Planları
diaryhoi4.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Dan Lind HoI4 için gelecek planlarından bahsetmiş.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1040806/ :Herkese merhabalar, bu günlükte sizlere oyun için gelecek planlarımızdan bahsedeceğim.

Şu An
Yaz tatilinin bitmesi ve 1.4.2 yamasının çıkmasıyla birlikte ekip olarak artık önümüze bakmaya başladık. Bu hafta itibariyle önümüzdeki eklenti üzerinde çalışmaya başladık, bu eklenti ana eklentilerden birisi olacak. Çok sayıda kişi yeni ve daha büyük değişiklikler bekliyor, biz de bu kişilerin beklentilerine karşılık vereceğiz. Her zamanki gibi bu eklenti beraberinde bir bedava yamayla birlikte çıkacak, bu eklenti için çıkacak olan 1.5 yamasının kod adı Cornflakes.

Bu eklenti ve yamanın içeriği hakkında bilgi almak için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Kolları yeni sıvadığımız için sizlere bazı şeyleri tanıtmadan önce bunları oluşturup test etmemiz, istediğimiz sonuçları alıp alamadığımızı görmemiz gerek. Bu da önümüzdeki 2 günlüğün (aksilik olmazsa) herhangi bir mekanik tanıtmak yerine daha farklı hususlara odaklanacağı anlamına geliyor. Şimdilik düşüncem ekipteki ve şirketteki diğer kişilere sözü verip oyunun geliştirilme sürecini onların gözünden görmenizi sağlamak.

5 Yıl Planı
Bu plan gerçekte 5 yıl sürmeyecek ancak sizlerle oyunda gelecekte yaptığımız değişiklikler ve eklemelerle neler başarmak istediğimizi paylaşmak istiyorum. Bazılarınız bunlarla ilgili bu yıl içerisinde PDXCON'da benimle konuşma fırsatı yakalamıştı.

Yanlış anlaşılmaları önlemek adına tekrar belirtmek istiyorum ki bu liste oyunda yapılacak şeylerin net ve tam listesi değildir, burada listelenmiş şeylerden bazıları yapılmayabilir, bazılarının yerine başka şeyler yapılabilir. Bu listenin oluşturulma amacı gelecekte ne yapmak istediğimizi size anlatmaktır. Liste herhangi bir önem sırasına göre sıralanmamıştır.
  • Oyunda çeşitli isimlendirmeler aracılığıyla oyunun derinliğini arttırmak.
  • Deniz savaşlarında ve gemilerin hamlelerinde oyuncu kontrolünü arttırmak.
  • Field Marshalların generalleri yönetmesini sağlayacak emir zinciri mekaniği.
  • Oyuncu etkisini arttıran lojistik sistemi. (şu anda lojistik sadece bazı şeyler kötüye gittiğinde umursanıyor)
  • Geliştirilmiş, neyin neden kaynaklandığını daha iyi gösteren deniz savaş arayüzleri. (hava savaşlarındaki değişiklikler gibi)
  • Denizaltılarıyla ilgili denge değişiklikleri, yeni mekanikler.
  • Random ve tarihsel focus listeleri yerine AI için uzun vadeli plan ve strateji yapabilme yetisi.
  • Başlangıçtaki her ülkenin tarihsel liderleri için özel portrelere sahip olması.
  • Oyuncuların dinamik kararları hızlıca almasını sağlayan bir şeyler, eventlerle focuslar arası.
  • Casuslar ve casusluk.
  • National Unity'i oyunun genelinde etkili kılacak değişiklikler. (şu anda sadece yenilirken önem taşıyor)
  • Barış konferanslarında değişiklikler.
  • Ana ulusal odak ağaçlarında alternatif tarih yolları ve daha çok seçenek içeren güncellemeler yapmak.
  • Wundderwaffen projeleri.
  • Bir şekilde oyunda yakıtın olması gerektiği gibi yeralması.
  • Ekipman deposundaki eski ekipmanlardan kurtulma mekaniği.
  • Savaşların işleyişi ile ilgili özellikle savaşların birleşmesine yönelik değişiklikler.
  • Alt ideolojiler ve yönetim biçimlerinde daha büyük farklar.
  • Daha fazla ulusal odak ağacı (özellikle Çin, Güney Amerika ülkeleri, İskandinavya, İspanya, Türkiye, İran, Yunanistan)
  • Savaşlara bağlı olmayan, core olup olmamasının bazı şeylere erişimde bu kadar kesin çizgiye sebep olmadığı işgal sistemi.
  • Defansif savaşları daha eğlenceli hale getirmek.
  • Özellikle savaş sonrası kalıcı ordu büyüklüğünü limitleyen mekanikler.
  • Altyapı geliştirmeyle daha fazla kaynak elde edinimini sağlamak.
  • Doktrinlerin bölük tasarımlarını daha fazla etkilemesini sağlamak.
Farkedeceğiniz üzere yukarıda listelenmiş bazı şeyler çok büyük, çok fazla çalışma gerektiren şeylerken bazıları çok basit. Bu hususlar üzerinde daha fazla detay vermem ne yazık ki mümkün değil, zaman içerisinde bunları oyuna ekledikçe geliştirici günlüklerinde çeşitli bilgiler alacaksınız. Şimdi tahminimce birisi çıkıp "ne yani yapayzekayı geliştirmek listede yok mu?" diyebilir, yapayzekayı geliştirmek hiçbir zaman tam olarak bitti diyip başka bir işe geçebileceğiniz bir iş değil, oyunu geliştirmeye devam ettiğimiz müddetçe yapayzekayı da güçlendirmeye devam edeceğiz. 

Bu hafta Gamescom olması sebebiyle Paradox'un Twitch kanalında World War Wednesday yayını olmayacak, eğer kaçırdıysanız geçen haftaki oyunumuzu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=qWKderH07lU
Bu sayılanların hepsi oyun çıkışıyla gelmeli idi. Hele casuslar ve casusluk.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ekipman deposundaki eski ekipmanlardan kurtulma mekaniği.

Şunu yapmak için 1.5 yıl beklemiş olmaları oyuncularla John Toshack geçmekten başka bir şey değil. Rastgele ülkeden ele geçirdiğim 1936 uçağı ve varyantları yüzünden maus topunu bozuyorsam bu oyunun suçudur.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.4.3 oyun optimizasyonu hayallerim suya düştü.
Ara
yine bir şey yok, dağılabilirsiniz.
Ara
Casusluk olayı oyunun çıkışı ile beraber gelmeliydi.
Eski ekipmanlardan kurtulma özelliğinin eklenmesi gerçekten gerekliydi.
Türkiye ve İskandinavya için gelecek odak ağaçlarını çok merak ediyorum.
National Unity öz. derinlik getirecekler sonunda,güzel.

TL;DR: Tembel olduğumuz için yazdığımız özelliklerin hepsi oyunun çıkışı ile beraber gelemedi.
[+] 2 üye Belendithas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-08-2017, 14:06)zencefil : Günlük şöyle bir şey olacak. Bugün tatilden geldik ve çalışmalara nazlı nazlı olsa da başladık. Neler yapacağımızı düşünüyoruz bu yüzden toplantılar yaptık, fikir alışverişinde bulunduk. 3 ay sonra yeni dlc yi size tanıtır ve içeriklerini gösteririz. O zamana kadar size bugün yayın var gibi oyalayıcı ve saçma günlüklerle zamanınızı çalacağız. 3 ay sonra adam akıllı bir günlükte görüşmek üzere. Cüzdanlarınızı kalın tutun.

Yazdıklarım tuttu.
[+] 3 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha fazla ulusal odak ağacın'dan kasıtları ne acaba. Türkiyeyi yazmışlar bir çok kişinin istediği bir şey bu yamadan umutluyum casusluğu'da eklemişler. Güzel olabilir
Ara
(23-08-2017, 19:03)Liquido : Daha fazla ulusal odak ağacın'dan kasıtları ne acaba. Türkiyeyi yazmışlar bir çok kişinin istediği bir şey bu yamadan umutluyum casusluğu'da eklemişler. Güzel olabilir

Yazılanların hepsi tek bir yamada gelmeyebilir.
Ara
Şu malzeme değiştirme casusluk hızla gelmeli
Ara
(23-08-2017, 16:14)Semavi7 : Bu sayılanların hepsi oyun çıkışıyla gelmeli idi. Hele casuslar ve casusluk.

Katılıyorum .
Ara
Casusluk DLC ile gelmezse beni gibin gibi iddialı bir şey söyleyesim var ama neyse :(.
[+] 1 üye AyranForever nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-08-2017, 20:57)AyranForever : Casusluk DLC ile gelmezse beni gibin gibi iddialı bir şey söyleyesim var ama neyse :(.

Yüzeysel olarak DLCsiz getirirler , unity arttırma olur sadece :D . Geri kalanı DLC ile dayarlar ama DLC almanıza gerek yok . Neden mi ? Spoiler içine bakın .

[+] 3 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-08-2017, 21:33)Wayfear :
(23-08-2017, 20:57)AyranForever : Casusluk DLC ile gelmezse beni gibin gibi iddialı bir şey söyleyesim var ama neyse :(.

Yüzeysel olarak DLCsiz getirirler , unity arttırma olur sadece :D . Geri kalanı DLC ile dayarlar ama DLC almanıza gerek yok . Neden mi ? Spoiler içine bakın .

Vay çakal  :imp: :imp: :imp:
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-08-2017, 21:33)Wayfear :

Mükemmel ya. :D
[+] 1 üye Belendithas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Paradox sanki bu özellikleri hoi4 çıktıktan sonra hatırladı ve getirecek? Eğer bu özelliklerin hepsini daha hoi4 çıkmadan dlc olarak pazarlamayı düşünmedilerse ben nickimi bırakırım. Paradox paragöz şirketin tekidir sadece biz tarih sevdiğimizden birkaç oyunu da güzel olduğundan(81 dlc li eu4 mesela) oynuyoruz. onun dışında Paradox adam madam değildir.
[+] 2 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Alternatifi yok olsa şöyle oyun yapıp adam gibi satan bunlar meteliğe kurşun atar.
[+] 2 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha öncede bu konudan bahsetmiştim forumda, oyun yapımını kolay zannediyorsunuz arkadaşlar.

Paradox oyunlarını kendi dağıtsa dahi share holderlardan, yöneticilerden vs. belli bir release date için baskı yiyen bir firma. Sahip oldukları vakit kısıtlı ve oyun yapan developer sayısı oldukça az, üstüne bu tip oyunlar aşırı özen, dikkat gerektiriyor kodlama açısından. Her şeyden öte fikre ihtiyacı var insanların, eski oyundan farklı yapacak yeni fikirlere.

Casusluk oyunla beraber çıkmalıydı, buna sonuna kadar katılıyorum, ancak diğer bütün özellikleri oyunun çıkışıyla beraber oyunda olmasını beklemek biraz abes, zira getirilecek her özellik için belli bir beyin fırtınası süreci, kodlama süreci ve QA süreci vardır, hemen hop oldu bitti koyduk oyuna yapamazlar 1 haftada.

Son olarak ana oyunu 60TL, 30 dolar fiyat etiketli bir oyundan bahsediyoruz, bu ne anlama geliyor? Paradox'un çıkardığı oyunların AAA seviyesinde olmadığının, küçük bir grup tarafından yapıldığının ve bu nedenle çok fazla özellik barındıramayacağının anlamına geliyor, bu nedenle daha az para istiyorlar.
Ara
Yakıt sistemi istemek de mi abes eveyka yapma. Serinin 50000 oyununda da olan sistemi ucube bir şekle sokup şimdi pişman oldular. Herkes bunun böyle olacağını biliyordu, bunun hissedar baskısıyla alakası yok. Ha oyunun temelleri çürük, oyunu sıfırdan yapmadıkları sürece HoI4 kötü bir oyun olarak kalmaya devam edecek.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
@"Finrod Felagund"

Dünyanın merkezinde mi zannediyorsun kendini bilmiyorum ancak oyunun bu halini seven ve oynayan pek çok insan var. Senin kötü demenle bir oyun kötü olmuyor maalesef, ben beğenmiyorum diyebilirsin bu kabul görür.

Ya da No Man's Sky gibi yapım süreci rezalet geçmiş bir oyuna kötü dersin herkes anlayışla karşılar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.