Günlük:  HoI4 - İklim Uyumluluğu ve Özel Kuvvetler
#1
diaryhoi4.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta podcat iklim uyumluluğu mekaniğini ve özel kuvvetlerde yapılan değişiklikleri tanıtıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1059168/ :Herkese merhabalar, Hearts of Iron IV için yazılmış bir başka geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bugün sizlere uzun zamandır bahsetmek istediğim yeni bir mekanikten bahsedeceğim: iklime uyum sağlama.

İklime Uyum Sağlamak

Birimleri alışık olmadıkları iklimdeki cephelere göndermek oyunda irdelemek istediğimiz hususlardan birisiydi, oyun içerisinde 2 tür uyum sayacı mevcut bunlardan birisi sıcak iklime uyum sağlamak diğeri ise soğuk iklime uyum sağlamak. Bir birim eşzamanlı olarak hem sıcak iklime hem de soğuk iklime uyum sağlamış olamıyor, dolayısıyla çölde savaşan birimlerinizi oradan alıp Rus kışına götürürseniz bu iklim değişikliğini sindirebilmeleri fazladan zaman alacak. Bir birim yeterli seviyede iklim uyumluluğu edindiğinde o birimin haritadaki görünüşünün değiştiğini farkedeceksiniz. Aşağıda gördüğünüz ekran görünütlerinde solda iklime uyum kazanmamış birimleri, sağda ise iklime uyum kazanmış birimleri görebiliyorsunuz:

9DPN25.jpg

Afrikadan bir örnek:

qJZvPR.jpg

Birçok ülkede bunu 3 boyutlu model üzerindeki üniformanın desenini değiştirerek yapıyoruz, ancak bazı durumlarda - örneğin birim tropik tarzda şort giyiyorsa - bunu yapmamız mümkün olmuyor dolayısıyla daha uygun üniformalarla değiştiriyoruz (çizim ekibinin şort giyen birimlerin dizlerini maviye boyama fikri ne yazık ki kabul görmedi) bu yeni desenler DLC ile ekleniyor ancak ana mekanik 1.5 Cornflakes yamasının bir parçası. Birim listesinde birimlerinizin iklim uyum yüzdesini ve bunun efektlerini görebiliyorsunuz:

kXy6Eq.jpg

Tam uyum seviyesine sahip olunduğunda birimleriniz kötü hava koşullarından %50 daha az etkilenecek, bunu dengelemek için hava şartlarının birimlere olan etkisini arttıracağız.

Bu uyum yüzdesini edinmenizi kolaylaştıran bazı etkenler var, eğer komutanınız Adaptable veya Winter Expert özelliklerine sahipse birimleriniz daha hızlı uyum yüzdesi edinecek. Aynı zamanda bu durumu etkileyen bazı teknolojiler var (bundan ileride sözedeceğiz)

NORDka.png

Özel Kuvvetler
Bu zamana kadar mesele özel kuvvetlere gelince (denizciler, dağcılar, paraşütçüler) genellikle çeşitli denge problemleriyle karşılaştık. Bu birimler normal piyadelerden daha iyi oldukları için örneğin bir yerden sonra oyuncular birimlerinde sıradan piyadeler yerine dağ birimlerine yer veriyordu.

Özel kuvvetlerin gerçek anlamda "özel" olması için artık genel ordu büyüklüğünüzle doğru orantılı bir limitlemeye sahibiz:
a1bYX4.jpg

Ne kadar özel kuvvet birimine sahip olabileceğinizin sayısını daha rahat görmeniz için tümen tasarım ve üretim arayüzüne de bu bilgileri ekledik:
YO76q2.jpg

Bu değişikliklerle aynı doğrultuda Özel Kuvvetlerin rolünü biraz arttırmak istedik, bunu sağlamak adına eklenen 6 yeni piyade teknolojisi bu elit birimlerde çeşitli geliştirmelerde bulunuyor.

Özel kuvvetler sıradan askerlerin üstesinden gelemeyeceği şartlarda hayatta kalmak üzere bir eğitimden geçip bunu sağlamak üzere özel ekipmanlara sahip oluyor, bu yeni teknolojilerden birincisi özel kuvvet birimlerinin iklim uyumluluğu yüzdesinin daha hızlı artmasını sağlıyor, ardından izleyebileceğiniz iki yol var bu yollardan birincisi özel kuvvet birimlerinizin daha sıkı bir eğitimden geçmesini, daha yetenekli, güçlü ve erzak yokluğuna karşı dayanıklı olmalarını sağlarken diğer yol özel kuvvet birimlerinizin sayıca daha fazla olmasını sağlıyor ancak bunun karşılığında bu birimler daha yavaş hareket ediyor. Nihayetinde bu birimler yine de en zorlu şartlar altında savaşırken tercih etmeniz gereken birimler.

8N7zPn.jpg

Haftaya sizlere Çin savaş lordlarından bahsedeceğiz, görüşmek üzere!
TTbQTC.png

[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Daha da dağda bayırda her yerde deniz piyadesi yada dağcı kullananlar an itibariyle ağlıyor :D

Şimdi elime düştünüz :))
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Vay be işte bunlar hep Amerikanın üzerine oynanan oyunlar. Hayır tümen sınırıda değil direk tabur sınırı getirmişler nerede o eski 40 withlik denizciler....
Ara
Cevapla
#4
(06-12-2017, 21:04)Adm : Vay be işte bunlar hep Amerikanın üzerine oynanan oyunlar. Hayır tümen sınırıda değil direk tabur sınırı getirmişler nerede o eski 40 withlik denizciler....

Bu dolayli olarak Torch yada Normandiya hamlelerini ertleyeici bir dengeleme.
Ara
Cevapla
#5
Bence çok yerinde bir uygulama olmuş da keşke biraz da çeşidi arttırsalar.
Ara
Cevapla
#6
Special forcesında battalion olarak sınırlandırılmış olması beni şaşırttı. 10% olsa daha iyi olurdu. Onun dışında iklimlere uyumluluk özelliği bana bayağı minor bir özellik gibi geldi.
Steam Üzerinden eklemek isteyenler için link http://steamcommunity.com/id/TTTThe-Kyte/
Ara
Cevapla
#7
Tarihte özel kuvvetler silahlı kuvvetlerin oldukça küçük bir kısmını kapsıyor. Limiti aşma karşılığında bu birimlerin savaşma gücü düşse daha iyi olabilirdi.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye Finrod Felagund nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
(07-12-2017, 01:16)SatanistKesenKedi : Special forcesında battalion olarak sınırlandırılmış olması beni şaşırttı. 10% olsa daha iyi olurdu. Onun dışında iklimlere uyumluluk özelliği bana bayağı minor bir özellik gibi geldi.

İklime uyumluluk basit kalmış bence de. Sadece yaz-kış olarak değilde şehir savaşı-orman savaşına uyumda vs. eklenebilir. 

(07-12-2017, 01:51)Finrod Felagund : Tarihte özel kuvvetler silahlı kuvvetlerin oldukça küçük bir kısmını kapsıyor. Limiti aşma karşılığında bu birimlerin savaşma gücü düşse daha iyi olabilirdi.

İyi fikirmiş. %30-40 gibi aşılamaz bir limit koyup güçlerini sayıyla azalacak şekilde ayarlasalar daha iyi bir sistem olurdu.
Ara
Cevapla
#9
Tropik iklimde eklense güzel olurdu.
Ara
Cevapla
#10
Şu mekanizeyi biraz ucuz yapsalar da kullansak. Maşallahı var, Orta Tanklar kadar maliyetli.
[+] 2 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
Türkiye büyük bir ordu ile başlamasa İran gibi tehdit bulunmadıkça ordu üretecek konumda olacak. İran'a savaş sebebi araştırıyorsunuz adamlar sizin savaş sebebiniz bitene kadar karşınıza 24 tümen zar zor çıkartıyor ve onlarda tam eğitimli olmadığı için çabuk kaybediyorlar. Şu yapay zekayı kendi kendine tecrübe edinip gelişebilen bir şekilde ayarlasalar mükemmel olur.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.