Günlük: HoI4 - Man the Guns'daki Küçük Değişiklikler #2
#1
hoi4-banner-2018.png
HoI4 günlüklerinde bu hafta Man the Guns ve 1.6 yamasıyla gelecek birkaç küçük özellikten bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...2.1126217/ :Merhaba, bir başka günlüğe daha hoş geldiniz! Bugün aralarında pek bağ olmayan küçük değişikliklere göz atacağız. Fazla uzatmadan başlayalım.

Yurtdışı Sefer (Expeditionary) Kuvvetleri İstekleri
Müttefikler birçok ülkeden oluştuğu için koordineli hareket etmeleri zor olabiliyor. Bu nedenle Man the Guns ile kuvvetlerinizi düzenlerken çeşitli ülkelerden yurtdışı sefer kuvvetleri isteme özelliği ekleniyor.

Screenshot_2.jpg

Yapay zeka hemen cevap verecek ve kabul ederse askerlerini sizin planınıza dahil edecek. Böylece isterseniz hedeflerine nasıl gideceğini kontrol edebilirsiniz.

Screenshot_3.jpg

Bu kuvvetleri doğrudan boş bir ordudan da isteyebilirsiniz. Yeni ordu butonunun altındaki “yeni yurtdışı sefer kuvveti” butonuna tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

Screenshot_1.jpg

Bu buton, askeriniz olmadığı bir bölgede müttefikinizin askeri varken yararlıdır. Daha sonra plan çizip ne yapacaklarına karar verebilirsiniz. Yapay zeka plana yakın olan askerleri göndermeyi tercih edecek.

Yapay zeka aslında baya yardımcı ama anavatanını koruduktan sonra arta kalan askerlerin sadece bir kısmını verebiliyor. Aynı zamanda askerlerinin ne yaptığını da izliyor yani bu askerleri her zaman önden gönderip daha fazla kayıp vermelerine sebep olursanız gelecekte daha az asker aldığınızı göreceksiniz. Yapay zeka, çizdiğiniz plana uygun askerler göndermeye de dikkat eder. Örneğin denizaşırı saldırılar için denizcileri gönderir. Bu nedenle yapay zekanın ne ve ne kadar göndereceğini bilmesi için asker istemeden önce plan çizmeniz gerekiyor.

Bu özellik sadece yapay zeka için, bu özelliği kullanmadan diğer oyuncularla konuşup hangi askerleri nereye göndereceğinizi seçmek daha kolay.

Yurtdışı sefer kuvvetleri isteyebilmek için ya pakt lideri olmanız ya da vassal ülkelere sahip olmanız gerekiyor. Bu özelliği tüm ideolojiler kullanabilir ama demokratiklere daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Denetimli (Supervised) Ülke
Denetimli ülkeler Man the Guns’daki yeni bir otonomi seviyesidir. Bu özellik demokratik devletlerin daha uygun kukla ülkeler kurmalarını sağlıyor ve denetlenen ülkelerin başkaldırmayacağını garanti altına alıyor.

Screenshot_8.jpg

Bu resimde Batı Almanya, İngiltere tarafından kurulmuş bir denetimli ülke. Denetimli ülkelerde pek baskıcılık yok ama yine de bazı kısıtlamalara sahip:
  • Ülke her zaman efendisinin paktında yer alır.
  • Efendilerinin ideolojilerine kaymaya başlayacaklar ve bunu etkilemek için ideoloji bakanları kullanamazlar.
  • Ülkenin efendisi daha ucuza ticaret yapabilecek ve daha büyük ticaret erişimine sahip olacak.

Denetimli ülkeler otonomilerini yavaş yavaş kazandıkları için her zaman vassal olarak tutamayacaksınız. Başka otonomi seviyeleri de yoktur, yeteri kadar otonomiye sahip olduklarında doğrudan özgür olurlar. Özgür olduktan sonra eski efendisine sağladığı avantajlar kesilir.

Harita Üzerindeki Kararlar
Oyuncuların bir eyalet veya bölgeye kısıtlı kararların daha fazla olmasını istediklerini fark ettiğimden beri yapmak istediğim bir özellikti. Kararların ilginç yanı çoğu zaman nerede geçerli olduğı ve eyalet listesinde dolaşmak da baya sıkıcı. Hatta eyalet listeleri çok uzadığı için Waking the Tiger’da bazı şeyleri kısıtlamak zorunda kalmıştık. Bu nedenle 1.6 Ironclad yamasıyla birlikte kararlar ekranı açık olduğu sürece bunları haritada da görebileceksiniz. Bunlardan bazılarını hem haritadan hem de listeden seçebilirsiniz, bazıları ise sadece haritaya kısıtlı. Güzel bir örnek olarak Birleşik Krallığı faşist yapmaya çalışırken kullanılan “Blackshirt Marches” kararını verebilirim. Farklı maliyetlere sahip çok sayıda eyalet görmek karar vermeyi zorlaştırabiliyordu ama haritada bunların nerede olduğunu ve maliyetlerinin ne kadar olduğunu kolayca görebilirsiniz.

map.jpg

Nijerya’yı kontrol ettiğinizde gelen maden arama kararlarından biri:
map2.jpg

Ve Hollanda’nın su altında bırakma savunmasını doğrudan haritada aktifleştirebileceksiniz:
Screenshot_1.jpg

Gelecek hafta görüşmek üzere!
[+] 8 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Sonunda istediğim özelliği eklemişler yurtdışı sefer kuvveti. Ama bunu sadece pakt lideri değil diğer ülkelerde yapabilse iyi olurdu. Bu sadece İngiltere ve Almanya ya yarar. Ama İngiltereye lazımdı. Bütün cephelerin yükünü çekmesi çok zordu. Abd de yapabilse iyi olurdu ama onda pek ihtiyaç olmuyor :D
Ara
Cevapla
#3
Bu küçük değişiklikler oldukça güzel ama işte adı üstüne küçük, bakalım haftaya deniz savaşları ile ilgili nasıl bir günlük gelecek.
Ara
Cevapla
#4
Semavi bu yüzden 1 ayda çıkmaz diyordum sana küçük günlüklerle zaman kazanıyorlar
[+] 1 üye POWERFUL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Hala ana sorunları görmezden geldikleri gibi zaten kasan oyunu iyice karmaşıklaştırıp dahada kastıracaklar.
O yurtdışı sefer sistemi yerine eskiden kullanılan müttefikinin hangi bölgeyi ele geçirmesini yada savunmasını istediğin noktaya bayrağıyla işaretleme sistemini getirmeleri daha mantıklıydı
Ara
Cevapla
#6
Eu4 un berbat guncellrmelerine nazaran hoi 4 çok iyi  güncellemeler alıyor
.
[+] 1 üye aegon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.