Günlük: HoI4 - Polonya Odak Ağacı 1/2
#1
hoi4-banner-2018.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Polonya odak ağacından bahsedilmiş.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...2.1466892/ :Herkese merhabalar, Barbarossa güncellemesine ve henüz duyurulmamış eklentiye dair kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün sizlere Polonya'daki değişikliklerin bir kısmını tanıtıyor olacağım.

Polonya odak ağacı ücretsiz "United and Ready" eklentisiyle oyuna eklenmişti, bu sebeple bugün tanıtacağımız değişiklikler de Barbarossa güncellemesi ile birlikte ücretsiz bir şekilde oyuna eklenecek. Bir sonraki günlükte odak ağacının eklentiye bağlı kısımlarını tanıtacağız.

Polonya popüler bir minor ülke (neredeyse İspanya kadar popüler, Yunanistan'ın üstünde) böte yandan Sovyetlerle Almanya'nın arasında bulunması yönünden oldukça ilginç bir ülke. Belki bu konumun getirdiği zorluk, belki 2. Dünya Savaşı'ndaki rolü, belki de Polonyalı oyuncuların bolluğu bu duruma sebep oluyor olabilir.

Pol1.png

Polonya ile oyunu açtığımızda Ignacy Moscicki'nin yeni portresinin yanı sıra, tamamen yeni bir odak ağacı ile karşılaşıyoruz.

Pol2.png

İlk olarak sanayi kısmından bahsedelim. Eski ağaçta oyuncunun fazladan fabrika edinmek için düşük değerdeki araştırma bonusları edinmesi gerekiyordu. Tüm bu eski odaklar artık daha fazla fabrika ve daha yüksek bonuslar veriyor. Elbette bu kısmın yegane amacı fazladan fabrika edinmek değil, Polonya'nın boşa harcayacak vakti yok ve Reich'e karşı durmak istiyorsa vaktini iyi değerlendirmek zorunda.

Pol3.png

Polonya'nın sanayi odaklarının birçoğu tüketici ürünleri ve inşaat hızı için güçlü ancak geçici bonuslar sağlıyor.

Pol4.png

1936 senesinde Polonya'nın sayısız derdi var, bunlardan birisi demir yollarının birbirlerine bağlı olmaması, bunun başlıca sebebi Polonya'nın yakın tarihte 3 farklı devletin kontrolünde olan topraklardan oluşması. Bunun sebep olduğu sorunlardan bir diğeri zirai ikmal ağının birbirine bağlı olmaması, özellikle bu durum 1937'de Köylü İsyanı çıkmasına sebep olmuştu.

Pol5.png

Oyuna başlamanızla birlikte bu isyanın ayak seslerini duyacaksınız. Eğer ikmal ağınızı birleştirip, önemli zirai reformlar gerçekleştirmeniz ciddi bir köylü isyanıyla karşılaşacaksınız, bu durum istikrarınızı, sanayinizi ve nüfusunuzu zedeleyecek. Çok sıkı çalışmaıs gerekse de, Polonya'nın bu isyanı önlemesi gayet mümkün, ancak reform yapılmadığı müddetçe isyan çıkacak demektir.

Pol7.png

Eğer reform geçiremezseniz devasa bir popülist ayaklanma ile karşılaşacaksınız ve iç savaş patlak verecek. Polonya hem Almanya'ya hem de Sovyetlere göğüs gerecekse birleşik ve hazır olması gerekiyor.

Pol6.png

Polonya'nın 30'larda yüzleşmesi gereken sorunlardan bir diğeri Danzig şehriydi. Danzig/Gdansk özel ve karışık bir durumda yer alıyor. Şehir hem özgür bir şehirdi, hem Polonya'nın koruması altındaydı hem de Milletler Cemiyeti tarafından yönetiliyordu. Bu sebeple 36 senesinde Danzig/Gdansk için bir ülke oluşturmak istemedik, bunun yerine bu şehir demilitarize olmuş durumda ve Polonya buradaki fabrikalara, kaynaklara veya insan gücüne erişemiyor.

Pol8.png

Nazi partisi şehirde kontrolü ele geçirdikten sonra Polonya'nın ticaret yapmasına engel oldu, bu sebeple Polonya oyuna ABD'nin "Undisturbed Isolation"unu andıran ancak onun kadar ağır olmayan "Embargoed Economy" yasasıyla başlıyor. Bu yasayı kaldırmak için Polonya'nın ya Gdynia'da yeni bir liman kurması, fetih yoluyla yeni bir liman edinmesi veya Danzig'i hizaya getirmesi gerekiyor.

Pol9.png

Pol10.png

Danzig'te kontrolü ele geçirme girişiminde bulunmanız direnişin artmasıyla sonuçlanacak, Polonya kararlar aracılığıyla ve her zamanki direniş/iş birliği mekanikleriyle bu direnişi yatıştırabilecek. Yeterli iş birliği seviyesine ulaşmanız durumunda Polonya Nazi partisini yasaklayabilecek ve şehrin tam kontrolünü elde edecek. Bu durum Danzig'in tüm kaynaklarına, iş gücüne ve sanayisine erişebilmesini sağlamanın yanı sıra, "Emborgoed Economy"den de kurtulmasını mümkün kılacak.

Pol11.png

Danzig'i kontrol altına alamazsanız, şehir size isyan edecek ve harita üzerinde ayrı bir ülke olarak görünmeye başlayacak. Bu isyanı bastıramamanız durumunda şehir Almanya'ya bağlanacak.

Pol26.png

Gdynia veya Danzig Polonya'nın ana limanlarından biri haline geldiğinde, Polonya denizcilik odaklarının geri kalanına erişebilecek, bu kısımda tersane, fabrika ve araştırma bonusları edinebileceksiniz.

Şimdi Savaşa Hazırlanma kısmına gelelim, bu kısım artık çok daha geniş. Polonya'nın Sovyetler ve Almanya'ya karşı Doğu Planı ve Batı Planına erişimi var.

Pol12.png

Tarihte Polonya Sovyetlerin daha büyük bir tehlike olduğunu düşünüyordu ve Batı Planını işgalden 2 yıl öncesine kadar devreye sokmamıştı. Ancak oyuncu olarak başınıza geleceklerden haberdar olduğunuz için bu planı Prepare for the Next War odağından hemen sonra başlatabilir, bu yolla sınır için tahkimatlar ve inşaat bonusları edinebilirsiniz.

Pol13.png

Batı Planı tamamlanana kadar, Doğu Planına başlayamıyorsunuz. Bu durum tam tersi için de geçerli. Tamamladıktan sonra ise ilgili kısımdan başka odak seçemiyorsunuz.

Pol14.png

Son olarak, muhtemelen odak ağacının en çok zaman ayrılan kısmı, Polonya'nın tarihsel siyasi odak kısmı. Polonya (otoriter rejimlerin birçoğu gibi) daha önceleri yansıttığımız gibi istikrarlı bir rejime sahip değildi. Dış tehditler kadar içeride de iç çekişmeler ve hizipleşmelerle boğuşuyordu.

Pol15.png

Diktatörlük Ignacy Moscicki önderliğinde "Kale", Edward Rydz-Smigly önderliğinde "Sağcı İyileşmeciler" ve Walery Slawek önderliğinde "Solcu İyileşmeciler" arasında üçe bölünmüştü.

Pol16.png

İyileşmecilerin tüm alt grupları tamamlandıklarında çeşitli bonuslar sağlayan odaklara sahip. Oyuncunun illa ki bir gruba yanaşıp diğerlerine düşman olması gerekmiyor, bunun yerine bu 3 gruptan da politikalar barındıran ortak bir hükümete sahip olabilirsiniz, ancak hükümeti kurmaya ne kadar çok zaman ayırırsanız sanayi veya Doğu/Batı planlarına o kadar az zamanınız kalacak.

Pol27.png

Tarihsel Polonya aynı zamanda Diktatörlüğün temelini aldığı Nisan Anayasasına erişebilecek. Her ne kadar zayıf başlasa da, sağcı ve solcu İyileşmecilerle birlikte hareket ederek Anayasadan ciddi siyasi bonuslar edinebileceksiniz. Gücü tek elde topladıktan sonra yasaları ve kabinenizi kolaylıkla şekillendirebileceksiniz.

Pol17.png

Ancak buradaki tek düşmanınız zaman değil, diğer her 2 grup da Moscicki'nin uyguladığı politikalarla kendilerine yaranmasını ve onlara yetkiler vermesini bekliyor. Sol için attığınız adımlar sağın tepki göstermesine sebep olacak ve tam tersi. Tüm bunların üstüne grupların hoşnutsuzluğu zaman içerisinde artış gösterecek, bu durumda her ikisi de iç savaşa gidebilecek.

Pol18.png

Tarihte Moscicki savaş dönemine kadar iktidarı elinde tutmayı başardı, o raddeden sonra Smigly'nin başa geçmesi bekleniyordu ancak nihayetinde ortada başına geçebileceği bir ülke kalmamıştı. Eğer oyuncu olarak Smigly veya Slawek'i atarsanız, sağcı veya solcu gruplar Kale'yi gölgeleyip hükümetin kontrolünü ele geçirebilir. Bu şekilde bazı alternatif tarih yollar izleyebilir, Polonya için yeni diplomatik seçenekler edinebilirsiniz.

Pol25.png

Align with the West kısmı diktatörlüğün 3 grubu tarafından da erişilebiliyor. Polonya eski odak ağacında olduğu gibi Müttefiklere katılıyor.

Pol19.png

30'larda Litvanya, 1938 yılındaki ültimatoma kadar Polonya ile savaştaydı. Litvanya ile iş birliği ve müttefiklik edinmenin yanı sıra, bir süre sonra onu ilhak edebilirsiniz, ancak böyle bir hamlenin Mihver ile olan cephenizi genişlettiğini gözden kaçırmamalısınız.

Pol20.png

Son olarak, Romanian Bridgehead Strategy odağı artık diplomatik kısımda ve Polonya'nın Müttefiklere Romanya'yı çağırmasını sağlıyor. Tarihte Polonya ve Litvanya savaş öncesinde ittifaka sahipti, Polonya Rumen silahlarını Polonya cephesine taşıyarak bu ittifakı yakınlaştırabilir.

Pol21.png

Sağcı İyileşmeciler Polish Revanchism odaklarına erişebiliyor, burada Litvanya'nın ilhakını talep etmenin yanı sıra, Commonwealth'i canlandırmaktan Polonya-Çekoslovakya Konfederasyonu hayalini gerçeğe dönüştürmeye kadar adımlar atabiliyorsunuz.

Pol22.png

Son olarak, Solcu İyileşmeciler genişletilmiş Baltık İttifakı odaklarına erişebiliyor. Bu şekilde Baltık devletleri, Çekoslovakya ve Romanya ile müttefiklikler edinebiliyor, genişletilmiş "Between the Seas" odaklarını açabiliyorsunuz.

Pol23.png

Hangi yolu izlerseniz izleyin, Polonya bir pakta mensup değilse Intermarium hayalinin peşinde koşarak bir denizden diğerine uzanan bir ittifak kurabiliyor. Bunun için yapması gereken şey major konuma gelmesi veya bir pakt lideri olup geniş bir orduya sahip olması.

Pol24.png

Eski "Between the Seas" odakları gerçek anlamda bir denizden diğerine uzanan bir ittifaktan ziyade, Baltık devletleri ile müttefiklik kazanmaya yönelik odaklardı. Artık bu yeni pakta ilk çağırdığınız devlet Romanya. Romanya kararını verdikten sonra paktınızı istediğiniz yöne doğru genişletebilirsiniz, isterseniz İskandinavya'ya, isterseniz Balkanlara. Çok muhtemel olmasa bile, bir sebepten Mihver'den uzaklaşması durumunda İtalya ile dahi müttefik olabilirsiniz.

Bu haftalık bizden bu kadar, önümüzdeki hafta Polonya'nın DLC içeriği olan alternatif tarih odaklarından bahsedeceğiz.
Laglamak seçim değil yaşam sebebidir
[+] 6 üye isocuk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Geliştirici günlüğü diye geliyoruz, amatör modculardan hallice odak ağacı tanıtıyorlar. Bir de 2 bölüme ayırmışlar hiç utanmadan.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
beklentiye girmenin lüzümu yok, modlardan edindikleri bilgileri kendileri pazarlıyorlar, paradox bu arkadaşlar, 21. yüzyılda eu4'e masaüstüne atmadan menüye dönüş eklenmesinin mümkün olmadığını açıklayan bir yapımcı şirket.
[+] 3 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
yeni mekanik umarım doğru işler. paradoxtan iyice umudumu kesmeye başladım ben :D
Volga nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Jukov paşa
Stalingrad'dan çıkmam diyor.
[+] 1 üye crowjoy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Boş bir günlük
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.